x
6 Aralık 2019 Emlak Konut ile Galatasaray arasında devam eden anlaşmazlık sonunda Galatasaray'ın Florya'yı geri almak için 120 Milyon TL ödemeyi taahhüt etmesi sonrası çözüldü. Buna göre Riva projesi devam edecek. Futbolekonomi- 2 Aralık 2019 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) kura çekimi Romanya'nın başkenti Bükreş'te gerçekleştirildi. A Milli Futbol Takımı, İtalya, İsviçre ve Galler'in bulunduğu İtalya ve Azerbaycan'ın ev sahipliği... 26 Kasım 2019- Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın “Kimsenin borcunu silmedik, piyasa koşulları neyi gerektiriyorsa onu yaptık. Kulüplere nefes aldırdık” dedi. 6 Kasım 2019- Futbolda oyunculara ödenecek ücretten kesilen Stopaj oranı %20'ye çıkartılırken, 500 Bin TL'nın üzerinde gelir elde eden oyuncular ve teknik adamlar ise yıllık beyanname ile %40 vergi ödeyecekler. 25 Eylül 2019- Beşiktaş Başkanı Fikret Orman istifa etti. Orman: " Beşiktaş'ta kan değişimine ihtiyaç var. Beşiktaş'taki sürecimi tamamlıyorum." Futbolekonomi- 30 Ağustos 2019 UEFA Şampiyonlar Ligi 2019-2020 sezonunun kura çekimi Monako'da yapıldı. Galatasaray, Paris Saint-Germain, Real Madrid ve Club Brugge'un olduğu A grubunda mücadele edecek. 5 Ağustos 2019- Beinsports ile süren yayın krizi, Kulüplerin 500 Milyon TL eksik ödemeyi kabul etmesiyle, uzlaşmayla sonuçlandı. 12 Temmuz 2019- 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası'nda Hollanda'yı 2-0 mağlup eden ABD Kadın Milli Takımı, dördüncü kez dünyanın en büyüğü olmayı başardı. 3 Temmuz 2019- Fikret Orman: Türkiye’de Finansal Bir Kriz Var. Kulüplerin giderleri büyük oranda dövizle.  Kulüplerin Daralması Lazım! 12 Haziran 2019- A Milli Takımımız Euro 2020 grup maçında İzlanda deplasmanında rakibine 2-1 yenildi.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Mali Tuğrul AKŞAR Futbola Yeni Bir Sorun Daha: Futbolcu Sahibi Fonlar

Futbola Yeni Bir Sorun Daha: Futbolcu Sahibi Fonlar

Tuğrul Akşar- 20 Haziran 2011

Günümüzde futbol milyar dolarlara yükselen gelirleriyle bir endüstri haline geldi. Dijital yayın olanakları aracılığıyla yeryüzünde üç buçuk milyar insana ulaşabilen futbol bir yandan eşsiz bir pazarlama ve satış aracı olarak kendini gösterirken, diğer yandan milyar dolarların kazanıldığı bir sektör haline de geldi.

Bu bağlamda, futbolun Avrupa’da yarattığı toplam parasal büyüklük  Deloitte’un 2011 Mayıs ayında gerçekleştirdiği Yıllık Futbol Finansmanı Araştırması’na göre 16,3 milyar Euro’ya ulaştı.

Futbolun Endüstriyelleşmesi Yeni Gelirler Doğurdu

Futbolun bu kadar yaygınlaşması ve gelir yaratması futbolu aynı zamanda bir kazanç kaynağı haline de getirdi. Özellikle son günlerde gözümüze çarpan bir yeni gelişme var. Daha çok adını Türkiye’de Quaresma, Almeida ve Simao gibi isimleri ‘kelepir’ bonservis ücretleriyle Beşiktaş’a transfer edip duyuran futbol yatırım fonları. Yani futbolcu alıp satan ve buradan yüz milyonlarca dolar gelir elde eden bir sektörden bahsediyoruz.

 

Bu hafta üzerinde duracağımız konu Futbolcu alıp satan fonlar. Bu hafta bu fonları size kısaca tanıttıktan sonra, gelecek hafta bu fonların nasıl futbolcu alım satımı yaptıklarını, FIFA’nın bu konuya nasıl yaklaştığı, bu sisteme karşı geliştirilen “Transfer Matching System” (Transfer Eşleştirme Sistemi)’nin ne olduğunu, futbolda başlı başına ayrı bir konu olan “third party ownership” denilen  yani üçüncü şahıs mülkiyeti ile futbolcu alım satımının mümkün olup olmadığını tartışacağız.  

Futbol Fonları Nasıl Ortaya Çıktı?

Futbolun giderek endüstriyel bir karaktere bürünmesi  ve çok önemli parasal gelirler yaratması,  yatırım ve risk alma kültürünün üst düzeyde olduğu günümüz küresel  finans dünyasında yeni bir yatırım kaynağı oldu. Özellikle Londra’da bireysel yatırımcılar, hedge fonları ve diğer farklı yatırım fonları (bireysel özel emeklilik gibi) futbolu da diğer her türlü yatırım yapılabilir varlık türlerinden biri olarak kabul edip buna göre kendilerine uygun stratejiler geliştirdiler. Hedge fonlarda olduğu gibi, bu fonlar sayesinde diğer geleneksel varlık sınıflarıyla korelasyonu olmayan cazip bir yatırım aracı olarak sunulan “futbol”a, birikimi olan normal vatandaşlar da bir Arap şeyhi veya kaçak bir para babası olmadan yatırım yapabilme imkanına sahip hale geldi.

 

İlk Futbol Yatırım Fonu İngiltere’de Kuruldu

Futbolun anayurdu olan İngiltere tıpkı futbol kulüplerinde şirketleşme ve halka arzda olduğu gibi bu konuda da futbola öncülük yaptı.

İlk Futbol Yatırım Fonu İngiltere’de Ocak 1997’de Singer & Friedlander Football Fund ismiyle Londra’da kuruldu. Bu fonun temel kuruluş amaçlarıysa: özellikle 1992 yılında Premier Lig’in kurulmasıyla birlikte futbolun o dönemde çok iyi gelir getireceği ve buna bağlı olarak önemli karlara ulaşılabileceğiydi.  İlk etapta, Championship seviyesinde olup da Premier Lig’e çıkma şansı olan kulüplere yatırımı hedeflemişlerdi. Bunu yaparken de, yetenekli futbolcuları uluslararası liglerden saptayıp, bunları Avrupa liglerine transfer etmeyi, popüler Premier Lig takımlarının Asya’da haklarını satın alarak bu sayede pazarı daha da genişletmeyi ve yine yeni futbol organizasyonları düzenlemek suretiyle futboldan kar maksimizasyonu yapmayı önlerine temel amaç olarak koymuşlardı.

Ancak ilk zamanlar işlerin pek de planlandığı gibi gitmemesi ve mali yatırımcıların dört sene içinde yaklaşık yüzde yirmi beşe yakın para kaybetmesi, 2001’de futbol endüstrisinin bir yatırım fonu için “çok dar” olduğu düşüncesini de beraberinde getirdi.  Hal böyle olunca hala futboldan para kazanma olanağı olduğunu düşünen futbol fonu bu kez de, futbol ekonomisinin medya ve eğlence yan alanlarına da yatırım yapmaya başladı. Ne var ki, söz konusu fon bu konuda da kendisinden beklenen performansı ortaya koyamayıp ta, 2002’de yatırımcıların koymuş oldukları sermayenin yüzde yetmiş beşini kaybettirince kapanmak durumunda kaldı.

Bugün hala futbolu bir yatırım aracı olarak gören bu fonlardan bazılarını sizinle burada paylaşalım.

Media Sports Investments, İran asıllı İngiliz işadamı Kia Joorabchian tarafından kurulmuş ve yönetilmekte olan yatırım fonu. Bu alanda faaliyet gösteren fonlar arasında kaynağı belli olmayan ve üzerinde en fazla şaibe olan fon olarak tanınıyor. 2004 senesinde Corinthians’ın borçlarını kapatmak için %51 karına ortak olmak şartıyla kulübe 35 milyon dolar yatırdı. Carlos Tevez & Javier Mascherano’nun West Ham United’dan ara transfer döneminde zorla transferini yapacak şekilde elindeki transfer haklarını kullanması sonrasında West Ham’ın 5.5 milyon İngiliz sterlini ceza almasına, açılan dava sonucunda West Ham’in Sheffield Wednesday’e 20 milyon İngiliz Sterlini tazminat ödemeyle cezalandırılmasına sebep olan fon.

Hero Investments , 5yıl süreli olarak kurulan yatırım fonunun kurucu yatırımcısı 27 milyon İngiliz sterlini sermaye koyan Emirates NBD (Dubai Ulusal Bankası). Birleşik Arap Emirliklerinde futbolun gelişmesi ve Al Ahli futbol kulübüne yetenekli futbolcu bulunması gibi sosyal hedefleri de olan yatırım fonu yatırımcılarına; İngiliz kulüplerine hızlandırılmış finansman, Avrupa kulüplerinin futbolcularına menkul kıymetleştirme (securitization) (futbolcuların gelecek transferlerinden kar ortaklığı şeklinde borç verme) ve Futbolcu gruplarına (öncelikli olarak Afrika, Güney Amerika ve Uzak Doğu’dan genç futbolcuların lisans ve imaj hakları) ya da futbol akademilerine sermaye yatırımları yapmak suretiyle para kazandırmayı taahhüt ediyor.

 

London Nominees Football Fund, İngiltere’deki futbol endüstrisine ve Güneydoğu Asya’ya odaklı bu fon 2009 senesinde kurulmuş.  Fonun ortakları arasında Brezilya’nın eski ünlü futbolcularından Carlos Alberto Torres, İngiltere milli takımının efsane kaptanlarından Bryan Robson, Liverpool FC yıldızı Steve McMahon ve ESPN üst düzey  profesyonel spor dünyasından seçkin şahıslar bulunuyor.

Sports Asset Capital (SAC), 2006 senesinde 50 milyon Sterlin ile kurulan yatırım fonunun amacı, futbolcu transfer hakları payları ile gelecek transferlerden gelir elde etmek. Eski Manchester City’li futbolcu/yeni girişimci Ray Ranson tarafından kurulmuş. Kurucusunun kendi geliştirdiği sat ve geri kirala modelini(lease back) Leeds United’ta aşırı seviyede kullanıp, kulübü borç batağına sürüklediği ve Division 1’a kadar düşmesine sebep olduğu iddia ediliyor. Fon son olarak, Coventry City’ye verdiği ipotekli borç ve bundan ötürü transfer yapamamasını getiren kontrattan ötürü İngiltere’de oldukça fazla tartışılıyor.

 

First Portuguese Football Players Fund, FC Porto, Sporting Lisbon ve Boavista kulüplerinin futbolcularının gelecek transfer gelirlerinin iskonto edilerek kulüplere nakit sağlanması ve yeni transferlere imkan vermesi amacıyla kurulmuş 3 yatırım fonu.

Benfica Stars Fund, Portekiz’in en büyük bankası Banco Espirito Santo tarafından Eylül 2009’da Benfica için kurulan fon. 40 milyon Avro fon karşılığında Benfica 12 futbolcusunun çeşitli oranlarda haklarını bu fona devretti.

Football Players Fund Management, Lizbon merkezli 7.5 milyon avro başlangıç fonuyla kurulan ve sonra 14 milyon avro seviyesine ulaşan bir yatırım fonu. Avrupa’da oynayan 15 futbolcunun gelecek transfer gelirlerinde belli oranlarda hakka sahipler.

Gestifute, herkesin yakından tanıdığı  ajan Jorge Mendes’in ortağı Luis Correira ile 1996 kurduğu ve sahibi olduğu futbolcu gelecek transfer yatırım kurumu. Futbolcu temsilciliğinin ötesinde belli oranda transfer haklarını da ellerinde bulunduruyorlar. Cristiano Ronaldo, Nani, Anderson, Ricardo Carvalho, Deco gibi futbolcuların yanı sıra Jose Mourinho da portföylerindei Beşiktaş’ın  transfer ettiği Portekizli futbolcular (Simao Sabrosa, Hugo Almeida, Ricardo Quaresma, Hernandez) da aynı kuruma bağlı.

Quality Football Ireland Limited (ISC), Portekiz’li yıldız futbolcu Almedia’nın Beşiktaş’a transferini gerçekleştirerek adı gündeme gelen fonun en büyük hissedarı yüzde 69′luk payla CAA Sports International.  CAA Sports, Amerika kıtasının en ünlü sporcularının (NBA, Nascar, NHL vs.) menajerlik haklarını elinde bulunduran dünyaca ünlü bir şirket. CAA Sports, Amerika’daki hakimiyetinin ardından Avrupa futbolunda da söz sahibi olmak için 2008 yılında Gestifute şirketiyle ortaklık anlaşması imzaladı.{jcomments on}

           

 

 

Bu İçerik  15269  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Tuğrul Akşar Cuma, 02 Nisan 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

11.12.2019

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

107.922

0,00

 bjk BJKAS

2,70

-0,12

 fb FENER

14,79

-0,47

 gs GSRAY

2,19

-0,05

 trabzon TSPOR

2,30

-0,02

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 23352056

Süper Lig Cemil Usta Sezonu 2019-20 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Sivasspor

 14   9   3   2    29   13  16  30
2 Beşiktaş 
 14  8  3  3  22  16  16  27
3 Trabzonspor

 14

 7  5 2 27  15  12  26
4

Başakşehir

 14  7  5 2  22

 14

 8  26
5 Fenerbahçe 
 14  7  4 3  28  16  12

 25

6

Galatasaray

 14

 6

 5 3  15  11

 4

 23
7

Alanyaspor

 14

 6

 4 4  24  14  10  22
8

Malatyaspor

 14  5  5 4  29

 19

 10  20
9

Göztepe

 14  5

 5

4  16  15  1  20
10

Denizlispor

 14  5  3 6  14  15  -1  18
11 Gaziantep
 14

 4

 5 5  18  24  -6  17
12 Rizespor
 14  5  2 7  14  22  -8

  17 

13 Gençlerbirliği
 14  3  5 6  22  25  -3  14
14 Konyaspor
 14  3  5  6  13  20  -7  14
15 Kasımpaşa

 14

 3  3  8  19  25

 -6

 12
16

Antalyaspor

 14

 3  3  8  13  26  -13  12
17 Kayserispor
 14  2  4  8  13  29   -16  10
18 Ankaragücü
 14  2  3  9  28  19  -19  9

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

 2019 Deloitte Para Ligi Raporu

“ Yirmiikincisi  yayınlanan 2019 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Real Madrid 750 Milyon Euro’luk geliriyle zirvedeki yerini korudu. Tek Türk takımı Beşiktaş 167 Milyon Euro ile 26. Sırada bu ligde kendisine yer buldu. 
Raporu okumak için Tıklayınız

 


    

EkoLig-Raporu

 

“Türk futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına aldığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in üçüncü sayısını yayınladı.  Süper Lig’in 2016-2017 sezonunda 2,3 milyar TL olan gelirleri, 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL'ye ulaştı. Bkz.”

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.