Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
19 Kasım 2020 UEFA Uluslar Ligi'nde Milli Takımımız B Ligi 3.Grup ta  Macaristan'a karşı oynadığı maçı 2-0 kaybederek grup sonuncusu oldu ve C ligine düştü. 18 Kasım 2020- Kulüpler ile yayıncı kuruluş arasındaki kriz çözüldü. beinsports kulüplere yıllık 2.650 Milyon TL ödeme yapacak. Bu anlaşma ile kulüplerin kaybı yaklaşık 550 Milyon TL oldu. 15 Ekim 2020- Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un toplam borçları son 8 yılda % 534 artarak 13 Milyar TL'nı geçti.   7 Ekim 2020- Alman Futbol Federasyonu (DFB) binası ve federasyon yetkililerinin evleri vergi sahteciliği soruşturması kapsamında arandı. 28 Eylül 2020- FIFA korona virüs sürecinin futbola maliyetinin 14 milyar dolar olduğunu açıkladı. 17 Eylül 2020- Süper Lig'de 11 Eylül'de maçlar başlamasına karşın hala yayın bedellerinin kulüplere ödenmesi konusunda belirsizlik devam ediyor. 15 Eylül 2020- Avrupa futbolunun ekonomik, mali ve yönetsel yönden yapılanması ile Merkez Ligler lehine rekabetin yeniden nasıl düzenlendiğinin analizini yapan Finansal Futbol- Tuğrul Akşar kitabı yayımlandı.   26 Ağustos 2020-  Türkiye Futbol Federasyonu 2020-21 sezonunda maçların, stat kapasitesinin yüzde 30'u kadar seyirci alınarak oynanabileceğini açıkladı.  24 Ağustos 2020- 201920 Sezonu Şampiyonlar Ligi şampiyonu, finalde Paris Saint Germain'i 1-0 yenen bayern Münih oldu. Kazandığı bu kupayla Bayern Münih. altıncı kez kupayı müzesine götürdü. 6 Ağustos 2020- 2019/20 sezonunu  33.600 UEFA ülke puanıyla, 11. sırada kapatan Türkiye, Şampiyonlar Ligi'nin 2021-22 sezonuna direkt takım gönderemeyecek. Bu durumda 2020/21  Süper Lig Şampiyonu Şampiyonlar Ligi gruplarına...
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Recep Cengiz Avrupa, Avrupa Duy Sesimizi!

Avrupa, Avrupa Duy Sesimizi!

1149413

Recep Cengiz-4 Ekim 2020   Avrupa’da statü kaybına uğramış bir futbol gerçeğiyle karşı karşıyayız.

Takımlarımız iyi ve kaliteli futbol oynamadı, çağdaş futbolun gereklerini yerine getiremeden sadece çabaladılar ama olmadı, gruptan çıkma skorunu alamadılar. Takımlarımızın, rakiplerinden önce kendi olumsuzluklarını yenmesi gerekiyordu, olmadı/olamadı.

         Yıllardır futbol yönetimini tartışırken, tıpkı Keloğlan masallarının girişindeki sözlerle, tartışmalarda “dere tepe düz gitmiş” olsak da “bir arpa boyu ilerlediğimiz” söylenemez… Yerimizde sayıyoruz… Yine kulüpler borç batağında, yine takımlarımız, Avrupa kuplarında ilk turlarda eleniyor.

         Müsabakalara iyi hazırlan(a)mayan takımlarımız, pişirdiği yavan çorbayı kaşıklamak zorunda kaldılar.

         Avrupa maçlarında rakip teknik adamların bizim takımlarımızı bilmece çözer gibi analiz ettikleri, mevcut durum ve kadro yapısı ile oynayabilecekleri en doğru oyunu oynamaya çalıştıkları çok net gözlenirken, bizim teknik direktörlerimizin kendi sorunlarını çözmeyi maça bıraktıkları gördük.

         Avrupa takımları ile oynadığımız her maç bir çeşit “sportif UFO” gibi görünen, nerede yetiştikleri belli olmayan ve sanki durdurmaya da kimsenin gücü yetmeyecekmiş gibi görünen yetenekli futbolcuları gözlerimize inanamayarak izledik. Oysa her maç öncesinde, genç futbolcularımızla, “Avrupa’yı fethetmenin” işareti sayılabilecek pek çok şovenist mesaj verdik.Kocaman lafların sonrasın yine yenildik/elendik.

Avrupa’nın sıradan takımlarına karşı oynanan oyun ‘saç baş yolacak’ cinstendi. Rakiplerimizi yenmek için ne kafalarda bir plan ne bedenlerde bir güç vardı. Teknik direktörlerimiz klasik yaptığı en iyi iki şey birincisi mazeret üretmek ikincisi (kendilerini kendilerine) şikâyet etmekti, onu yaptılar: Takım pandemiden dolayı iyi çalışamamışlar, mağlubiyet hesaplarında yokmuş, transfer ihtiyaçları varmış, hakem art niyetliymiş, çok maç yapıyorlarmış, oyuncular isteksizmiş miş miş miş… Özellikle kadrosunda düşünmediği oyuncuların performansına güvenmek durumda kalan, Sergen Yalçın’ın kötü futbol ve başarısızlıkla hiç alakası olmayan farklı yorumlara sebebiyet veren şifreli mesajlarla bağlantı kurmaya çalıştığını gözlemledik.

Avrupa kupalarından elemek, Türk Futboluna ne tür mesaj veriyor? Sorusunun cevabı burada devreye girmiş oldu. 

 1- Futbolumuz kötü yönetiliyor. Ancak, yöneticilerimiz güçlü ve etkileyici takım kurdukları mesajı veriyor. Yenildikleri halde galip gelen takım yöneticileri gibi konuşuyorlar.

-    Yöneticilerimizin futbol anlayışı ve vizyonu zayıf. Kulüplerini yönetim fonksiyonlarının (Planlama, örgütlenme, yönetme, koordinasyon ve denetim) gereklerini yerine getirmeden yönetebileceklerini düşünüyorlar.

- Kulüplerin zarar ettiğini konuşuyoruz, finansal faır play ağına takılıyoruz ama yöneticilerimizin özellikle kulüplerde profesyonel olarak görev yapan sportif direktörlerin işletme eğitimini konuşmuyoruz.

-  Kulübün güçlü taraflarının avantajlarını abartarak konuşuyoruz ama zayıf taraflarının yaratacağı tehditleri göremiyor/hesaplayamıyoruz.

-     Scouting ekibinin hangi yetkilerle hangi görevi icra ettiğini tam olarak bilmiyoruz. Bunun yerine ya geçmişine bakarak ya da menajerlerin maç kasetlerinden futbolcu transfer ediyoruz.

- Alt yapının önemini vurguluyoruz ama tesisleşme için yeterli kaynak ayırmıyoruz. Genç futbolculara güvenmiyoruz. 

 

 2. Teknik direktörlerimiz özellikle analiz, planlama ve taktik uygulamada zayıf bir görüntü sergiliyor, strateji hatası yapıyoruz. Bir başka yanılgı teknik direktörlerimiz rakip analizi yaparken sıkça vurguladıkları ‘rakibin maçlarını izledik nasıl oynadıklarını biliyoruz’ saptamasıdır. Rakibin geçmiş maçlarda ne oynadıkları izlemek bir beceri değildir. Avrupalı bir teknik direktörün bu tür maçlarda nasıl bir taktikle oynayacağını hesap etmek ve buna uygun strateji geliştirmek antrenörlük becerisidir.

Bu nedenle;

-         Takımı yönetmeden maçı, kulübü sonrasında futbolu yönetmeye çalışıyoruz.

-         Her maça aynı sistemle çıkıyoruz (4-2-3-1&4-4-2) ama maçın içinde değişemiyoruz. Değişimden anladığımız tek şey oyuncu değiştirmek.

-         Rakibe göre önlemi savunmaya alıyoruz takımın bütününe önlem almıyoruz. Önlem almaktan anladığımız tek şey oyuna bir savunmaya oyuncusu almak.

-         Analiz yapabilme ve stratejik planlama yetimiz zayıf. Oyunda B ve C planımız yok. Gol atamayınca oyuna golcü almayı, gol yiyince defans yapmayı plan yapmak zannediyoruz.

-         Rakip takımın güçlü yönünü oyuncu bazında ele alıyoruz. Takıma değil oyuncuya önlem alıyoruz.

-         Strateji yapmadan, oyuncuları bedensel ve zihinsel olarak maça hazırlamadan rotasyon yapıyoruz.

-         Her oyuncudan verim almasını bilmiyoruz. Saha içi ve dışında ciddi bir iletişim sorunu yaşıyoruz.

-         Oyunun üstünde düşünmekle, oyuncunun üzerine gitmeyi birbirinden ayırt edemiyoruz.

-         Takımda gol atacak adam yok, sağ bek yok, orta sahaya adam lazım gibi taraftar mantığı ile bazı oyuncuların için ‘kötü ve yetersiz futbolcu olduğu’ mesajı veriliyoruz. Ama bu oyuncularla sezona devam edecekleri unutuluyoruz.

-         Avrupalı teknik adamlar “Taç atışlarının daha iyi kullanılmasının takımlara neler kazandırabileceğini tartışıp, ekiplerinde taç atışı antrenörü bulundururken, bizim teknik direktörlerimiz daha maç analizi ve performans antrenörü gerekli mi gereksiz mi tartışması yapıyoruz.

-         Tarım ülkesi olan memleketimizin dışarıdan et ve saman ithal etmesi gibi futbolda sağ bek arıyoruz, ama teknik ekipte futbolculara savunma yapmayı, kademeye girmeyi öğretecek bir antrenör bulundurmayı düşünmüyoruz. “Gol atacak adam yok” diye mevcut forvet oyuncularımız aşağılıyoruz ama “gol atmasını öğretecek antrenör var mı?” Diye kendimizi sorgulamıyoruz.

         Teknik direktörlerin bu yanılgılardan kurtulabilmesi için önce yanılgıyı bilmesi, sonra Marks’ın dediği gibi “kendini yanılgılara yönelten koşulları değiştirmesi yani yok etmesi” gerekiyor.Bu sorunu çözmek için lig bitmedi hala zamanımız var.{jcomments on}

Bu İçerik  285  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Recep Cengiz Cuma, 22 Kasım 2013.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

02.12.2020

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

1.320,37

-0,37

 bjk BJKAS

3.80

7,65

 fb FENER

33.42

0,91

 gs GSRAY

3.97

3,12

 trabzon TSPOR

4.41

1,61

   SPOR ENDEKSİ 978,55 3,35

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 26591585

SÜPER LİG 2020-21 SEZONU

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Alanyaspor

 8 6 2  0 18

3

15  20
2 Fenerbahçe  9  6  2  1 17 9  8   20
3  Galatasaray

 9

 5  2  2 12 7 5  17
4

Gaziantep 

 9  3  5  1 13

 11

2  14
5  Karagümrük  9  3  4  2 17  11  6 

 13

6

Başakşehir

 9

4

1  4 13  12

1

 13
7

Beşiktaş

 8

 4 

1  3 13  14 -1  13
8

Konyaspor

 8 3 3  2 10

 6

 4  12
9

Rizespor

 8  3

3

 2 12  10  2  12
10

Kasımpaşa

 9  3 3  3 11  10  1  12
11 Hatayspor  7

 3

3  1  7  9  -2  12
12 Göztepe  8  2 5  1  14  9   5

 11

13 Malatyaspor  8  3 2  3  8  10  -2  11
14 Sivasspor  8  2 3  3  8  10   -2  9
15  Trabzonspor

 9

 2 3  4  11  15

 -4

 9
16

Antalyaspor

 9

 2 3  4  9  14  -5  9
17  Erzurumspor  8  2 2  4  9  13 -4  8
18 Kayserispor  8  2 1  5  5  11 -6  7
19  Gençlerbirliği  8  1 2  5  6  14 -8  5
20 Denizlispor  8  1 2  5  5  13 -8  5
21 Ankaragücü  7  0 2  5  7  14 -7  2

 

            

 

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

delo-4

 

Yirmiüçüncüsü yayınlanan 2020 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Barcelona 840.8 Milyon Euro’luk geliriyle ilk sırada.  Tamamı Merkez Lig kulüplerinden oluşan Lig’in Raporunu okumak için tıklayın.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.