x
31 Temmuz 2020- Türkiye Futbol Federasyonu'nun aldığı karara göre 2020-21 Sezonunda Süper Lig'de düşme olmayacak ve Süper Lig 21 takımla oynanacak. 20 Temmuz 2020- 2019-2020 Süper Lig Cemil Usta Sezonunun şampiyonu Medipol Başakşehir oldu. 10 Temmuz 2020- Federasyonun açıklamasına göre, Süper Lig'de 2020-2021 sezonu 11 Eylül 2020 Cuma günü başlayıp, 16 Mayıs 2021 Pazar günü tamamlanacak. 19 Haziran 2020- Covid-19'un neden olduğu olumsuzluklar nedeniyle UEFA Geçici Acil Önlemler başlıklı bir bildiri yayınlayarak, Finansal Fair Play konusunda kulüplere bazı esneklikler sağladı. Bu kapsamda en önemli karar: 2020 mali yılın... 19 Haziran 2020- UEFA, 2020 sezonu Şampiyonlar Ligi'nde sezonun kalan maçlarının Portekiz'in başkenti Lizbon'da oynanacağını; 2020 finaline ev sahipliği yapmayı bekleyen İstanbul'un ise 2021 finaline ev sahipliği yapacağını duyurd... 5 Haziran 2020- UEFA Finansal Fair Play kriterlerine uyum sağlayamadığı gerekçesiyle Trabzonspor 1 yıl süreyle Avrupa kupalarından men edildi... 29 Mayıs 2020 -Türkiye Futbol Federasyonu,  Süper Lig'in 12 Haziran 2020'de seyircisiz başlayacağını açıkladı. 20 Nisan 2020- COVID-19 Avrupalı kulüplerin bonservis bedelleri üzerinden takım değerlerini eritmeye devam ediyor. Premier Lig'de kulüplerin değerleri 2.2 Milyar Euro düştü.  20 Nsan 2020- COVID-19 nedeniyle Avrupa futbolunda ekonomik kayıplar 5 Milyar Euro'ya, Süper Lig'de de 1.5 Milyar TL'na ulaştı. 20 Mart 2020- KPMG'ye göre,  maç günü, yayın ve ticari gelirden mâhrum kalacak olan  Premier Lig, La Liga, Bundesliga, Serie A ve Ligue 1'de yer alan kulüplerin toplam kaybı 4 Milyar Euro'ya kadar çıkıyor.
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 62
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Mali Diğer Yazarlar Fenerbahçe faaliyet Raporu'na Hakan Kutlualp'ten Eleştiriler

Fenerbahçe faaliyet Raporu'na Hakan Kutlualp'ten Eleştiriler

hakam_kutlualp

26 Temmuz 2010

Fenerbahçe eski yöneticisi Hakan Bilal Kutlualp, Fenerbahçe Asbaşkanı ve Muhasip Üyesi Murat Özaydınlı'nın, Mali İşler Koordinatörü Abdülkadir Kuşin, Kulüp Denetleme Kurulu Üyesi Doğan Yeşin ile Deloitte Türkiye Denetim Sorumlusu Ömer Tanrıöver'le düzenlediği basın toplantısına sert tepki gösterdi.

Kutlualp, yaptığı açıklamada Murat Özaydınlı’nın taraftar ve Fenerbahçe Kongre üyelerini yanıltmaya yönelik olduğunu söylerken. "Deloitte'in Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği'ni denetlediğine dair herhangi bir belge gösterebilirlerse istifa ederim" dedi.

DELOITTE, KULÜBÜ DENETLEMİŞ GİBİ GÖSTERİLİYOR
Hakan Bilal Kutlualp, Deloitte onayının ‘sahte’ olduğunu ve F.Bahçeliler’in kandırıldığını söylerken, Fenerbahçe yönetiminin yaptığı açıklamayla ilgili olarak, "Bu konu herkes tarafından biliniyor. İnternet sitelerinde bugün de basında yer aldı. Ben şunu sordum. Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği'nin hesaplarını Deloitte denetlemiş midir, denetlememişmidir? Soru buydu. Bunu Deloitte'nin başındaki Levent Yaveroğlu'na bunu sormuştum. Levent Bey bu hesapları Abdulkadir Kuşin kafasına göre yazmış dedi. Fenerbahçe Sportif AŞ hesaplarının denetlenmiş gibi gösterildiğini söyledi. Biz denetlemedik dedi." ifadelerini kullandı.

DELOITTE YÖNETİCİSİ YAVEROĞLU ERKEK GİBİ KONUŞSUN
Murat Özaydınlı'nın Mali İşler Koordinatörü Abdülkadir Kuşin, Kulüp Denetleme Kurulu Üyesi Doğan Yeşin ile Deloitte Türkiye Denetim Sorumlusu Ömer Tanrıöver'le yaptığı toplantının tamamen örtbas etme toplantısı olduğunu ileri süren Kutlualp, "Fenerbahçe Spor Kulübü'nün hesapları denetleniyormuş izlenimi verildi. Dinleyen Fenerbahçe taraftarları ve sporseverler yanıltılmaya çalışıldı. Abdulkadir Kuşin bana Deloitte'in onay verdiğini söyleyebilir mi? Bunun cevabını verebilir mi? Doğan Bey'de konuştu. O da klasik resmi açıklamalar yaptı.

Ondan sonra Deloitte'nin temsilcisi konuştu. Şimdi o değil şirketin en tepesindeki isim olan Levent Yaveroğlu çıkıcak erkek gibi konuşacak. Yunanistan'da tatildeymiş, ama bunu yapacak. Denetleme kuruluşu Deloitte, Fenerbahçe Spor Kulübünün mali tablolarını Fenerbahçe'nin kurulları hazırladı ve bizle paylaştı. Biz de Sportif Aş'yi denetledik, onayladık, yayınladık diyor. Levent Yaveroğlu Yunanistan'da tatilde. Erkekçe çıkıp söyleyecek, evet denetledik diyecekler" dedi.

SÖYLEDİKLERİM MESNETSİZ İSE BENİ MAHKEMEYE VERİN
Murat Özaydınlı'nın kendi ismini vermediğini bunun kompleksten kaynaklandığını vurgulayan Hakan Bilal Kutlualp, "Murat Özaydınlı benim ismimi veremiyor, ona ağır geliyor. Onun kompleksi var. Bu arkadaşın imzaları burada dedi. Evet Fenerbahçe için imzalar attım. O gün imza atmak gerekirdi, yönetimdeyken atmıştım ve yine atardım. Ben kredi alınınca yönetim kurulundaki diğer üyeler gibi imzayı atmıştım. Şimdi Özaydınlı dedi ki bunlar gündemde kalma çabaları. Eleştirilerin önünü kesmek, ya karşındakine iftira atmak için bu ifadeleri kullanırsınız. Dersiniz ki gündemde kalmak istiyorlar, kişisel menfaatlerini düşünüyorlar. Kişisel menfaat diyor. Özel hayatı giriyor ama beni fazla konuşturmasın. Murat Özaydınlı kaç kere istifa etti sonra tekrar geri döndü. Şimdi çok önemli bir transfer görüşmesinde olacaktım şimdi buradayım diyor, bunun takdirini de taraftara bırakıyor. Beni taraftara hedef gösteriyor.
Ben zaten taraftarın içerisinden geldim. Bu toplantıyı yapmakla yükümlüysen, yönetimdeki diğer arkadaş transfere gider. Böyle göz yaşartıcı açıklamalarla bulunma kurnazlığını bıraksınlar. Eğer ki benim söylediklerim mesnetsiz suçlamalarsa, beni mahkemeye vereceksiniz veya kulüpten ihraç edeceksiniz." dedi.

FENERBAHÇE ONAYLATMIŞSA İSTİFA EDERİM
Deloitte Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Levent Yaveroğlu'nun çıkıp erkek gibi konuşması gerektiğini yineleyen Hakan Bilal Kutlualp, "Yaveroğlu, denetleme kuruluna yakıştığı gibi konuşması lazım. Evet denetledik, onayı burada demeli. Fenerbahçe onaylatmışsa ve böyle bir onay varsa istifa ederim. Deloitte'in böyle tartışmalı operasyonlarda adının geçmesi mümkün değil. Benim 12 tane şirketim var. Bir tanesini Deloitte denetlettirim. Diğerlerine de denetlenmiş diyeyim, olmaz ki. Burada bir hata yapılmıştır, denilebilir, gene çevirme, manevra, döndürme, geri vites. Fenerbahçe'ye yakışmaz. Murat Özaydınlı transfere gidecektim diyor. Fenerbahçe taraftarının böyle şeylere inandığını düşündüğünüz için ileri gidemiyorsunuz, böyle davranıyorsunuz.  Başkalarını hep koltukta gözü var diye suçlarlar; ama kendileri kalkamaz.
Eğer söylediklerim doğruysa kendileri istifa etsinler. Deloitte, Spor Kulübü Derneği'nin hesaplarını denetlemiş ve onaylamışsa beni mahkemeye versinler. Eğer Deloitte denetlemişse ben istifa ederim." dedi.

STADIN DEĞERİ BİR YILDA NASIL YÜZDE YÜZ ARTTI?
Murat Özaydınlı'nın bu tür konuların genel kurullarda konuşulduğunu söylediğini hatırlatan Hakan Bilal Kutlualp, "Sayın  Özaydınlı'ya bir şey söyleyeceğim. Demek genel kurulda oturup konuşulanları dinlemiyor. İki sene önce dedim ki artık Fenerbahçe'nin ulaştığı mali güç üç tane denetçinin kontrolünde olamaz. Üç senedir genel kurullarda konuşuyorum. Her konuşmam buna geldi bağlandı. Fenerbahçe'nin uluslararası bir kurum tarafından denetlenmesini söyledim. Demek ki dinlememişler. Bu yöneticilik değil. FB taraftarları her şeyi sorgulamalıdır. Daha fazla sorgulayan hain oluyor. Fenerbahçe'yi nereye götürmek istiyorsunuz. Üç senede harcanan paranın 1.5 milyar doların karşılığının olmadığı ortadadır. Fenerbahçe'nin ruhunu bile parçaladınız. Bilançoyu bile konuşmuyorum. Bilanço'nun elle tutulan bir şeyi bile yok.
Dünyada gayrimenkul sektörü düşerken, kendilerine ait olmayan stadın değerini 75'den 150'ye çıkarıyorlar. Stadın değeri geçen yıl 75 milyon dolardı. Terazinin bir bölümü düşük. Bilançoya onay verdiler mi vermediler mi? Bunlara açıklık getirsinler." ifadelerini kullandı.
http://www.htspor.com/fenerbahce/haber/536158-kutlualpten-hodri-meydan

{jcomments on}

Bu İçerik  4938  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Çarşamba, 05 Ağustos 2020.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

29.07.2020

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

1.132,19

-1,78

 bjk BJKAS

2,83

-0,12

 fb FENER

13,35

0,14

 gs GSRAY

2,47

0,02

 trabzon TSPOR

4,03

0,10

   SPOR ENDEKSİ  588,17 0,30

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 25790273

Süper Lig Cemil Usta Sezonu 2019-20 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Başakşehir

 34   20   9  5    65 

34

 31  69
2 Trabzonspor
 34  18  11 76  42  34  65
3 Beşiktaş

 34

 19  5 10 59  40  19  62
4

Sivasspor

 34  17  9 8  55

 38

 17  60
5 Alanyaspor 
 34  16  9 9  61  37  24

 57

6

Galatasaray

 34

 15

 11 8  55  37

 18

 56
7

Fenerbahçe

 34

 15

 8 11  58  46  12  53
8

Gaziantep

 34  11  13 10  49

 50

 -1  46
9

Antalyaspor

 34  11

 12

11  41  52  -11  45
10

Kasımpaşa

 34  12  7 15  53  58  -5  43
11 Göztepe
 34

 11

 9 14  44  49  -5  42
12 Gençlerbirliği
 34  9  9 16  39  56  -17

  36 

13 Konyaspor
 34  8  12 14  36  52  -16  36
14 Denizlispor 
 34  9  8 17  31  48  -17  35
15 Rizespor

 34

 10  5  19  38  57

 -19

 35
16

Malatyaspor

 34

 8  8  18  44  51  -17  32
17 Kayserispor
 34  8  8  18  40  72  -32  32
18 Ankaragücü
 34  7  11  16  31  56  -25  32

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

delo-4

 

Yirmiüçüncüsü yayınlanan 2020 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Barcelona 840.8 Milyon Euro’luk geliriyle ilk sırada.  Tamamı Merkez Lig kulüplerinden oluşan Lig’in Raporunu okumak için tıklayın.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.