Beşiktaş Takım Kuruyor!
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Müslüm GÜLHAN Beşiktaş Takım Kuruyor!

Beşiktaş Takım Kuruyor!

Müslüm Gülhan- 12 Eylül 2020 Öncelikle konuya geçmeden Sergen Yalçın’a ve Sergen Yalçın’ın basın toplantısına değinmek istiyorum. 

 Sergen Yalçın için şu iki saptamayı yapmak sanırım önemli. Birincisi; saha içindeki başarısı, kendi pratik zekasının ona kazandırdığı oyun formatı içindeki bol tekrara dayanan deneyimlerini kullanmasına neden olduğundan, bu avantajı çok iyi kullanıyor.

 

 Ama ikincisi ise, saha dışındaki donanımın eğitim dayanaklı olması, gereken bilgi ile edinilmiş düşünce davranış kodlarındaki eksikliklerinden dolayı, çok fazla karar değişikliğine bağlı tavizkar ve tutarsız davranışların ortaya çıkmasını sağlıyor.

 

Basın toplantısındaki Şampiyonlar Ligi ile söylediklerini dünyada hiçbir antrenörün söylemeyeceğini bilmesi gerekir. Orası rekabetin en üst düzeyde olduğu ve antrenörlerin kendini test ettiği en önemli alan olduğunu küçümsemesi, Beşiktaş için de kendi için de büyük talihsizlik oldu. Yazık!

 

 Onu bağlamayan transferler ile mali yapıdaki konuşmaları, sanki tüm sorumluluk onunmuş gibi algı oluşturdu ve bu da haliyle yönetimin elini kuvvetlendirdi. Yönetimin cevap vermesi gereken konulara Sergen Yalçın’ın cevap vermesi farkında değil belki ama tüm ihaleyi aldım oldu…

 

 Sonuçta: Yönetim haklı Sergen Yalçın haksız duruma gelecek.

 

 Ve Beşiktaş yönetimi takım kurmak için bir yol izliyor ki kimse bu konuda rahat değil, çünkü süreç açık değil ve en önemlisi Sergen Yalçın bu işin neresinde?

 

 Takım kurmayı gerçekleşmesini sağlayan belirlediğim birtakım parametreler var ve bunlar üzerinden giderek yorum cevap şeklinde anlatmak sanırım daha yararlı olacak.

 

►Kulübün transfer bütçesi,

 

►Kulübün tarihsel derinliği ve başarı hedefleri,

 

►Teknik direktörün hedefleri ve beklentileri, 

 

►Transfer edilecek oyuncuların hedef ve beklentileri,

 

►Seyircinin ve kamuoyunun beklentileri,

 Bu parametreler herkesin ev ödevlerini doğru yapması ile ortaya sağlam bir şekilde konula bilinir. Yönetimin, antrenörün ve seyircinin hedefleri belli olmak zorundadır.

Başarının sürdürülebilir olmasındaki en önemli kriter, hedefi gerçekleştirecek organizasyonun doğru şekilde tasarlanması ile sağlanır. Organizasyon demek, kendi alanında bilgi sahibi insanların oluştuğu kurumsal bir yapının yol haritasını belirlemesi demektir. Şimdi, Beşiktaş yönetimini buna göre değerlendirirsek sıkıntı büyük! Yok!

 Düşük bütçeler ile doğru takım kurulur ve kurulan bu takımın elde edeceği başarı da çok büyük olur. Avrupa’da buna örnek olacak takım organizasyonu çoktur. Yönetimin transfer hamleleri ile Sergen Yalçın’ın Şampiyonlar Ligi için söyledikleri burası ile çelişmektedir.

Doğru mali politikalar ve buna en uygun takım kurgusunu sağlayacak organizasyon, başarıyı yakalamak ve hedefe ulaşmak için önemli etkendir. Mali girdi olarak 26 milyar Euro bütçeli ŞL değil de SMS’den gelen yardımdan medet ummak ve Alanya ile yapılanan anlaşmalar ile, Beşiktaş için böyle bir başarının açığa çıkmasını sağlayacak donanımdan uzak olduğu gibi, alt yapı oyuncuların bu yolla heba edilmesi tarihsel benliğine de terstir.

Takım kurma, takımı meydana getiren bileşenlerin aynı kimlik ve amaç etrafında oluşması ve bu kimliği geliştirecek olan hedefleri oluşmasını sağlayacak bütünlük içermelidir. 

Şu an Beşiktaş’ta kurumsallıktan söz etmemiz mümkün değil, çünkü yönetimdeki herkes kendi gardını (!) almış durumda.

Yönetim finansal yapının sağlıklı ve doğru şekilde oluşması ile beraber, takımın hedeflerine uygun teknik yapının oluşmasını sağlayacak esasları belirler. Teknik yapı ise takımın misyonuna, vizyonuna ve belliğine uygun oyun stratejilerini belirleyerek, buna uygun oyuncu profillerinin oluşumunu ve seçilmesini sağlar. Bu konuda büyük bilgi açığı var ve hâkim olan ise ‘esnaf’ mantığı.

Başarı için en basit ölçek; Yönetim, teknik heyet ve futbolcuların kendi koşulları içerisinde değerlendirileceği gibi hiyerarşik yapıda da uyumun ve iç ve dış beklentileri karşılayacak bütünlüğe sahip olması gerekir. Bu kurumsallık sağlanamadığı gibi, hala gelen ve giden oyuncuların var olması ve takıma yararlı olacak oyuncuların gitmesi, beklentilerden çok, durumu kurtarma üzerine ve zamana oynama üzerine bir kurgunun oluştuğu izlemini vermektedir.

Değişimlere açık olmakla beraber, tarihsel süreçten gelen misyonu bozmayacak ve bütünlüğe hiçbir şekilde zarar vermeyecek yönetim mekanizmasının devrede olması gerekir. Tarih yok, misyon yok ama yönetim devrede, evet ama topu Sergen Yalçın’ın kucağına bırakmak için devrede. Haliyle fatura Sergen Yalçın’a kesilecektir.{jcomments on}

 

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  829  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Müslüm Gülhan Cuma, 20 Nisan 2012.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

17/08/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

2.980,00

2,29

 bjk BJKAS

5,80

7,01

 fb FENER

56,45

2,26

 gs GSRAY

6,12

 -0,81

 trabzon TSPOR

6,39

-1,69

   SPOR ENDEKSİ

1.733,28

0,90

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 31972140

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adana D.   2   2  0  6  4    6 
2 Trabzonspor  2   2  0  3 

6

3 Fenerbahçe  2  1 1 3 6 4
4 Başakşehir  2    1   4 4
5 Alanyaspor  2 1 1  0  5 2 4
6 Beşiktaş  2  1    1  0  3    1  
7

Gaziantep 

 2  1  2  1   1
8 Giresunspor  2   0  0 
9 Antalyaspor 2  0 0
10 Galatasaray  2   0 3
11 Kayserispor

3
12 Konyaspor   0     2 
13 Ümraniyespor -1   1
14 Ankaragücü  2  1  1    -1     1  
15 Sivasspor  2 -3  1
16 Hatayspor   1  0   -1 0
17 Karagümrük 1 -2   0  
18 İstanbulspor  2  0 3   -3 0
19 Kasımpaşa 2 10   -10   0  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.