Dikkat! Bir Jenerasyonu Kaybediyoruz!
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Müslüm GÜLHAN Dikkat! Bir Jenerasyonu Kaybediyoruz!

Dikkat! Bir Jenerasyonu Kaybediyoruz!

12-12 m

Müslüm Gülhan- 1 Kasım 2020 İnsan yetiştirmenin bedeli ve değeri çok ağırdır. Belki de öğretmem olmamın vermiş olduğu ahlaki sorumluluktan dolayı, bunu en iyi anlamaya çalışanlardan biri olduğum için hassasiyetim yüksek durumdadır.

 

 

Eğitim bir süreçtir. Çocuğunun doğumu ile anne ve babanın aldığı sorumlulukla başlayıp, okul öncesi ile okul dönemleri neticesinde, üniversite bitişine kadar olan bu süreç eğitim ve öğretimdir. Tabii ki yaşamın kendisi içinde birey olan çocuk artık kendi sorumluluğunu kendi alarak süreci devam ettirir.

İşte o üniversiteye kadar olan dönemdeki eğitim; insanda istenilen ‘nitelikli değişimi sağlamak’ üzerine bir felsefeye haiz olduğundan, buradaki aşamaların hepsinin bir zincir halkası gibi, öndekinden aldığını arkadakine vererek devam eden tamamlayıcı bir içeriğe sahiptir. Buradaki en büyük tehlike, aralardaki kırılma veya kopmalardır ki süreç sona erer veya süreç çok ciddi zarar görürse, ortaya çıkan sıkıntı; tanımdaki istenilen ‘nitelik’ kavramından uzaklaşarak, ‘olabilen’ kavramına yönelerek süreci kurtarma konumuna gelir ki eksikliğin boyutunu tarif etmek imkansızdır.

Eksikliğin sosyal anlamda ve ekonomik anamda ülkeye faturası ağırdır, istenilen nitelikteki değişim ile sağlanacak verim, yerini verim kaybına bıraktığından, yaratılmak istenilen artı değer üzerindeki iş bölümlerinde istihdam eksik kalacağından fatura tüm topluma çıkar.

Dünyanın etki alanının büyümesi ile iletişimin küçülmesi ve rekabet ortamının her yer olması, donanım tanımını yenileyerek bu küresel boyuta ait içerik ile eşleştirildi. Tabii bu da rekabetin ne kadar şiddetli olacağına dair ciddi bir tanımdır.

İşte spor, bu rekabet tanımı içinde kendini en çok hissettiren alanların belki de en başında gelmektedir. Çünkü yapısal olarak görsel bir şova sahip olduğundan, mesleğin içeriği sahalarda, salonlarda, pistlerde başlayan mücadele ve rekabet tüm şehirleri ve ülkeleri içine almaktadır.

Buralarda ortaya çıkacak bir eksiklik, o ortamları kaybetme tehlikesini ortaya koyar ki bunun anlamı hem sosyal anlamda hem de ekonomik anlamda büyük kayıpların olacağıdır.

Spor alanındaki eğitim de tüm yukarıda anlatmaya çalıştığım süreçlerin ve tanımların hepsine sahip ve zamana karşı mücadele edilen bir eğitim sürecine sahiptir.

Bu kadar debelenmemim ardındaki gerçek, öğretmem olmanın yanında kaybedilecek olan jenerasyonların kaygısıdır.

Bakın U17 ile U19 geçen mart ayından beri neredeyse ne maç ne de antrenman yapmamaktadırlar. Bu yaş grupları profesyonel olma sürecinin sonlarına gelmektedirler ve son süreç içerisindeki eğitimleri alarak mesleki unsurlarını tamamlayıp, meslek alanı içerisine girerek kendilerini sosyal ve ekonomik alanda var edecekler. Bu sadece çocukları, anne babaları, kulüpler, bağlayan bir şey değil bu tüm ülkeyi bağlayan bir süreçtir. Çünkü ortaya çıkacak olan yetenekler, küresel boyutta rekabet ortamına girerek ülke adına bir katma değer yaratmaları aynı zamanda ülkenin bu alanda var olması anlamana gelecektir.

Ve hala bu çocuklar evlerinde oturmaktadırlar!

Anlaşılmayan şey futbolda geleceğimizi kaybediyoruz. Bilemiyorum bu cümle kimseye bir şey anlatmıyor mu? Ya da kimsede bir kaygıya neden olmuyor mu? Gerçekten anlamakta güçlük çekiyorum.

Yani iki jenerasyonu göz göre göre kaybediyoruz…

Bu gençlerin çoğu bu sürecin dışında kalarak, kendi alanlarının dışında vasıfsız elman olarak eğer olursa istihdam edilmeleri toplumsal gelişime ve ekonomik gelişime vereceği zararı ve bu gençlere vereceği zararı ciddi şekilde düşünmek ve sorumluların artık çözüm üretmeleri gerekir.

TFF bunun için yok mu?

Alın bu yaş gruplarını Antalya’ya hem karantina altına alınırlar, hem antrenman yaparlar, hem de puansız, kupasız, madalyasız maçlar yaparak ocak ayına kadar sürecin içinde kalırlar. Tek çözüm bu gözüküyor. TFF bunu yapmak zorunda. Gencecik pırıl pırıl insanları kaybetmek bu kadar kolay olmasa gerek.

Bu konu Fenerbahçe’nin şampiyonluğundan, Galatasaray’ın sorunlarından, Ahmet Nur Çebi ile Sergen Yalçın’ın açmazlarından çok daha önemli ve büyüktür.

Başta Şenol Güneş olmak üzere, her kesin bu çocuklara, ailelerine ve antrenörlerine karşı ahlaki sorumluluğu vardır. Kimse bu sorumluluktan kaçamaz… Bakanlık dahil…{jcomments on}

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  776  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Müslüm Gülhan Cuma, 20 Nisan 2012.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

16/08/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

2.913,30

1,96

 bjk BJKAS

5,42

-2,52

 fb FENER

55,20

0,91

 gs GSRAY

6,17

 7,18

 trabzon TSPOR

6,50

-3,42

   SPOR ENDEKSİ

1.717,82

2,80

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 31958915

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adana D.   2   2  0  6  4    6 
2 Trabzonspor  2   2  0  3 

6

3 Fenerbahçe  2  1 1 3 6 4
4 Başakşehir  2    1   4 4
5 Alanyaspor  2 1 1  0  5 2 4
6 Beşiktaş  2  1    1  0  3    1  
7

Gaziantep 

 2  1  2  1   1
8 Giresunspor  2   0  0 
9 Antalyaspor 2  0 0
10 Galatasaray  2   0 3
11 Kayserispor

3
12 Konyaspor   0     2 
13 Ümraniyespor -1   1
14 Ankaragücü  2  1  1    -1     1  
15 Sivasspor  2 -3  1
16 Hatayspor   1  0   -1 0
17 Karagümrük 1 -2   0  
18 İstanbulspor  2  0 3   -3 0
19 Kasımpaşa 2 10   -10   0  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.