Beşiktaş’ın Kara Günleri!
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Müslüm GÜLHAN Beşiktaş’ın Kara Günleri!

Beşiktaş’ın Kara Günleri!

BJK

Müslüm Gülhan- 24 Ocak 2020 Twitter hesabından Adnan Dalgakıran’ın bir takım oklarını görünce şaşırdım. Hadi Urgancılar çiçekle böcekle uğraşıyor da Dalgakıran’ın bu ev sahibi kiracı ilişkisindeki mali kurguya yönelik ok savaşları hayli ilginçti.

 

Hadi o iş insanı ama ben memur kafamla arz fazlasının olduğu yerde İstanbul’da acaba yatırım için gayrimenkul almak mı daha iyi yoksa satmak mı daha iyi, en azından bunun farkında olabiliyorum. Sevgili Tamer Mert’in okları kırdığı saptamaları bakalım: “Ev sahipliği ora nının düşme sebebi: Beklenen nüfusun artış hızı kadar ev sahibi olan sayısına ulaşılamaması. Gelir dağılımı bozukluğu nedeniyle gene ev sahibi olanların alıma doğru yöneldiği için orandaki pay, payda kadar artamaması.”


Tabii satılan yerler kendi tapulu malı olmayınca daha farklı davranabiliyor. Satılması istenilen yer Beşiktaş’ın Fulya’daki içinde hazır gelir getiren kiracıları olan plaza daireleridir. Şu anda Beşiktaş’ın elinde gelir getiren tek kalem olan bu gayrimenkulleridir. Ne A takım, ne altyapı, ne de stad hiçbir şekilde Beşiktaş’ın kasasına artı bakiye olarak para koyamadıkları için, tek gelir getiren yerleri satmak için kamuoyu oluşturma adına oklarla stratejiler yapmaya çalışmak; Beşiktaş’ın geleceğini kaybetmek anlamına gelmektedir.

 

Süleyman Seba memur kafası ile almış olduğu bu arsalar için, “Fulya projesinden sonra Beşiktaş’ın para sorunu bitecektir ve tüm futbolcu giderleri ve transferleri bu projeden karşılanacaktır” diyerek ortaya vizyonunu koymuştu.

 

Unutmamak gereken bir hususta o yıllarda kulüplerin böyle büyük bir yayın gelirleri ve ŞL katılım, puan, başarı gelirleri yoktu. O devlet memuruyken tüm bunları yaptı, siz iş insanı olarak kulübü ödeyemeyeceği borç yükümlülükleri altına soktuğunuz gibi bir de geleceğinin garantisi olan mal varlıklarını satmaktan başka bir strateji ve proje düşünmüyorsunuz. Hiç olmazsa Sayın Tekinoktay’ın üye projesini uygulayın da yılda 300 milyon TL gelir elde edin.

 

Siz diyorum çünkü, kendisi de son üç başkan ile aynı formatta ve aynı konumdadır. Sayın Çebi seçim çalışmaları sırasında, ‘Seba ruhu’ diyerek bir değer ortaya koymaya çalışırken, şimdi bu değerin ne kadar uzağında olduğunu göstermektedir.

 

Üstelik o dönemde devlet; 20’ye yakın stad yapıp takımlara bilabedel teslim ederken, siz kendiniz yapacağınız stad inşaatı için genel kuruldan onay alma adına yaptığınız sunumda, borçların ödenmesi için yeni projelere üretmekten ziyade stad inşaatının borcun artmasına sebep olmayacağı ve var olan borcun kapanmasına yeni stad gelirlerinin tek çare olacağını söylemiştiniz. Ve stad için verilen örnekle beraber, gelir getiren kalemler yaratmanın zorunluluğunu mali genel kurulda anlatıp, “Bizden sonra gelenlere temiz bir Beşiktaş bırakacağız” deyip, gene kendinizin gelmenize rağmen ne temiz Beşiktaş var ortada ne de tribünlerdeki boşluk nedeniyle gelir getiren bir statdve ne de başka bir proje!

 

Ve elinizde kazanılmış Fulya davası varken ve Sayın Çebi’nin “95 milyon dolar hakkımız yendi” söylemine rağmen, oradan kazanacağınız para ile kendinizi döndürmek varken, Beşiktaş’ın yıllar sonra dava yoluyla kazanılmış alacaklı olduğu paranın yok olmasına neden olacaksınız. Eğer aynı müteahhit satın alırsa, Fulya davası nedeniyle Demirören para ödemek zorunda kalırsa onun da müteahhitte rücu edeceği bir ortamın oluşma olanağı varken, tüm bunlara rağmen piyasanın altında bir para ile malları sizden alma fırsatı ile ve ciddi kâr edecektir.

 

Ve Demirören yıllardır kulübe ödemesi gereken büyük bir külfetten ve baskıdan kurtulacaktır. Herkes kazanıyor bir tek Beşiktaş kaybediyor. Ali Koç, sizin satacağınız mallardan elde edeceğiniz para kadar yardım ve yan ödemeler sayesinde para toplamasına rağmen, “Bu borç hiçbir şekilde sürdürülemez” diyerek, sürecin ne kadar zor olacağını ortaya koyarken ve Ziraat Bankası anlaşmasının kulüpler için ne kadar zararlı olduğunu anlatıp kendisi bu anlaşmayı imzalamazken, sizlerin hovardalığını anlamak mümkün değil. Eğer bir hovardalık yapılacaksa bunun en iyisini Ali Koç yapardı zaten…


Eğer satacaksanız başarısız olduğunuz yerleri satın…

 

Mesela altyapıyı Altınordu’ya satın. 20 milyonluk şehirde hala bir altyapı kurgusu oturmayarak ve istenilen seviyede oyuncu yetiştiremeyerek zarar ediyorsunuz. Ve bu konuda herhangi bir projeniz olmadığı gibi olacağı da yok. O yüzden satın altyapıyı belki o zaman futbolcu yetiştirilir sizde pay alırsınız.{jcomments on}

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  1112  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Müslüm Gülhan Cuma, 20 Nisan 2012.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

16/08/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

2.913,30

1,96

 bjk BJKAS

5,42

-2,52

 fb FENER

55,20

0,91

 gs GSRAY

6,17

 7,18

 trabzon TSPOR

6,50

-3,42

   SPOR ENDEKSİ

1.717,82

2,80

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 31958314

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adana D.   2   2  0  6  4    6 
2 Trabzonspor  2   2  0  3 

6

3 Fenerbahçe  2  1 1 3 6 4
4 Başakşehir  2    1   4 4
5 Alanyaspor  2 1 1  0  5 2 4
6 Beşiktaş  2  1    1  0  3    1  
7

Gaziantep 

 2  1  2  1   1
8 Giresunspor  2   0  0 
9 Antalyaspor 2  0 0
10 Galatasaray  2   0 3
11 Kayserispor

3
12 Konyaspor   0     2 
13 Ümraniyespor -1   1
14 Ankaragücü  2  1  1    -1     1  
15 Sivasspor  2 -3  1
16 Hatayspor   1  0   -1 0
17 Karagümrük 1 -2   0  
18 İstanbulspor  2  0 3   -3 0
19 Kasımpaşa 2 10   -10   0  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.