Covid-19 Sonrası Olması Gerekenler-1
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Müslüm GÜLHAN Covid-19 Sonrası Olması Gerekenler-1

Covid-19 Sonrası Olması Gerekenler-1

2671489 810x458

Müslüm Gülhan- 9 Mayıs 2020 Pandemi ile mücadele eden dünya ülkelerinin, mücadele yöntemleri ortak bir tavır içinde görünse de televizyonlarda çok rahat gördüğümüz gibi, ülkeler içindeki siyasi ve sosyal birtakım reflekslerin politik algoritması üzerinden yönetildiği belli olmaktadır.

Aslında bunların tamamı, o eski feodal zamandan kalma, korku ile sarmaş dolaş olan arşivlenmiş davranış şekillerini sahiplenip yönetmektir.


Temel nedeni; kapitalizmin ‘kâr’ çıkmazı içindeki kaybetme korkusunun, küresel ‘belirsizlik’ üzerinden bir düzen çabasıdır.

Ortak ‘belirsizlik’ üzerinden politikalar oluşturulurken, bizi bağlayan gerçek ise, bizim hala toplumu ikna etmeyle ilgili geçmişten gelen ‘yalan’ kodlarımızın olmasıdır. Gerçeklerle belirsizlik arasındaki farkı ölü taklitti yaparak geçiştirmek, artık çözüm değildir.

Bizim ölü taklitlerimizin en belirgini ‘şeffaflık ve hesap verebilirlik’ aldatmacasıdır.

Tabii burada, bir çoğunluğu bağlayan, haber alma ve neyin-nasıl olduğu konusunda bilgi alma hakkından bahsetmek gerekir.

Mesela, ‘halk’ ödediği vergilerin nasıl kullanıldığını bilmek ister ki; bu onun en doğal ve en ahlaki hakkıdır.

Örneğin, ‘halk’ adına TBMM’ye verilen bir soru önergesine verilen cevaba bakalım.

“Avrupa doğalgazın bin metreküpünü 120 dolar civarında satın alırken, Türkiye’nin aynı miktarda doğal gazı 280 dolara almasının nedeni nedir?” sorusuna, Enerji bakanı Bakan Fatih Dönmez “Ticari sır” diyerek yanıt vermedi.

Burası balığın başı, hani kokmaya başladığı yer.

Ha, bizi götüreceği yerler bakımından bu ‘sır’ esprisini de yabana atmamak lazım. Çünkü hiyerarşiye biatle, içeriğinde ne hikmetse tamamen ‘kişisel çıkar’ üzerine kurgulanmış kör bir saygımız var ya (!), işte bu bizi, alt sekmenlerdeki balığın tamamen koktuğu yerlerden birine, yani spor kulüplerine, özellikle siyaset ile aynı politikalara sahip futbola götürmekte.

Futbolun kendine ait iktisat kurgusu olması nedeniyle, onu yönetmek herkes için komik bir şekilde basit görünse de (müteahhit ve tüccarlar başta), öyle olmadığı zaman için de çok net belli olmaktadır. Futbol bir endüstri, bir sektör ise, onun da kendini bağlayan kurallarından dolayı onun içinden gelen ve kendi öğretisine sahip kişiler tarafından yönetilmesi gerekir.

Futbolda önemli bir faktör olan, halkın içinden ve ortak amaç ve duygusal bir haz için bir araya gelen, ‘kalabalık’ kurguya sahip ‘taraftar’ da aynı mensubu olduğu ‘halk’ gibi, kulübün ‘şeffaf ve hesap verebilir’ olmasını istiyor. Çünkü, karşılıksız sevdiği takımlarında, karşılıksız harcadıkları paraların nasıl kullanıldığını bilmek onların da en doğal hakkıdır.

Buradaki sorun gerçek bir ‘denetim’ mekanizmasının olmamasıdır.

Her türlü yetkiye sahip başkan ve yönetimin hiçbir sorumluluğunun olmaması, kulüplerin içinin boşaltılmasına ve borç batağına girmelerine neden olmaktadır.
Devletin kamusal görevi olan denetim yetkisini burada kullanmak zorunda olmasını görmemezlikten gelmek mümkün değil. Sürekli vergilerini affeden devlet, artık bu affa son vererek, muhakkak bu yasal yetkisi ile kulüpler üzerinde gerçek bir denetim kurup, her yıl bir zaman diliminde kulüpleri denetlemeli ve ortay çıkan açıklardan başkan ve yönetim kurul üyelerini sorumlu tutarak, gerekirse hukuki süreç başlatarak hesap vermelerinin önünü açmalıdır. (Âmin…)

Unutmayalım ki dünyanın canına okuyan (!) Margaret Thatcher, Heysel faciasından sonra, takımlarının 5 yıl Avrupa kupalarından menetmişti... Ve İngiltere’de gelinen nokta…

En önemlisi, UEFA kriterlerinin kabul edilmesidir. Başka bir kuvvetin devreye girmesine neden olacak ki bence çok önemli, her türlü suiistimale karşı, UEFA’dan da cezayı işleme tabii tutulmaları, başkan ve yönetim kurulunu sorumlu kılarak, taraftar ve ülke bazında ciddi bir kamuoyu yaratılmasına neden olacaktır.
Kulübe her türlü zararı vererek ayrılmak isteyen başkan ve yönetim kurulu üyelerinin, sadece bir parmak oylaması ile ibra edilmelerinin hiçbir değeri yoktur. Bunu adeta bir sistem haline getirerek, her yeni gelen eskisinden devraldığını aklayarak kendine alan açmaktadır.

Bu başlıkla beraber, sizlerle paylaşacağım dört yazıdan birincisi; mevcut yapı içinde bize çok ters gelse de ‘şeffaf muhasebe ve hesap verebilirlik’ olmalıdır.{jcomments on}

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  890  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Müslüm Gülhan Cuma, 20 Nisan 2012.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

16/08/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

2.913,30

1,96

 bjk BJKAS

5,42

-2,52

 fb FENER

55,20

0,91

 gs GSRAY

6,17

 7,18

 trabzon TSPOR

6,50

-3,42

   SPOR ENDEKSİ

1.717,82

2,80

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 31958930

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adana D.   2   2  0  6  4    6 
2 Trabzonspor  2   2  0  3 

6

3 Fenerbahçe  2  1 1 3 6 4
4 Başakşehir  2    1   4 4
5 Alanyaspor  2 1 1  0  5 2 4
6 Beşiktaş  2  1    1  0  3    1  
7

Gaziantep 

 2  1  2  1   1
8 Giresunspor  2   0  0 
9 Antalyaspor 2  0 0
10 Galatasaray  2   0 3
11 Kayserispor

3
12 Konyaspor   0     2 
13 Ümraniyespor -1   1
14 Ankaragücü  2  1  1    -1     1  
15 Sivasspor  2 -3  1
16 Hatayspor   1  0   -1 0
17 Karagümrük 1 -2   0  
18 İstanbulspor  2  0 3   -3 0
19 Kasımpaşa 2 10   -10   0  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.