x
19 Haziran 2020- Covid-19'un neden olduğu olumsuzluklar nedeniyle UEFA Geçici Acil Önlemler başlıklı bir bildiri yayınlayarak, Finansal Fair Play konusunda kulüplere bazı esneklikler sağladı. Bu kapsamda en önemli karar: 2020 mali yılın... 19 Haziran 2020- UEFA, 2020 sezonu Şampiyonlar Ligi'nde sezonun kalan maçlarının Portekiz'in başkenti Lizbon'da oynanacağını; 2020 finaline ev sahipliği yapmayı bekleyen İstanbul'un ise 2021 finaline ev sahipliği yapacağını duyurd... 5 Haziran 2020- UEFA Finansal Fair Play kriterlerine uyum sağlayamadığı gerekçesiyle Trabzonspor 1 yıl süreyle Avrupa kupalarından men edildi... 29 Mayıs 2020 -Türkiye Futbol Federasyonu,  Süper Lig'in 12 Haziran 2020'de seyircisiz başlayacağını açıkladı. 20 Nisan 2020- COVID-19 Avrupalı kulüplerin bonservis bedelleri üzerinden takım değerlerini eritmeye devam ediyor. Premier Lig'de kulüplerin değerleri 2.2 Milyar Euro düştü.  20 Nsan 2020- COVID-19 nedeniyle Avrupa futbolunda ekonomik kayıplar 5 Milyar Euro'ya, Süper Lig'de de 1.5 Milyar TL'na ulaştı. 20 Mart 2020- KPMG'ye göre,  maç günü, yayın ve ticari gelirden mâhrum kalacak olan  Premier Lig, La Liga, Bundesliga, Serie A ve Ligue 1'de yer alan kulüplerin toplam kaybı 4 Milyar Euro'ya kadar çıkıyor. 18 Mart 2020 UEFA, EURO 2020'yi 2021 yılına erteledi. UEFA, 55 üye ile yaptığı toplantıda EURO 2020'yi 1 sene erteleme teklifini sundu. Bu teklif üye ülkeler, Avrupa Kulüpler Birliği ve futbolcuları temsilen katılan FIFPro tarafınd... 8 Mart 2020- Kulüplerbirliği yaptığı toplantıyla kur nedeniyle gelirlerin düşmemesi için gerekli çalışmayı başlatıı.  25 Şubat 2020- UEFA, Finansal Fair Play kurallarına aykırı hareket ettiği gerekçesiyle Manchester City'e 2 yıl, kupalara katılmaktan men cezası verdi.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Yönetim Tuğrul AKŞAR Stat Gelirleri Nasıl Artırılır?

Stat Gelirleri Nasıl Artırılır?

Tuğrul Akşar/20 Ekim 2013  Günümüzde statlar artık sadece maç oynanan yerler olmaktan çıktı…

  

Bu anlamda futbol parasallaşıp ticarileştikçe statların da işlevleri değişmeye ve artmaya başladı. Bu işlevlerin en başında da statlarda koltuk başına katma değeri artırmak geliyor. Çünkü, bir stattan maksimum gelir elde edebilmek için, çok doğal olarak önce o stadı doldurmak, sonra da dolduran kalabalığa en fazla satışı yapabilmek gerekiyor. Bu nedenle günümüz futbolunda statlar artık modern işletmecilik anlayışıyla yönetiliyor ve bu statları doldurmak için yeni stratejiler geliştiriliyor.

  

Stadı doldurabilmek için kulübün temel stratejileri de çok önemli. Örneğin, kulübün stratejisi lokal ligde yarışmacı olmak ise farklı bir strateji, eğer uluslar arası arenada yarışmacı bir takım yaratılmak isteniyorsa farklı stratejiler uygulamak gerekiyor. Artık, günümüzde taraftar daha çok uluslar arası yani Avrupa kaynaklı yarışmalarda takımlarını görmek istiyor.

  

Statları doldurabilmenin yolu seyircileri tribüne çekmekten geçiyor. Bunun için de kulübün öncelikle mutlaka bir satış ve pazarlama birimine sahip olması gerekiyor. Bu birimde yer alacak spor pazarlamacıları, seyircilerin maça gitmelerini paraya dönüştürebilecek önemli taktik ve stratejiler üretmek zorundadırlar. Bunun için yapılacak olanlar genel olarak;

  

- Stadın Pazarlanması,

- En fazla koltuk satışının gerçekleştirilmesi,

- Maç günü gelirlerinin artırılmasıdır.

  

“Kapalı Gişe Ya da Bilet Kalmadı”

Tüm futbol kulüplerinin rüyasını statlarını doldurmak ve dolu stattan en fazla geliri elde etmek süsler dersek yanılmamış oluruz. Bir gösteri endüstrisi olarak günümüz futbolunda statların dolması, bir yandan futbolun ambiyansını artırıp takımına coşku sağlarken, diğer taraftan da önemli bir gelire de ulaşma olanağı sağlar. Özelikle kulüplerin “maç günü geliri”, modern futbolda hala önemini koruyor. 1990’ların öncesinde kulüplerin stat gelirleri sadece “kapı giriş” yani “bilet gelirlerinden” oluşurken, günümüzde değişen stat konseptleriyle “kapı giriş geliri” artık yerini “maç günü gelirine” bıraktı.

 

  

Müşteriyi Segmente Etmek

Futbolun endüstriyel bir sürece evrilmesi, doğal olarak taraftar müşteri ya da tüketici taraftar kavramını da yaşamımıza soktu. Bu kavramları Endüstriyel futbol kitabımda ilk kez 2005 yılında kullandığımda çok büyük tepkiler almıştım. Tepkiler mantıklı ve fonksiyonel olmaktan çok duygusal bazlıydı. Bu eleştirilere göre taraftar asla bir tüketici ya da müşteri olamazdı! Oysa, bugün gelinen noktada görüyorum ki, taraftar bugün taraftar tüketiciye evrilmiş durumda. Her yıl harcanabilir gelirinin önemli bir kısmını desteklediği kulübüne ayırıyor. Taraftarın satın alma gücünü nihayet kulüpler de gördü ve onu bir müşteri olarak kabul edip öncelikle ondan daha fazla para kazanabilme yollarını aramaya başladılar. Statların yenilenmesi, konforun artırılması, cep telefonları, internet, televizyon gibi daha bir çok parasal gelir yaratan kaynağa yönelmeleri bunun açık bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

  

Tüm bu bireysel talebin yanında, yeni bir olgu ile daha tanıştı kulüpler. Kurumsal müşteriler…Kendi müşterilerinde bağlılık yaratabilmek, onların toplumsal istemlerine karşılık verebilmek ve bu sayede daha fazla müşteri potansiyelinden pay alabilmek adına kendi müşterilerine konforlu ortamda maç keyfi sunabilmek amaçlı loca ve kombine kart satın alabilmek, günümüzde kulüpler için önemli bir talep kaynağını oluşturuyor.

  

Taraftar Müşteri ve Kurumsal Müşteriye Uygun Satış ve Pazarlama Yapmak!

Maç günü gelirini artırabilmek için de temel olarak stada gelen bireysel müşteri taraftar grubuna ya da kurumsal müşterilere farklı pazarlama ve satış stratejileri uygulamak gerekiyor. Taraftar olmak bireysel bazlı bir olgudur. Bu nedenle tüketici taraftar kavramından bahsedebiliriz. Ancak, artık futbola ilgi aynı zamanda kurumsal olarak ta artmaya başladı. Bugün bazı büyük kulüplerimizde, ticari, sınai ve finans alanlarında faaliyet gösteren önemli kurumların, kendi müşterilerine rahat ortamda maç izletebilmek için kiraladıkları önemli localar veya sezonluk kombine kart alımları olduğunu görüyoruz. Kurumlar taraftar olamayacaklarına göre, onlar spor kulüpleri için birer müşteridir… Çünkü, bir kurum birden fazla kulübün kombine kartını alabiliyor veya locasını kiralayabiliyor. Bu anlamda kulüplerin, mutlaka bireysel taraftar müşterilerine (son tüketiciye yönelik) B2C (Business to Customer) ve B2B (Business to Business) ürün ve hizmet yapılanmasını oluşturması ve buna göre yapılanması gerekiyor. Kısacası, kulüp satış ve pazarlama stratejilerini oluştururken, bireysel ve kurumsal satış ve pazarlama yapılanmasını oluşturmak zorundadır.

  

Bireysel Taraftar Müşteriye ve Kurumsal Müşteriye Farklı Stratejiler

Bireysel anlamda taraftar müşteriye öncelikle bilet, kombine ve ürün satışı       yapılması planlanırken, kurumsal müşteriye Kombine kart ve VIP bilet satışında, stat içi kiralamada (Loca), reklam, sponsorluk, isim hakkı satışında ve stat içi ürün satışı yapabilmek için yer kiralamada örgütsel satış modeli oluşturmak gerekiyor.

  

Kulüpler bir şekilde maç günü geliri yaratabiliyorlar ama maç olmayan günlerde ne yapılmalı?

Bir kulüp temel olarak stada ait ürünleri satarak, maç günü geliri elde ederek önemli gelir kaynaklarına ulaşabilir ama esas önemli olan maç olmadığı gün gelir yaratabilmektir. İşte bu bağlamda bu konuda örnek alınabilecek büyük kulüplere bakıldığında, o kulüplerin ilave gelir kaynakları yaratabildiklerini görüyoruz.

  

Bu kapsamda, kulübün diğer büyük kulüp modellerinde olduğu gibi, taraftar olan veya olmayan diğer tüketici spor severlerin de gelirlerinden pay alabilmek amaçlı stat içinde müze oluşturmak ve turistik gezi turları düzenlemek, (2011 yılında Barcelona’nın Stadı Nou Camp’a yaptığım gezide öğrendiğim gibi Barcelona stadını yılda 2 milyon kişi yılda ortalama 40 milyon Euro’ya yakın bir para harcayarak geziyor. Stadı gezen turist sadece tur atmıyor, store’da önemli harcamalar da yapıyor.)

  

Sportif olmayan konserler ve diğer etkinlikler düzenlemek, kurumsal müşterilere belirli amaçlarla maç günü dışında kiralamalar yapmak, üye ya da sempatizanlara kart çıkartmak gibi etkinliklerle, statların 365 gün gelir yaratan bir yapıya dönüştürülme olanağı da yakalanabilir.

  

Stadın Dışını Unutmayalım!

Sadece stadın içine odaklanma yanlışına düşmeyelim. Aslında yoğun maç günü trafiğinde, maç başlayıncaya kadar stadın içinden daha çok dışı önemlidir. Yoğun bir kalabalık stada girmeye çalışırken, bu yoğunluk ve kalabalık kulüpler için yeni bir satış potansiyelini de beraberinde getiriyor.

Daha turnikelere ilk teması yaşamadan önce bilgilendirme ve bilet satın alma süreciyle başlayacak bu süreçte kulüp düzenleyeceği etkinliklerle, ürün satışlarıyla, stada erişimle, yiyecek içecek ve satışıyla, mağazalarla ve diğer hizmetlerle ilave gelir yaratabilme olanağına sahip görünüyor. Özellikle kapasitesi geniş ve yoğun olan statlarda bu potansiyeli iyi değerlendiren kulüpler bu potansiyelden önemli paylar alabilirler.

  

Maç Başına En Fazla Seyirci Bundesliga’da

Maç başına göre yapılan en son istatiksel çalışmada Süper Lig 13.844 kişilik maç başına seyirci ortalamasıyla dünya sıralamasında 13. Sırada yer alıyor. İlk sırada 43.141 kişilik ortalamayla Alman Bundesliga alırken, İkinci sırada Premier Lig görünüyor.

  

 

Maç Başına Göre Seyirci İstatistiği (2012-13)

Sıra

Ligler

Seyirci sayısı

Maç başına

Toplam kapasite

Stat Başına Ortalama

Doluluk Oranı

1

  1.Bundesliga (Almanya

3.408.131

43.141

854.731

47.485

90,9%

2

  Premier League (İngiltere)

2.864.020

36.718

644.044

42.202

87%

3

  Primera División (İspanya)

2.152.370

25.932

777.886

38.894

66,7%

4

  Serie A(İtalya)

1.641.158

23.115

827.899

41.395

55,8%

5

  Liga MX Apertura (Meksika)

2.146.059

22.355

716.918

39.829

56,1%

6

  Ligue 1 (Fransa)

1.828.128

20.313

602.508

30.125

67,4%

7

  Eredivisie (Hollanda)

1.565.180

19.565

391.247

21.736

90,0%

8

  Chinese Super League (Çin)

4.095.121

18.872

642.989

40.187

47,0%

9

  Major League Soccer (ABD)

5.685.649

18.282

406.193

21.379

85,5%

10

  Fase Final Liga Postobon I(Kolombiya)

36.000

18.000

260.707

32.588

55,2%

11

  2.Bundesliga (Almanya)

1.595.903

17.160

520.474

28.915

59,3%

12

  J. League Division 1 (Japonya)

4.003.599

16.682

495.592

27.533

60,6%

13

  Championship (İngiltere)

2.069.684

16.044

613.539

25.564

62,8%

14

  A-League (Avustralya)

117.503

14.688

385.582

38.558

38,1%

15

  Campeonato Brasileiro Série A (Brezilya)

3.896.472

14.378

861.019

43.051

33,4%

16

  Süper Lig (Türkiye)

913.725

13.844

397.477

22.082

62,7%

Bu konuya gelecek hafta da değinmeye devam edeceğiz…{jcomments on}

Bu İçerik  19190  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Tuğrul Akşar Cuma, 02 Nisan 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

09.07.2020

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

117.702

-0,85

 bjk BJKAS

3,45

0,31

 fb FENER

12,89

0,78

 gs GSRAY

2,71

-0,09

 trabzon TSPOR

6,93

-0,77

   SPOR ENDEKSİ  73,787 -2,84

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 25564631

Süper Lig Cemil Usta Sezonu 2019-20 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Başakşehir

 30   18   9  3    57   27  30  63
2 Trabzonspor
 30  17  10 68  33  35  61
3 Sivasspor

 30

 15  9 6 50  33  17  54
4

Galatasaray

 30  14  10 6  49

 29

 20  52
5 Beşiktaş 
 30  15  5 10  50  38  12

 50

6

Fenerbahçe

 30

 14

 7 9  53  40

 13

 49
7

Alanyaspor

 30

 13

 9 8  53  33  20  48
8

Göztepe

 30  10  8 12  37

 40

 -2  38
9

Gaziantep

 30  9

 11

10  42  46  -4  38
10

Antalyaspor

 30  9  10 11  35  48  -13  37
11 Kasımpaşa
 30

 10

 6 14  44  51  -7  36
12 Gençlerbirliği
 30  8  8 14  35  49  -14

  32 

13 Denizlispor
 30  8  8 14  29  43  -14  32
14 Kayserispor
 30  8  7 15  36  65  -29  31
15 Konyaspor

 30

 6  12  12  25  40

 -15

 30
16

Malatyaspor

 30

 7  8  15  43  46  -3  29
17 Rizespor
 30  8  5  17  31  50  -19  29
18 Ankaragücü
 30  5  10  15  27  53  -26  25

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

delo-4

 

Yirmiüçüncüsü yayınlanan 2020 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Barcelona 840.8 Milyon Euro’luk geliriyle ilk sırada.  Tamamı Merkez Lig kulüplerinden oluşan Lig’in Raporunu okumak için tıklayın.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.