Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
15 Nisan 2021- Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un 9 aylık mali tabloları yayınlandı. Buna göre kulüplerin gelirleri 1.6 Milyar TL olarak gerçekleşirken, birikimli zararları 5 Milyar TL'nı, borçları da 12 Milyar TL'nı ... Futbolekonomi-20 Mart 2021 Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor borçlarının yapılandırılması konusunda Türkiye Bankalar Birliği ile yeniden anlaştı. Yeni anlaşmaya göre; 5+2 yıl olan eski anlaşma 7+2 yıl olarak güncell... Futbolekonomi 16 Şubat 2021- Two-Zero Girişim Fonu Göztepe Spor Kulübü A.Ş' ile imzaladığı anlaşma gereğince kulübe belirli bir oranda yatırım yapacak. 29 Ocak 2021 Deloitte tarafından 24.kez yayınlanan Futbol Para Ligi raporuna göre, Avrupalı 20 zengin kulübün gelirleri pandemi nedeniyle bir önceki yıla kıyasla  1.1 Milyar Euro gerileyerek, 8.2 Milyar Euro ola... 28 Ocak 2021- Deloitte'un son raporuna göre Avrupa futbolu pandemi nedeniyle 2 Milyar Euro zarara uğradı. 6 Ocak 2021- Süper Lig takımlarına toplam 3.069.480.267 TL takım harcama limiti tanımlandı. Kulüpler bu tutarı % 15 fazlasıyla 3.529.902.307 TL'na kadar yükseltebilecekler. 1 Ocak 2020 Futbolekonomi olarak yeni yılınızı kutlar, sağlık ve mutluluklar dileriz. 24 Aralık 2020- Türk futbolunun efsane futbol insanı Özkan Sümer 22 Aralık 2020 tarihinde bir süredir kanser tedavisi gördüğü KTÜ Farabi Hastanesi'nde 80 yaşında hayata gözlerini yumdu. 21 Aralık 2020- Real Madrid: Covid-19 Real Madrid açıkladı: Avrupa futbolu Covid-19 nedeniyle 5,2 Milyar Euro kaybetti. Futbol Çok Kötü Etkilendi. Hiç Bir Şey Eskisi Gibi Olmayacak! Futbolda Devrim İçin Beklenmemeli! 5 Aralık 2020- Premier League Yönetimi, Alt Futbol Liglerine Pandemi Nedeniyle 250 Milyon Sterlin Yardım Paketini Kabul Etti.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Mali Tuğrul AKŞAR Borçlar Bir Takımın Oyun Anlayışını Değiştirir mi?

Borçlar Bir Takımın Oyun Anlayışını Değiştirir mi?

Tuğrul AKŞAR/6 Haziran 2011

Futbol önümüzdeki yıllarda çok farklı şeylere gebe görünüyor. 

2009 yılında UEFA’nın tüm Avrupalı profesyonel kulüplerin mali yapılarının disipline edilmesi ve rekabetçi dengenin dengede rekabete olanak sağlayabilecek şekilde yeniden kurulmasını amaçlayan “Finansal Fair Play” uygulamasını hayata geçirmesi kulüpleri ciddi şekilde zorluyor.

UEFA’nın “Finansal Fair Play” kurallarını, tüm profesyonel futbol kulüplerinin önüne bir yönetsel zorunluluk olarak koyması ve bu yükümlülüğün en geç  2014-15 sezonuna kadar gerçekleştirilmesi gerekliliği tüm Avrupalı profesyonel futbol kulüplerini şimdiden harekete geçirmiş durumda.

Sürdürülemez Finansal Durum Kulüpleri İflasa Sürüklüyor

Çünkü futbolun bugünkü gidişatı sürdürülemez ve kabul edilemez bir hale bürünmüş durumda. Futbolun gelirleri, giderlerini karşılayamıyor. Mevcut parasal olanaklar ve kaynaklar verimli kullanılamadığı için kulüp bütçeleri sürekli açık veriyor. Bu açıkların karşılanması için ise futbol kulüpleri yoğun yabancı kaynak borçlanmasına yönelmek zorunda kalıyorlar. Bu durum ise zaman içinde o kulübün finansal gücünü zayıflatıyor. Zayıflayan ve açık veren mali yapı, kulübün takıma gerekli takviyeleri yapmasına izin vermiyor. Hal böyle olunca da kulüplerin sportif rekabet gücü düşmeye başlıyor.

Yetersiz Mali Yapı, Sportif Rekabet Gücünü Düşürüyor

Sportif rekabet gücünün düşmesiyse, beraberinde mali başarısızlığı getiriyor. Mali başarısızlık ise sportif başarısızlığa neden oluyor. Ve bu durum bir süre sonra bir kısır döngüye dönüşüyor. Sistem sportif ve mali başarı yerine, sportif ve mali başarısızlık üretmeye başlıyor. İşte bu döngüye giren kulüpte eğer gerekli radikal önlemler alınmazsa kulüp yasal ve yönetsel yükümlülüklerini yerine getiremediğinden ya iflas ediyor, ya küme düşüyor ya da yok olup gidiyor. Bunun birçok örneklerini vermek mümkün. 2001 yılında Şampiyonlar Ligi yarı finalinde oynayan Leeds United aynı sezon 160 milyon Sterlin’e ulaşan borçları nedeniyle kayyuma devredilip Premier Lig’den düştü. Ancak uzunca bir aradan sonra  Championship’e çıkabildi. Fieorentina iflas edip üçüncü lige düştükten ancak üç yıl sonra tekrar Serie-A’ya çıkabildi. 2010 yılında FA Cup’ta Chelsea’ye karşı final oynayıp 1-0 kaybeden Portsmouth F.C. 40 milyon Sterlin’e ulaşan borçları yüzünden kayyuma devredilmesi sonucu  aynı sezon Camphionship’e düşmek durumunda kaldı.  Bir zamanların tüm takımların korkulu rüyası İspanyol  Deportivo La Corina bu sene 214 milyon Euro’ya ulaşan borçları ve son derece başarısız saha performansıyla La Liga’dan düştü. 2004 yılı Şampiyonlar Ligi finalisti AS Monaco ise bu sezon 57 milyon Euro borç ve 15 milyon zararın altından kalkamadı, kulüp gerekli takviyeleri yapamadı ve 2010-11 sezonunda Fransız Lig 2’ye düştü.

Avrupa’nın En Borçlu 10 Kulübü

Sıra

Kulüp

Toplam Borç (Milyon Sterlin)

1.

Manchester United

716

2.

Chelsea (Limited)

701

3.

Valencia C.F

501

4.

Liverpool

351

5.

Real Madrid

296

6.

FC Barcelona

273

7.

AS Roma

271

8.

Schalke 04

234

9.

Arsenal

223

10.

Fulham

218

 

Kulüpler Denk Bütçe’ye Yönelmek Zorundalar

UEFA Finansal Fair Play Kriterleri’ne  göre Avrupalı profesyonel kulüpler kademeli olarak 2014-15 sezonuna kadar;

  1. Gelirlerinden daha fazla gider yapamayacaklar (Denk Bütçe Uygulaması)
  2. Toplam Giderler gelirlerin yüzde yetmiş beşini geçmeyecek,
  3. Futbol dışı gelirler kulüplere aktarılamayacak. Bu kapsamda kulüplere dışarıdan transfer edilen kaynaklar da iade edilecek.

Finansal Fair Play’in yukarıda belirtilen üç temel kriterine bütün profesyonel kulüpler uymak zorunda.  Bu kapsamda tüm kulüpler kademeli olarak  finansal, ekonomik, yönetsel yapılanmalarını gözden geçirmek durumundalar.

 

Kriterlere Uymayan Kulüp Transfer Yapamayacak, Turnuvalar Katılamayacak

 

UEFA Kulüp Lisanslama Sistemi ve Finansal Fair Play kriterlerine uyum sağlayamayan kulüpler, transfer yapamayacaklar, UEFA’nın organizasyonlarına katılamayacaklar. Bu nedenle kulüpler özellikle finansal disiplini sağlamayı önlerine temel hedef olarak koyarlarken, diğer taraftan da alt yapıya yönelmek zorunda kalacaklar. Böylesi bir yaklaşım tarzı doğal olarak Futbolda sıkı para yönetimini de beraberinde getiriyor.

 

Futbola Sıkı Para Politikası

 

Yukarıdaki söylediklerimizin ışığında kulüpler istemeseler de mali disipline yönelmek durumunda kalacaklar. Bunun diğer anlamıysa, kulüpler artık sıkı para politikası uygulaması zorunda kalacaklar. Dengeli ve rekabete olanak sağlayacak şekilde kaynaklarını verimli kullanmaya ve onları optimize etmeye çalışacaklar. Borçlanmaya istedikleri gibi gidemeyecekler. Daha çok öz kaynaklarına ve alt yapıya yönelmek durumunda olacaklar. Artık zengin başkan dönemi de bitiyor.

 

Sıkı Para Politikası ve Maliyet Disiplini Takımları Nasıl Etkiler?

 

Sıkı para politikası çok doğal olarak harcamaları daraltacağı için giderleri de kısıcı bir etki yaratacaktır. Bu kulüpleri mecburen verimliliğe, ellerindeki kaynakları maksimum fayda sağlayacak şekilde kullanmaya sevk edecektir. Bunun kaçınılmaz sonucu ise özellikle futbolun cari açığını artıran yegane unsurlardan birisi olan hesapsız ve verimsiz transfer harcamalarını engelleyici olabileceği gibi, özellikle takımın ücret, maaş ve prim gibi harcamalarını içeren futbol giderlerini de frenleyebilecektir. Bu ise özelikle transfer piyasasında yeni bir fiyat dengesinin de kurulmasına olanak verebilecektir. Oluşacak yeni denge fiyatı, kulübün marjinal maliyetlerini daha da aşağı çekebilecektir. Bu sayede kulüpler alt yapıya daha fazla yönelmek ve kaynak ayırmak zorunda kalacaklardır. Yani bundan sonraki yıllar kulüpler için alt yapı yılları olacaktır. Kulüpler iktisadi ve finansal güçlerine göre kadrolarını şekillendirecekleri için oyun anlayış ve stratejileri de buna göre şekillenecektir. Bu kapsamda yabancı oyuncuların da daha verimli kullanılabileceğini, kulübede yetersiz ve yeteneksiz daha az futbolcunun bulunabileceğini düşünüyorum.

 

Alt yapıya bu yöneliş orta ve uzun vadede kulüpleri ithalatçı konumdan ihracatçı konumuna getirebilecektir. Daha fazla yetenek bu sayede futbola kazandırılabilecek, kulüplerin geleceği ipotek altına girmekten kurtulabilecektir. Önümüzdeki yıllarda futbolda sportif, iktisadi ve mali yeni dengeler oluşabilecektir.

 

Bir Takımın Oyun Anlayışını Onun Sportif Rekabet Gücü Belirler

 

Her ne kadar her takımın oyun anlayışı teknik direktörün kafasındaki oyun anlayışı, felsefesi ile şekillense de, takımın oynayacağı futbolun taktik ve stratejik özellikleri takımın esas kadro gücü ve yeteneğine bağlıdır. Mevcut kadronun fiziki yapısının, teknik direktörün oyun anlayışıyla çakışması, o takımın oyun ve futbol anlayışını şekillendirir. Bu ise tamamen maddi koşullar yani iktisadi ve mali yapı ile ilintilidir. Alınacak oyuncunun kalitesi ve fizik gücü yükseldikçe, finansal olanaklar da takımı zorlamaya başlar.

 

Önümüzdeki hafta özellikle İspanyol devi Real Madrid’in Türk oyuncuları neden transfer ettiği üzerinde duracağım. Söz konusu transferler sadece basit bir futbol transferi mi? Yoksa Real bir strateji değişikliğine mi gidiyor? Bu yazdıklarımız çerçevesinde Real’in Türk transferlerini ve bu transferlerin Real’e ne kadar yararlı olabileceğini; Jose Maurinho’nun kafasının arka planında neler olduğunu; Real Yönetiminin Maurinho’dan nasıl bir Real istediği üzerinde duracağız.{jcomments on}

 

Bu İçerik  22705  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Tuğrul Akşar Cuma, 02 Nisan 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

15.04.2021

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

1.406,51

-0,17

 bjk BJKAS

10.95

-9,95

 fb FENER

29.96

2,39

 gs GSRAY

3,36

0,00

 trabzon TSPOR

1.96

0,00

   SPOR ENDEKSİ

1.109,04

-2,85

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 27687365

SPOR TOTO SÜPER LİG 2020-21 SEZONU

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Beşiktaş

 32 22 4  6 70

33

37  70
2 Fenerbahçe

 33

 20  6  7 59 33  26   66
3 Galatasaray

 32

 19  5  8 62 31 31  62
4

Trabzonspor

 33  16  10  7 40

 31

9  58
5 Alanyaspor  33  15  7  11 52  36  16 

 52

6

Gaziantep

 32

13

11  8 47  37

10

 50
7

Hatayspor

 32

 14 

7  11 53  40 13  49
8

Karagümrük

 33 13 10  10 48

 39

 10  49
9

Sivasspor

 32  11

14

 7 44  38   6  47
10

Göztepe

 33  12 11  10 49  44   5  46
11 Antalyaspor  33

 9

15  9  32  41    -9  42
12 Konyaspor  32  10 10  12  39  40   -1

 40

13 Ankaragücü  32  10 6  16  39  51   -12  36
14 Rizespor  32  8 12  12  36  49   -13  36
15 Kasımpaşa

 33

 9 9  15  35  48

   -13

 36
16

Yeni Malatya

 32

 7 13  12  39  45   -6  34
17 Başakşehir  32  8 9  15  35  51  -16  33
18 Kayserispor  32  8 9  15  24  41 -17  33
19 Gençlerbirliği  32  8 7  17  30  55 -25  31
20 Erzurumspor  32  6 10  17  32  56 -24  28
21 Denizlispor  32  6 8  18  29  55 -26  26

 

            

 

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

 

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.