x
20 Mart 2020- KPMG'ye göre,  maç günü, yayın ve ticari gelirden mâhrum kalacak olan  Premier Lig, La Liga, Bundesliga, Serie A ve Ligue 1'de yer alan kulüplerin toplam kaybı 4 Milyar Euro'ya kadar çıkıyor. 18 Mart 2020 UEFA, EURO 2020'yi 2021 yılına erteledi. UEFA, 55 üye ile yaptığı toplantıda EURO 2020'yi 1 sene erteleme teklifini sundu. Bu teklif üye ülkeler, Avrupa Kulüpler Birliği ve futbolcuları temsilen katılan FIFPro tarafınd... 8 Mart 2020- Kulüplerbirliği yaptığı toplantıyla kur nedeniyle gelirlerin düşmemesi için gerekli çalışmayı başlatıı.  25 Şubat 2020- UEFA, Finansal Fair Play kurallarına aykırı hareket ettiği gerekçesiyle Manchester City'e 2 yıl, kupalara katılmaktan men cezası verdi. 25 Şubat 2020- Galatasaray, 20 yıldır deplasmanda yenemediği Fenerbahçe'yi 3-1 yenerek seriyi bitirdi. 17 Şubat 2020- Beşiktaş başkanı Çebi: "Şu anda Beşiktaş'ın tek bir çıkış yolu var; Bağış kampanyası! Herkesten destek bekliyoruz, 1 lira da değerli, 10 bin lira da değerli. Beşiktaş'ı Beşiktaş'tan başka kimse kurtaramaz." 16 Şubat 2020- Premier Lig 2023'ten itibaren PremFlix isimli dijital platform aracılığıyla yayın haklarını satacak bir planlama içinde. Bu proje gerçekleşirse, Premier Ligin beklenen yayın geliri yıllık 24 Milyar Sterlin'e ulaşacak. 4 Ocak 2020- Türkiye Futbol Federasyonu 2019-20 sezonuna ilişkin takım harcama limitlerini belirledi. 2.4 Milyar TL'na yaklaşan harcama limitlerinin yüzde kırkı Beşiktaş Fenerbahçe ve Galatasaray'a ait.  26 Kasım 2019- Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın “Kimsenin borcunu silmedik, piyasa koşulları neyi gerektiriyorsa onu yaptık. Kulüplere nefes aldırdık” dedi. 4 Şubat 2019- Deloitte Para Ligi'nin 2017-18 Lideri 750 Milyon Euro'luk geliriyle Real Madrid oldu. İkinci sırada ise  690 Milyon Euro'luk geliriyle Barcelona yer alıyor. Türkiye'den tek takım Beşiktaş ise 167 Milyon Euro geliriyle 26.s...
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Recep Cengiz Dünya Kupası'nın Anlamı

Dünya Kupası'nın Anlamı

FIFA

Recep Cengiz- 23 Tmmuz 2018 Dünya kupası, Olimpiyatlar, Avrupa Şampiyonası gibi üst düzey organizasyonlar; yapıldığı ülkenin:

 

-          Organizasyon yapabilme becerisi,

-          Ekonomik gelişmişlik düzeyi,

-          Yetişmiş insan gücü,

-          Tarihi yerleri, turistik mekânlarını tanıtılması,

-          Kültürel paylaşımların sağlanması,

-          Ulaşım zenginlik ve kolaylığı,

-          İletişim ağ zenginliği,

-          Konaklama olanakları,

-          Sağlık hizmetleri,

-          Güvenli bir yaşam alternatifi gibi gelişmişlik düzeyinin gösterilmesi açısından önemlidir.

Organizasyonların bir başka önemli kazanımı ise yapıldığı branşın geldiği en üst noktanın izlenebileceği yerlerdir. Organizasyon boyunca sunulan yeniliklerin yaygınlaşması ve pratikleşmesi sayesinden spor ve spor insanlarının daha çağdaş bir görünüm kazanmasıdır.

Söz konusu futbol ise Dünya kupası; futbolla uğraşan, futboldan ekmeğini kazanan insanların kullanabilecekleri modeller silsilesidir:

-          Son teknoloji ile yapılmış akıllı stadyumlar,

Rusya, turnuva süresinde büyük devlet olmanın tüm inceliklerini gösterdi.Turnuvanın açılış ve kapanış programı; ulaşım, konaklama, iletişim, beslenme ve sağlık hizmetleri sorunsuzdu; Güvenlik sorunu final müsabakası dışında yaşanmadı, izleyebildiğimiz kadarıyla polis üniformalı Hırvat taraftarlar, Rus polisinden daha zekiydi. Bunun dışında stadyum dışında çok güzel hikâyeleri, rekreaktif etkinlikleri bol olan bir dünya kupası izledik.

Futbol severler, müsabakaları son teknoloji yapımı en küçüğü 43,700 kapasiteli, Levberdon Arena ve en büyüğü 89,318 kapasiteli Lujniki stadyumu olan 12 muhteşem stadyumlarda izledi.

-          Yeni oyun kuralları,

Video hakem (VAR) sistemi uygulandı.  Gol kararı, penaltı kararı, kırmızı kart ve yanlış oyuncuya kart gösterilmesi halinde VAR sistemi devreye girdi. Turnuva sürecinde hakemler VAR’ı kullanarak toplam 29 penaltı kararı verdi. 17 karar değişti.

Hakeme değil, skora faydalı bir sistem; saha da adalet ve futbolcuların daha kontrollü oynamasına katkı sağladı, ancak duraksamalarla heyecanı götürdüğü söylenebilir.

Cüneyt Çakır ve ekibi başarılı bu performans sergilemesi önemliydi, ancak, Cüneyt Çakır’la hakemlerimizi geliştirmek ve hakem algımızı değiştirmenin daha önemli olduğunu söyleye biliriz…

-          Yeni oyun sistemleri,

Yeni oyun sistemleri yerine genellikle 3-4-3, 4-4-2 ve 3-5-2 ile oyuna başlayıp, oyunun gidişatı içerisinde değişen sistemlere tanık olduk. Ancak, maç içinde futbolcuların, “Oyun, dizilişten daha önemlidir!” anlayışı ile hareket etmeleri önemli bir detaydı.

-          Yeni taktik varyasyonlar,

İngilizlerin köşe vuruşlarda denedikleri tren taktiğinin dışında dişe dokunur bir taktik varyasyon izleyemedik. Bu taktik varyasyon ve ilk tur maçları ile övgü alan İngilizler için “Futbol evine dönüyor” dedi… Ama İngilizler evine döndü, futbol saha da kaldı.

-          Yeni teknik hareketler,

Yıldız futbolculardan yeni bir top tekniği izleyemedik. Eski, bilindik hareketlerin tekrarını az da olsa Mbappé, Hazard, Neymar ve Ronaldo’dan izledik.

-          Yeni yıldız futbolcular,

Yeni yıldız futbolcular izleyemedik. Bugünün futbolunda öyle sürpriz bir yıldız çıkması pek mümkün değil gibi… Çünkü üst düzey takımların Scouting ekipleri oyuncu seçimlerini şansa bırakmayacak kadar işlerini iyi yapıyorlar. Dünyanın neresinde olursa olsun milli takımlar seviyesinde olan bir oyuncunu atlanma olasılığı mümkün gözükmüyor. Bu şampiyona da öne çıkan Mbappé, Hazard ve Courtois gibi futbolcular bilindiklerdendi. Bu oyuncuları Fransa, İngiltere ve İspanya liglerinde izliyorduk.

Bu şampiyona da, takımların oynadıkları oyun sisteminin bir sonucu olarak futbolcuların yıldız olarak değil, sistemin önemli bir parçası olarak oynadıkları kadar yıldızlaştığı müsabakalar izledik.

Performansları ile hayal kırıklığı yaratan yıldızları David de Gea,  Lewandoski, Messi, Mesut Özil,Müller ve Salah’ın yanı sıra kötü performans sergilendiği söylenmese de turnuva boyunca hakemleri aldatmaya yönelik tavırları ile Neymar’dı.

Neymar’ın 4 maç boyunca kendisine yapılan 23 faulde toplam 14 dakika yerde kalıp tedavi geçirmesi, her faulde yerde abartılı yuvarlanması, en ufak temas sonrası rakiplerine kart istemesi, çizgi dışında bacakları arasındaki topu almaya elleriyle çalışan rakibini attırmak için yerde kıvranması (benzer pozisyonu 2002 Dünya kupasında Rivaldo, Brezilya-Türkiye maçında yapmış, Hakan Ünsal kırmızı kart görmüştü) takım yetkilileri tarafından geçirdiği ciddi sakatlığının kendisinde oluşturduğu korku psikolojisinden kaynaklandığı belirtilse de hakkında yapılan cipslerle dünya’ya alay konusu olmaktan başka bir işe yaramadı!

-          Yeni malzeme (Top, forma, krampon vb.) tasarımları,

Turnuva öncesi tasarlanan “Telstar” model futbol topun işlevsel olarak vuruş estetiğini ön plana çıkartılırken, gol sayısının artması üzerine kurgulandığını söyleyebiliriz. Kalecilere topun nereye gideceğini kestirecek düşünme zamanı bırakmayacak kadar işlerini zorlaştıran top gereğinden fazla hareketli eleştirilerini (turnuva boyunca sadece bir maçın golsüz eşitlikle bitmesini de unutmadan) Ronaldo, Kroos, Modrić,  Di Maria ve Pavard'ın gol vuruşlarında not etmeliyiz.

Her ülkenin tarihi, kültürü veya sembol formalarından ilham alınan formaların sade ve şık tasarımlarıyla ön plana çıktığı söylenebilir. Bunun yanı sıra, Cristiane Ronaldo’nun çalışma etiğini takdir etmek ve onurlandırmak amacıyla Nike, altın renginin hakim olduğu mikro elmaslı ve CR7 logosunun elle eklendiği, Mercurial CR7 Rare Gold kramponu üretmesi anlamlıydı.

-          Yeni görüntü teknikleri

Turnuvanın bütün maçları 4K HDR teknolojisiyle kaydedilip, 37 kamera ile yayınlanması, bazı maçların VR gözlükler ile birlikte 360 derece olarak izlenebilecek olması, TRT’nin, web-mobil üzerinden Türkiye’de ilk defa izleyicilere interaktif servis yapması, biri örümcek kamera olmak üzere, üç ayrı açıdan maç izleme olanağı sunulması, anlık istatistikler görülmesi ve önemli pozisyonların 24 kamerada farklı şekilde izlenmesi… Yayıncılık açısından bir maçın naklen yayınlanmasının çok ötesinde bir durumdu... Ancak, bazı TRT spikerlerinin aynı kalite de yayın yapmadıklarını belirtmemiz gerekiyor.

Bazı spikerler maçı değil, kendilerini öne çıkarma ve var etme uğraşı içindeydiler. Anlattıkları maçı insanların da izlediğini unutan, önceki gaflarından ders çıkarmayan, gereksiz ve ilgisiz yorumlar yapmak suretiyle an’ı kaçıran, maça heyecan katmayı bağırmak zanneden, bu spikerlerin; futbol gibi basit bir oyunu, bu kadar karmaşık bir hale getirip, ukalaca anlatmaları gereksizdi. Aynı kişilere hem yarı final hem final maçı sunumunun yaptırılması (kim kimi neden ödüllendirdi?) izleyicilere eziyet çektirmekten başka bir şey değildi.

Bunun yanı sıra; turnuvanın hemen her takımında bir Afrikalı futbolcu gördük, Fransa’nın %78,3 göçmen oranı ile şampiyon olmasını izledik ama 1982'den beri ilk kez 2. turda hiçbir Afrika takımı göremedik.

Skora bağlı kalmadan takımları ile gurur duyan, yenilgiyi hiç aklına getirmeden sadece takımlarını desteklerken eğlenmeyi düşünen taraftarlar izledik.

Futbolun fiziksel doğası gereği sakatlıklar ve yaralanmaların bu turnuva da futbolcuların kâbusuna dönüşmemesinde VAR sisteminin etkisinin olduğu konuşulsa da ciddi bir sakatlığın olmaması sevindiriciydi.  

Turnuvada hakemlerin, 4 kez (ikinci sarıdan) kırmızı karta başvurması son 40 yılın en az kırmızı kart gösterilen turnuvasının yaşanması, futbolcuların topa müdahale ile rakibe müdahale arasındaki ayrımı yapmaları açısından anlamlıydı.

Sonuç olarak, dünya kupası bizlere gösterdi ki futbol;

-          Modern stadyumlarda, bilim ve teknoloji’nin katkısı, yeni antrenman ve beslenme yöntemleriyle daha hızlı, daha dayanıklı, daha kuvvetli ve daha estetik futbolcular tarafından oynanıyor.

-          Bu futbolcuları bilim ve teknolojiyi kullanan antrenörlerin müsabakalara hazırlaması gerekiyor.

-          Bu futbolcuların müsabakalarını; en az oyun kuralları kadar oyunun doğasını bilen, özgüveni yüksek, saha içi iletişim becerisi yüksek, mizah yeteneği olan lider hakemlerin yönetmesi zorunlu hale geliyor.

-          Bu müsabakaları entelektüel birikimli insanların anlatması ve yorumlaması gerekiyor. {jcomments on}

Bu İçerik  1288  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Recep Cengiz Cuma, 22 Kasım 2013.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

07.04.2020

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

92.647

0,63

 bjk BJKAS

2,10

6,91

 fb FENER

9,34

5.54

 gs GSRAY

2,28

3,64

 trabzon TSPOR

3.22

2,88

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 24716937

Süper Lig Cemil Usta Sezonu 2019-20 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Trabzonspor

 26   15   8  3    59   28  31  53
2 Başakşehir
 26  15  8 50  25  25  53
3 Galatasaray

 26

 14  8 4 44  20  24  50
4

Sivasspor

 26  14  7 5  47

 29

 18  49
5 Beşiktaş 
 26  13  5 8  40  32  8

 44

6

Alanyaspor

 26

 12

 7 7  44  25

 19

 43
7

Fenerbahçe

 26

 11

 7 8  46  34  12  40
8

Göztepe

 26  10  7 9  31

 30

 1  37
9

Gaziantep

 26  8

 8

10  36  41  -5  32
10

Denizlispor

 26  8  7 11  26  34   -8  31
11 Antalyaspor
 26

 7

 9 10  29  43  -14  30
12 Gençlerbirliği
 26  7  7 12  33  44  -11

  28 

13 Kasımpaşa
 26  7  5 14  38  50  -12  26
14 Konyaspor
 26  5  11 10  21  33  -12  26
15 Malatyaspor

 26

 6  7  13  38  40

 -2

 25
16

Rizespor

 26

 7  4  15  26  44  -18  25
17 Ankaragücü
 26  5  8  13  23  45  -22  23
18 Kayserispor
 26  5  7  14  28  62  -34  22

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

delo-4

 

Yirmiüçüncüsü yayınlanan 2020 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Barcelona 840.8 Milyon Euro’luk geliriyle ilk sırada.  Tamamı Merkez Lig kulüplerinden oluşan Lig’in Raporunu okumak için tıklayın.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.