Baba Hakkı’dan Son 20 yıla…
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Müslüm GÜLHAN Baba Hakkı’dan Son 20 yıla…

Baba Hakkı’dan Son 20 yıla…

1234560

Müslüm Gülhan- 9 Ekim 2020 Bilinen değerlendirmeler olmasına rağmen, ayrıntılara ulaşmak için bir iki olguyu içi içe kullanarak derdimi anlatmaya çalışacağım.

 

 

Toplumların kültürlerini oluşturan karakteristik özellikleri, her alanı etkilediği gibi halliye futbol sahasına da yansıyarak oyun stillerini ve prensiplerini oluşturur. Bizim için bu kültürün en anlamlı zaman dilimini tabii ki cumhuriyet dönemidir.

 

Beşiktaş’ın tarihsel ve kültürel derinliğindeki ana prensiplerinin oluşmasına neden olan, cumhuriyet kültürü üzerinden davranış normlarına sahip Baba Hakkı’nın farklılıkları bugün için ciddi referans olmakta.

 

“Futbol yüzünden iki dizim de kireçlendi. Bedenimin her yanı delik deşik. Hasta oldum, evlenemedim, sırası geldiğinde evimi ipotek ettim. Çalışıp çabaladık. Çok şey kaybettim ve karşılığında Hakkı Kaptan adını kazandım. Bunlardan yakınmıyorum. Beni asıl dertlendiren kulübümüzü yıpratan hizipleşmelerdir. Bu da herkesin yönetim kuruluna girmek istemesinden, lider bulunca gruplaşmaların doğmasından oluyor. Bunlar kulübe fayda getirmez.”

 

Son 20 yıl içinde gelinen nokta ile, Baba Hakkı’nın kaygıları arasındaki uçurum; Beşiktaş’ı Baba Hakkı’nın kaygılarına bile muhtaç hale getirmiş düzeydedir.

 

1990 sonrası futbolun değişim evreleri sonucunda, endüstrileşip “finansal” bir yapıya bürünmesi, birtakım değişiklerin oluşumunu ile, artık şirketleşen kulüplerin yönetim mekanizmalarının iç kurgu bakımından, küresel futbol kurgusuna cevap verebilecek profesyonel bir yapı ile işletme modeli oluşturmak zorundaydı.

 

Genel kurullar, bu yapıyı oluşturabilecek yönetsel ve mali portföyü doğru bir model ile yönetecek başkan ve yönetim kurullarını seçme sorumluluğu ile, hata yapma lüksüne sahip değillerdi.

 

Ama, bu kaçınılmaz olan değişimin yönetilmesi ne tarihsel derin kültürü ne de geleneksel kurguyu reddetmek anlamına gelmez. Bunun en iyi örneği Bayern Münih’tir.

 

Beşiktaş için kötü süreç bu noktada başlamakta…

 

Değişim kisvesi altında, ‘rant’ üzerinden yapılan hovardalık kulübü bu hale getirdi.

 

Yayın gelirleri, sponsorluk, bilet ve maç günü gelirlerinin oluşturduğu büyük mali portföy değişimin yanlış anlaşılmasına neden oldu!

 

Futbolun küreselleşmesine rağmen, ‘esnaf’ motifli kişilerin başkan ve yönetici olması ile, küreselleşmeye karşı yöresel figürler çıkartarak mücadele edilmesi, kişilere değil (!) ama Beşiktaş’ın marka değerine büyük zarar verdi.

 

Rant kurgusu, birbirinin devamı olan yönetim kurullarının seçilmesi, aynı zamanda; gidenin yaptıklarını temizlemek ve korumak anlamına taşıyordu ki Beşiktaş’ın değil, kişilerin çıkarlarını korumaya dikkat edilmesiyle, aynı zamanda bir kurumsal kimliğin kaybedilmesine de neden oldu.

 

Ve bunlar aleni yapıldı, yapılmakta…

 

Fulya davasının temyiz edilmesi, genel kurul yetkisi almadan hakem heyetine gidilerek müteahhit ile anlaşmaya varılıp Fulya’da zarar edilmesi, Fikret Orman’ın ibra edilmemesine rağmen mahkemeye verilmemesi, beş bin kusur renkli üyenin mahkemenin istemesine rağmen isimlerinin mahkemeye gönderilmemesi…

 

Tüm bunların tek sorumlu organizması Beşiktaş Genel Kuruludur.

 

Öncelikle genel kurul üye sayısını 50 bin, sonra da 100 bin yapılarak bu oy ağalığına ve pazarlığına son verilmesi gerekir. Beşiktaş’ın gerçek sahibi olan taraftarları bu sürece dahil olmalıdırlar.

 

Esnaf kurgusundaki yöresel figür yönetici yapısı terk edilerek, sistemin içinden gelen profesyonel kişilerin kulübü yönetmesi lazım.

 

Yeni bir işletme modeli oluşturarak, şeffaf muhasebe ile hesap verilebilir bir sisteme geçilmesi herkese güven verir.

 

Futbol işletme modelinde katma değer olarak iki önemli kaynak vardır. Birincisi; alt yapıdan yetiştirilen sıfır maliyetli oyuncuları Avrupa Pazarına satılması ile oluşan gelir. Tabii ki bu Alanya değil…

 

İkincisi; 2,6 milyar Euro bütçesi olan Şampiyonlar Liginden elde edilen gelirdir. Tüm Avrupa kulüpleri konumları ve politikaları itibariyle, bu iki kaynaktan beslenerek, diğer gelirlerini de bunların üzerinden konsolide edip kendilerini bütçelendirmektedirler.

 

SMS ile gelir yaratma isteğinin karşılığı futbol da değil ama, köy kalkındırma derneklerin de pek ala alan ve taktir bulur.

 

Beşiktaş hala bu noktada…

 

Haliyle, sportif başarıdan ve istikrardan söz etmek için bu kurumsal yapının düzelmesi şarttır.{jcomments on}

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  701  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Müslüm Gülhan Cuma, 20 Nisan 2012.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

17/08/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

2.980,00

2,29

 bjk BJKAS

5,80

7,01

 fb FENER

56,45

2,26

 gs GSRAY

6,12

 -0,81

 trabzon TSPOR

6,39

-1,69

   SPOR ENDEKSİ

1.733,28

0,90

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 31972339

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adana D.   2   2  0  6  4    6 
2 Trabzonspor  2   2  0  3 

6

3 Fenerbahçe  2  1 1 3 6 4
4 Başakşehir  2    1   4 4
5 Alanyaspor  2 1 1  0  5 2 4
6 Beşiktaş  2  1    1  0  3    1  
7

Gaziantep 

 2  1  2  1   1
8 Giresunspor  2   0  0 
9 Antalyaspor 2  0 0
10 Galatasaray  2   0 3
11 Kayserispor

3
12 Konyaspor   0     2 
13 Ümraniyespor -1   1
14 Ankaragücü  2  1  1    -1     1  
15 Sivasspor  2 -3  1
16 Hatayspor   1  0   -1 0
17 Karagümrük 1 -2   0  
18 İstanbulspor  2  0 3   -3 0
19 Kasımpaşa 2 10   -10   0  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.