Saha İçi ve Saha Dışı Topsuz Oyun Kodları-2
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Müslüm GÜLHAN Saha İçi ve Saha Dışı Topsuz Oyun Kodları-2

Saha İçi ve Saha Dışı Topsuz Oyun Kodları-2

12151309

Müslüm Gülhan- 28 Ağustos 2020 Geçen hafta kaldığımız yerden devam edelim. Bize çok ters de olsa! Futbolu ‘amaç’ olarak değerlendirdiğimizde, bir spor branşı olarak küresel kurgu ve kurallar çerçevesinde yerini alır ki haz duyulan oyun şeklinde, herkes tarafından haddini bilecek şekilde doğru ve gerçek tepki verilen bir alan olur.

 

Şu an bizim için geçerli olan ‘araç’ olarak kullanıldığında ise, içinde birçok tehlikeyi barındırır. İşin bundan sonrasında amaç ekseni, hesaplar, kahramanlar, mağdurlar ve sonuçlar değişir. 

Siyasi yapının da devreye girmesiyle başka bir kültür oluşmaya başlar.

Bu tip oluşumlar incelendiğinde ortaya çıkan en önemli acı gerçek; başarının hem ulusal hem de uluslararası alanda çok da öneminin olmadığıdır. Kimin kazandığı ya da kaybettiği sadece ‘algı’ için geçerlidir.

Politik yapının, yani iktidarın etkin araçları kullanarak ele geçirdiği futbol yönetim mekanizmasını kendi amacı doğrultusunda yöneterek, insanları algı yönlendirmesi içinde politeizme eder. Çünkü yeryüzünde bir inancın etrafında birleşmiş yüzbinler, milyonlarca insan topluluğu bulmak ve yönetmek mucizevi bir hazinedir. Bu kitleyi bulmak kolay değildir.

Futbol, futbolun içinde yer alan fakat hiçbir zaman futbolun kendi iç dinamiklerinin korunması için yeterli donanıma sahip olmayan, süreçleri bilgi dışında kurulacak ilişkilerle korumaya çalışan kişiler tarafından ablukaya alınır, nedenler üretilir ve siyasetin alanı yapılır.

Bu az gelişmişliğin işaretidir ve az gelişmiş ülkelerde oldukça sık uygulanan bir stratejidir. Çünkü bu tip ülkelerde insanların en büyük motivasyon araçları para ve güçtür.

Ortaya çıkan sonuç; kendi benliğini kaybeden futbolun sürdürebilir başarısızlığını ve çöküşünü kabul etmektir. Artık oynanan futbol değildir.

Bilginin ve bilimsel yöntemlerin öneminin olmadığı ortamlarda; ‘küresel’ oyun olan futbol karakterini kaybederek, ‘yöresel’ bir araç haline getirilir.

Haliyle ‘yöresel’ oyun ‘yöresel’ figürler tarafından yönetilmeye başlanır. Ve ortada bir ‘esnaf’ mantığı gerçeği vardır. Bu figüranlar tarafından siyasete teslim edilen futbolun kurgusu, siyasi erkin onayıyla gerçekleşir.

Şeytanlaştırılan futbol topu artık hepimizin elinden kayıp gitmektedir…

Az gelişmişlik sendromu içerisinde kıvranan ülkelerde ‘rant’ manipülasyon o kadar çok magazinleştirilir ki; artık teknik adamdan, kulüp başkanlarına kadar herkes bu süreci sağlayan dış dinamiklerle ilişkiye geçerek süreç içinde yer almaya çalışır ve hatta birbirleriyle de ciddi şekilde yarışırlar. Aslında bir saadet yaşanır!

Yukarılarda bunlar yaşanırken alt kadrolara kadar bu devinim devam eder ve artık bu yozlaşma kurumsallaşan bir yapı halini alır.

Şirketi içinde saklı olan ve dernek statüsünde yönetilen kulüplerdeki oluşumlar, artık futbolu araç haline getirmiştir.

Bu yapıyı kuran ve kollayan ülkelerde işleyiş bir başka olur.

Bu sarmalın en etkili görüldüğü yerler kulüp kongreleridir. Çünkü kongrede, büyük bir kısım üye, iktidara getireceği kişi ve kişilerden büyük kişisel beklentiler içindedir, hatta bunun pazarlıkları hiyerarşik bir şekilde de yapılır.

Şeytanlaşan futbolun paydaşları artık ele geçirdikleri kulübü ve dolayısıyla sistemi sadece kendi beklentileri için değil, bağlı olduğu siyasi erk başta olmak üzere tüm paydaşlara (!) hizmet edecek konuma getirir.

Buradaki rantı sağlayan etken, kulüplerin, kişilerin değil derneğin malı olmasıdır. Çünkü ortadaki para kulübe aittir, sorumluluk kulübe ait olmakla beraber, yetki başkan ve yönetimdedir ve en önemlisi yapılan anormal borçlar da haliyle kulübe aittir.

Mühim olan tribünleri coşturacak birkaç transfer yapmak ve onları oyalamaktır. Zaten sistem bu tip takımların sezon sonuna kadar yarış içinde kalmasına yardımcı olacak donanımlara sahiptir.

Kurulan gayri futbol yapısının siyasi ayağı, federasyon seçimlerinde aslında atanarak göreve getirilen kişi veya kişilerle masanın başını tutar. Bu futbolun az gelişmişlik seviyesinde kalmasıyla ilgilidir. Dahası, sistem futbolun küresel boyutta gelişmesini istemez, çünkü gelişim onları aşar ve tartışılan konuma gelirler. Az gelişmiş kalması menfaatleri açısından ideal olandır.

Ama en güzeli; bilgiye ve kaygıya hiç ihtiyaç yoktur.{jcomments on}

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  1058  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Müslüm Gülhan Cuma, 20 Nisan 2012.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

17/08/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

2.980,00

2,29

 bjk BJKAS

5,80

7,01

 fb FENER

56,45

2,26

 gs GSRAY

6,12

 -0,81

 trabzon TSPOR

6,39

-1,69

   SPOR ENDEKSİ

1.733,28

0,90

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 31971917

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adana D.   2   2  0  6  4    6 
2 Trabzonspor  2   2  0  3 

6

3 Fenerbahçe  2  1 1 3 6 4
4 Başakşehir  2    1   4 4
5 Alanyaspor  2 1 1  0  5 2 4
6 Beşiktaş  2  1    1  0  3    1  
7

Gaziantep 

 2  1  2  1   1
8 Giresunspor  2   0  0 
9 Antalyaspor 2  0 0
10 Galatasaray  2   0 3
11 Kayserispor

3
12 Konyaspor   0     2 
13 Ümraniyespor -1   1
14 Ankaragücü  2  1  1    -1     1  
15 Sivasspor  2 -3  1
16 Hatayspor   1  0   -1 0
17 Karagümrük 1 -2   0  
18 İstanbulspor  2  0 3   -3 0
19 Kasımpaşa 2 10   -10   0  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.