‘UEFA B/A Lisansı Birleşik Kurs Programı’ Varmış
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Müslüm GÜLHAN ‘UEFA B/A Lisansı Birleşik Kurs Programı’ Varmış

‘UEFA B/A Lisansı Birleşik Kurs Programı’ Varmış

558458583065

Müslüm Gülhan- 15 Ağustos 2020 Türkiye’de antrenör olmak kimine göre kolay, kimine göre ki bu kimler antrenörler içinde çok büyük çoğunluğu oluşturmakta zor olmaktadır.

 

Banka kredisi dahil büyük sıkıntılara girerek bu kurslara katılan antrenör adayları, belgeyi alıp çalışmaya başlayarak hayatlarını düzene sokma planlarının olmasına rağmen, zamanla ilgili sorun adaylar için büyük bir kriz yaratmaktadır. Oldukça zor bir durum ve ortada da ciddi bir rekabet var.

Rekabet… 

Antrenörlük mesleğinin saha içindeki tüm ahlaki ve etik değerleri kapsayarak verilen mücadelenin sportif şeklidir rekabet…

Ama, maalesef antrenörlerin daha sahaya çıkmadan yaratılan haksız rekabet ortamları yüzünden, çok sayıda antrenör adayları belgeyi almak için ki tüm sorumluluklarını yerine getirmesine rağmen, bu haksız rekabet uygulamalarına TFF’nin tercihleri neticesinde maruz kalmaktadırlar.

İşte Antalya’daki 20 kişinin katıldığı kurs…

Kurs, UEFA’ya müracaat edilip alınan özel izin sayesinde faaliyete geçmiş… TFF’nin açıklaması bu yönde…

UEFA’nın kurs yönetmeliğinin sanırım ‘k’ bendinde uzun süre profesyonel oynamış sporculara bir ayrıcalık olarak tanınan bu hakkı federasyonlar düzenlemekte.

Bu doğru.

Ama, çok özel durumlar dışında federasyonlar tercih ettiği bir yöntem değil.

Her kes hatırlar sanırım, 1984 yılında Franz Beckenbauer futbolu bıraktıktan sonra Almanya’da Köln Spor Akademisinde sanırım 8 aylık özel bir kursa tabii tutulup, kursu bitirdikten sonra belgesini alıp antrenör olmuştu ki 1990 yılında da teknik direktör olarak Dünya Kupasını kazandığını unutmamak gerekir. Aynı yöntemden 2001 yılında Lothar Matthaus’da yararlandı sanırım.

 

UEFA bu tarz oyuncular için (burayı detaylı açıklamak lazım çünkü doğru madde yanlış yorumlanarak haksız rekabet ortamı yaratmak için kullanılmakta), federasyonlar özel standartlar koyarak uluslararası alanda futbola çok büyük katkı yapmış oyuncular için eğer gerekirse (!) 3-4 yılda bir bu maddeye dayanarak özel kurslar açmaktadır.

 

En can alıcı nokta ise; Almanya bu kursa katılma standardında 50 kez milli olmak, Dünya Kupasında oynamış olmak gibi şartlar koyarak adayların başvurularını kabul etmektedir.

 

Ki federasyon bu şartlara uygun adayları kendi çağırmıyor, kendilerinin müracaatını istiyor ki mülakat ile şartları yeniden gözden geçirmeye çalışıp haksız rekabeti federasyon eliyle ortadan kaldırmaya çalışmaktadır. Önemli bir ayrıntı.

FF’nin 7 sezon oynama dışında belirleyici standardı var mı bilmiyorum?

Ortaya şöyle bir gerçek çıkmakta: Federasyonlar ulusal ve uluslararası alanda futbola çok büyük katkı yapmış yıldız futbolculara, sahip oldukları donanımlardan yararlanmak için bir kurs açmak istemektedir ve UEFA’dan özel izin alınarak bu kurslar açılabilmektedir. İspanya’da Raul, Xavi, İniesta… İtalya’da Pirlo, Totti, Cannavaro… Fransa’da Zidane, Deschamps, Blanc… vb gibi diğer ülkelerde de dünya futboluna yön vermiş ve her biri ekol olarak kabul edilen ve dünyadaki tüm çocukların idolleri olmuş büyük yıldızlar için böyle bir ayrıcalık düşünülmüştür. İşin ilginç yanı bu yıldızlar bile bu yöntemi kullanmamış olabilir.

FİFA ve UEFA neslinde çok ciddi ayrıcalıklara sahip bu yıldızların, sadece performans antrenörü veya yöneticisi olduklarını da unutmamak gerekir. Alt yapı ile ilgili uzun vadeli bir tasarrufları olmaz.

Bu kursa katılım şartların ayrıntılarında farklılıklar olduğu için, kursa katılan sporcu sayısı ya 5 kişi ya da 7 kişiyi geçmesi mümkün olamaz.

Yani TFF’nin bugüne kadar açmadığı, fakat ne hikmetse böyle bir yasal boşluktan (!) yararlanarak ve hiçbir standardı olmadan Antalya’da açtığı bu kursta, Türkiye futbolu adına ciddi katkı yapan Volkan ve Selçuk dışında diğer 18 aday için sadece 7 sezon oynama şartı yeterli mi?

Haksız rekabet kurgusunun futbolda uygulanmasını sağlayan temel enstrüman mevcut politikadır.

Adalet duygusunun kaybolduğu ortamda, insan gelişiminin ve bilginin geçerliliği olmaz. İşte BESYO ve Spor Bilimleri Fakültelerinde 4 sene okuyup mezun olan antrenör adaylarının durumu… Kişilere özel yasal boşluklar ve dayanaklar kullanılarak haksız rekabet ortamları yaratmak, mesleğe olan inancı sarsılmasının yanında, sitemin böyle bir adaletsizlik içinde yürüdüğüne inanan insanların kendi çıkarları için bu kurguyu kabul edip ki hele hele üniversitelerden mezun olan genç ve bizlerin geleceği olan nesillerin böyle bir çözüme yönelmeleri durumunda, küresel anlamdaki rekabet ortamını da kaybederiz ki kaybettik zaten… Bizi bekleyen asıl büyük tehlike budur.

 

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  844  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Müslüm Gülhan Cuma, 20 Nisan 2012.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

17/08/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

2.980,00

2,29

 bjk BJKAS

5,80

7,01

 fb FENER

56,45

2,26

 gs GSRAY

6,12

 -0,81

 trabzon TSPOR

6,39

-1,69

   SPOR ENDEKSİ

1.733,28

0,90

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 31972295

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adana D.   2   2  0  6  4    6 
2 Trabzonspor  2   2  0  3 

6

3 Fenerbahçe  2  1 1 3 6 4
4 Başakşehir  2    1   4 4
5 Alanyaspor  2 1 1  0  5 2 4
6 Beşiktaş  2  1    1  0  3    1  
7

Gaziantep 

 2  1  2  1   1
8 Giresunspor  2   0  0 
9 Antalyaspor 2  0 0
10 Galatasaray  2   0 3
11 Kayserispor

3
12 Konyaspor   0     2 
13 Ümraniyespor -1   1
14 Ankaragücü  2  1  1    -1     1  
15 Sivasspor  2 -3  1
16 Hatayspor   1  0   -1 0
17 Karagümrük 1 -2   0  
18 İstanbulspor  2  0 3   -3 0
19 Kasımpaşa 2 10   -10   0  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.