İkbal, istiklal, istikbal
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Müslüm GÜLHAN İkbal, istiklal, istikbal

İkbal, istiklal, istikbal

1346978

Müslüm Gülhan- 18 Aralık 2020 İkbal: Yüksek bir makama ya da iyi bir duruma erişme. İstek, arzu. İstiklal: Bağımsızlık, bağımsız olma durumu veya niteliği, başkalarına bağlı olmama durumu.

 

İstikbal: Gelecek günler dahi. Gelecekte büyük yarar.

 

Üç kelimenin, üç kavramın ve üç platformun birbirleriyle olan ilişkilerini açıklamak, toplumun işleyiş analizi bakımından önemli olduğu için ele almaya çalışacağım. Neden ise, hem kişisel olarak yaşam beklentilerine uygun bir yol haritasını çizmeye felsefi olarak yardımcı olması, hem de toplumların kendi var olma sebeplerini ortaya koyacak liderlerinin yasal ve ahlaki düzenlemelerin ne olması gerektiğine dair beklentilerini belirleyecek unsurları içermesi bakımından önem arz etmesidir.

 

İkbalin oluşmasının esası eğitim sürecine bağlıdır. Çünkü, istenilen ve arzu edilen yere gelinmesinin temeli liyakattir. Bilgi odaklı bir gelişim sürecine sahip olduğuna bağlı olarak, bu bilgi sürecinin hiyerarşik bir düzeneği vardır. Bunların bertaraf edilerek ikbale ermenin sonuçları ağır olur.

 

Bu bir ülkenin veya bir kurumun geleceğini dizayn ettirecek bilgi ve birikimin, ülke içinde veya kurum içinde bir kurallar silsilesine bağlı olarak yönetim organizasyonun doğru şekilde devam edilmesine neden olur. İşte bu noktada liyakat kendini belli eder.

 

İkbalin süreç olarak doğrular üzerine kendini var ettiği zaman ancak istiklal kavramı üzerine bir açıklama şansımız olabilecektir. Çünkü bunun ahlaki içeriği vardır.

 

İkbal sürecinin değer kazanmasındaki yegâne kurgu, özgür ve bağımsız düşüncenin bilgiyi dogmatik etkilerden koruyarak, bilginin evrensel içeriğine sahip liyakatin oluşmasıdır.

 

Ve istikbal üzerine uzun vadeli plan ve program yapabilecek olmamızı sağlayacak ana unsurlar, ikbale erişmiş liyakattin özgür ve bağımsız içeriğe sahip olmasıdır.

 

Bunun en iyi örneği iki Türk kökenli insanın Almanya’da Kovid-19 aşısını bulmalarıdır. İkbale erişmelerinin içeriği tamamen liyakat esaslıdır. Yani Almanya’da aldıkları eğitimin onları gelmesi gereken yere getirmesidir. Ve bu liyakat sürecin özgür ve bağımsız bir eğitim sürecinden geçirerek, bilimsel araştırmalarını özgür ve bağımsız olarak yapmalarına olanak sağlayacak seviyede olmasıdır. Ve haliyle gelecek planlamasının önünde hiçbir engelin olmaması bu aşı sürecinin analizidir.

 

Peki bu süreç Türkiye’de yaşanır mıydı? Evet cumhuriyet döneminde yaşandı. Ama eğitimin dogmatik içeriğe sahip bu dönemde, dışa bağımlı aklın (!) ve liyakatin değil politik tercihin böyle bir sürece everilmesiyle mümkün değildir. Sadece bu yüzden sağlık alanında hiçbir plan ve doğru analizler yapılamıyor.

 

Özgür ve bağımsız düşünce ancak özgür ve bağımsız bir toplumun oluşmasının gerekçesi olabilir.

 

Ancak o zaman gelecekten yani istikbalden söz edebiliriz.

 

1923 cumhuriyetin kuruluş felsefesinin temel değerleri bunun üzerinden şekillenmiştir. On yıllık bir sürede kat edilen yolun bir tesadüf olması mümkün değildir. Ülkeyi yöneten kişilerin sahip oldukları bilgi formatındaki liyakate dayalı ve emek içeren ikbalin, karşılıksız olarak ülke menfaatlerine ve halkına kullanmalarının değeri; gelecek için bağımsızlığın ve özgürlüklerin gerekçesi olmuştu.

 

O zaman dilimi içerisinde, cumhuriyet kendi kültürel kodlarını oluşturarak bunu topluma benimsetmesinin altındaki yatan ana neden bilgi üzerine bir yapılanmasının oluşmasıydı.

 

Eğitimde, sağlıkta, sanatta, sporda ve diğer kültürel faaliyetlerdeki kalitenin yüksekliği, bilginin hiyerarşik yapısal kurgusunu tamamlamasıydı.

 

Cumhuriyet öncesi Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray’ın kuruluş sürecini ve cumhuriyet sonrası kurgularını incelediğimizde, o zamanki evrensel formata dayalı başarıyı elde eden değerlere sahip olduğu aşikardır. Kulüp yönetimlerinin farkı, elde ettikleri ikbali sadece ve sadece kulübün geleceği için harcamalarıydı. O ikbale kavuşmak yılların verdiği bir emeğin sonucunda oluşmaktaydı.

 

2020 yılında, genel kurul pazarlıkları ile kulübün tarihsel derinliğini bilemeyecek kadar liyakatsiz ve dar kapsamlı kişilerin bu pazarlıklardan yararlanarak başkan ve yönetici olmaları kulüplerin geleceğini ipotek altına sokmuştur.

 

Haliyle, kulüpler bu ekonomik ve onun gerekçesi olan yönetim açmazlarının sonucu olarak, istikballerini kaybetmişlerdir. Sistem dışı varlıkların egemenliğine girmek istiklali kaybetmek ile eşdeğerdir. Buna neden olanlar ise liyakatsiz ikbal sahibi yöneticilerdir.

 

Her kurum kendi ülkesinin gerçeğinin yansımasıdır.{jcomments on}

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  815  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Müslüm Gülhan Cuma, 20 Nisan 2012.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

16/08/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

2.913,30

1,96

 bjk BJKAS

5,42

-2,52

 fb FENER

55,20

0,91

 gs GSRAY

6,17

 7,18

 trabzon TSPOR

6,50

-3,42

   SPOR ENDEKSİ

1.717,82

2,80

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 31959193

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adana D.   2   2  0  6  4    6 
2 Trabzonspor  2   2  0  3 

6

3 Fenerbahçe  2  1 1 3 6 4
4 Başakşehir  2    1   4 4
5 Alanyaspor  2 1 1  0  5 2 4
6 Beşiktaş  2  1    1  0  3    1  
7

Gaziantep 

 2  1  2  1   1
8 Giresunspor  2   0  0 
9 Antalyaspor 2  0 0
10 Galatasaray  2   0 3
11 Kayserispor

3
12 Konyaspor   0     2 
13 Ümraniyespor -1   1
14 Ankaragücü  2  1  1    -1     1  
15 Sivasspor  2 -3  1
16 Hatayspor   1  0   -1 0
17 Karagümrük 1 -2   0  
18 İstanbulspor  2  0 3   -3 0
19 Kasımpaşa 2 10   -10   0  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.