Taraftar Sezona Nasıl Girecek?
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Müslüm GÜLHAN Taraftar Sezona Nasıl Girecek?

Taraftar Sezona Nasıl Girecek?

1586862219344 jpeg

Müslüm Gülhan-24 Nisan 2020 Her akşam televizyon karşısına geçip virüs ile ilgili olanı biteni seyretmek ve oradan kendimize göre bilgiler edinmek artık rutin bir davranış oldu.

 

Ki, herkes haklı...Nasıl olmasın? Yaşanılan süreci kabullenmek ve bunun üzerinden yeniden bir yaşam kurmak geçici de olsa gerçekten çok zor.

 

Herkesin vereceği tepki aynı olamaz ve olmuyor da… çünkü işin hem sosyal hem ekonomik hem de psikolojik boyutu var. Hepimiz bunlarla başa çıkmak için planlar yapıp gelecek kaygısını gidermek için çabalıyoruz.

 

Tabii ki bu sorunlarla herkesin tek başına başa çıkması mümkün değil. Sosyal bir anlayış çerçevesinde devlet kurumlarının çaba sarf ederek, bu krizi halkın lehine iyi yönetmesi ve halkın en az zarar ile süreçten çıkmasının sağlanması gerek. Fakat, bu anlamda süreç çok kötü yönetilmekte. Özellikle sokağa çıkma yasağının kısa süreli olması ve çalışma yaşamının devamındaki sağlık şartlarının kötülüğü iyi bir kriz yönetimi değil.

 

Virüs günlerinde, gelecek için ağırlıklı olarak sağlık ve ekonomi ile ilgili yapılan yorumlarda ve yazılan yazılarda bir belirsizliğin olduğunu çok net ortaya koyulmaktadır. Bu sadece bizim için değil, tüm dünya için kaygı nedeni.

 

Kapitalist sistemin ezdiği insanların, psikolojik olarak rahatlamasını sağlayacak ve toplum içindeki duygusal değerlerin karşılık bulacağı sosyal alanların yaratılmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum.

 

Futbol taraftarlığı da bu ülkenin insanlarına ait bir duygu bağı olması nedeniyle, haliyle onlarda kapitalizmin esareti altında sıkışmış durumdalar. Çünkü, artı olarak onların duyguları da sömürülmektedir.

 

Sosyal açıdan ciddi bir alana sahip olan taraftar, futbolun en güçlüğü dinamiğidir. Futbolda onların varlığının azalması futbolun eksik kalması anlamına gelir.

 

Taraftarlık bir meslek değil, aksine gönül bağının en yüksek seviyede olduğu ve sadakatin, bağlılığın etkisini kırabilecek hiçbir gücün olamadığı bir duygusal yoğunluktan söz ediyorum.

 

Evliklerini, işlerini, yaşamlarını bile bu duygusal bağ üzerinden şekillendiren insanların, bu büyük sevgisini ifade etmesinden mahrum kalmasının şokunu anlatmaya kelimeler yetmez. 

Bu başka bir şey!

 

Her maça bir düğüne gider edasıyla hazırlanmaları, ya da deplasmana giderken bir şölene katkı yapacak grup halinde gitmelerinin karşılığının olduğunu sanmıyorum.

 

Boşuna demiyorlar "damarımızı kesseniz, şu şu renk akar" diye…

 

Harçlıklarından birikim yapan öğrenciler, bilet parası için daha fazla mesai yapan çalışanlar ve takımın her ürününü almak için çabalayan insanlar bunların duygusal karşılığı sadece ve sadece takım sevgisinden başka bir şey değil.

 

Şayet maçlar seyircisiz oynanacaksa, kulüplerin taraftarından mahrum kalmasının kaybı sadece mali kayıp ile sınırlamak doğru değil, bunun motivasyonun ve coşkunun sahada ritim bulması ile ilgili en büyük destekten mahrum kalınması maçları yoz hale getirir. Kayıplar çok fazla…

 

Borç batağında olan kulüpler için artık bu süreç içinde küçülmek ve buna uygun kurumsal yapıya geçmek kaçınılmaz görünüyor. Bu ayrı konu ki, haftaya bu konuyla ilgili yazacağım.

 

Ama, ekonomik olumsuzluklardaki zararların topluma yansıması büyük olması neticesinde, taraftarlara yeni öneriler sunmak kaçınılmaz görünmekte.

 

Bilim insanlarının 2021 Mart ve Nisan olarak ortaya koydukları aşı süreci içinde maçların seyircisiz oynaması ile taraftarın elinin kolunun bağlı olması beklenemez. Çözüm içinde virüsün etkisini kıracak ve halk sağlığı çerçevesinde sorunu çözecek öneriler sunmak gerek. Yaşam devam etmeli!

 

Bunu en iyi karşılayacak çözüm, şifresiz maç yayınlarını bu süre zarfında açık kanal olarak yayınlamasıdır. Her kesin evinde seyretme avantajı virüse karşı alınabilecek en iyi önlemdir. Şifreli dekoder bağımlığına mahkûm kalmak, bu ekonomik şartlar içinde zor bir durum olmakla beraber, bir de toplu maç seyredilen alanlarda insanları toplamanın vereceği zararı, sağlık açısından düşünmek dahil insanı tedirgin ediyor.

 

Bu kadar sıkışmışlık için de insanlara kendini rahat hissedecek ortam yaratmanın maliyetini düşünmek doğru değildir. Madem özel koşullar içindeyiz, o zaman bu koşullarda devlet her konuda halk yararına düzenlemeler yapmak ile mükelleftir.{jcomments on}

 

 

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  982  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Müslüm Gülhan Cuma, 20 Nisan 2012.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

17/08/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

2.980,00

2,29

 bjk BJKAS

5,80

7,01

 fb FENER

56,45

2,26

 gs GSRAY

6,12

 -0,81

 trabzon TSPOR

6,39

-1,69

   SPOR ENDEKSİ

1.733,28

0,90

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 31971526

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adana D.   2   2  0  6  4    6 
2 Trabzonspor  2   2  0  3 

6

3 Fenerbahçe  2  1 1 3 6 4
4 Başakşehir  2    1   4 4
5 Alanyaspor  2 1 1  0  5 2 4
6 Beşiktaş  2  1    1  0  3    1  
7

Gaziantep 

 2  1  2  1   1
8 Giresunspor  2   0  0 
9 Antalyaspor 2  0 0
10 Galatasaray  2   0 3
11 Kayserispor

3
12 Konyaspor   0     2 
13 Ümraniyespor -1   1
14 Ankaragücü  2  1  1    -1     1  
15 Sivasspor  2 -3  1
16 Hatayspor   1  0   -1 0
17 Karagümrük 1 -2   0  
18 İstanbulspor  2  0 3   -3 0
19 Kasımpaşa 2 10   -10   0  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.