Son Tango!
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Müslüm GÜLHAN Son Tango!

Son Tango!

16 9 1623868640

Müslüm Gülhan- 21 Haziran 2021 Şampiyonadaki takımların tamamını ilk maçlarında seyretme şansı bulduktan sonra tabii ki bir kıyaslama için değerli veriler ortaya çıktı.

 

Bunların en başında; takımların oyun şablonları ve geçiş oyunu ile ilgili taktiksel bütünlüklerinin belli olmasıydı. Bazı takımlar oyunu arkada set oyununda kabul edip karşı atak oynadı, bazı takımlar ön baskı ve ikinci bölge set oyununda rakibi kontrol altına alarak oyununu kabul ettirmeye çalıştı, bazı takımlar ise üçüncü bölge pas oyunu ve üçüncü bölge savunma ile rakibini kontrol altına alarak oynadı.

Fakat, tüm takımlar içinde ne yaptığını bilmeyen ve hiçbir savunma hücum prensibi olmayan tek takım Türkiye göründü.

Şenol Güneş’in ilk maç sonunda mağlubiyetin sorumluluğunu alarak aynı takımla Galler maçına çıkması gerekirken, sanki mağlubiyetin sorumluları Merih ve Yusuf’muş gibi, onları Galler maçında yedek bırakması tüm takımın öz güveninin kaybolmasına neden olmasıyla birlikte, tekrar onları 46. dakikada oyuna alması ile kendini inkâr ederken hiçbir oyun planının olamadığının da göstergesiydi. Hele hele 1,96 metre boyu olan santrafora karşı bir seksen küsur boyunda bir stoperle (Kaan) çıkıp elindeki Merih avantajını dezavantaja döndürmesinden dolayı neredeyse daha ilk yarının başında skor 3-0 aleyhimize olacaktı.

Bu kadar kaliteli kadroyu bir ay kampa alıp ortaya hiçbir şey çıkartamamak ciddi bir teknik direktörlük sorunudur. Bu kadar donanımlı kadro taktiksel olarak teknik heyetten bir katkıyı alamadıklarına inanırsa, bu da oyun içinde öz güven sorununa neden olmaktadır ki ilk maçtan beri oluşan kaygı budur.

Belki bu konular turnuva sonrası daha fazla tartışmak gerek, biz tekrar turnuvaya dönelim ve İsviçre takımının oyun şablonunu inceleyelim.

İsviçre başlangıç olarak 3-5-2 temel formatta 3-4-1-2 oyun şablonu ile oynuyor.

Ama, geçiş oyunu ile birlikte üçüncü bölgeye geçtikleri zaman 3-2-5 oyun formatına dönerek hücum oyununu bu şablon üzerinden oynamaktadırlar.

Arkadaki Akanji, Elvedi ve Schar üçlüsü tandem hattını oluştururken, kenarlardaki Rodrigez ve Mbabu taktiksel oyundaki kilit oyuncular olarak görünmektedir.

Üçlü defans hattının önündeki Xhaka ve Freuler ön merkezde oynuyorlar.

Shaqiri orta ikilinin önünde ve ön ikiliyi oluşturan Seferoviç ile Embolo’nun hemen arkasında hem orta alana katkısı hem de hücuma katkısıyla ara oyuncu ve sonuç hazırlayan oyuncu görevini görmektedir.

Savunma kurgusunda set oyununa geçtiklerinde 5-2-1-2 ve 5-3-2 kurgusuyla birazda İtalyanlara özgü yüksek baskı unsurlarını kullanarak savunma set oyununu oynamaktadırlar.

Geçiş oyunlarında 5-3-2 oyundaki kurgudan 3-2-5 oyununa geçişte kanat oyunu üstünden Rodrigez ve Mbabu’nun tempolu çıkış yollarını kullanarak oyunu öne doğru oynamaktadırlar. Oyun tempolarının yüksekliğine rağmen, 90 dakikalık oyunda düşmemeleri-topu aynı derecede yüksek oranda kullanamasalar bile oyuna katkıları çok önemlidir.

Arkadan merkez üzerinden çıkışlarda ise Shaqiri ile merkezden 1. toplar ile hızlı geçiş oyununda Seferoviç’in daha merkezde kalırken Embolo’nun sürekli deplase olarak alan boşaltması rakip defans kurgusu için dezavantaj yaratmaktadır.

İkinci bölge set oyununda topa sahip olduklarında ise, Xhaka ve Freuler özellikle yüksek topu kullanırken Seferoviç ve Embolo hedefi ile uzun paslar ile rakip defansın arkasına oynamaktadırlar. Seferoviç ve Embolo orta ikiliden veya kenardan gelen hava toplarındaki hakimiyetleri ile topu indirme becerileri top kaybını önlediği gibi atak oyununu sonuçlandırmaya kadar götürmektedir.

Dikkat edileceği üzere İsviçre en fazla top kayıplarını kenar oyun kurgularında yapmaktadırlar.

Bizim için dörtlü defans oyunu ile ikili kenar oyuncu üzerinden yapacağımız kurguda hem onların geçiş oyunlarının birinci özelliği olan oyunlarını keseceğimiz gibi, hem de en fazla top kayıplarını yapacakları bölgeden çıkışlarla karşı oyun için biz geçiş sağlayabiliriz. Bunun için şu anki mevcut kadrodan Yusuf, Cengiz veya Kenan bu bölgede taktiksel disipline sadık kalmaları gerekmektedir.

Orta alanda Shaqiri’ye, Jorhingo ve Ramsey’e yapamadığımız baskıyı Okay veya Kaan ile muhakkak yapmamız şart. Diğer bir husus Xhaka ile Freuler’in uzun paslarını kesmek için orta ön bloğu ikili ve hatta Burak yardımı ile çoğalarak engelleyip baskı ile kayıp olan topları toplayıp hücum organizasyonuna geçmemiz gerek.

İki maçta sağlayamadığımız 30 metrede oyun formatını taktiksel olarak ikinci ve özellikle üçüncü bölgede oynayarak, sahayı kademeli kullanmamız gerek. Topun bizde kalmasını sağlamamız zorunluluğu Hakan, Yusuf ve Cengiz’in rakip kaleye olan mesafenin kısalmasında dolayı oyuna etki alanları kısalacağında gerçek oyun karakterini ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu esnada da stoperler üçüncü bölge pozisyonu alarak alanı daraltıp savunma ve pas geçiş oyununa bu bölgede katılmaları lazım.

En büyük sorunlarımızdan biri de ön kenarlarda ters ayakla oynattığımız oyunculara rağmen bek bindirmelerini sonuna kadar kullanmamamızdır. Eğer ters ayaklı oyuncuları forvet olarak oynatıyorsak, beklerin sıfır bindirme yaparak, alanı ve adamı boşaltmak lazım ki top ayağındaki forvet oyuncusu hem birebir kalıp pozisyonu tamamlasın veya bindirmeye cevap gelmezse bindirme yapan beki kullanarak oyunu sonuçlandırsın. Bu bizim için en büyük sorunlardan biridir.

İsviçre hücum ve savunmada tüm sahayı kullanarak total bir oyun karakterine sahiptir. Bundan taviz vermedikleri gibi bunu karakteristik olarak da kabullenmiş durumdalar. Bunun en belirgin etkisi uzun süre aynı teknik direktör ile aynı şablon üzerinde çalışıp oynamalarıdır. Maalesef bu durum bizde de oluşamayan bir etkidir.{jcomments on}

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  511  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Müslüm Gülhan Cuma, 20 Nisan 2012.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

16/08/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

2.913,30

1,96

 bjk BJKAS

5,42

-2,52

 fb FENER

55,20

0,91

 gs GSRAY

6,17

 7,18

 trabzon TSPOR

6,50

-3,42

   SPOR ENDEKSİ

1.717,82

2,80

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 31958881

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adana D.   2   2  0  6  4    6 
2 Trabzonspor  2   2  0  3 

6

3 Fenerbahçe  2  1 1 3 6 4
4 Başakşehir  2    1   4 4
5 Alanyaspor  2 1 1  0  5 2 4
6 Beşiktaş  2  1    1  0  3    1  
7

Gaziantep 

 2  1  2  1   1
8 Giresunspor  2   0  0 
9 Antalyaspor 2  0 0
10 Galatasaray  2   0 3
11 Kayserispor

3
12 Konyaspor   0     2 
13 Ümraniyespor -1   1
14 Ankaragücü  2  1  1    -1     1  
15 Sivasspor  2 -3  1
16 Hatayspor   1  0   -1 0
17 Karagümrük 1 -2   0  
18 İstanbulspor  2  0 3   -3 0
19 Kasımpaşa 2 10   -10   0  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.