Takım Mühendisliği
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Müslüm GÜLHAN Takım Mühendisliği

Takım Mühendisliği

6-16 

Müslüm Gülhan- 21 Eylül 2020 Futbola dahil temel bilgiler üzerinden yapılan aktarımlar aslında taraftar ve spor kamuoyunu bizim ülkede sıkar. Haliyle bunları yazmak için bilgi sahibi olan insanlar dahil pek bu konulara girmeyi sevmezler, çünkü karşılığı ile kaygı taşırlar.

 

 

Ama risk almaya değer!

 

İşe tanımla başlayalım:

 

“Mühendislik deneyim ve uygulama yoluyla matematik ve fen bilimlerine ilişkin edinilen bilgilerin, doğanın sunduğu malzeme ve enerjilerin insanlığın yararına ekonomik bir şekilde kullanılması için yöntemler geliştirmek üzere değerlendirmeler yapılmasını ve uygulamaya geçirilmesini sağlayan meslektir. Türkçe karşılığı yaratmaktır.”

  

Yani işin içinde ciddi bir hesap-kitap ile yaratıcılık söz konusudur. Hani bunu vurgulamak gerekir çünkü bizim bu fen bilimleri ile ilgili sorunumuz PISA tarafından açıklandığı üzere pek içi açıcı değil, haliyle futbolunda geldiği seviyeye bakarsak pek de şaşırmamak gerekir sanırım…

 

Takımlarla ilgili hesap-kitap üzerinden değerlendirme yaparsak; işin medya üzerinden popülist bir kurgu şeklinde yöneticileri ve teknik heyeti rahatlatacak algıyı yaratmak üzerine bir yapı olduğu aşikardır. Ki, bunu herkesi bilmesine rağmen nedense beklenti bu yönde ilerlemekte.

 

Sanırım çarpım tablosu ağır geliyor! Tabi iş keşke bu kadar kolay ve ucuz (!) olsa.

 

Kadronun oluşumu üç temel prensibe bağlıdır.

 

Birincisi; takımın kurumsal anlamda oyun formatı ile ilgili temel prensipleri vardır ve bu tarihsel bir derinliğe sahip olduğundan yeni güncellemeler ile bu kurgu üzerinden süreç devam ettirilir. Buradaki hassa konu, bu prensiplere uygun teknik direktörü bulup mevcut olan yönetsel ve teknik kurumsal kurguya uygun olarak çalışmak ve gene bu prensiplere uygun oyuncu yapısını ki öncelikli olarak alt yapıdan, sonrası ise transfer ile belirlenen bütçe üzerinden tamamlamaktır. Barselona, Ajax, Benfica, B Münih, M United kurumsal yapıları üzerinden devam eden takımlardır.

 

Beşiktaş’ta, Süleyman Seba’nın Gordon Milne ile beraber çalıştığı zaman dilimi bu konuda Türkiye için özel bir dönem olmuştu. Son 20 yıldaki ‘rant’ kurgusu bu yapıyı bertaraf etmiştir.

 

Galatasaray’ın Liseli kültürü yönetsel anlamda çok iyi bir kontrol mekanizması oluştursa da takım üzerinde sadece Faruk Süren yönetimi bu kültür kurgusu ile çok değerli bir model ortaya çıkarmıştı. Ama o kadar…

 

İkincisi; anlaşmaya varılan teknik direktör üzerinden süreci yürütmektir. Burası daha popülist bir yapı olduğundan uzun süreli ve kalıcı bir yapıdan söz etmek mümkün olmaz. Verilen bütçe üzerinden yapılacak transferler ile kurulacak takımın bir kurumsal formatı olmadığından, güncel beklentiler üzerinden yapılacak transferler ile süreç yönetilmeye çalışılır. Maalesef şu andaki Türkiye Süper Ligi tüm takımları bu kurgu üzerinden yapılandırmalarını sürdürmektedir. Hoca değişiklikleri ve her mağlubiyetten sonra kadro dışı bırakılan futbolcular ile yönetsel anlamda yapılan klasik hamleler olmasına rağmen, sonuç almaları mümkün değildir. Daha kötüsü ise, bu kulüpler başkan odaklı olmakla birlikte arka planda muhakkak bir menajer eli vardır ve kulübün içinden çıkılmaz durumu onlar için gelir kaynağı olur.

 

Üçüncüsü ise, Real Madrid, İnter, PSG gibi takımlarının oluşturduğu tarihsel derinliğe sahip olmalarına ve bir kurumsal yapılarının olmasına rağmen, süreç içinde sansasyonel hamleler ile popülist davranışlar sergiliye bilmektedirler. Bu yapı onlarda bir kültür oluşturduğundan süreci yürütmekte sıkıntı yaşamadan beklentileri karşılamaktadırlar. Aslında en zor olan kurgu budur ve bunu yönetmek gerçekten yönetsel anlamda ciddi donanım ve doğru zamanlarda doğru hamleler gerektirir. Dikkat ederseniz bu tip yönetim kurgularında başkanın görev süresi çok uzundur ve takım daha başkan odaklı olmakla beraber, muhakkak kendi içlerinden yetiştirdikleri ve takımın kaptanlığını yapmış küresel anlamda yüksek kalibreli bir oyuncuyu ‘direktör’ yaparak sorumluluğu bu şekilde dağıtıp yönetim kurgusunu oluştururlar.

 

Türkiye’de Fenerbahçe’nin tarihsel derinliğine baktığımız zaman böyle bir yapı üzerinden kurgulayarak bir kültür oluşturmayı başarmıştı. Ama maalesef bu süreç Aziz Yıldırım’ın müdahalesi ile son buldu. Zico ve Alex dönemi bu kurgunun son zamanıydı. Son yıllardaki takım kurgusundaki başarısızlıklar, belki de Fenerbahçe’nin bu yapının içinde kalması gerektiğini öne çıkarmaktadır.

 

Doğanın dengesinde kalmak için, para sayma haricinde fen ve matematiği bilmek gerek.{jcomments on}

   

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  783  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Müslüm Gülhan Cuma, 20 Nisan 2012.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

17/08/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

2.980,00

2,29

 bjk BJKAS

5,80

7,01

 fb FENER

56,45

2,26

 gs GSRAY

6,12

 -0,81

 trabzon TSPOR

6,39

-1,69

   SPOR ENDEKSİ

1.733,28

0,90

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 31971339

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adana D.   2   2  0  6  4    6 
2 Trabzonspor  2   2  0  3 

6

3 Fenerbahçe  2  1 1 3 6 4
4 Başakşehir  2    1   4 4
5 Alanyaspor  2 1 1  0  5 2 4
6 Beşiktaş  2  1    1  0  3    1  
7

Gaziantep 

 2  1  2  1   1
8 Giresunspor  2   0  0 
9 Antalyaspor 2  0 0
10 Galatasaray  2   0 3
11 Kayserispor

3
12 Konyaspor   0     2 
13 Ümraniyespor -1   1
14 Ankaragücü  2  1  1    -1     1  
15 Sivasspor  2 -3  1
16 Hatayspor   1  0   -1 0
17 Karagümrük 1 -2   0  
18 İstanbulspor  2  0 3   -3 0
19 Kasımpaşa 2 10   -10   0  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.