Dorukhan Toköz’ün İmzası Meselesi
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Müslüm GÜLHAN Dorukhan Toköz’ün İmzası Meselesi

Dorukhan Toköz’ün İmzası Meselesi

5e80e6

Müslüm Gülhan- 23 Ekim 2020 Geçen hafta bir yazı yazmıştım “Yetenek yönetimi” diye… tabii bizim ülkede futbol severlerin pek ilgi gösteremeyeceği tarzda bir yazı olabileceği için (!) ilgileneceklerin sayısı azdı.

Her ne kadar risk gibi görünse de, bu tür yazılar yazmak futbolu derinlemesine anlamak için bir zorunluluktur. Çünkü kaybetmeye buralarda başlıyoruz…

 

Pek ilgi göstermediğimiz bu konuları alt alta topladığımız zaman, futbolu yönetmeyle ilgili ciddi sorunlarımız ortaya çıkıyor.

 

Ne şekilde çözüm üreteceğiz, hani, bunun kurumsal bir kurgusu olmadan nasıl bir irade ortaya konacak. Yok tabii böyle bir irade…

 

O zaman süreç dönüp dolaşıp genel kurullardaki çıkar örgütlerinin irade diye seçtiği tüccar, müteahhit, arabulucu, toptancı… vb bir sürü meslekten esnafın, ortaya hiçbir zaman koyamayacağı yönetim iradesine kalıyor.

 

En büyük tehlike ne oluyor biliyor musunuz? Bu esnaf iradesi her sorunun çözümü yerine, sorunun parçası olup sorunu daha da derinleştirip krize neden olmalarıdır.

 

Bu kadar ön söze girmenin nedeni, Beşiktaş’taki Dorukhan’ın sözleşme yenilemesi veya yenilememesi ile ilgili problemdir. Çünkü bu soruna bakış açısı ve yaklaşımdaki hatalar zinciri ne ilk ne son olacak.

 

Tabiri caiz ise “Ya sev ya terk et” yaklaşımı var ya tam oraya denk gelen duygusal ve bir o kadar da ötekileştiren yaklaşım…

 

Bir futbolcu özgür iradesi ile mesleğini devam ettirir. Onu bağlayan gerekçeler; bir kulübe transfer olup, karşılıklı prensiplerde anlaşıldığı zaman, kulübün başarısı için saha içinde ve saha dışında kulübe ait kurgular üzerine öğeler olabilir. Ama, onun dışındaki tüm hukuki hakları kendisine aittir ve kendi hür iradesi ile karar verir ki; herkes buna saygı göstermek zorundadır.

 

Dorukhan 2013-14 ile 2018-19 sezonuna kadar olan süre içinde Eskişehir de yetişmiş ve oynamış, arkasından 2018-19 sezonunda Beşiktaş’a transfer olmuştur. Beşiktaş’ın yetiştirdiği bir oyuncu değil!

 

Beşiktaş’a geldikten sonra, mücadele ederek kadroda yer bulup oynamaya başladıktan sonra, emek vererek oynadığı ve her zaman diliminde üstüne katarak oynadığı futbol ile, Beşiktaş’a katkı verdiği gibi, kendi oyununa da geliştirerek Milli Takıma kadar yükseldi. Bu durum hem Beşiktaş açısından hem de Dorukhan açısından yararlı ve olması gereken bir gelişmeydi.

 

Ama, ama geldiğimiz noktaya baktığımız zaman sürecin ne kadar kötü yönetildiğini görmek gerçekten insanın içini acıtıyor. Bir kere; Dorukhan Beşiktaş’ın lisanslı futbolcusu olmasının yanında bir futbolcu ve insan! Her şeyden önce; hizmet ettiği yer bakımından sadece pozisyonu kulübü bağlamaz, bu ülkeyi ve küresel futbol içindeki tüm alanları bağlar. Milli Takım oyuncusu olmasının yanında, yurt dışına yapabileceği transfer ile bir katma değer yaratmakla beraber, Türkiye futbolu adına bir alan açacaktır.

 

Ona gösterilen tepki ve yaklaşımı maalesef hak etmiyor.

 

Öncelikle, Dorukhan Beşiktaş’ın futbolcusuysa transfer görüşmeleri kapalı kapılardan ardında yapılıp, hiçbir şekilde dışarıya bu konu hakkında bilgi verilmemesi gerekmektedir. Çünkü, anlaşılması için izlenecek yol kulüp ile Dorukhan’ı bağlayacağı için süreç kapalı yönetilmelidir.

 

Başkanın basın toplantısındaki Dorukhan ile söylediği sözleri gerçekten anlamak mümkün değil. İmalı ve üstü kapalı konuşmayı komu oyu ile paylaşmak, takımın ve ülkenin değer olarak gördüğü sporcusunu rencide etmekten ve sürecin kötü yönetildiğini ifşa etmekten başka bir anlamı olmaz.

 

Tam bu yüzden “Yetenek yönetimi” futbolu derinlemesine yönetmek adına bir önceliktir. Aksi taktirde, futbolun dışından gelen başkan ki ne kadar kuvvetli olursa olsun (!) sorunun çözümü değil, sorunun parçası olarak kriz yaratır.

 

Avrupa liglerinde herhangi bir futbolcu kulübünde oynamasına rağmen, bir başka kulüp ile anlaşsa bile ne onu takımdan keserler ne de komu oyuna malzeme yaparlar. Aksine, sezonun son iç maçında tüm taraftar stada gelerek ona teşekkür etmeyi bir borç bilir ve onu sevgi ve saygı ile tüm kulüp paydaşları ile beraber uğurlarlar ki biz bu kareleri gördüğümüz zaman hemen hemen hepimiz sosyal medya aracılığı ile paylaşıp medeniyetten bahsederiz. Veya bizde niye olmuyor diye hayıflanırız?

 

Çünkü bu iş kültürel yaklaşımdır ve genel kurullar değil, sporun içinden gelen yöneticiler bu yaklaşımı bilir. İş tüccarlara kalınca tüm değerleri kendi ellerimizle yok ederiz.

 

Teşekkürler Dorukhan, kalsan da gitsen de…{jcomments on}

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  893  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Müslüm Gülhan Cuma, 20 Nisan 2012.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

17/08/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

2.980,00

2,29

 bjk BJKAS

5,80

7,01

 fb FENER

56,45

2,26

 gs GSRAY

6,12

 -0,81

 trabzon TSPOR

6,39

-1,69

   SPOR ENDEKSİ

1.733,28

0,90

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 31972277

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adana D.   2   2  0  6  4    6 
2 Trabzonspor  2   2  0  3 

6

3 Fenerbahçe  2  1 1 3 6 4
4 Başakşehir  2    1   4 4
5 Alanyaspor  2 1 1  0  5 2 4
6 Beşiktaş  2  1    1  0  3    1  
7

Gaziantep 

 2  1  2  1   1
8 Giresunspor  2   0  0 
9 Antalyaspor 2  0 0
10 Galatasaray  2   0 3
11 Kayserispor

3
12 Konyaspor   0     2 
13 Ümraniyespor -1   1
14 Ankaragücü  2  1  1    -1     1  
15 Sivasspor  2 -3  1
16 Hatayspor   1  0   -1 0
17 Karagümrük 1 -2   0  
18 İstanbulspor  2  0 3   -3 0
19 Kasımpaşa 2 10   -10   0  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.