x
6 Ağustos 2020- 2019/20 sezonunu  33.600 UEFA ülke puanıyla, 11. sırada kapatan Türkiye, Şampiyonlar Ligi'nin 2021-22 sezonuna direkt takım gönderemeyecek. Bu durumda 2020/21  Süper Lig Şampiyonu Şampiyonlar Ligi gruplarına... 31 Temmuz 2020- Türkiye Futbol Federasyonu'nun aldığı karara göre 2020-21 Sezonunda Süper Lig'de düşme olmayacak ve Süper Lig 21 takımla oynanacak. 20 Temmuz 2020- 2019-2020 Süper Lig Cemil Usta Sezonunun şampiyonu Medipol Başakşehir oldu. 10 Temmuz 2020- Federasyonun açıklamasına göre, Süper Lig'de 2020-2021 sezonu 11 Eylül 2020 Cuma günü başlayıp, 16 Mayıs 2021 Pazar günü tamamlanacak. 19 Haziran 2020- Covid-19'un neden olduğu olumsuzluklar nedeniyle UEFA Geçici Acil Önlemler başlıklı bir bildiri yayınlayarak, Finansal Fair Play konusunda kulüplere bazı esneklikler sağladı. Bu kapsamda en önemli karar: 2020 mali yılın... 19 Haziran 2020- UEFA, 2020 sezonu Şampiyonlar Ligi'nde sezonun kalan maçlarının Portekiz'in başkenti Lizbon'da oynanacağını; 2020 finaline ev sahipliği yapmayı bekleyen İstanbul'un ise 2021 finaline ev sahipliği yapacağını duyurd... 5 Haziran 2020- UEFA Finansal Fair Play kriterlerine uyum sağlayamadığı gerekçesiyle Trabzonspor 1 yıl süreyle Avrupa kupalarından men edildi... 29 Mayıs 2020 -Türkiye Futbol Federasyonu,  Süper Lig'in 12 Haziran 2020'de seyircisiz başlayacağını açıkladı. 20 Nisan 2020- COVID-19 Avrupalı kulüplerin bonservis bedelleri üzerinden takım değerlerini eritmeye devam ediyor. Premier Lig'de kulüplerin değerleri 2.2 Milyar Euro düştü.  20 Nsan 2020- COVID-19 nedeniyle Avrupa futbolunda ekonomik kayıplar 5 Milyar Euro'ya, Süper Lig'de de 1.5 Milyar TL'na ulaştı.
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 62
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Mali Diğer Yazarlar Galatasaray'da Borçlar Azalmaya Devam Ediyor

Galatasaray'da Borçlar Azalmaya Devam Ediyor

15 Aralık 2011- Ünal Aysal'ın başkanlığa geldiğinden bu yana Galatasaray'ın mali yapsında önemli düzelmeler yaşandığı gözlemleniyor. Hem bankalara, hem de üçüncü kişilere olan borçlarında önemli miktarlara ulaşan tutarlarda borç düşüşleri yaşandığı Kulüpçe ifade edildi.

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, görev dönemiyle ilgili mali konulara değinirken, özellikle nakit akışının düzeltilmesinin hayati öneme sahip olduğunu kaydetti.

Galatasaray Kulübü’nün Aralık ayı olağan Divan Kurulu Toplantısı’nda Ünal Aysal, üyelere başkanlığının 7 aylık dönemindeki mali, idari, sportif çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

Sarı-kırmızılı kulübün önemli ekonomik varlık ve imkanlara sahip olduğuna dikkati çeken Aysal, şöyle konuştu: "Yaşadığımız sorunlar, varlıklarımız ile fırsatları iyi ve zamanında yönetemememizden kaynaklanıyor. Nakit akışları iyi yönetilmezse kolay kolay sağlıklı bir ekonomik yapıya ulaşılamıyor. Kulübümüzün uzun zamandır bu sorunu yaşadığı açık bir gerçek. Pahalı borçlanma, gereksiz teminatlara ve cezalara yol açmaktadır. O kadar pahalıya bu bedel ödenmiştir ki, Mayıs ayında önümüze şöyle bir tablo çıktı: Tüm gelirler temlik altındaydı, yeni kredi alamıyorduk. 150 milyon dolarlık ciddi kredi yükü mevuttu. 57 milyon doları zamanı geçmiş olmak üzere toplam 327 milyon dolar civarı borç vardı. Piyasa rayicinin çok üzerinde kredi faizi ödenmekteydi. Görülmemiş yükseklikte teminatlar vermiştik." Kulübe önemli gelir sağlaması beklenen Türk Telekom Arena’nın 3 yıllık gelirinin zaten harcanmış olduğunu, sportif başarısızlık nedeniyle de taraftarların maçlara ilgisinin beklenen seviyeye çıkmadığını anlatan Aysal, sözlerini şöyle sürdürdü: "Tarihimizde eşi görülmemiş şekilde ciddi bir transfer hamlesiyle, komple futbol takımını yenileme, basketbol ile voleybol takımlarına takviye yapmak zorundaydık. Sportif A.Ş.’nin birikmiş 152 milyon TL’lik zararı dolayısıyla bir teknik iflas probleminin de acilen çözümlenmesi gerekiyordu.

Vecibelerimizi hıza yerine getirerek, kredibilitemizi yeniden kazanmak, mümkün olan en kısa sürede temliklerden kurtulmak, yükseksek faiz yükünü hafifletmek ve borç yükünü azaltmak istedik. Sportif başarı ile ekonomik başarının bir arada gideceğini bildiğimiz için, çok geniş ve akıllı bir transfer operasyonunu gerçekleştirmek ve kulübün aylık 16 milyon dolarlık sabit masraflarını karşılayarak devamlılığı sağlamayı hedefledik. Üstelik bu süreci, futbol dünyamızı derinde sarsan şike soruşturması sırasında yürütmek gibi bir ek zorluk daha yaşadık. Futbolu yeniden yapılandırmamız gerekti. Borçlar, transferler ve krediler vardı. Sizden borçlanma yetkisi istedik ve yeni borçlanma oldu. İyi ki yetkiyi vermişsiniz, yoksa bugünkü sunumumuz çok daha kısa olacaktı." -"Borçlar azaldı"- Başkan Ünal Aysal, göreve geldikleri dönemde mevcut olan borçların azaltıldığını aktarırken, teminatlar ve banka kredilerindeki düşüşe dikkati çekti.

Zamanı gelmiş borçlar ve transfer maliyetinin kendilerine 87 milyon dolar bir yük getirdiğini ifade eden Aysal, şunları kaydetti: "Bu, her kuruluş için önemli bir rakamdır. Özellikle kredilerimizin tükendiği bu global kriz ortamında daha da önemli bir rakamdır. Bu 87 milyon dolarlık acil ihtiyaç, Ekim ayında 42,7 milyon dolara indi. Aralık ayında daha da indiğini söyleyebilirim. 31 Ekim itibariyle toplam banka borçlarımız ana para artı faizler olmak üzere 149,6 milyon dolardan, 110,4 milyon dolara düşmüştür ve düşmeye devam etmektedir. Gelinen noktada toplam borçlarımızda 32 milyon dolar seviyesinde bir iyileşme gerçekleştirilmiştir. Önemli bir iyileşme de verilmiş teminatlarda gerçekleşmiştir. Toplam teminatlarımız 850 milyon dolardan, 552 milyon dolara indirilmiştir. Temliklerde iyileşme daha da büyüktür. Yüzde 56’lık bir iyileştirmeyle temliklerimiz 252 milyon dolardan, 110 milyon dolar seviyesine indirilmiştir. Olağanüstü Genel Kurul raporunda 31 Mayıs 2012 itibariyle öngörülen toplam nakit açığımız 123.7 milyon dolar olarak hesaplanmıştı. Bugün bu gelinen noktada bu açığın 79.8 milyon dolara indiğini söylemek mümkün ve en önemlisi, geçtiğimiz 7 aylık dönemin gereksinimi olan aylık 16 milyon, yani toplam yaklaşık 112 milyon dolarlık sabit masraflar, yeni borç yüküne girilmeden karşılanmış, kulüp ve bağlı şirketlerin hayatiyeti aksatılmadan devam ettirilmiştir. Bu önemli gelişmelere rağmen, yapılması gereken çok iş var.

Sorunlar kontrol altına alındı ama çözüm için daha uzun ve zorlu bir yol var." Mali iyileştirme çabaları içinde önlerinde yeni banka kredisi alma, kişilere borçlanma ve Riva arazisini kullanma opsiyonları olduğunu anlatan Ünal Aysal, yüksek teminatlar nedeniyle kredi almalarının mümkün olmadığını kaydederken, şu ifadeleri kullandı: "Banka kredisi almak, daha önceden verilmiş yüksek teminatlar yüzünden mümkün değildi. Üstelik ihtiyacımız olan 150 milyon TL’lik yeni bir kredinin yılda kulübe 26 milyon TL faiz yükü anlamına geleceği ortadaydı. Kişilere borçlanmanın ise kulüpler açısından son derece sakıncalı olduğu örneklerle sabittir. Ancak gelinen noktada bu kaçınılmaz olmuş, bu takviyeye sınırlı ölçüde başvurulmak zorunda kalınmıştır. Acil ihtiyaçlarda başvurulan kişisel kasa kolaylıkları dışında Galatasaray’ın prensip olarak tamamen kendi imkanlarıyla bu süreçten çıkması planlanmış ve projemiz buna uygun olarak kurgulanmıştır. Bir diğer öncelik de bankalardaki temliklerin kaldırılarak kulübün sıhhatli bir nakit akış tablosuna kavuşmasına verilmiştir. Ancak bunun için bankadaki kredilerin geri ödenmesi gerekmektedir. Riva arazisine gelince, talebin yüksek olduğu bir dönemde değiliz. Gerek yurt içi, gerekse yurt dışı yatırımcılarda orta vadeli böyle bir yatırıma cesaret edecek heyecan henüz istenilen düzeyde değil. Bu çok değerli varlığımızı en yüksek ve en güvenli teklif yönünde değerlendirme çabalarımız sürüyor. Benimsediğimiz prensip, (Hızlı hareket etmek ama işi aceleye getirmemek). Bildiğiniz gibi ruhsatımızda bir sorun yaşamamak için hafriyat çalışmaları başlatılmıştır. Bir kez daha belirtiyorum, bu değerli varlığımız en iyi teklif alınıncaya kadar elden çıkarılmayacaktır."

"Yüzde 25 oranında hisse satışı yapıldı"

Olağanüstü Genel Kurul’da kendilerine verilmiş olan hisse senedi satışı yetkisini kullandıklarını, hatta yeterli olacağını tahmin ettikleri oranı aştıklarını vurgulayan Ünal Aysal, sözlerini şöyle sürdürdü: "Olağanüstü Genel Kurul sonrasında, bankacılık piyasasındaki kriz derinleşmiş ve kredi bulma olanağının daralması bir yana, kurlarda ve faizlerde çok önemli artışlar olmuştur. Bankalar kendi bağlı kuruluşlarına dahi kredi vermekten kaçınır bir politika izlemek zorunda kalmışlardır. Neticede repo işleminin faiz yükü dolayısıyla ve çok az bankanın kabul edebileceği bir sisteme dönüşmesi ile avantajını, işlerliğini kaybetmiştir. Diğer taraftan, bize tanınan yetkiler içinde kalarak, hiçbir faiz ve masraf ödemeden geçici olarak ve süresine kendimizin karar vereceği bir takvim bazında finansman ile kaynak üretme sorunumuza kısmen bu yöntemle bir çözüm getirmek, bize Galatasaray’ın menfaatlerine en uygun bir yöntem olarak sağlıklı geldi. Bilindiği gibi hisse senedi alım satımı, faiz maliyeti olmayan bir nakit girişi sağlar. İyi planlanırsa, repo işlemi gibi uygulanabilir. Süre ve maliyet baskısı yoktur. Bu nedenle hisse satışı, özellikle kar dağıtımı yapılmayan dönemlerde nakit akışını toparlamak için en sık kullanılan enstrümandır. İstenildiği zaman geri almak mümkündür.

Ağustos-Aralık döneminde toplam yüzde 25,66’lık hisse senedi satışı yaptık. 152,7 milyon TL satış geliri, yaklaşık 81.4 milyon TL de kar elde ettik.

Eğer biz bu satış operasyonu yerine yeni bir kredi alsaydık kulübümüzün sırtına her yıl için 26 milyon TL faiz yükü binecekti. Buna ilave olarak satıştan elde edilen nakitle kapattığımız 39 milyon dolarlık kredilerin faiz maliyetinden yıllık 4 milyon dolar, kur farkından da yaklaşık 10 milyon TL tasarruf sağlanmıştır. Bu gelir nakit akışımızı rahatlatırken, Riva arazisinin satılması konusundaki baskıyı da hafifletmiştir. Böylece kasamızda nakit planlaması yapabileceğimiz bir imkan yaratılarak, borç ödemeleri ve bankalardaki temliklerin serbest kalmasına dönük ciddi bir olanak devreye sokulmuştur." Bazı üyelerin, hisseleri kimin aldığıyla ilgili endişelerinin kendisine ulaştığını söyleyen Aysal, bunların büyük bölümünün küçük yatırımcılar tarafından alındığını ve alan kişilerin istenilmesi halinde İMKB’dan öğrenilebileceğini aktardı.

Programlarının ilk etabının, finansal kriz ve futbol skandalı ortamında bankaların kulüplere olan güvensizliğinin arttığı bir ortamda gerçekleştiğine dikkati çeken Ünal Aysal, planlarında bazı değişikliklere gitmek zorunda kaldıklarını da dile getirerek, "Bu değişiklikler neticeyi kesinlikle etkilemeyecektir. Her şey Galatasaray’ın menfaatleri doğrultusunda yürütülecektir. Galatasaray için en faydalı model neyse, hedefimiz onu uygulamak.

Ağaca bakarken, ormanı görmemezlikten gelmeyelim" dedi.

GS Store’da değişim

Kulüp başkanı Ünal Aysal, Galatasaray’a bağlı tüm işletme ve şirketlerinin karlılığına verdikleri öneme dikkati çekerken, GS Store mağazacılık operasyonuyla ilgili çalışmaları başlattıklarını aktardı.

Sektörün tecrübeli isimlerinden birinin GS Store’un başına getirildiğini ve karlılıkla ilgili raporunu beklediklerini kaydeden Aysal, "Çok daha iyi bir konsantrasyonla çalışma imkanı doğdu. Galatasaray markalı ürünlerden azami karı sağlamak, bizim mağazacılık yapmamız anlamına mı geliyor? Yapmak mı, yaptırmak mı? Bu sorunun cevabını Ocak ayı itibariyle paylaşacağımızı umuyorum" diye konuştu.

Türk Telekom Arena’nın yanında Ülker, Nike ve Sony işbirliğiyle bir mağaza açacaklarını duyuran Ünal Aysal, statta bilet satış birimini kendi bünyelerine aldıklarını açıklarken, "Bu operasyon kulübümüze önümüzdeki dönemde önemli tasarruf sağlayacak. Koltuk satışlarımız 31,6 oranında arttı. Seyirci ortalamamız yüzde 16,5 artarak 25 bin 857’e ulaştı. Önümüzdeki günlerde bu rakamların başarımıza endeksli olarak daha da artmasını bekliyoruz. Hedefimizi azami kapasiteyi doldurmak. Bunun için de başarılı olmak zorundayız" şeklinde görüş belirtti.

Medical Park ile yaptıkları ve 3 yılı kapsayan 23 milyon dolarlık anlaşmayı en başarılı çalışmaları olarak aktaran Aysal, kendi adlarını verecekleri sağlık kompleksinin cirosunun yüzde 12’sini alacaklarını söyledi.

Kulüp çalışan sayısının giderek arttığını ancak verimli bir yapının olmadığını kaydeden Aysal, Deloitte firmasıyla yaptıkları anlaşma çerçevesinde verimliliği artırmak için çalışan ve iş tanımlarının yeniden değerlendirileceğini aktardı.

Galatasaray şubelerinin dikkatle yönetildiğini dile getiren Aysal, "Şubelerle ile yönetimin uyumu zaman aldı ama uyuma ulaşıldı. Altyapılarımızı güçlendirmek için çalışıyoruz. Başarının sürekliliği altyapıdan yetişecek yeni yıldızlarla mümkün. Bu konuya önem verilmesi beni çok mutlu ediyor. Meyvelerini ilerde göreceğiz. Henüz ideal noktaya ulaşmadık ama doğru yoldayız.

Galatasaray’ın geleceği, altyapıya yapacağımız yatırımın sonuçlarına bağlıdır.

Florya’da altyapı tesisleri 1 milyon 200 bin TL’lik yatırımla çok modern hale getirildi" dedi.

"Futbolda 11 oyuncu alındı, 17 oyuncu gönderildi"

Ünal Aysal, Galatasaray Futbol Takımı’nda yaptıkları transfer operasyonunda 11 kaliteli oyuncu alıp, 17 oyuncu gönderdiklerini aktararak, "11 yeni ve üst düzey oyuncuyu sadece 29 milyon dolar bonservis badeliyle kadroya kattık. Satılan ve serbest bırakılan 17 oyuncuyla bu gerçek mali yükümüz 7 milyon dolarla sınırlı kaldı. Bütün bu yeniden kadrolaşma programının gerçekleşmesinde şube maliyetleri açısından gerçekçi olmaya dikkat ettik. Futbol şubesi 2011-2012 sezonu işletme maliyetimiz 62 milyon dolar ile geçen yıldan 10 milyon, bir evvelki sezondan ise 28 milyon dolar daha düşük olarak bütçelenmiştir" ifadelerini kullandı.

Başkan Aysal, 25 milyonun üzerinde taraftarı olduğu varsayılan Galatasaray’ın, taraftarından yeterli desteği nasıl alamadığını merak ettiğini de aktararak, sadece GS Bonus Card sahibi taraftar sayısını 1 milyona çıkarmaları halinde dahi yıllık gelirlerinin 45-50 milyon TL civarında olacağını dile getirdi.

Ayrıca, UEFA’nın 2012 yılından itibaren uygulamaya başlayacağı mali kurallara da dikkati çeken Aysal, 3 yıl için 30 milyon avro zarara kadar tolerans gösterileceğini ve kendilerinin mali açıdan süratli davranmak mecburiyetinde olduklarını sözlerine ekledi.{jcomments on}

 

Bu İçerik  7809  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Perşembe, 13 Ağustos 2020.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

12.08.2020

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

1.115,09

0,45

 bjk BJKAS

2,80

-0,05

 fb FENER

14,57

-0,10

 gs GSRAY

2,58

0,00

 trabzon TSPOR

3,78

0,14

   SPOR ENDEKSİ  600,33 0,58

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 25849171

Süper Lig Cemil Usta Sezonu 2019-20 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Başakşehir

 34   20   9  5    65 

34

 31  69
2 Trabzonspor
 34  18  11 76  42  34  65
3 Beşiktaş

 34

 19  5 10 59  40  19  62
4

Sivasspor

 34  17  9 8  55

 38

 17  60
5 Alanyaspor 
 34  16  9 9  61  37  24

 57

6

Galatasaray

 34

 15

 11 8  55  37

 18

 56
7

Fenerbahçe

 34

 15

 8 11  58  46  12  53
8

Gaziantep

 34  11  13 10  49

 50

 -1  46
9

Antalyaspor

 34  11

 12

11  41  52  -11  45
10

Kasımpaşa

 34  12  7 15  53  58  -5  43
11 Göztepe
 34

 11

 9 14  44  49  -5  42
12 Gençlerbirliği
 34  9  9 16  39  56  -17

  36 

13 Konyaspor
 34  8  12 14  36  52  -16  36
14 Denizlispor 
 34  9  8 17  31  48  -17  35
15 Rizespor

 34

 10  5  19  38  57

 -19

 35
16

Malatyaspor

 34

 8  8  18  44  51  -17  32
17 Kayserispor
 34  8  8  18  40  72  -32  32
18 Ankaragücü
 34  7  11  16  31  56  -25  32

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

delo-4

 

Yirmiüçüncüsü yayınlanan 2020 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Barcelona 840.8 Milyon Euro’luk geliriyle ilk sırada.  Tamamı Merkez Lig kulüplerinden oluşan Lig’in Raporunu okumak için tıklayın.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.