#Düşünyakamdan
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Müslüm GÜLHAN #Düşünyakamdan

#Düşünyakamdan

5e0b3

Müslüm Gülhan- 20 Haziran 2020 Bu başlık Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün isyanının sesidir. Son yirmi yıl içerisinde, son başkan Süleyman Seba’dan sonra gelen yönetimlerin Beşiktaş’a verdiği zararın bir tepkisidir.

Kulübün kültürel ve ahlaki değerlerine zarar veren ve hala devam eden sürecin dışa vurumudur.

Maalesef süreç devam etektedir…

Yeni yönetimin başlattığı yardım kampanyası ile kulübe gelir getirme çalışmasının toplumdaki yansımalarından farklılıklar oluşması çok normaldir. Türkiye’de futbolun duygusal bir oyun olması, mağdur konumu kullanan herkes için bir karşılık bulmasına neden olmasıyla beraber çok da kolaydır.

Bunun hacmi hiç önemli değil.

Ama işin zor yanı ortada duran gerçeklerdir.

Öncelikle yardım almak doğru bir stratejidir. İçeriği ve şekli iyi düzenlendiği taktirde… Ama bunun için tüm kulüp aygıtlarının kullanılıp kullanılmadığının detaylarını ortaya koymanız gerekmektedir. Eğer elinizde çözüm için olanaklar varsa bunları bir kenara koymak, ya da bilerek ortaya çıkartmamak suretiyle mağduru oynamak doğru değildir. Bunun ters tepmesi herkese zarar verir.

14 Mart 2018 tarihli Yargıtay 8.Hukuk Dairesi Başkanlığına sunulmak üzere, İstanbul 6. Asliye Hukuk Mahkemesine Hakimliği’ne iletilmesi suretiyle kesinleşmiş olan bir davanın sonucunda ve Nisan ayında Yargıtay tarafından verilen kararın mahkeme taraflara tebliğ edilmesine rağmen, bugüne kadar kamuoyu ile paylaşılmayan bu kararın açıklamasını yönetim yapmak zorundadır.

Çünkü ortada bir dava var ve davayı kati suretle BJK kazanmıştır.

Hürser Tekinoktay’ın açıkladığı bu kesin kararın ki kimsenin ortaya çıkartma gibi niyeti de olmamasına rağmen, Yıldırım Demirören Fulya Davasında kulübü 100 milyon dolar zarara uğratması ile ilgili on yıl süren davayı, Beşiktaş için mücadele eden Sayın Tekinoktay’ın kazanması ve kulübe bunun tebliğ edilmesi ile beraber, kulübün bunu hiç olmayacak bir şekilde temyize götürüp paranın tahsilini engellemesinin karşılığını, ya da daha açık söylemek gerekirse Beşiktaş çıkarlarını düşünmemenin karşılığına rağmen, Yargıtay kulübün elini kuvvetlendirecek bir karar daha aldı. Yönetim neden saklamaya çalışıyor bu kararı anlamak mümkün değil?

Bu parayı tahsil etmemek veya tahsil edilmesi gereken bu parayla ilgili herhangi bir pazarlık yapmak bu yönetimi tarih önünde sorumlu kılar.

Ortada böyle bir gerçek varken, bu pandemi süreci içinde insanların sevgilerine karşılık çok zor şartlarda verecekleri yardım paralarının içeriği doğru olması için, bu paranın ne olduğunu ve ne zaman tahsil edileceğini yönetimin açıklaması gerekmektedir.

Diğer taraftan, Beşiktaş’ın finansal borçları 29/02/2020 tarihinde 1.6 milyar TL’dir. Bu finansal borçların gerek TL, gerekse yabancı maliyeti (kur farkı ve faiz) %20-22 civarında seyrederken, tüm borçların Mart başından itibaren piyasada geçerli %7-8 oranıyla TL cinsinden krediye dönüştürülmemesinin ek maliyeti aylık; 20 milyon TL’dir. Bu yapılandırılmanın bitirilmesi halinde kulübün bu maliyetlerin azalmasından dolayı elde edeceği tasarruf 240 milyon TL olacaktır. Fakat, Mart ayından itibaren bugüne kadar bu yapılandırmanın yapılmamasının ek maliyeti 80 milyon TL’ye de ulaşmıştır. Sayın Tamer Mert’e yardımları için teşekkür ederim, çünkü bu konular hassas ve bilen kişilerin yönetmesi gereken konular. Esnaflıkla olacak işler değil.

Şimdi bu iki konunun BJK’ye toplam katkısını düşündüğümüz zaman, bu 20 TL’lik yardımlara gerek kalmadığı çok rahat anlaşılmaktadır. Hatta yeniden bir yapılanma ile kulübün geleceği için ciddi bir refah pozisyonunun da yakalanacağı kendini belli etmektedir.

Bir algı manipülasyonu ve duygusal tepkiler ile kamuoyu yaratmanın gerçeklerle bir ilgisinin olmadığı çok net ortadadır. Burada BJK’nin çıkarına göre hareket edip etmeme durumu söz konusudur.

Elektrik faturası üzerinden manipülasyon BJK için üzücü bir yönetim paylaşımıdır ki kulübü bu konuma getirmemek gerek.

Hele hele Makinacı (!) Adnan Beyin ‘mezar’ çalışmaları yaparak BJK’nin geleceğini bir yönetici olarak ne olduğunu tasvir etmesi gerçekten camiayı yaralayacak boyutta.

Çok yazık!{jcomments on}

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  876  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Müslüm Gülhan Cuma, 20 Nisan 2012.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

17/08/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

2.980,00

2,29

 bjk BJKAS

5,80

7,01

 fb FENER

56,45

2,26

 gs GSRAY

6,12

 -0,81

 trabzon TSPOR

6,39

-1,69

   SPOR ENDEKSİ

1.733,28

0,90

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 31971491

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adana D.   2   2  0  6  4    6 
2 Trabzonspor  2   2  0  3 

6

3 Fenerbahçe  2  1 1 3 6 4
4 Başakşehir  2    1   4 4
5 Alanyaspor  2 1 1  0  5 2 4
6 Beşiktaş  2  1    1  0  3    1  
7

Gaziantep 

 2  1  2  1   1
8 Giresunspor  2   0  0 
9 Antalyaspor 2  0 0
10 Galatasaray  2   0 3
11 Kayserispor

3
12 Konyaspor   0     2 
13 Ümraniyespor -1   1
14 Ankaragücü  2  1  1    -1     1  
15 Sivasspor  2 -3  1
16 Hatayspor   1  0   -1 0
17 Karagümrük 1 -2   0  
18 İstanbulspor  2  0 3   -3 0
19 Kasımpaşa 2 10   -10   0  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.