x
6 Ağustos 2020- 2019/20 sezonunu  33.600 UEFA ülke puanıyla, 11. sırada kapatan Türkiye, Şampiyonlar Ligi'nin 2021-22 sezonuna direkt takım gönderemeyecek. Bu durumda 2020/21  Süper Lig Şampiyonu Şampiyonlar Ligi gruplarına... 31 Temmuz 2020- Türkiye Futbol Federasyonu'nun aldığı karara göre 2020-21 Sezonunda Süper Lig'de düşme olmayacak ve Süper Lig 21 takımla oynanacak. 20 Temmuz 2020- 2019-2020 Süper Lig Cemil Usta Sezonunun şampiyonu Medipol Başakşehir oldu. 10 Temmuz 2020- Federasyonun açıklamasına göre, Süper Lig'de 2020-2021 sezonu 11 Eylül 2020 Cuma günü başlayıp, 16 Mayıs 2021 Pazar günü tamamlanacak. 19 Haziran 2020- Covid-19'un neden olduğu olumsuzluklar nedeniyle UEFA Geçici Acil Önlemler başlıklı bir bildiri yayınlayarak, Finansal Fair Play konusunda kulüplere bazı esneklikler sağladı. Bu kapsamda en önemli karar: 2020 mali yılın... 19 Haziran 2020- UEFA, 2020 sezonu Şampiyonlar Ligi'nde sezonun kalan maçlarının Portekiz'in başkenti Lizbon'da oynanacağını; 2020 finaline ev sahipliği yapmayı bekleyen İstanbul'un ise 2021 finaline ev sahipliği yapacağını duyurd... 5 Haziran 2020- UEFA Finansal Fair Play kriterlerine uyum sağlayamadığı gerekçesiyle Trabzonspor 1 yıl süreyle Avrupa kupalarından men edildi... 29 Mayıs 2020 -Türkiye Futbol Federasyonu,  Süper Lig'in 12 Haziran 2020'de seyircisiz başlayacağını açıkladı. 20 Nisan 2020- COVID-19 Avrupalı kulüplerin bonservis bedelleri üzerinden takım değerlerini eritmeye devam ediyor. Premier Lig'de kulüplerin değerleri 2.2 Milyar Euro düştü.  20 Nsan 2020- COVID-19 nedeniyle Avrupa futbolunda ekonomik kayıplar 5 Milyar Euro'ya, Süper Lig'de de 1.5 Milyar TL'na ulaştı.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Mali Tuğrul AKŞAR Liverpool Artık Yalnız(mı) Yürüyecek?

Liverpool Artık Yalnız(mı) Yürüyecek?

alt

 Tuğrul AKŞAR/ 11 Ekim 2010

Avrupa futbolunun ve Premier Lig’in devlerinden Liverpool sonunda yine bir Amerikalıya satıldı…Bu kez Liverpool’u satın alanlar sporun içinden geliyor.

Liverpool’un yeni sahibi Boston Red Sox beyzbol takımının sahibi New England Sports Ventures (NESV).

Her ne kadar Liverpool’un satışı Premier Lig yönetimince henüz onaylamamış olsa da, Liverpool Başkanı Martin Broughton, kulübün resmi sitesinde satış işleminin başarıyla sonuçlanmasından duyduğu mutluluğu dile getiren ifadeler kullandı. Başkanı Martin Broughton’a göre, “NESV'nin teklifi, Liverpool yönetimine bugüne kadar iletilen tekliflerden en iyisiydi ve NESV aynı zamanda Liverpool’un ‘her zaman kazanma’ felsefesine en uygun alıcılardan birisiydi.”

alt

Öyle ki, 2001 yılında kurulan Boston merkezli NESV’in, "tamamen kazanmak üzerine kurulu bir felsefeyle" hareket ettiği ve bunu Red Sox’ta başarıyla gösterdiğini” kaydeden  Başkan Martin Broughton, kulübün internet sitesinde yaptığı açıklamada, satış sürecini başarıyla tamamlamaktan mutluluk duyduğunu, bu sürecin eksiksiz ve kapsamlı geçtiğini belirtti. Belirledikleri kriterlerle en çok uyuşan teklifin NESV tarafından yapıldığını ifade eden Broughton, yönetim kurulunun bu öneriyi temel olarak kabul etme kararı aldığını kaydetti.


Liverpool'u kurtarma sözü…

 

Her ne kadar geçen hafta içinde Liverpool yönetim kurulu, ABD Beyzbol Ligi'ndeki Boston Red Sox'ın da sahibi olan NESV'in 300 milyon sterlinlik teklifini kabul ettiğini açıklamış olsa da kapı arkasında konuşulanlara göre, kulübün sahibi olan Amerikalı Tom Hicks ile George Gillett'in, ''gerçek değerini yansıtmadığı'' gerekçesiyle bu teklifi geri çevirdikleri konuşulmaktaydı.Tom Hicks ve George Gillette, başta, 351 milyon sterlin borcu bulunan Liverpool'a 800 milyon sterlin fiyat biçmiş, daha sonra bu tutarı 600 milyon Sterlin’e kadar düşürmüşlerdi.

Sonuçta bıçak kemiğe dayanmış olacak ki, Liverpool yönetimi çıkışı, NESV ile el sıkışmakta buldu. Çünkü 15 Ekim yaklaşıyordu ve bu tarihte Liverpool kulübü Royal Bank of Scotland'a vadesi gelen 237 milyon Sterlinlik borcunu ödemek zorundaydı.

Günü gelen borcun vadesinde ödenmemesi Liverpool’un başını çok ciddi sıkıntıya sokacaktı. Zira, bankaya olan yükümlülüğün yerine getirilememesi, kulübün iflasa giden süreçte ilk adımı atması anlamına gelen  “kayyuma devir”i gündeme getirecekti.  Hal böyle olunca Amerikalı ortaklar, en azından kulübe başlangıçta koymuş oldukları parayı alabilme fırsatını, bu satışla yakalamış olacaklardı. Ki, öyle de oldu. Zor oyunu bozdu ve Liverpool kulübü bir kez daha el değiştirmek durumunda kaldı.

Beş kez Avrupa şampiyonu olan asırlık bu kulüp sonuçta bu satın alma anlaşmasıyla, kulübün “iflas” riskini de ortadan kaldırmış oldu.

Liverpool'un Amerikalı eski sahipleri Tom Hicks ve George Gillett Şubat 2007'de Liverpool'u 347.5 milyon dolara satın almışlardı.

Forbes’a göre NESV'nin büyük ortağı 61 yaşındaki John W. Henry 540 milyon sterlinlik bir servete sahip ve NESV aynı zamanda Boston Red Sox beyzbol takımının yanı sıra NASCAR otomobil yarışlarındaki bir takımın da sahibi.

Kısacası eski Amerikalı ortaklar kadar zengin Liverpool kulübünün yeni sahibi New England Sports Ventures (NESV), kulübü borç batağından kurtarma sözü verdi. NESV'den yapılan açıklamada, Liverpool için uzun vadeli sağlam bir temel oluşturmanın amaçlandığı ve bu kapsamda kulübün bütün borçlarına çözüm getirilmesini de kapsayacak şekilde, kulübün geleceği için kaynak yaratmanın esas alınacağı stratejik bir plan oluşturulacağı basına bildirildi. Açıklamada, firmanın, ''her zaman kazanan Liverpool'' kültürünü geri getirme arzusuyla hareket edeceği de ifade edildi.


Liverpool artık yalnız yürüyor!

Amerikalı Tom Hicks ile George Gillett’in 2007 yılında takımı satın almasından bu yana mali krizin içinden çıkamayan ve gittikçe borç batağına saplanan Liverpool, sportif alanda da istenilen başarıyı yakalayamamış ve bu durum, Liverpoollu taraftarların Amerikalı kulüp sahiplerine karşı nefret beslemesine neden olmuştu.

 

Her ne kadar tribünlerde “You will never walk alone” (Asla yalnız yürümeyeceksin) şarkısıyla takımına destek olmaya çalışan taraftar, Anfield Road’a her hafta giderek takımını desteklemişse de, Amerikalı ortaklara nefret yüzünden aslında Liverpool Premier Lig’de yoluna yalnız devam etmekteydi bir süredir.

 

Taraftar mutsuz, huzursuz, karamsar ve düş kırıklığı içinde. Takımın performansından memnun değil ve Liverpool da adeta onlara hak verircesine Premier Lig’de 1953’ten bu yana en kötü sezonunu yaşıyor. Geçen hafta kendi evinde oynadığı maçta da Blackpool’a 2-1 yenildi.

Liverpool, geçen yıl Premier Ligi 7. sırada bitirip, Şampiyonlar Ligi'ne kalamamıştı. Bu sezonaysa, en kötü başlangıcı yaptı. Takımın beş maçtır galibiyeti yok ve halen düşme hattında. Yedinci hafta sonunda 1 galibiyet, 3 beraberlik ve 3 de mağlubiyet alan Liverpool topladığı altı puanla ligde onsekizinci sırada, yani düşme hattında yer alıyor. ,

Lig Kupası'nda da 4. Lig takımı Northampton'a elendi.

Liverpool’un bu noktaya nasıl geldiğini sizlerle paylaşmadan önce isterseniz, Premier Ligin bu köklü kulübünün geçmişine bir göz atalım.

 

İngiliz Lig’inin En Çok Kazanan Kulübü Doğuyor

 

 alt

 

 

Liverpool F.C İngiltere futbol tarihinin en köklü ve en başarılı kulüpleri arasında yer alıyor. 118 yıllık geçmişinde bir sürü kupa ve şampiyonluk barındıran Liverpool İngiltere tarihinde en çok kupa kaldıran kulüp unvanını elinde bulunduruyor.

 

Kuruluş Dönemi

 

Liverpool F.C’nin çok ilginç bir kuruluş hikayesi var. 1888 yılında İngiltere Futbol Ligi kurulduğunda ilk maçlar Anfield Road stadında oynanıyordu. İlk maçta Anfield Road’a gelen Accrington takımı ‘Kırmızılar’ yani Liverpool ile değil ‘Maviler’le yani Everton F.C ile maça çıkmıştı. Everton takımının ilk kuruluş adıyla St. Domingo’s F.C’nin direktörü, Anfield stadının sahibi olan John Houlding’ti ve
Houlding Liverpool bölgesi için çok önemli bir isimdi. İlerleyen yıllarda Everton kulübüyle John Houlding arasında çıkan anlaşmazlıklar nedeniyle Everton Anfield Road’u terk ederek Stanley Park’ın karşı tarafına geçerek Goodison Park’ta maçlara çıkmaya başladı.

alt

Bu anlaşmazlıkların temeli stadın kira ücreti ve stadta bazı ürünlerini satmak isteyen John Houlding ile Everton takımının diğer yönetim kurulunun düşüncelerinin ters düşmesine dayanıyordu.
John Houlding’in bu isteği hem kendine biraz kar sağlamak ve elde edilen parayla Everton takımına transfer yapmaktı. Fakat bu tartışmalar sonucu Everton ile John Houlding’in yolları ayrıldı.

 

Anfield Road’un sahibi John Houlding 15 Mart 1892 tarihinde hemen yeni bir takım kurdu. Everton ismi daha resmi olarak onaylatılmadığı için takımın adını Everton F.C koydu fakat bu İngiltere Futbol Federasyon’u tarafından kabul edilmedi çünkü gayri resmide olsa Everton F.C adı kullanılmaktaydı.

Haziran 1892 tarihinde takımın adı konulmuştu LIVERPOOL F.C. takımın birçok oyuncusu Everton F.C ile ayrıldığı için Liverpool takımı baştan kurulmalıydı. Everton yönetiminden 2 önemli isim John Houlding ile kalmaya karar vermişti. Bu isimler Barclay ve John McKenna’ydı. McKenna’yı oyuncu transferi için yetkilendiren John Houlding transfer için 500 pound verdi. Bu parayla İskoçya’ya giden McKenna birçok İskoç’u takıma kattı.

 

 

Kuruluşunun ilk yılında İngiltere 2. Ligi’nde resmi maçlara çıkmaya başladılar. Bu sezon çok başarılı futbol sergileyen Liverpool takımı ilk sezonun sonunda bir üst lige çıkmayı başardı.
İlk sezonda tekrar 2. Lig’e düşen ‘Merseyside kırmızıları’ ertesi sezon tekrar 1. Lig’e çıktı. 1900/01 yılında 1. Lig’de şampiyonluğu kazanarak artık İngiliz futbolunda söz sahibi olacağını göstermeye başladı. 1914 yılında FA Cup’ta finale çıkan Liverpool bu kupayı ilk kez 1965 yılında kazanabildi.

 

Alevlerin Arasında Bir Anka Kuşu 

 

 

 alt


Başlangıçta Liverpool F.C kuruluşuyla beraber Everton ile aynı forma renklerini paylaşmaktaydı. Mavi ve Beyaz Liverpool’un ilk renkleriydi. 2 yıl boyunca bu renkleri taşıyan Liverpool 1894 yılında kırmızı formayı giymeye başladı ve Merseyside Kırmızıları oldular. 60 yıl boyunca kırmızı forma beyaz şort giyen Liverpool’da değişen sadece çorap renkleri oldu.

 

1992 yılından beri Carlsberg ile anlaşması olan Liverpool 17 yıldır bu reklamı formasında taşıyor. Bu reklam anlaşması da İngiltere tarihindeki en uzun süreli sponsorluk anlaşması olarak göze çarpıyor. Ancak 2010-2011 sezonunda Carlsberg reklamı yerini Standard Chartered Bank reklamına bıraktı.

 

Takımın arması ise Liverpool şehriyle özdeşleşmiş Liver Bird’ü barındırıyor. Kalkanın içine yerleştirilmiş Liver Bird’ün etrafından kulübün önemli sembolleri var. Kalkanın üstünde Shankley Kapısı’nı sembolize eden demirler ve altında takım ile özdeşleşmiş ‘You’ll never walk alone’ yani ‘asla yalnız yürümeyeceksin’ yazısı bulunuyor. Kalkanın her iki tarafında yanan ateş ise Hillsborough faciasını simgeleyen Anfield stadından yanan sonsuz ateşi simgelemektedir.

 

Bill Shankly İle Başlayan Liverpool Efsanesi (Yükseliş Dönemi)

Liverpool kurulduğundan bu yana  bir çok olağanüstü başarıya imza atmış olmasına karşın, kulübün tarihinde en özel yer şüphesiz ki, onbeş yıl aralıksız görev yapan  Bill Shankly’e aittir.

alt

 

Bill Shankly’nin kulübe teknik adam olmasına kadar geçen süre içinde bir çok başarısızlık yaşayan ve 1954’te ikinci lige düşen ve tam bir gerileme dönemine giren Liverpool Bill Shankly’nin Liverpool’a teknik adam olmasıyla makus talihini yendi ve bir efsane oldu.

 

1 Aralık 1959’da takımın başına efsanevi teknik adam Bill Shankly gelir gelmez takımdan 24 oyuncuyu gönderdi ve ortaya koyduğu yeni stratejilerle takımını 3 yıl sonra bir üst lige çıkardı ve Liverpool F.C’nin engellenemez yükselişi başlatmış oldu.

 

1959 ile 1974 yılları arasında teknik adam olarak görev yapan Bill Shankly, bu dönemde Liverpool’a altın bir dönem yaşattı.  Bu süreçte ilk kez Avrupa’da final oynayan Liverpool,  1973’te ise Avrupa şampiyonu oldu. 1974 yılında tekrar FA Cup’ı kazanan ve bu dönemde 3 kez Lig şampiyonluğu yaşayan Liverpool 1974 yılında Bill Shankly’nin istifasıyla sarsıldı.

 

 Bill Shankly’nin istifasının ardından takımın başına Shankley’nin yardımcısı Bob Paisley geçti ve “boynuz kulağı geçer” örneğiyle, Paisley Liverpool’a 1974-83 arasında tam dokuz altın yıl yaşattı.

alt

Öylesine önemli işler yaptı ki, Bill Shankly efsanesinin Liverpool bayrağını bıraktığı yerden daha yukarılara dikti.  Bu dönemde Liverpool’un önlenemez yükselişi takıma tam 6 lig şampiyonluğu getirdi. Lig şampiyonluğunun yanı sıra Liverpool 1976 yılında 2. Kez UEFA Kupası’nı kazandı. Paisley’in Liverpool’u 1977 ve 1978 yıllarında da üst üste Avrupa’nın en büyüğü oldu ve Avrupa Kupası’nı iki kez müzesine götürdü. Bob Paisley 9 yıl sonunda 1983 yılında emekliye ayrılırken takımına tam 21 kupa kazandırdı. Bunlardan en önemlileri 3 Avrupa Kupası, 1 UEFA Kupası, 6 Lig şampiyonluğu ve 3 Lig Kupasıydı.

 

Heysel ve Hillsborogh Facialarıyla Gelen Duraklama Yılları

 

Paisley gittikten sonra takımın başına Joe Fagan getirildi. Fagan ilk sezonda hem Liverpool tarihinde hem İngiliz futbol tarihinde bir ilke imza attı ve 3 büyük kupayı Liverpool’a kazandırdı;
Avrupa Kupası, Lig Kupası ve Lig şampiyonluğu. 2. sezona da iyi giriş yapan Liverpool Avrupa’da yine finale çıkmıştı fakat finaldeki Juventus maçı öncesi yaşanan Heysel faciası ve takımın finali 1-0 kaybetmesinden sonra Fagan görevi bıraktığını açıkladı.
Heysel faciası sonrası Liverpool 6 yıl Avrupa maçlarından men cezası aldı.

 

1987-88 sezonunda takım tekrar şampiyonluğa ulaştı ve sadece 2 mağlubiyet aldı.
1988-89 yılında FA Cup’ta yine Everton’ı yenerek ulaşan Liverpool şampiyonluğu ise son dakikada yediği gol ile averajla Arsenal’e kaptırdı.


Bu sezon Liverpool tarihindeki 2. büyük facia olan Hillsborogh faciası yaşandı. 1990 yılında 18. şampiyonluğun ardından Dalglish döneminin sonuna gelindi ve Dalglish görevi bıraktı.
Görevi bırakma sebebi olarak Hillsborough faciasını gösteren teknik adam hayatında ilk defa kendini Liverpool’un önüne koyduğunu ve kendi menfaatlerine göre hareket ettiğini dile getirdi. Ayrıca 18. şampiyonluk Liverpool’un son şampiyonluğu oldu.

 

Liverpool için duraklama dönemi başlamış oldu. Takımın başına Graeme Souness getirildi fakat tek başarısı 1992 yılındaki FA Cup zaferiydi.


Sonra takımın başına gelen Roy Evans 1995 yılında Lig Kupası’nı kazandı.
1998 Kasım ayında ise Gerard Houllier takımın başına tek sorumlu olarak getirildi. İlk sezonunda kötü performans sergileyen Gerard Houllier’in Liverpool’u ligi 8. sırada tamamladı.

 

2000’li Yıllarla Tekrar Başlayan Yükseliş Dönemi ve Finansal sorunlar

 

Liverpool 1999-2000 sezonunda ise 4. olarak UEFA’ya gitme şansı yakaladı.
2001 sezonu ise çok başarılı geçti. Ligi 3. bitirmesine rağmen UEFA Kupası’nı kazanan Liverpool ayrıca FA Cup ve Lig Kupası’nı müzesine götürmeyi başardı.


Ayrıca bu sezon Avrupa Süper Kupası’nı da 2. kez müzesine götürme başarısı gösterdi 2001-2002 sezonunda 2. olan Liverpool bir sonraki sezonda şampiyon olamayınca Gerard Houllier’in görevine son verildi.

 

Ve 16 Haziran 2004 tarihi itibariyle Rafael Benitez devri başladı. İlk sezonunda ligi 5. bitirmesine karşın Liverpool Milan ile İstanbul Olimpiyat Stadyum’unda oynanan Şampiyonlar Ligi finalinde 3-0dan geri gelip 6 dakikada 3 gol bulurken maç 3-3 bitti.

 

Uzatmalarda da gol olmayınca maç penaltılara kaldı ve Liverpool penaltılarla bu kupayı kazanarak tarihin en heyecanlı finallerinden birine imza attı. 2005 yılında ayrıca Super Kupa’yı da müzesine götürdü. 2006 yılında FA Cup’ı kazanan Liverpool 2007 Şampiyonlar Ligi finalinde tekrar Milan ile karşılaştı fakat bu kez maçı 2-1 kaybetti ve kupayı kazanamadı. Liverpool yıllardır hasretini çektiği Lig şampiyonluğuna hala ulaşabilmiş değil.

 

Amerikalılarla Başlayan Mali Sıkıntılar…

Liverpool Futbol Takımı Merseyside, Liverpool'da kurulmuş İngiltere'nin en köklü futbol kulüplerinden birisidir. Kurulduğu yıl olan 1892 den beri, 5 Avrupa Şampiyonluğu ve 18 Premier Lig Şampiyonluğu ve 7 FA Cup şampiyonluğu elde etmiştir. İngiliz kulüpleri arasında en fazla lig şampiyonluğu olan iki takımdan biri (Manchester United) ve toplamda en fazla sayıda kupası bulunan kulüp olmasına karşın daha sonra yapılan yönetsel ve mali yanlışların kurbanı oldu..

 

alt

2007 Yılına kadar kendi yarattığı faaliyet gelirleriyle sportif performansını devam ettiren Liverpool, ne var ki, Amerikalı işadamları George Gillett ve Tom Hicks’in 2007 yılında kulübü satın almalarıyla mali anlamda tökezlemeye başladı. Finansal sıkıntı, kulübü sportif performans olarak ta olumsuz etkilemeye başladı. Transfer harcamalarında zorlandı. Rakipleri Premier lig’de önemli transferlere imza atarken, Liverpool borç batağından kurtulmaya çalışıyordu.

 

Nisan 2010’da iş dergisi Forbes Manchester United, Real Madrid ve Arsenal gibi kulüplerin ardından, dünyanın en değerli altıncı futbol kulübü olarak Liverpool’u sıraladı. Borçları hariç 822 milyon Dolar (532 milyon Sterlin) piyasa değeri biçilen kulüp, Deloitte’un en zengin 20 sıralamasına da 2008/09 verilerine göre 184.8 milyon Sterlin ile yedinci sıradan girdi.

 

Bu sıkıntının temel nedeni de, Amerikalı iş adamlarının kulübü satın alırken, Anfield Road’u teminat göstererek aldıkları yüksek maliyetli kredilerin faiz yükünden kaynaklanıyor.

 

Bugün 275 milyon Euro takım değeri ile Premier Lig’de 6. En değerli kulüp olan Liverpool’un  borçları mevcut 185,8 milyon Sterlin (213 milyon Euro) gelirlerinin üzerine çıkmış durumda. Banka borçluluğu konusunda 237 milyon Sterlin ile Manchester United’ın arkasından 2. Sırada bulunan Liverpool yıllık katlandığı önemli finansal maliyet yüzünden operasyonel karlılığa ulaşamıyor.

 

Kısacası, tarihi altın başarılarla dolu, sportif olarak efsane olmuş ve şarkıları dört kıtada söylenen ve milyonlarca uluslar arası taraftarı bulunan bir kulüp her şey yolunda giderken nasıl olur da bugünkü duruma gelir  ve nasıl olur da düşme hattına demir atar? Tüm bunları çok iyi irdelemek analiz etmek gerekiyor. Buradan kulüplerimizin de alacağı çok önemli dersler bulunuyor.

  

Taraftar ve Facialar


Kop tribünü Güney Afrika’da bulunan ve 2. Boer Savaşı’nın olduğu ve birçok Liverpoollunun öldüğü Spion Kop tepesinin kısaltılmış versiyonudur ve adını bu tepeden alır.

 

Dünyanın en ateşli ve en iyi taraftar grubuna sahip olan Liverpool maçlarını ortalama 44bin seyirciye oynuyor.  Bu rakam Premier Lig’deki en yüksek dördüncü ortalamayı gösteriyor bize.

 

Heysel Faciası


29 Mayıs 1985 tarihinde oynanan final maçında Liverpool taraftarlarının Juventus taraftarlarına saldırması sonucu köşeye sıkışan Juventuslular duvara yüklenince duvar çöktü ve 39 Juventus taraftarı canından oldu.

alt


UEFA bu facianın faturasını Liverpoollu taraftarlara keserken Liverpool Avrupa Kupalarından 6 yıl men cezası aldı. 27 taraftar tutuklanırken 5 ay süren dava sonucu 14 Liverpool taraftarı 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

 

Hillsborough Faciası


15 Nisan 1989 yılında Liverpool ve Nottingham Forest arasındaki  FA Cup yarı finalinde gerçekleşen facia  96 Liverpoollu taraftarın ezilerek ölümüne neden oldu. Liverpool armasında bile yerini alan bu elim olayda daha sonra polis suçlandı.

alt

Yapılan araştırmalarda  stada daha fazla taraftar alınması sonucunda maçın devamı sırasında çıkan bir kargaşada paniğe kapılan kalabalık birbirini ezmişti. Her yıl Liverpool taraftarları bugün anma törenleri düzenlerken Liverpool resmi sitesinde bu faciada hayatını kaybeden bütün taraftarların adları ve fotoğrafları bulunuyor.

 

Anfield Road

 

Liverpool kurulduğu ilk günden beri maçlarına bu stadyumda çıkıyor. 1884 yılından beri ayakta olan Anfield Road’un sahibi aynı zamanda Liverpool’un kurucusudur.

 

alt
45,632lik kapasitesiyle UEFA’nın elit stadyumları arasındadır. Stadyumdaki Kop tribünü 28,000 taraftar almaktadır ve dünyada en çok taraftar alan blok olarak ön plana çıkmaktadır.
60,000 kişilik stadyum için Liverpool şehir meclisinden onayı alarak Stanley Park Stadyumu inşası için izin aldı fakat kulübün içinde bulunduğu mali durum sebebiyle stadyumun inşaatını durdurdu ve hala Anfield Road’ta maçlarına çıkmaya devam ediyor.

 

Liverpool’un Sportif Başarıları

Premier League Şampiyonluğu 18

 •  
 •  
  • 1900/01, 1905/06, 1921/22, 1922/23, 1946/47, 1963/64, 1965/66, 1972/73, 1975/76, 1976/77, 1978/79, 1979/80, 1981/82, 1982/83, 1983/84, 1985/86, 1987/88, 1989/90

İkinci Lig Şampiyonluğu 4

 •  
 •  
  • 1893/94, 1895/96, 1904/05, 1961/62

Lancashire Lig Kupası 1

 •  
 •  
  • 1892-93

Kupa

FA Cup 7

 •  
 •  
  • 1965, 1974, 1986, 1989, 1992, 2001, 2006

Lig Kupası 7

 •  
 •  
  • 1980/81, 1981/82, 1982/83, 1983/84, 1994/95, 2000/01, 2002/03

FA Charity Shield / FA Community Shield 14

 •  
 •  
  • 1964 (Paylaştı), 1965 (Paylaştı), 1966, 1974, 1976, 1977 (Paylaştı), 1979, 1980, 1982, 1986 (Paylaştı), 1988, 1989, 1990 (Paylaştı), 2001, 2006

İngiltere Süper Kupası 1

 •  
 •  
  • 1986

Uluslararası

UEFA Şampiyonlar Ligi 5

 •  
 •  
  • 1976/77 3-1 vs. M’Gladbach
  • 1977/78 1-0 vs. Club Brugge
  • 1980/81 1-0 vs. Real Madrid
  • 1983/84 1-1 (4-2 penaltılarla) AS Roma
  • 2004/05 3-3 (3-2 penaltılarla) AC Milan

UEFA Kupası 3

 •  
 •  
  • 1972/73, 1975/76, 2000/01

Avrupa Süper Kupa 3

 •  
 •  
  • 1977, 2001, 2005

Efsane Futbolcuları:

John Barnes (1987 – 1997), Ian Callaghan (1960 – 1978), Ray Clemence (1967 – 1981), Kenny Dalglish ( 1977 – 1991), Robbie Fowler (1992 – 2007), Alan Hansen (1977 – 1991), Gordon Hodgson (1925 – 1936), Emlyn Hughes (1967 – 1979), Roger Hunt (1958 – 1969), Kevin Keegan (1971 – 1977), Billy Liddell (1939 – 1961), Phil Neal (1974 – 1985), Alex Raisbeck (1898 – 1909), Ian Rush (1980 – 1996), Elisha Scott (1912 – 1934), Tommy Smith (1962 – 1978), Graeme Souness (1978 – 1984), Ian St John (1961 – 1971), Phil Thompson (1971 – 1985), Ron Yeats (1961 – 1971), Steven Gerrard (1998- ), Jamie Carragher (1996- )

 {jcomments on}

 

Bu İçerik  22330  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Tuğrul Akşar Cuma, 02 Nisan 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

13.08.2020

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

1.100,79

-1.20

 bjk BJKAS

2,85

0.08

 fb FENER

15,32

0.79

 gs GSRAY

2,66

0.10

 trabzon TSPOR

4,15

0.35

   SPOR ENDEKSİ  628,61 5.29

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 25851522

Süper Lig Cemil Usta Sezonu 2019-20 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Başakşehir

 34   20   9  5    65 

34

 31  69
2 Trabzonspor
 34  18  11 76  42  34  65
3 Beşiktaş

 34

 19  5 10 59  40  19  62
4

Sivasspor

 34  17  9 8  55

 38

 17  60
5 Alanyaspor 
 34  16  9 9  61  37  24

 57

6

Galatasaray

 34

 15

 11 8  55  37

 18

 56
7

Fenerbahçe

 34

 15

 8 11  58  46  12  53
8

Gaziantep

 34  11  13 10  49

 50

 -1  46
9

Antalyaspor

 34  11

 12

11  41  52  -11  45
10

Kasımpaşa

 34  12  7 15  53  58  -5  43
11 Göztepe
 34

 11

 9 14  44  49  -5  42
12 Gençlerbirliği
 34  9  9 16  39  56  -17

  36 

13 Konyaspor
 34  8  12 14  36  52  -16  36
14 Denizlispor 
 34  9  8 17  31  48  -17  35
15 Rizespor

 34

 10  5  19  38  57

 -19

 35
16

Malatyaspor

 34

 8  8  18  44  51  -17  32
17 Kayserispor
 34  8  8  18  40  72  -32  32
18 Ankaragücü
 34  7  11  16  31  56  -25  32

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

delo-4

 

Yirmiüçüncüsü yayınlanan 2020 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Barcelona 840.8 Milyon Euro’luk geliriyle ilk sırada.  Tamamı Merkez Lig kulüplerinden oluşan Lig’in Raporunu okumak için tıklayın.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.