'Yönetici' Havası
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Diğer Yazarlar 'Yönetici' Havası

'Yönetici' Havası

12philosophy

Kaan Polat Cüreklibatır -20 Şubat 2021 Fenerbahçe'yle Galatasaray arasında oynanan maç sonrası yaşanan olayları televizyonda izlediniz mi?

 

İzlemeliydiniz! En azından haklılığı kimselere vermeyen kulüp yöneticilerinin kavgalarından, Türk futbolunun bugününü öğrenebilirdiniz.

 

Yasağa rağmen localara doldurulan insanlar ve edilen küfürler, protokol tribününde yaşanan gerginlik, Türkiye Futbol Federasyonu’nun konuya duyarsız tutumu...

 

Ne demişler, ‘’Tencere dibin kara, senin ki benden kara!’’

 

Televizyonda görüp de, sezinlediğim ilk tespit şuydu:

 

Yöneticilerin çoğunun, 'fanatik' tavırları ve eylemleri tepkisel olarak, kulüpler arasında bir ''düşmanlığa' neden oluyor. Tabi bu tavır ve eylemler, zamanla ülkenin öz spor kültürü üzerinde; kin, nefret ve saldırgan bir kültür tabakası meydana getiriyor. 

 

Daha kötüsü ise, bu yöneticilerin bu 'sansasyonel' özellikleri dolayısıyla, kendilerini ' 'yönetici' sanıyor olmaları.

 

Çıkmazın dehşetini, gösterebiliyor muyum?

 

Dehşetini dedim, çünkü çoğu sadece kulüp çıkarlarını savunmayı, bir yöneticilik becerisi sayıyor. Bunun, yaratıcı ve çözüm üreten yöneticiler yerine, ne türlü 'fanatik' bir yönetici kuşağını doğuracağını fark edemiyorlar.

 

İster misiniz işin biraz daha ayrıntısına inelim...

 

Yöneticiler neden aksıyor?

 

Yöneticiler ‘yaşadıkları ‘an'ı amansız bir rekabetin yaşandığı, şampiyonluk fikrine saplandıkları, kendilerini tamamen o fikre adadıkları bir zaman dilimi olarak yaşıyorlar, hissediyorlar. Taraftar ve camia baskısı altında bulunduklarından, çevrelerindeki gerçeklerden kopuk sanal bir alemde yaşıyorlar. Bu da uzlaşma bilmez bir ahlak anlayışı geliştirmelerine neden oluyor. Uzlaşmazlık anlayış ve düşünceleri, onları çevreleyen hasım kulüplere karşı kendilerini koruyabilecekleri tek özsavunma yolu olarak ortaya çıkıyor. Yöneticilik becerilerine güvenemediklerinden, çoğu sıkıştıklarında Türkiye Futbol Federasyonu’na yakınıyor, ‘hak hukuk, hık mık’ diyerek, rakibini şikayet ediyorlar. Anadolu kulüp yöneticilerinin çoğu da, bu konuda hak standartının bulunmadığından şikayet ediyor. Aynı mantık orada da işliyor; ‘Ben haklıyım, rakip haksız.’

 

Bunun anlamı şudur: Yönetici kendisini, Türk sporunun kalkınması için değil, kulübün çıkarlarını beslemeye ayarlıyor. Rakibini suçlamayı kestirmeden haklı çıkmak sayıyor. Haklı olduğu konuları da sağlam bir akıl ve bilgi temeline bir türlü oturtamıyor. Yönetici, sorumluluklarını yerine getirmekten çok, ‘getiriyor’ izlenimini yaratan televizyon ekranlarında sansasyon söz, tavır ve çabalara girişiyorlar. Takım için değil, tribün için oynamak bu olsa gerek!

 

Oysa ‘ağzı laf yapandan’ çok, ‘eli işe yatkın’ yöneticilere muhtaç olduğumuzu bir anlayabilsek, önem verdiğimiz Türk sporu kendiliğinden gelişecek. Yanlışımız burada ne yazık ki…Sık sık yaptığımız gibi şekilciliği, 'niteliğe' tercih ediyoruz.

 

Sonuç olarak, ‘ağzı kalabalık’, elinden pratik iş gelmez, çoğu 'sızlanan' bir sürü yöneticiyle baş başa kalıyoruz.

 

Spor Yöneticiliği

 

Türkiye’de‘Spor Yöneticiliği’ mesleğinin küçümsenmesinden midir, yoksa yeteri kadar ciddiye alınmamasından mıdır bilinmez, bu meslekten insanları kulüplerimizde ve federasyonda göremiyoruz. Belki de terslik oradan doğuyor, ‘Spor Yönetim Bilimleri’ okumuş, spor alt yapısı olan, yöneticiler kulüp ve federasyonda görebilsek hem kulübü gelişir, hem de Türk sporu gelişir.

 

‘Spor Yöneticiliği’ dünyanın en önemli üniversitelerinin en saygın bölümlerinden biri, amacı ’nitelikli’’ spor yöneticisi yetiştirmek. İşi planlamak, organize etmek, koordine etmek, liderlik ve kontrol gibi önemli görevleri var.

 

Tüm sergilenen bu yönetsel olumsuzluk ve yanlışlara karşın, birleştirici, yapıcı, bütünleyici ve iletişimi kuvvetli yöneticilere gereksinimimiz var. Lider özellikli bu yöneticiler çalışanlarına sağlıklı ve huzurlu bir ortam sağlayabiliyor, içinde bulundukları durumu kavrayıp doğru analizler yaparak, kulüplerini istenilen düzeye çıkartabiliyorlar, hedeflerine ulaştırabiliyorlar. İşler yolunda gitmediğinde ise, lider özellikleriyle krizleri doğru yönetebiliyorlar, kulübünü ve çalışanlarını ortak hedefe yönlendirebiliyorlar.

 

Bizde yönetici böyle mi? Hangi becerileri ön plana çıkıyor, krize açık ve seçik, somut çözümler getirebiliyor mu?

 

Yönetim Sorunu

 

Bizde rekabetten doğan gizli hırsla atışma çabaları, daha çok, neyi nasıl yapacağını kestiremeyen yöneticilerin, hem plan program aşamasında, hem çözüm ve uygulama aşamasında başvurduğu, gösterişli bir çare oluyor. Göze girmek amacıyla en olmayacak akılları verebiliyorlar.

 

Sonunda ne oluyor ?

 

Yönetsel yetenekleri sınırlı, yönetmeyi sadece idare etmek olarak algılayan yöneticiler, sorunlara somut çözümler getiremediği gibi, ayrıca yeni sorunlara da yol açıyorlar.

 

Ne yapmalı?

 

Önce 'yöneticilik' anlayışının bir standarta oturtulması oturtulması gerekiyor. Bu da geniş ölçüde 'Spor Yöneticiliği Bilim'ine önem verilmesinden geçiyor.

 

Sporun bilimini edinmeden yönetici olunabilir mi? Sporun bilimlerini edineceğiz ki, Türk sporu spor alt yapısı olan yöneticilerle çağdaş 'ilerleme' anlayışına ve düzenine kavuşsun. Bu anlayış ve düzen, toplumun tüm katmanlarına örnek olsun. O düzende yaşamayı, gereğince davranmayı öğrensin. Ama bu da yetmez! Atatürk döneminin o çok kısa süren, ulusal spor anlayışının temelindeki; zeki, çevik ve ahlaklı nesiller yetiştirme projesini örnek almalıyız. Büyük önder genç ve sağlıklı nesiller hedeflemişti ama maalesef proje ölümünden sonra yarım kaldı. O projeyi anlatmakta başka bir yazı konusu olsun.

 

Onun kaldığı yerden devam edebilirsek, sporu çağdaş, yönetim sorunlarını da toplumsal bir hakseverlikle çözebilen bir ülke olabiliriz{jcomments on}

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  1025  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Futbol Ekonomi Site Yetkilisi Perşembe, 22 Eylül 2011.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

16/08/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

2.913,30

1,96

 bjk BJKAS

5,42

-2,52

 fb FENER

55,20

0,91

 gs GSRAY

6,17

 7,18

 trabzon TSPOR

6,50

-3,42

   SPOR ENDEKSİ

1.717,82

2,80

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 31958909

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adana D.   2   2  0  6  4    6 
2 Trabzonspor  2   2  0  3 

6

3 Fenerbahçe  2  1 1 3 6 4
4 Başakşehir  2    1   4 4
5 Alanyaspor  2 1 1  0  5 2 4
6 Beşiktaş  2  1    1  0  3    1  
7

Gaziantep 

 2  1  2  1   1
8 Giresunspor  2   0  0 
9 Antalyaspor 2  0 0
10 Galatasaray  2   0 3
11 Kayserispor

3
12 Konyaspor   0     2 
13 Ümraniyespor -1   1
14 Ankaragücü  2  1  1    -1     1  
15 Sivasspor  2 -3  1
16 Hatayspor   1  0   -1 0
17 Karagümrük 1 -2   0  
18 İstanbulspor  2  0 3   -3 0
19 Kasımpaşa 2 10   -10   0  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.