Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
15 Nisan 2021- Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un 9 aylık mali tabloları yayınlandı. Buna göre kulüplerin gelirleri 1.6 Milyar TL olarak gerçekleşirken, birikimli zararları 5 Milyar TL'nı, borçları da 12 Milyar TL'nı ... Futbolekonomi-20 Mart 2021 Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor borçlarının yapılandırılması konusunda Türkiye Bankalar Birliği ile yeniden anlaştı. Yeni anlaşmaya göre; 5+2 yıl olan eski anlaşma 7+2 yıl olarak güncell... Futbolekonomi 16 Şubat 2021- Two-Zero Girişim Fonu Göztepe Spor Kulübü A.Ş' ile imzaladığı anlaşma gereğince kulübe belirli bir oranda yatırım yapacak. 29 Ocak 2021 Deloitte tarafından 24.kez yayınlanan Futbol Para Ligi raporuna göre, Avrupalı 20 zengin kulübün gelirleri pandemi nedeniyle bir önceki yıla kıyasla  1.1 Milyar Euro gerileyerek, 8.2 Milyar Euro ola... 28 Ocak 2021- Deloitte'un son raporuna göre Avrupa futbolu pandemi nedeniyle 2 Milyar Euro zarara uğradı. 6 Ocak 2021- Süper Lig takımlarına toplam 3.069.480.267 TL takım harcama limiti tanımlandı. Kulüpler bu tutarı % 15 fazlasıyla 3.529.902.307 TL'na kadar yükseltebilecekler. 1 Ocak 2020 Futbolekonomi olarak yeni yılınızı kutlar, sağlık ve mutluluklar dileriz. 24 Aralık 2020- Türk futbolunun efsane futbol insanı Özkan Sümer 22 Aralık 2020 tarihinde bir süredir kanser tedavisi gördüğü KTÜ Farabi Hastanesi'nde 80 yaşında hayata gözlerini yumdu. 21 Aralık 2020- Real Madrid: Covid-19 Real Madrid açıkladı: Avrupa futbolu Covid-19 nedeniyle 5,2 Milyar Euro kaybetti. Futbol Çok Kötü Etkilendi. Hiç Bir Şey Eskisi Gibi Olmayacak! Futbolda Devrim İçin Beklenmemeli! 5 Aralık 2020- Premier League Yönetimi, Alt Futbol Liglerine Pandemi Nedeniyle 250 Milyon Sterlin Yardım Paketini Kabul Etti.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Mali Tuğrul AKŞAR Kulüpler Neden ve Nasıl Borçlanırlar?

Kulüpler Neden ve Nasıl Borçlanırlar?

Tuğrul Akşar- 1 Ekim 2012 UEFA'nın ısrarla ve kararlıkla üzerinde durduğu ve 2014-15 Sezonu'ndan itibaren tüm kulüplerimizi ve doğal olarak liglerimizi etkileyecek olan Finansal Fair Play uygulamalarının etkilerini daha şimdiden görmeye başladık.

Özellikle aşırı borçlu kulüplerin, başta kendi oyuncularına, üçüncü kişi ya da kurumlara ve devlete olan yükümlülüklerini yerine getirememeleri nedeniyle yaşadıkları sorunlar, onları otomatikman sportif yarışmada rekabet dışına itiyor. Öncelikle, UEFA kulüplerin böylesi bir sorun yaşarken, söz konusu kulüplerin kendi organizasyonlarında, yani Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'nde oynamalarına izin vermiyor. Bir an önce bu kulüplerin kendi mali yapılarına çeki düzen vermelerini istiyor. Düzenlenen mali yapı Finansal Fair Play kriterlerine uygunsa, UEFA lisansı bu kulüplere veriyor.

 

Gecikmiş borca af yok


Finansal Fair Play Kriterleri çerçevesinde, yıllık bütçesi 5 milyon euronun üzerinde olan tüm kulüplere 'gecikmiş borcun bulunmaması' koşulunu getiren UEFA, 2012-2013'ten itibaren uygulamaya soktuğu 'dördüncü versiyon' mali kriteriyle birlikte, kime olduğuna bakmaksızın, 'vadesi geçmiş borcun bulunmaması'nı bir zorunluluk haline getirdi. Kulüplerin gelir-gider dengesini sağlama zorunluluğunu da bir mecburiyet olarak kulüplerin önüne koyan UEFA, bu kriterlere uymayan kulüplere uygulayacağı cezaları daha şimdiden kulüplere kesmeye başladı bileÖ Bu sayede UEFA, Finansal Fair-Play Kriterleri ile 2015'e kadar geçiş sürecini tamamlayıp, kulüpleri mali açıdan disiplinli bir yapıya kavuşturmayı hedefliyor.

 

Anımsanacağı üzere, bu senenin mayıs ayı içinde UEFA, bazı Avrupa liglerinde oynayan kulüplerle birlikte, ülkemiz Süper Ligi'nde oynayan Beşiktaş, Gaziantep ve Bursaspor kulüplerimizi 1 yıllığına Avrupa kupalarına katılmaktan men etmişti. Bu hafta Avrupalı futbol kulüpleri ve bu kulüplerden oluşan liglerin neden ve nasıl borçlandıkları üzerinde duracağız.

 

Bir kulüp temel olarak neden borçlanır?


Bir futbol kulübü genel olarak;
1. Faaliyet gelirleri, faaliyet giderlerini karşılayamayan kulüpler, aradaki farkı gidermek için borçlanır.
2. Tesis yatırımı, stat renovasyonu ve altyapıya yatırım nedeniyle borçlanır.
3. Oyuncu transferi nedeniyle borçlanır.
4. Kulüp satın alımlarında, kulüp sahibi bir kulübü borç altına sokabilir. (Manchester United örneğinde olduğu gibi)


Kulüpler nasıl borçlanır?


Kulüpler genelde üç şekilde borçlanmaya gitmekteler. Bu enstrümanları kullanırken de, kısa vadeli borçlanmak için mali piyasalara yönelirlerken, orta ve uzun vadeli fon temin edebilmek için de sermaye piyasalarına yönelirler.


1. Mali piyasalardan, yani bankalardan borçlanırlar. Kredi kullanırlar.
2. Ortak ya da kulüp başkanı veya yöneticilerinden borç para alırlar,
3. Şirket hisselerini halka arz ederek ya da kısa vadeli bono veya orta ve uzun vadeli tahvil ihraç ederek sermaye piyasalarından borçlanırlar.


Kulüplerin gelir yapısı hangi gelirlerden oluşur?
Aşağıdaki tablodan da görülebileceği üzere bir futbol kulübü ve bunların bileşkesi olan üst kuruluş, yani futbol liglerinin temelde dört ana geliri bulunuyor.

 

Bunlar;
1. Naklen yayın gelirleri,
2. Reklam, medya ve sponsorluk gelirleri,
3. Maç günü gelirleri ve
4. Ticari ve diğer gelirler.


UEFA'nın 2010-11 Sezonu'nda Avrupalı 650 kulüp finansallarını inceleyerek yaptığı Avrupa Kulüp futbolu Lisanslama ve Finansal Raporlaması'na göre, Avrupalı Liglerin 2010 sezonunda yarattıkları toplam 12,8 Milyar Euro'luk gelirin %35'ini oluşturan 4.5 milyar euroluk gelir naklen yayın gelirlerinden, %25'ini oluşturan 3.2 milyar euroluk gelir reklam, medya ve sponsorluk gelirlerinden, %21'ini oluşturan 2.6 milyar euroluk gelir maç günü gelirlerinden ve %19'unu oluşturan 2.5 milyar euroluk gelir de ticari ve diğer gelirlerden oluşuyor.


- Naklen yayın gelirleri 
- Reklam, medya ve sponsorluk
- Maç günü gelirleri
- Ticari ve diğer gelirler

 

Kulüplerin giderleri nelerden oluşuyor?


Yine aynı çalışmaya göre Avrupalı kulüplerin gider kalemlerine bakıldığında, 2010-11 Sezonu'nda toplam gelirleri 12.8 milyar euroya ulaşan kulüplerin, gelirlerinden 1.6 milyar euro daha fazla harcama yaparak toplam da 14.4 milyar euro gidere ulaştıkları görülüyor. Giderlerin detayına bakıldığında ise; kulüplerin en fazla gider harcaması yaptıkları kalemin 8.2 milyar euroluk kısmının, yani toplam gelirlerinin %64'ünün oyuncu, teknik adam ve kulüp çalışanlarına yapılan harcamalardan oluştuğu görülüyor. İkinci büyük gider kalemini ise %39'luk payı ve 5 milyar euroluk tutarıyla, kulüp operasyonel giderleri, yani faaliyet giderleri oluşturuyor.


Yine aşağıdaki tablo bize kulüplerin giderlerinin, gelirlerini %113 oranında aştığını gösteriyor. Yani, kulüpler olmayan parayı harcama yoluna gitmişler.

 

- Toplam oyuncu, teknik adam ve kulüp çalışan maliyeti
- Net Transfer giderleri-harcamaları
- Operasyonel giderler
- Faaliyet dışı giderler


Gelir gider dengesi bozulan kulüpler öz kaynak açığı veriyor


UEFA'nın anılan çalışmasında ortaya koyduğu tabloya göre, arasında ülkemiz Süper Ligi'nin de bulunduğu 18 lig net öz kaynak açığı veriyor. Öz kaynak açığı veren liglerin içinde yıllık geliri 2.5 milyar euroya ulaşan İngiliz Premier Lig'de bulunuyor. Aşağıdaki tabloya göre Avrupalı 37 lig ise pozitif öz kaynağa sahip görünüyor.

 

Daha fazla borçlanan ve özkaynak açığı veren ligler zarar ediyor


Aşağıdaki tablodan da görülebileceği üzere, gelir gider dengesi bozulmuş, bu nedenle hemen hemen her sene gider fazlası, yani bütçe açığı veren kulüplerin oluşturduğu ligler zarar etmeye devam ediyor. Nitekim, bu zararların gelişimine bakıldığında, 2006 ile 2010 yılları arasında geçen beş yıllık süre içinde liglerin birikimli (kümüle) zararlarının tam altı buçuk kat artarak, 216 milyon eurodan 1 milyar 641 milyon euroya ulaştığı görülüyor. Yine, liglerin kar/zarar brüt marjlarına baktığımızda, 2006 yılında gelirlerinin sadece %2.4'ü kadar zarar eden liglerin, 2010-11 sezonunda bu olumsuz marjlarının da tam 4,3 kat artarak %12.8'e ulaştığını görüyoruz. Yani, gelirlerinin yaklaşık yüzde on üçünü ziyan eden bir yapılanma görüyoruz. Ticaretin devamlılığı ve kurumların sağlığı açısından karlılık esas olmakla birlikte, Avrupalı kulüplerde bu olumlu duruma ulaşmaları da kısa vadede çok mümkün görülmüyor.

tugrulaksar_Dunya

 

Sonuç


Mevcut gelirlerinin giderlerini karşılayamaması nedeniyle açık veren kulüplerin yoğun bir şekilde farklı enstrümanları kullanarak borçlanmaya yöneldiklerini görüyoruz. Bu borçlanmaya etki eden faktörlerin başında kulüplerin net transfer harcamaları ve kulüp faaliyet giderlerinin kontrol altına alınamaması geliyor. Bunun yanı sıra, kulüplerin yanlış yönetim ve farklı nedenlerle de borç altına sokulabildiklerini, tıpkı Manchester United örneğinde olduğu gibi gözlemleyebiliyoruz. Kısacası, yanlış transfer harcamaları, kulüp yönetimlerinin yaptıkları yanlışlıklar, kulüplerin fonlarının heba olmasına neden oluyor. Aslında bir kulübün borçlanması gereken tutar asla kulüp gelirinin yüzde yetmişini geçmemeli. Bu rasyoyu geçen kulüpler ne yazık ki, bir borç sarmalına giriyorlar ve bu sarmaldan da çıkamıyorlar. Sonuçta da yetersiz ve zayıf finansal yapı, kulübün sportif rekabette daha da geride kalmasına neden oluyor. Sportif performansın giderek düşmesi, zaman içinde kulübün rekabette ciddi ölçüde geride kalmasına yol açıyor ve bu durum, kulübün mali yapısını daha sıkışık hale getiriyor ve olay tamamen bir fasit daireye dönüşüyor.{jcomments on}

Bu İçerik  14891  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Tuğrul Akşar Cuma, 02 Nisan 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

15.04.2021

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

1.406,51

-0,17

 bjk BJKAS

10.95

-9,95

 fb FENER

29.96

2,39

 gs GSRAY

3,36

0,00

 trabzon TSPOR

1.96

0,00

   SPOR ENDEKSİ

1.109,04

-2,85

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 27687586

SPOR TOTO SÜPER LİG 2020-21 SEZONU

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Beşiktaş

 32 22 4  6 70

33

37  70
2 Fenerbahçe

 33

 20  6  7 59 33  26   66
3 Galatasaray

 32

 19  5  8 62 31 31  62
4

Trabzonspor

 33  16  10  7 40

 31

9  58
5 Alanyaspor  33  15  7  11 52  36  16 

 52

6

Gaziantep

 32

13

11  8 47  37

10

 50
7

Hatayspor

 32

 14 

7  11 53  40 13  49
8

Karagümrük

 33 13 10  10 48

 39

 10  49
9

Sivasspor

 32  11

14

 7 44  38   6  47
10

Göztepe

 33  12 11  10 49  44   5  46
11 Antalyaspor  33

 9

15  9  32  41    -9  42
12 Konyaspor  32  10 10  12  39  40   -1

 40

13 Ankaragücü  32  10 6  16  39  51   -12  36
14 Rizespor  32  8 12  12  36  49   -13  36
15 Kasımpaşa

 33

 9 9  15  35  48

   -13

 36
16

Yeni Malatya

 32

 7 13  12  39  45   -6  34
17 Başakşehir  32  8 9  15  35  51  -16  33
18 Kayserispor  32  8 9  15  24  41 -17  33
19 Gençlerbirliği  32  8 7  17  30  55 -25  31
20 Erzurumspor  32  6 10  17  32  56 -24  28
21 Denizlispor  32  6 8  18  29  55 -26  26

 

            

 

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

 

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.