Hain!
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x

Hain!

5daf

Müslüm Gülhan- 31 Temmuz 2020 Hıyanet eden (kimse), zarar vermekten, üzmekten veya kötülük yapmaktan hoşlanan (kimse). Türk Dil Kurumu hain kelimesini iki anlamı ile böyle ifade ediyor.

 

‘Hain’ diye birini suçlamanın veya zan altında bırakmanın ahlaki sorumluluğu çok büyüktür. Ortaya koyacağınız tüm argümanların içinin dolu olması gerekir. Eğer ortaya koyacağınız argümanların içi boş ve hamaset içeren bir suçlama üzerine bir karşılık ortaya çıktığı taktirde, o zaman bu kelimeyi kullanan kişi bunun muhatabı olur. Kendini öyle kolay bir şekilde de kurtarması zordur.

 

Bildiğiniz üzere Anadolu Ajansı Atatürk tarafından kurulmuş objektif ve özerk kurgu içinde işlemek amacıyla hareket eden bir haber ajansıydı. Tabii şimdi geldiği yer açısından ve tek taraflı bir anlayış ile yeni bir içerik üzerinden hareket ederek hükümet sistemi kurumu haline gelmiştir.

Beşiktaş Başkanı olarak Anadolu Ajansına konuşan Ahmet Nur Çebi, konuşmaları üzerinden yaptığı değerlendirmeler her ne olursa olsun bir devlet kurumu kimliği içerisindeki tutarlı ve delile dayalı olmak zorundaydı. Hele hele bir devlet kurumu üzerinden birini ki o biri Beşiktaş’ın çıkarlarına hizmet etmek için kendini adamış ve misyon edinmiş Hürsel Tekinoktay’dır, ona “hain” demesi ne Beşiktaşlılığa yakışır ne devlet kurgusunun içeriğindeki bir kuruma yakışır bir tutum değildi.

Ve sayın Çebi, on yıl boyunca Beşiktaş’ın çıkarı için mahkemelerde mücadele eden ve tüm masraflarını kendi cebinden harcayıp, ilk etapta kulübe 6 milyon dolar kazandıran Sayın Tekinoktay nasıl hain olabilir? Sizin hainlik kriteriniz nedir?

Ortada özür dilenmesi gereken ciddi bir durum var.

Anadolu Ajansı eğer objektif bir kurguya hala sahipse, Hürsel Tekinoktay’ı davet edip, Ahmet Nur Çebi’nin suçlamalarına ve değerlendirmelerine karşı cevap hakkı vermelidir.

Ve Hürser Tekinoktay’ı Ahmet Nur Çebi’nin rakip olarak beyan etmesi ise işin başka bir farklı boyutuydu. Neden mi? Her iki kişi de yani Çebi ve Tekinoktay’da Beşiktaş Genel Kurul ve Divan Kurulu üyesidir. Nasıl rakip olabilirler? Ortada Beşiktaş’a hizmet etmek ve Beşiktaş’ın çıkarlarını korumaktan başka ne olabilir ki?

Ahmet Nur Çebi’nin Tekinoktay’ı rakip olarak görmesine gerek yok. Tekinoktay, Çebi için Beşiktaş içinde bir paydaştır. Hizmet için yarışmaları onları farklı ve ayrı kılmaz. Eğer Ahmet Nur Çebi birini rakip olarak görmek istiyorsa mesela bu Trabzonspor olabilir…

Verdiği röportaj esnasında, elinde bir dosya içindeki “fulya davası” ile ilgili Yargıtay kararını okurken “bu dava bitmiştir” demesi, Beşiktaş Kulübü için bir kırılmadır. Yargıtay kararı genel kurlun iptaline yönelik dava hakkındayken ve hiçbir şekilde “fulya davası” ile ilgili bir açıklama olmamasına karşın, Ahmet Nur Çebi nereden bu kararı okumuştur? Bunu kamuoyuna açıklamak zorundadır.

Diğer bir husus, kulübün haklı olduğuna yönelik mütalaasında yapılması gerekenin dava açılması olduğunu Ahmet Nur Çebi’nin bilmesine rağmen, Yıldırım Demirören ile yaptığı görüşme sonrası fulya üzerine bir hak olmadığını iddia etmektedir. Halbuki daha önceleri yaptığı konuşmalarda “Beşiktaş Kulübünün 95 milyon dolar zararı vardır” diyerek sanki “hesap soracağım” havası yaratması ve şimdi geldiği nokta Beşiktaş için hayal kırıklığıdır.

Tabii ilginç durumlar bitmiyor. Ama gerçekten ilginç ve sıkıntılı durum da; 2008’de bazı Genel Kurul üyelerinin açtığı davaya ve 2012’de ibra edilmemesine karşın ve Yıldırım Demirören hala başkanken kendini Beşiktaş’a karşı korumak için çaba harcayıp, Beşiktaş’ın çıkarlarını ikinci plana atarken, sonraki başkan Fikret Orman’da aynı şekilde Yıldırım Demirören’i Beşiktaş başkanı olarak Beşiktaş’a karşı korumuştu. Ve ne ilginçtir ki; şimdiki Başkan Ahmet Nur Çebi’de Yıldırım Demirören’i Beşiktaş’a karşı korumaktadır. Yani inanılır gibi değil, yahu bir başkan çıkmayacak mı Beşiktaş’ın çıkarlarını Yıldırım Demirören’e karşı koruyacak?

Kurumsal futbol ve küresel futbol kurgusu içinde başarıları sahiplenip, başarısızlıkları başkalarına mal ederek, yöneticilik veya başkanlık yapan hiç kimse uzun süreli görevde kalamamıştır. Çünkü bu futbolun kendi kurumsal yapısına ve felsefesine terstir. Bunu şimdi söylememin nedeni Beşiktaş’ı gelecekte bekleyen tehlikelerden dolayıdır.

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  767  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Müslüm Gülhan Cuma, 20 Nisan 2012.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

17/08/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

2.980,00

2,29

 bjk BJKAS

5,80

7,01

 fb FENER

56,45

2,26

 gs GSRAY

6,12

 -0,81

 trabzon TSPOR

6,39

-1,69

   SPOR ENDEKSİ

1.733,28

0,90

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 31971397

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adana D.   2   2  0  6  4    6 
2 Trabzonspor  2   2  0  3 

6

3 Fenerbahçe  2  1 1 3 6 4
4 Başakşehir  2    1   4 4
5 Alanyaspor  2 1 1  0  5 2 4
6 Beşiktaş  2  1    1  0  3    1  
7

Gaziantep 

 2  1  2  1   1
8 Giresunspor  2   0  0 
9 Antalyaspor 2  0 0
10 Galatasaray  2   0 3
11 Kayserispor

3
12 Konyaspor   0     2 
13 Ümraniyespor -1   1
14 Ankaragücü  2  1  1    -1     1  
15 Sivasspor  2 -3  1
16 Hatayspor   1  0   -1 0
17 Karagümrük 1 -2   0  
18 İstanbulspor  2  0 3   -3 0
19 Kasımpaşa 2 10   -10   0  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.