Yerel Kulüp, Yerel Vizyon
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Diğer Yazarlar Yerel Kulüp, Yerel Vizyon

Yerel Kulüp, Yerel Vizyon

1-6867764 x o

Yağız Kutay Işık- 20 Şubat 2021 Süper Lig’in borcu 2017 yılında 7 milyar TL'yken, 2020 yılında 20 milyar Lira'ya dayandı. 

 

Hükümet, kulüplerin finansal yapılarını kontrol altına almaya yönelik, onları dernek statüsünden çıkartıp yöneticilerini bulundukları dönemden sorumlu tutmayı planlıyor. 

 

 Yapısal hamleler şüphesiz gerekli ama kulüplerin de vizyonsal anlamda değişim ve projelere açık olması gerekiyor. 

 

 Önce bir örnek sunalım: Cristiano Ronaldo 2018 yazında 112 Milyon Euro bedelle Juventus’a imza attığında; - Kulübün değeri 1 yıl içinde %12 arttı.  - Ronaldo öncesi Instagram takipçisi 8.1 milyondu. Sadece 13 ay içinde bu sayı 30.1 milyon seviyesine geldi ve bu da Juventus’u en çok takipçisi olan 4. Futbol kulübü yaptı. 

 

- Ronaldo geldikten sonraki bir haftada kulübün toplam beğenileri 24 milyon arttı. 

- YouTube takipçi sayısı çok kısa bir süre sonra 3 katına çıktı. 

- Transferin ilk 24 saati 520 bin forma satıldı ve bu da yaklaşık 62 Milyon Dolar’a tekabül ediyor.  Juventus, Ronaldo öncesi sezona oranla;

- Ürün satışını %58,3 artırdı.

- Sponsorluk ve bilet satışını yaklaşık %25 arttırdı. (Ki buna iki katına çıkarak 357 Milyon Euro’ya ulaşan forma sponsorluğu dahil değil.) 

- Toplam gelirini %23.1 artırdı.

 

Kendi çapına göre spektaküler transfer hamlesi yapmış ve bundan yarar sağlamış birçok kulüp gibi Mesut Özil - Fenerbahçe birlikteliğinde de benzer gelişmeler umut ettik. Şu ana dek gördüklerimiz hiç iyi değil. Sosyal medyadaki birkaç kişinin anlık çaba ve vizyonuna hapsolunmuş durumu var. Mesut Özil’in transfer videosunda aldığı maçın adamı ödülleri kupa olarak lanse edilmezdi yoksa. İmza törenine 10’u yabancı 64 kuruluşun katıldığı bu futbolcuyu bütün dünya tanıyor ve ilgi gösteriyor.  Zonguldak’a ve Londra’ya gidip video çekmek, YouTube'un Katıl uygulaması için içerik üretmek önemli olsa da geliri sadece yerelden elde etmeye çalışmak doğru değildir.  Örneğin MESUTOL kampanyasında İngilizce hesaptan yardımın nasıl yapılacağını tarif eden bir tane tweet yoktu.  Dünyaya daha açık, iletişimin içine doğmuş biz gençlerin sırf dönemi içinden kavramak avantajı nedeniyle öngörülü olabileceğini unutmayın. 

 

Öğrenim ve yurtdışı tecrübesi ile kendini donatan birçok yaşıtım var. İlgi alanlarımıza yönelik fikir ve projeler üretebiliyoruz.  2018’de yurtdışı taraftar kazanımı, gelir yaratımı üzerine ben de bir arkadaşımla proje hazırladım örneğin.  Dolayısıyla bugün en basit adımların atılamadığını, fırsatların kaçtığını görmek bizi iki kat üzüyor.          

 

Mesut transferine bu kadar çeşitli ülkeden ilgi varken, kulübün lisanslı ürünlerinden hangileri başka ülkelerde satışa çıkıyor?  Kaç tane Özil forması Suudi Arabistan’da, Katar’da satılıyor?  Peki Almanya’da kaç tane satılıyor? 

 

Yukarıda sıraladıklarım bir yana, Fenerium’un internet sitesinde Mesut Özil’in forması, hızlı al seçeneğiyle kolay ulaşılabilir bir yere konumlandırılıyor mu?

 

Mesut Özil, Uygur Türkleri için yazdıkları yüzünden Çin’in boykotu ile karşılaştı ama Güney Kore, Arabistan ve Endonezya başta olmak üzere birçok ülkeden vatandaş Mesut Özil hayranı.  Buralarda yapılacak sezon öncesi kampları ve hazırlık maçları ile ilk adım atılmalıdır.  Tabii bu süreçte kulüp lisanslı ürünlerine bu ülkelerde erişim olmalı.            

 

Teknoloji çağında olduğumuz bu dönemde artık fiziksel temas her zaman şart değil.  Sosyal medya ile birçok kişiye ulaşım çok basit.  Belirlenen hedef ülkelere özel o ülkelerin resmi dilinde Twitter adresleri, YouTube içerikleri ile Fenerbahçe aidiyeti her alana taşınmalı. 

 

Günümüzde e-spor önemini arttırmakta. Hem Fenerbahçe hem de Mesut Özil e-spor takımı sahibi.  Bu ülkelerde turnuvalar yapılmalı.  Yapılan her yayın bu ülkelerde gösterilmeli, erişim kolaylaştırılmalı.{jcomments on}

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  859  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Futbol Ekonomi Site Yetkilisi Perşembe, 22 Eylül 2011.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

16/08/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

2.913,30

1,96

 bjk BJKAS

5,42

-2,52

 fb FENER

55,20

0,91

 gs GSRAY

6,17

 7,18

 trabzon TSPOR

6,50

-3,42

   SPOR ENDEKSİ

1.717,82

2,80

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 31958730

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adana D.   2   2  0  6  4    6 
2 Trabzonspor  2   2  0  3 

6

3 Fenerbahçe  2  1 1 3 6 4
4 Başakşehir  2    1   4 4
5 Alanyaspor  2 1 1  0  5 2 4
6 Beşiktaş  2  1    1  0  3    1  
7

Gaziantep 

 2  1  2  1   1
8 Giresunspor  2   0  0 
9 Antalyaspor 2  0 0
10 Galatasaray  2   0 3
11 Kayserispor

3
12 Konyaspor   0     2 
13 Ümraniyespor -1   1
14 Ankaragücü  2  1  1    -1     1  
15 Sivasspor  2 -3  1
16 Hatayspor   1  0   -1 0
17 Karagümrük 1 -2   0  
18 İstanbulspor  2  0 3   -3 0
19 Kasımpaşa 2 10   -10   0  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.