x
6 Aralık 2019 Emlak Konut ile Galatasaray arasında devam eden anlaşmazlık sonunda Galatasaray'ın Florya'yı geri almak için 120 Milyon TL ödemeyi taahhüt etmesi sonrası çözüldü. Buna göre Riva projesi devam edecek. Futbolekonomi- 2 Aralık 2019 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) kura çekimi Romanya'nın başkenti Bükreş'te gerçekleştirildi. A Milli Futbol Takımı, İtalya, İsviçre ve Galler'in bulunduğu İtalya ve Azerbaycan'ın ev sahipliği... 26 Kasım 2019- Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın “Kimsenin borcunu silmedik, piyasa koşulları neyi gerektiriyorsa onu yaptık. Kulüplere nefes aldırdık” dedi. 6 Kasım 2019- Futbolda oyunculara ödenecek ücretten kesilen Stopaj oranı %20'ye çıkartılırken, 500 Bin TL'nın üzerinde gelir elde eden oyuncular ve teknik adamlar ise yıllık beyanname ile %40 vergi ödeyecekler. 25 Eylül 2019- Beşiktaş Başkanı Fikret Orman istifa etti. Orman: " Beşiktaş'ta kan değişimine ihtiyaç var. Beşiktaş'taki sürecimi tamamlıyorum." Futbolekonomi- 30 Ağustos 2019 UEFA Şampiyonlar Ligi 2019-2020 sezonunun kura çekimi Monako'da yapıldı. Galatasaray, Paris Saint-Germain, Real Madrid ve Club Brugge'un olduğu A grubunda mücadele edecek. 5 Ağustos 2019- Beinsports ile süren yayın krizi, Kulüplerin 500 Milyon TL eksik ödemeyi kabul etmesiyle, uzlaşmayla sonuçlandı. 12 Temmuz 2019- 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası'nda Hollanda'yı 2-0 mağlup eden ABD Kadın Milli Takımı, dördüncü kez dünyanın en büyüğü olmayı başardı. 3 Temmuz 2019- Fikret Orman: Türkiye’de Finansal Bir Kriz Var. Kulüplerin giderleri büyük oranda dövizle.  Kulüplerin Daralması Lazım! 12 Haziran 2019- A Milli Takımımız Euro 2020 grup maçında İzlanda deplasmanında rakibine 2-1 yenildi.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Mali Tuğrul AKŞAR Kulüpler Neden ve Nasıl Borçlanırlar?

Kulüpler Neden ve Nasıl Borçlanırlar?

Tuğrul Akşar- 1 Ekim 2012 UEFA'nın ısrarla ve kararlıkla üzerinde durduğu ve 2014-15 Sezonu'ndan itibaren tüm kulüplerimizi ve doğal olarak liglerimizi etkileyecek olan Finansal Fair Play uygulamalarının etkilerini daha şimdiden görmeye başladık.

Özellikle aşırı borçlu kulüplerin, başta kendi oyuncularına, üçüncü kişi ya da kurumlara ve devlete olan yükümlülüklerini yerine getirememeleri nedeniyle yaşadıkları sorunlar, onları otomatikman sportif yarışmada rekabet dışına itiyor. Öncelikle, UEFA kulüplerin böylesi bir sorun yaşarken, söz konusu kulüplerin kendi organizasyonlarında, yani Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'nde oynamalarına izin vermiyor. Bir an önce bu kulüplerin kendi mali yapılarına çeki düzen vermelerini istiyor. Düzenlenen mali yapı Finansal Fair Play kriterlerine uygunsa, UEFA lisansı bu kulüplere veriyor.

 

Gecikmiş borca af yok


Finansal Fair Play Kriterleri çerçevesinde, yıllık bütçesi 5 milyon euronun üzerinde olan tüm kulüplere 'gecikmiş borcun bulunmaması' koşulunu getiren UEFA, 2012-2013'ten itibaren uygulamaya soktuğu 'dördüncü versiyon' mali kriteriyle birlikte, kime olduğuna bakmaksızın, 'vadesi geçmiş borcun bulunmaması'nı bir zorunluluk haline getirdi. Kulüplerin gelir-gider dengesini sağlama zorunluluğunu da bir mecburiyet olarak kulüplerin önüne koyan UEFA, bu kriterlere uymayan kulüplere uygulayacağı cezaları daha şimdiden kulüplere kesmeye başladı bileÖ Bu sayede UEFA, Finansal Fair-Play Kriterleri ile 2015'e kadar geçiş sürecini tamamlayıp, kulüpleri mali açıdan disiplinli bir yapıya kavuşturmayı hedefliyor.

 

Anımsanacağı üzere, bu senenin mayıs ayı içinde UEFA, bazı Avrupa liglerinde oynayan kulüplerle birlikte, ülkemiz Süper Ligi'nde oynayan Beşiktaş, Gaziantep ve Bursaspor kulüplerimizi 1 yıllığına Avrupa kupalarına katılmaktan men etmişti. Bu hafta Avrupalı futbol kulüpleri ve bu kulüplerden oluşan liglerin neden ve nasıl borçlandıkları üzerinde duracağız.

 

Bir kulüp temel olarak neden borçlanır?


Bir futbol kulübü genel olarak;
1. Faaliyet gelirleri, faaliyet giderlerini karşılayamayan kulüpler, aradaki farkı gidermek için borçlanır.
2. Tesis yatırımı, stat renovasyonu ve altyapıya yatırım nedeniyle borçlanır.
3. Oyuncu transferi nedeniyle borçlanır.
4. Kulüp satın alımlarında, kulüp sahibi bir kulübü borç altına sokabilir. (Manchester United örneğinde olduğu gibi)


Kulüpler nasıl borçlanır?


Kulüpler genelde üç şekilde borçlanmaya gitmekteler. Bu enstrümanları kullanırken de, kısa vadeli borçlanmak için mali piyasalara yönelirlerken, orta ve uzun vadeli fon temin edebilmek için de sermaye piyasalarına yönelirler.


1. Mali piyasalardan, yani bankalardan borçlanırlar. Kredi kullanırlar.
2. Ortak ya da kulüp başkanı veya yöneticilerinden borç para alırlar,
3. Şirket hisselerini halka arz ederek ya da kısa vadeli bono veya orta ve uzun vadeli tahvil ihraç ederek sermaye piyasalarından borçlanırlar.


Kulüplerin gelir yapısı hangi gelirlerden oluşur?
Aşağıdaki tablodan da görülebileceği üzere bir futbol kulübü ve bunların bileşkesi olan üst kuruluş, yani futbol liglerinin temelde dört ana geliri bulunuyor.

 

Bunlar;
1. Naklen yayın gelirleri,
2. Reklam, medya ve sponsorluk gelirleri,
3. Maç günü gelirleri ve
4. Ticari ve diğer gelirler.


UEFA'nın 2010-11 Sezonu'nda Avrupalı 650 kulüp finansallarını inceleyerek yaptığı Avrupa Kulüp futbolu Lisanslama ve Finansal Raporlaması'na göre, Avrupalı Liglerin 2010 sezonunda yarattıkları toplam 12,8 Milyar Euro'luk gelirin %35'ini oluşturan 4.5 milyar euroluk gelir naklen yayın gelirlerinden, %25'ini oluşturan 3.2 milyar euroluk gelir reklam, medya ve sponsorluk gelirlerinden, %21'ini oluşturan 2.6 milyar euroluk gelir maç günü gelirlerinden ve %19'unu oluşturan 2.5 milyar euroluk gelir de ticari ve diğer gelirlerden oluşuyor.


- Naklen yayın gelirleri 
- Reklam, medya ve sponsorluk
- Maç günü gelirleri
- Ticari ve diğer gelirler

 

Kulüplerin giderleri nelerden oluşuyor?


Yine aynı çalışmaya göre Avrupalı kulüplerin gider kalemlerine bakıldığında, 2010-11 Sezonu'nda toplam gelirleri 12.8 milyar euroya ulaşan kulüplerin, gelirlerinden 1.6 milyar euro daha fazla harcama yaparak toplam da 14.4 milyar euro gidere ulaştıkları görülüyor. Giderlerin detayına bakıldığında ise; kulüplerin en fazla gider harcaması yaptıkları kalemin 8.2 milyar euroluk kısmının, yani toplam gelirlerinin %64'ünün oyuncu, teknik adam ve kulüp çalışanlarına yapılan harcamalardan oluştuğu görülüyor. İkinci büyük gider kalemini ise %39'luk payı ve 5 milyar euroluk tutarıyla, kulüp operasyonel giderleri, yani faaliyet giderleri oluşturuyor.


Yine aşağıdaki tablo bize kulüplerin giderlerinin, gelirlerini %113 oranında aştığını gösteriyor. Yani, kulüpler olmayan parayı harcama yoluna gitmişler.

 

- Toplam oyuncu, teknik adam ve kulüp çalışan maliyeti
- Net Transfer giderleri-harcamaları
- Operasyonel giderler
- Faaliyet dışı giderler


Gelir gider dengesi bozulan kulüpler öz kaynak açığı veriyor


UEFA'nın anılan çalışmasında ortaya koyduğu tabloya göre, arasında ülkemiz Süper Ligi'nin de bulunduğu 18 lig net öz kaynak açığı veriyor. Öz kaynak açığı veren liglerin içinde yıllık geliri 2.5 milyar euroya ulaşan İngiliz Premier Lig'de bulunuyor. Aşağıdaki tabloya göre Avrupalı 37 lig ise pozitif öz kaynağa sahip görünüyor.

 

Daha fazla borçlanan ve özkaynak açığı veren ligler zarar ediyor


Aşağıdaki tablodan da görülebileceği üzere, gelir gider dengesi bozulmuş, bu nedenle hemen hemen her sene gider fazlası, yani bütçe açığı veren kulüplerin oluşturduğu ligler zarar etmeye devam ediyor. Nitekim, bu zararların gelişimine bakıldığında, 2006 ile 2010 yılları arasında geçen beş yıllık süre içinde liglerin birikimli (kümüle) zararlarının tam altı buçuk kat artarak, 216 milyon eurodan 1 milyar 641 milyon euroya ulaştığı görülüyor. Yine, liglerin kar/zarar brüt marjlarına baktığımızda, 2006 yılında gelirlerinin sadece %2.4'ü kadar zarar eden liglerin, 2010-11 sezonunda bu olumsuz marjlarının da tam 4,3 kat artarak %12.8'e ulaştığını görüyoruz. Yani, gelirlerinin yaklaşık yüzde on üçünü ziyan eden bir yapılanma görüyoruz. Ticaretin devamlılığı ve kurumların sağlığı açısından karlılık esas olmakla birlikte, Avrupalı kulüplerde bu olumlu duruma ulaşmaları da kısa vadede çok mümkün görülmüyor.

tugrulaksar_Dunya

 

Sonuç


Mevcut gelirlerinin giderlerini karşılayamaması nedeniyle açık veren kulüplerin yoğun bir şekilde farklı enstrümanları kullanarak borçlanmaya yöneldiklerini görüyoruz. Bu borçlanmaya etki eden faktörlerin başında kulüplerin net transfer harcamaları ve kulüp faaliyet giderlerinin kontrol altına alınamaması geliyor. Bunun yanı sıra, kulüplerin yanlış yönetim ve farklı nedenlerle de borç altına sokulabildiklerini, tıpkı Manchester United örneğinde olduğu gibi gözlemleyebiliyoruz. Kısacası, yanlış transfer harcamaları, kulüp yönetimlerinin yaptıkları yanlışlıklar, kulüplerin fonlarının heba olmasına neden oluyor. Aslında bir kulübün borçlanması gereken tutar asla kulüp gelirinin yüzde yetmişini geçmemeli. Bu rasyoyu geçen kulüpler ne yazık ki, bir borç sarmalına giriyorlar ve bu sarmaldan da çıkamıyorlar. Sonuçta da yetersiz ve zayıf finansal yapı, kulübün sportif rekabette daha da geride kalmasına neden oluyor. Sportif performansın giderek düşmesi, zaman içinde kulübün rekabette ciddi ölçüde geride kalmasına yol açıyor ve bu durum, kulübün mali yapısını daha sıkışık hale getiriyor ve olay tamamen bir fasit daireye dönüşüyor.{jcomments on}

Bu İçerik  13241  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Tuğrul Akşar Cuma, 02 Nisan 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

11.12.2019

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

107.922

0,00

 bjk BJKAS

2,70

-0,12

 fb FENER

14,79

-0,47

 gs GSRAY

2,19

-0,05

 trabzon TSPOR

2,30

-0,02

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 23338925

Süper Lig Cemil Usta Sezonu 2019-20 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Sivasspor

 14   9   3   2    29   13  16  30
2 Beşiktaş 
 14  8  3  3  22  16  16  27
3 Trabzonspor

 14

 7  5 2 27  15  12  26
4

Başakşehir

 14  7  5 2  22

 14

 8  26
5 Fenerbahçe 
 14  7  4 3  28  16  12

 25

6

Galatasaray

 14

 6

 5 3  15  11

 4

 23
7

Alanyaspor

 14

 6

 4 4  24  14  10  22
8

Malatyaspor

 14  5  5 4  29

 19

 10  20
9

Göztepe

 14  5

 5

4  16  15  1  20
10

Denizlispor

 14  5  3 6  14  15  -1  18
11 Gaziantep
 14

 4

 5 5  18  24  -6  17
12 Rizespor
 14  5  2 7  14  22  -8

  17 

13 Gençlerbirliği
 14  3  5 6  22  25  -3  14
14 Konyaspor
 14  3  5  6  13  20  -7  14
15 Kasımpaşa

 14

 3  3  8  19  25

 -6

 12
16

Antalyaspor

 14

 3  3  8  13  26  -13  12
17 Kayserispor
 14  2  4  8  13  29   -16  10
18 Ankaragücü
 14  2  3  9  28  19  -19  9

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

 2019 Deloitte Para Ligi Raporu

“ Yirmiikincisi  yayınlanan 2019 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Real Madrid 750 Milyon Euro’luk geliriyle zirvedeki yerini korudu. Tek Türk takımı Beşiktaş 167 Milyon Euro ile 26. Sırada bu ligde kendisine yer buldu. 
Raporu okumak için Tıklayınız

 


    

EkoLig-Raporu

 

“Türk futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına aldığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in üçüncü sayısını yayınladı.  Süper Lig’in 2016-2017 sezonunda 2,3 milyar TL olan gelirleri, 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL'ye ulaştı. Bkz.”

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.