Beşiktaş'ı Başkanından Korumalı!
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Müslüm GÜLHAN Beşiktaş'ı Başkanından Korumalı!

Beşiktaş'ı Başkanından Korumalı!

00114

Müslüm Gülhan- 23 Ağustos 2019  Tarihsel bir sürece sahip olan kulüplerin edinmiş olduğu davranış ve kendini ifade etme şekilleri birtakım kodlar sayesinde kültürel bir kimlik kazanır.

 

Kendi kimliğinin oluşması, aynı zamanda bir kurumsal ifadeyi de beraberinde içinde taşır. 

Bu davranış kodları herkesi bağlar. Hele hele başkan ve yöneticilerin seçilme şartları bu kodların varlığının devamı koşuluyla seçilmişlerdir. 

İşte Süleyman Seba… 

Baba Hakkı ve Şeref beyden aldığı emaneti büyük bir sadakat içinde koruyarak üstüne katabileceği her şeyi ekleyip takımın gelişimini sağlamaktan başka hiçbir şey düşünmedi. O yüzdendir gerçek Beşiktaşlıların son başkanı Süleyman Seba’dır. 

Hiçbir şekilde Beşiktaş için “Ahmet Dursun, Seba gitsin” söyleminin kişisel çıkarlardan başka bir içeriği yoktur. Tarihsel içerik, Baba Hakkı’dan Şeref beye ve ondan Süleyman Seba’ya gelen davranış ve ahlaki kodları içeren kültürdür. Bu kadar kuvvetli içerikleri taşıyan bir kurumun, dışardan yapılan saldırı veya içeride oluşturulan sömürme mekanizması neticesinde yıkılması çok kolay olmaz. Ama verilen zararı bertaraf etmek çok zor olur. 

Bu kadar tasviri yapmamın sebebi, Beşiktaş gibi bir kulübün geldiği noktayı daha iyi anlatma kaygısını taşımamdır. 

Artık gelinen noktanın hani “bunun telafisi yok” tasvirini çoktan geçmiş olması ve geri dönüşün mümkün olmayacağı bir süreci Beşiktaş’ın yaşamasıdır. Son üç başkanın dönemiyle gelinen yere göz göre göre gelindi. Ve herkes suçlu… 

Fikret Orman döneminin yönetim zaafları, verdiği zararlar ve yanlışlar ise ayrıca parantez açılarak incelenmesi gerekiyor. Çünkü artık süreç; borç batağından çıkıp Beşiktaş’ı başkanından koruma noktasına gelmiştir. 

Beşiktaş’ın başkanından korunması gerekiyor! Bunun ne anlama geldiğini anlamlandırmak içerik olarak çok zor gözüküyor ki doğru, gerçekten çok zor bir içerik olarak karşımızda duruyor ama geçek bu… 

Anlatmak lazım… Anlamak lazım… 

Her alınan görevin ahlaki sorumluluğu vardır. Bu sorumluluğun yerine getirilip getirilmemesi ise belirli kontrol mekanizmaları sayesinde olur. Bir dernek olan, sivil toplum kuruluşu olan Beşiktaş Kulübü’ne Divan Kurulu üyesi olmak, Genel Kurul üyesi olmak, taraftar olmak çok ciddi sorumluluk ister. Bu sorumluluk başkan ve yönetim kurulundan daha önemli ve değerlidir. 

Çünkü verilen görev sadece kulübü yüceltmek değildir, asıl olan, onun gelişimini sağlayacak ve hiçbir kültürel değerini kaybetmeden sürdürecek kontrol mekanizmalarına sahip olarak onu KORUMAKTIR. 

İşte Beşiktaş’ın başkanından daha büyük sorun bu noktada kendini gösteriyor. 

Öncelikle Divan Kurulu ve diğer kurulların özerk ve bağımsız yapısı ve Yönetim Kurulunun üstünde bir konuma sahip olma özellikleri yok edildi. Bu sadece yönetimin manevralarıyla değil, bizzat Divan Kurulu üyelerinin ve diğer kurul üyelerinin duyarsızlığı sayesinde oldu. Tüm tavırları ve uygulamaları, Beşiktaş’ı korumaya yönelik tüzük ve yönetmelikler üzerine olmalıdır ki zaafları bu noktada da ortaya çıkıyor. Genel Kurulda ise, seçme seçilme özgürlüğü, beş bin küsur renkli ve kim olduğu belli olmayan bu üyeler sayesinde elinden alındı ki; on dört bin üyenin çoğu buna sessiz kalarak sürecin engellenmesine hiçbir katkı yapmadı; bu affedilemez. Genel Kurul üyeliği bir referans değildir, aksine büyük bir sorumluluktur ki bunun en önemli değeri seçime katılmaktır. Orada olmanın değeri bir grubun çıkarı üzerine veya kişisel beklenti üzerine bir kurgu olamaz. Aksine, Beşiktaş’ın çıkarları için bir zorunluluk olarak orada olmak gerekir. 

İki bin beş yüz, ya da dört bin sekiz yüz üye ile seçim olmaz. Bunu kabul etmek mümkün değildir. 

Ve taraftar… Beşiktaş taraftarı başka bir özelliğe sahiptir. ‘Halkın Takımı’ tanımının altında yatan kültürel kavram ve bunun değeri onu dünya futbol camiası içinde ayrı bir konuma getirmiştir. Bu duyarlılığı ondan sorumluluk alması üzerine beklentiyi beraberinde getirir ki tarihsel süreç ona bu misyonu vermiştir. 

Ve…Başka Beşiktaş yok!{jcomments on} 

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  1420  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Müslüm Gülhan Cuma, 20 Nisan 2012.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

17/08/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

2.980,00

2,29

 bjk BJKAS

5,80

7,01

 fb FENER

56,45

2,26

 gs GSRAY

6,12

 -0,81

 trabzon TSPOR

6,39

-1,69

   SPOR ENDEKSİ

1.733,28

0,90

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 31971531

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adana D.   2   2  0  6  4    6 
2 Trabzonspor  2   2  0  3 

6

3 Fenerbahçe  2  1 1 3 6 4
4 Başakşehir  2    1   4 4
5 Alanyaspor  2 1 1  0  5 2 4
6 Beşiktaş  2  1    1  0  3    1  
7

Gaziantep 

 2  1  2  1   1
8 Giresunspor  2   0  0 
9 Antalyaspor 2  0 0
10 Galatasaray  2   0 3
11 Kayserispor

3
12 Konyaspor   0     2 
13 Ümraniyespor -1   1
14 Ankaragücü  2  1  1    -1     1  
15 Sivasspor  2 -3  1
16 Hatayspor   1  0   -1 0
17 Karagümrük 1 -2   0  
18 İstanbulspor  2  0 3   -3 0
19 Kasımpaşa 2 10   -10   0  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.