Covid-19 Sonrası Olması Gerekenler-2
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Müslüm GÜLHAN Covid-19 Sonrası Olması Gerekenler-2

Covid-19 Sonrası Olması Gerekenler-2

6501587730915467 jpeg 

Müslüm Gülhan- 22 Mayıs 2020 Romalıların doğa bilimleri, matematik ve tıp bilimine katkıları az olmuş ya da olmamıştır. Bu bilimlerle ilgili her şeyi Yunan Uygarlığının mirası olarak kabul etmişlerdir.

Ama, iyi asker, iyi idareci, büyük mimar ve büyük hukukçuydular. 

O yüzdendir ki; Batı uygarlığının düşünsel temelini Yunanlılar, idari ve hukuksal temelini Romalılar kurmuşlardır. 

Roma imparatoru olan Iustinianus (MS 527-565), Roma hukukçularının eserleri ve imparatorluk kanunlarını birkaç külliyat halinde bir araya toplayarak, bu külliyatın bütününe “medeni hukuk külliyatı” anlamına gelen “Corpus Iuris Civilis” adı altında topladı. İşte bu sayede Roma hukuku nesillere aktarımının sağlanması yanında, modern dünya üzerinde de etkisi oldu. Bu hafta Covid-19 sonrası olması gerekenler konusu: ‘Kurumsallaşma ve liyakat’ olduğu için, Roma Uygarlığı’na kadar gittim. Hani niye oralara kadar inildi? Derseniz, sürecin temeli burada atılmıştı.' 

Tabii bu sürecin sonu özel mülkiyet kurgusu içindeki kapitalizme yaradı da bu ayrı bir konu, benim tartışmak istediğim ise hemen-hemen 1470 yıl kadar önce ‘kurumsallaşmak’ üzerine atılan bir adımın, o zaman koşulları içinde düşünülmüş olmasına rağmen, bugün hâlâ özellikle bizi fazlasıyla bağlayan ama bir yerde de bağlamayan etkisi yüzünden kabullenememiş olmamızdır. 

1470 yıllık bir süreç içinden gelen olguları yok saymayı açıklayabilecek ne bir sosyal bilim vardır, ne de matematik kuramı vardır. 1923 bizim için ayrı bir değer olmasına rağmen, 57 yıllık çabanın 1980 yılı sonrası, bilinçli (!) kayıplarla beraber, her şeyin yok edilmesi üzerine siyasi amaç kurgulanmıştır. Güncel örnekler üzerinden giderek tahlillerde bulunursam, sanırım daha etkili olarak derdimi anlatmış olurum. 

Pandemi ile beraber, ‘Bilim Kurulu’ başlığı altında, konunun uzmanları bir araya gelerek ki hiçbir muhalif görülen kişi veya kurumdan bu konuda uzman olmalarına rağmen kimsenin çağrılmaması ile, 1470 yıllık kurumsallaşamama sendromunun geçerliliği üzerine bu kurul oluşturuldu. Derdimiz daha burada başladı… 

Sağlık Bakanı’nın başkanlığındaki kurul, hiçbir kurumsal özerkliğe sahip olmayarak, bakmayın siz adının ‘Bilim Kurulu’ olmasına, süreç içinde olması gerekenler ile aldıkları kararların açıklayamama ve hiçbir konuda gerçek bilgiyi paylaşamamalarının meramını, sonunda siyasi erk tarafından, rütbelerinin de ‘Danışma Kurulu’ olarak değiştirilmesi ile bir alt kademeye düşürüldü. Ve bunu kabul ettiler! 

Buradan, ‘kurumsallaşma’ ve ‘liyakat’ konusunda hiçbir şeyin olmadığı hatta ayaklar altına alındığı bir sektöre, futbola geçmek istiyorum. TFF başkanlığının nasıl bir makam olduğunu herkes biliyordur: Atamanın seçilmiş gibi yapıldığı yerdir. 

Bir de ‘Kulüpler Birliği’ denen bir kurum var ki beni kahrediyor... Kulüp başkanlarının oluşturduğu bu kurul, şu anda futbolu yönetmesi gereken bir kurul olmasın rağmen, ne hikmetse virüs gibi ölü taklidi yapmaktadır. Kendileri şirketleşerek futbolu kurumsallaştırma üzerine yeni bir yapılanmayı gerçekleştirmesi yerine, siyasi erkin beklentilerini, kendileri karışmayarak (ölü), TFF tarafından uygulanmasını ve kendilerinin de pasif (!) konumda kalarak onay vermeleri hususunda bir strateji ile çalışıyorlar. Ki hiçbirinin futbolla hiçbir ilgisi yok…

 

Üstelik, futbol alanında tüm çalışanların hukuki sorumlulukları bu kişilere bağlı olmasına rağmen, kendi çalışanları hakkında karar verme zorunluluğunu ve onların tüm haklarını koruma sorumluluğuna sahip olmaları karşısında, pasif kalmaları ve özellikle liglerin başlaması üzerine, kendi futbolcuları, antrenörleri ve diğer çalışanlarının sağlığı ilgili kararı TFF’ye bırakmalarını anlamak mümkün değil. Diğer yandan; şehirlere giriş çıkışlara, sokağa çıkıp çıkmamayı, AVM ile berberlerden manavlara, bakkallara kadar her türlü kurumun açılış ve kapanışları ile ilgili öneri sunan (!) Sağlık Bakanlığı ve ‘Bilim’ ya da ‘Danışma Kurulu’nun, liglerin başlamasını ilgilendiren sağlıkla ilgili kararı TFF başkanına, yani, mesleği müteahhit olan birine bırakmasının gerekçesi de bu 1470 yıllık sendrom içinde saklı sanırım.{jcomments on}

     

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  767  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Müslüm Gülhan Cuma, 20 Nisan 2012.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

17/08/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

2.980,00

2,29

 bjk BJKAS

5,80

7,01

 fb FENER

56,45

2,26

 gs GSRAY

6,12

 -0,81

 trabzon TSPOR

6,39

-1,69

   SPOR ENDEKSİ

1.733,28

0,90

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 31971825

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adana D.   2   2  0  6  4    6 
2 Trabzonspor  2   2  0  3 

6

3 Fenerbahçe  2  1 1 3 6 4
4 Başakşehir  2    1   4 4
5 Alanyaspor  2 1 1  0  5 2 4
6 Beşiktaş  2  1    1  0  3    1  
7

Gaziantep 

 2  1  2  1   1
8 Giresunspor  2   0  0 
9 Antalyaspor 2  0 0
10 Galatasaray  2   0 3
11 Kayserispor

3
12 Konyaspor   0     2 
13 Ümraniyespor -1   1
14 Ankaragücü  2  1  1    -1     1  
15 Sivasspor  2 -3  1
16 Hatayspor   1  0   -1 0
17 Karagümrük 1 -2   0  
18 İstanbulspor  2  0 3   -3 0
19 Kasımpaşa 2 10   -10   0  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.