Fatih Terim’in Basın Toplantısı
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Müslüm GÜLHAN Fatih Terim’in Basın Toplantısı

Fatih Terim’in Basın Toplantısı

943301

Müslüm Gülhan- 2 Ağustos 2021 Bu yazıyı PSV maçından önce, salı günü basın toplantısından sonra yazıyorum ki maç ile alakası olmayan bir konunun bütünlüğü dağılmasın diye.

 

Türk antrenörlerinin, ne hikmetse sahanın kenarı dahil her şeyden fazla başarılı oldukları yer basın toplantılarıdır!

 

Saha kenarı, artık bilgiye dayalı ve teknolojik unsurların kullanıldığı, sadece teknik heyetin değil ondan daha fazla kadrodan oluşan tamamlayıcı ekibin olmasıyla bir bütünlük arz ediyor. Bu bütünün yönetim ve organizasyonu, hatta hangisinin olması gerektiği konusu teknik direktörün donanımları kadar oluyor. Artık iyi ile kötüyü ayırt eden özellikler buralardan başlıyor. Belki de burası bizimkilere biraz ağır geliyor!

Tabii ki bizim için olması zor bir organizasyon ve yönetimden bahsediyorum.

Şimdi bakalım basın toplantısındaki açıklamalara:

Fatih Terim: “Bazen bir strateji yaparsınız, üçlü savunma da bunlardan biriydi. Nitekim 17-18. dakikada normal düzenimize döndük. En ufak bir işaretle, 4-3-3 düzenimize dönme ihtimalimiz vardı. Bizde şöyle bir huy vardır. Kazansanız deha olarak çıkarsınız oradan. Öyle bir niyetim yok. Bu sorunuz beni hep geriye götürdü. Çok sık konuşmadığımız için sanırım bazı şeyler yanlış anlaşılıyor.”

EURO 2020’de gördük ki öyle çalışılmadan ve taktiksel bütünlüğü kulübe dâhil iliklerine kadar işlemeden uygulamak kara bir deliktir. ‘Ben yaptım oldu’ mantığının futbol literatüründe karşılığı yoktur.

Artık takımların sayısal dizilişleri, aynı maç içerisinde müdafaa, orta alan ve hücum organizasyonunda değişiklikler gösteren bir geçiş oyunuyla kurgulanıyor. Tek bir anlayışın ve onun da hasbelkader yapılmasının karşılığı hezimet olur.

3’lü ya da 4’lü defans kurgusu tek başına bir anlam ifade etmez. Tüm takım kurgusu buna göre dizayn edilip, süreç sağlıklı işleyecek konuma gelene kadar bu taktiksel yapıya çalışılması gerekiyor. Aksi, en uygunu bularak oyuncu yetenekleriyle bunu bütünleştirmektir.

Fatih Terim: “15-16 yaşındaki bir oyuncuya 20 milyon verebilir miyiz? 8 yaşındaki bir oyuncuya 4 milyon versek kıyamet kopar. Onlar da buluyor, biz de buluyoruz. Belki tarihte ilk defa altyapımıza bir bütçe koyacağız.”

Terim döneminde, Portekizli Bruma’yı 10 milyon avro vererek alıp, sonra zarar edecek bir paraya satarak hiçbir öngörüsü olmayan transfer yapılmıştı. Şimdi, yapılan ile konuşulan arasındaki tezat sadece sözde kalan cümlelerden başka bir şey ifade etmiyor. O yüzden basın toplantısı performansları süper diyorum.

Tabii ki, alt yapıda sıfır maliyete yakın veya çok düşük maliyete oyuncular bulup Avrupa’ya 20-30 milyon avro aralığında satmak gerçek bir beceridir. Ama henüz tüketmekten üretmeye vakit bulunamadı.

Fatih Terim: "Bana 3 yıl izin verin demedim. Hiçbir şeyden vazgeçmeyiz. Genel anlayışımız Galatasaray'ın geleceğini inşa etmek."

Fatih Terim: "Ben boşuna üç yıl demedim. Ben üç yıldan vazgeçmedim. Ben Galatasaray'dan bir gün sabır istemedim. Ne bir şeylerden vazgeçeceğiz, ne de bir şeyleri denemekten vazgeçeceğiz."

Terim, 2017 yılında imza attı ve yaklaşık dört senedir Galatasaray’ın başında. Şimdi kalkıp üç sene süre istemenin anlamı nedir? Guardiola, Klopp böyle bir şey söyleyebilir mi? Yıllarca takımın başında olacaksın ve ne bir sistem ne de bir organizasyon oturtamayacaksın, dört senenin sonunda bir üç sene daha isteyeceksin. İnanılır gibi değil. Bu gelecek olan başarısızlığa zemin hazırlamaktır.

Eğer süreyi başkan olarak desteklediği Burak Elmas için istiyorsa evet süre talebi doğrudur.

Rotasyon neyse ama restorasyon önceden planlanır. Zaman ona göre dizayn edilir, dört sene ne yaptın ki olmadı da, yeni süre istiyorsun. Bir öz eleştiri yapmadan nasıl bir yeni süre talebi istenir ki. Ama öncelikle nasıl oynadığının ve taktiksel bütünlüğünün ne olduğunun bilinmesi gerekiyor. Hiçbir şey belli değilken, taktiksel anlamda bir gerekçe bütünlüğü ortada yokken her sene yeni bir yapılanma ancak kaos yaratır ve başarı sadece geçici olur.

Fatih Terim: "Transfer dinamiktir. Bugün istediğiniz bir oyuncuyu yarın istemezsiniz ama bugün vazgeçtiğiniz oyuncuyu yarın alırsınız. Sizin için fırsat transferi olan bir oyuncuyu da alabilirsiniz. Ben size ana hatlarıyla söylüyorum."

Evet transfer dinamiktir. Onu dinamik kılan; takımın oynadığı taktiksel bütünlüğün ihtiyaçlarına göre yapılmasından kaynaklanır. İster ilk on bir için olsun, ister rotasyon için olsun, neticede; bir rekabet kurgusunun oluşturulmasındaki gerekçe budur. Dört senedir taktiksel bütünlüğü belli olmayan bir takımın transfer yapması sadece ve sadece tesadüflere dayalı bir tüketim organizasyonundan başka bir şey değildir.

Sayın Terim 2000 yılından beri milli takım ve Galatasaray'da 21 yıldır sözleşmeler yapıp, tazminatlarla beraber neredeyse 30 yıllık para kazandı. Ama verebildikleri hâlâ tartışma konusudur.{jcomments on}

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  473  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Müslüm Gülhan Cuma, 20 Nisan 2012.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

09/08/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

2.785,16

-0,35

 bjk BJKAS

5,07

3,05

 fb FENER

51,75

-4,78

 gs GSRAY

5,21

 9,92

 trabzon TSPOR

5,54

5,32

   SPOR ENDEKSİ

1.528,01

2,08

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 31870760

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Başakşehir   1   1  0  4  4    3 
2 Alanyaspor  1   1  0  2 

3

3 Trabzonspor  1  1 0 0 2 3
4 Adana D.  1    1   1 3
5 Beşiktaş  1 1 0  0  0 1 3
6 Galatasaray  1  1    0  0  0    1  
7

Fenerbahçe

 1  1   3   0
8 Ümraniyespor  1   1  0 
9 Gaziantep FK 1  1 0
10 Sivasspor  1   1  1
11 Ankaragücü

1
12 Konyaspor   0     1 
13 Hatayspor 0   0
14 Giresunspor  1   3    -1     0  
15 Antalyaspor  1 -1  0
16 Kayserispor   1  0   -1 0
17 Karagümrük 1 -2   0  
18 İstanbulspor  1  0 2   -2 0
19 Kasımpaşa 1  -4   0  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.