x
6 Ağustos 2020- 2019/20 sezonunu  33.600 UEFA ülke puanıyla, 11. sırada kapatan Türkiye, Şampiyonlar Ligi'nin 2021-22 sezonuna direkt takım gönderemeyecek. Bu durumda 2020/21  Süper Lig Şampiyonu Şampiyonlar Ligi gruplarına... 31 Temmuz 2020- Türkiye Futbol Federasyonu'nun aldığı karara göre 2020-21 Sezonunda Süper Lig'de düşme olmayacak ve Süper Lig 21 takımla oynanacak. 20 Temmuz 2020- 2019-2020 Süper Lig Cemil Usta Sezonunun şampiyonu Medipol Başakşehir oldu. 10 Temmuz 2020- Federasyonun açıklamasına göre, Süper Lig'de 2020-2021 sezonu 11 Eylül 2020 Cuma günü başlayıp, 16 Mayıs 2021 Pazar günü tamamlanacak. 19 Haziran 2020- Covid-19'un neden olduğu olumsuzluklar nedeniyle UEFA Geçici Acil Önlemler başlıklı bir bildiri yayınlayarak, Finansal Fair Play konusunda kulüplere bazı esneklikler sağladı. Bu kapsamda en önemli karar: 2020 mali yılın... 19 Haziran 2020- UEFA, 2020 sezonu Şampiyonlar Ligi'nde sezonun kalan maçlarının Portekiz'in başkenti Lizbon'da oynanacağını; 2020 finaline ev sahipliği yapmayı bekleyen İstanbul'un ise 2021 finaline ev sahipliği yapacağını duyurd... 5 Haziran 2020- UEFA Finansal Fair Play kriterlerine uyum sağlayamadığı gerekçesiyle Trabzonspor 1 yıl süreyle Avrupa kupalarından men edildi... 29 Mayıs 2020 -Türkiye Futbol Federasyonu,  Süper Lig'in 12 Haziran 2020'de seyircisiz başlayacağını açıkladı. 20 Nisan 2020- COVID-19 Avrupalı kulüplerin bonservis bedelleri üzerinden takım değerlerini eritmeye devam ediyor. Premier Lig'de kulüplerin değerleri 2.2 Milyar Euro düştü.  20 Nsan 2020- COVID-19 nedeniyle Avrupa futbolunda ekonomik kayıplar 5 Milyar Euro'ya, Süper Lig'de de 1.5 Milyar TL'na ulaştı.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Recep Cengiz Dünya Kupası'nın Anlamı

Dünya Kupası'nın Anlamı

FIFA

Recep Cengiz- 23 Tmmuz 2018 Dünya kupası, Olimpiyatlar, Avrupa Şampiyonası gibi üst düzey organizasyonlar; yapıldığı ülkenin:

 

-          Organizasyon yapabilme becerisi,

-          Ekonomik gelişmişlik düzeyi,

-          Yetişmiş insan gücü,

-          Tarihi yerleri, turistik mekânlarını tanıtılması,

-          Kültürel paylaşımların sağlanması,

-          Ulaşım zenginlik ve kolaylığı,

-          İletişim ağ zenginliği,

-          Konaklama olanakları,

-          Sağlık hizmetleri,

-          Güvenli bir yaşam alternatifi gibi gelişmişlik düzeyinin gösterilmesi açısından önemlidir.

Organizasyonların bir başka önemli kazanımı ise yapıldığı branşın geldiği en üst noktanın izlenebileceği yerlerdir. Organizasyon boyunca sunulan yeniliklerin yaygınlaşması ve pratikleşmesi sayesinden spor ve spor insanlarının daha çağdaş bir görünüm kazanmasıdır.

Söz konusu futbol ise Dünya kupası; futbolla uğraşan, futboldan ekmeğini kazanan insanların kullanabilecekleri modeller silsilesidir:

-          Son teknoloji ile yapılmış akıllı stadyumlar,

Rusya, turnuva süresinde büyük devlet olmanın tüm inceliklerini gösterdi.Turnuvanın açılış ve kapanış programı; ulaşım, konaklama, iletişim, beslenme ve sağlık hizmetleri sorunsuzdu; Güvenlik sorunu final müsabakası dışında yaşanmadı, izleyebildiğimiz kadarıyla polis üniformalı Hırvat taraftarlar, Rus polisinden daha zekiydi. Bunun dışında stadyum dışında çok güzel hikâyeleri, rekreaktif etkinlikleri bol olan bir dünya kupası izledik.

Futbol severler, müsabakaları son teknoloji yapımı en küçüğü 43,700 kapasiteli, Levberdon Arena ve en büyüğü 89,318 kapasiteli Lujniki stadyumu olan 12 muhteşem stadyumlarda izledi.

-          Yeni oyun kuralları,

Video hakem (VAR) sistemi uygulandı.  Gol kararı, penaltı kararı, kırmızı kart ve yanlış oyuncuya kart gösterilmesi halinde VAR sistemi devreye girdi. Turnuva sürecinde hakemler VAR’ı kullanarak toplam 29 penaltı kararı verdi. 17 karar değişti.

Hakeme değil, skora faydalı bir sistem; saha da adalet ve futbolcuların daha kontrollü oynamasına katkı sağladı, ancak duraksamalarla heyecanı götürdüğü söylenebilir.

Cüneyt Çakır ve ekibi başarılı bu performans sergilemesi önemliydi, ancak, Cüneyt Çakır’la hakemlerimizi geliştirmek ve hakem algımızı değiştirmenin daha önemli olduğunu söyleye biliriz…

-          Yeni oyun sistemleri,

Yeni oyun sistemleri yerine genellikle 3-4-3, 4-4-2 ve 3-5-2 ile oyuna başlayıp, oyunun gidişatı içerisinde değişen sistemlere tanık olduk. Ancak, maç içinde futbolcuların, “Oyun, dizilişten daha önemlidir!” anlayışı ile hareket etmeleri önemli bir detaydı.

-          Yeni taktik varyasyonlar,

İngilizlerin köşe vuruşlarda denedikleri tren taktiğinin dışında dişe dokunur bir taktik varyasyon izleyemedik. Bu taktik varyasyon ve ilk tur maçları ile övgü alan İngilizler için “Futbol evine dönüyor” dedi… Ama İngilizler evine döndü, futbol saha da kaldı.

-          Yeni teknik hareketler,

Yıldız futbolculardan yeni bir top tekniği izleyemedik. Eski, bilindik hareketlerin tekrarını az da olsa Mbappé, Hazard, Neymar ve Ronaldo’dan izledik.

-          Yeni yıldız futbolcular,

Yeni yıldız futbolcular izleyemedik. Bugünün futbolunda öyle sürpriz bir yıldız çıkması pek mümkün değil gibi… Çünkü üst düzey takımların Scouting ekipleri oyuncu seçimlerini şansa bırakmayacak kadar işlerini iyi yapıyorlar. Dünyanın neresinde olursa olsun milli takımlar seviyesinde olan bir oyuncunu atlanma olasılığı mümkün gözükmüyor. Bu şampiyona da öne çıkan Mbappé, Hazard ve Courtois gibi futbolcular bilindiklerdendi. Bu oyuncuları Fransa, İngiltere ve İspanya liglerinde izliyorduk.

Bu şampiyona da, takımların oynadıkları oyun sisteminin bir sonucu olarak futbolcuların yıldız olarak değil, sistemin önemli bir parçası olarak oynadıkları kadar yıldızlaştığı müsabakalar izledik.

Performansları ile hayal kırıklığı yaratan yıldızları David de Gea,  Lewandoski, Messi, Mesut Özil,Müller ve Salah’ın yanı sıra kötü performans sergilendiği söylenmese de turnuva boyunca hakemleri aldatmaya yönelik tavırları ile Neymar’dı.

Neymar’ın 4 maç boyunca kendisine yapılan 23 faulde toplam 14 dakika yerde kalıp tedavi geçirmesi, her faulde yerde abartılı yuvarlanması, en ufak temas sonrası rakiplerine kart istemesi, çizgi dışında bacakları arasındaki topu almaya elleriyle çalışan rakibini attırmak için yerde kıvranması (benzer pozisyonu 2002 Dünya kupasında Rivaldo, Brezilya-Türkiye maçında yapmış, Hakan Ünsal kırmızı kart görmüştü) takım yetkilileri tarafından geçirdiği ciddi sakatlığının kendisinde oluşturduğu korku psikolojisinden kaynaklandığı belirtilse de hakkında yapılan cipslerle dünya’ya alay konusu olmaktan başka bir işe yaramadı!

-          Yeni malzeme (Top, forma, krampon vb.) tasarımları,

Turnuva öncesi tasarlanan “Telstar” model futbol topun işlevsel olarak vuruş estetiğini ön plana çıkartılırken, gol sayısının artması üzerine kurgulandığını söyleyebiliriz. Kalecilere topun nereye gideceğini kestirecek düşünme zamanı bırakmayacak kadar işlerini zorlaştıran top gereğinden fazla hareketli eleştirilerini (turnuva boyunca sadece bir maçın golsüz eşitlikle bitmesini de unutmadan) Ronaldo, Kroos, Modrić,  Di Maria ve Pavard'ın gol vuruşlarında not etmeliyiz.

Her ülkenin tarihi, kültürü veya sembol formalarından ilham alınan formaların sade ve şık tasarımlarıyla ön plana çıktığı söylenebilir. Bunun yanı sıra, Cristiane Ronaldo’nun çalışma etiğini takdir etmek ve onurlandırmak amacıyla Nike, altın renginin hakim olduğu mikro elmaslı ve CR7 logosunun elle eklendiği, Mercurial CR7 Rare Gold kramponu üretmesi anlamlıydı.

-          Yeni görüntü teknikleri

Turnuvanın bütün maçları 4K HDR teknolojisiyle kaydedilip, 37 kamera ile yayınlanması, bazı maçların VR gözlükler ile birlikte 360 derece olarak izlenebilecek olması, TRT’nin, web-mobil üzerinden Türkiye’de ilk defa izleyicilere interaktif servis yapması, biri örümcek kamera olmak üzere, üç ayrı açıdan maç izleme olanağı sunulması, anlık istatistikler görülmesi ve önemli pozisyonların 24 kamerada farklı şekilde izlenmesi… Yayıncılık açısından bir maçın naklen yayınlanmasının çok ötesinde bir durumdu... Ancak, bazı TRT spikerlerinin aynı kalite de yayın yapmadıklarını belirtmemiz gerekiyor.

Bazı spikerler maçı değil, kendilerini öne çıkarma ve var etme uğraşı içindeydiler. Anlattıkları maçı insanların da izlediğini unutan, önceki gaflarından ders çıkarmayan, gereksiz ve ilgisiz yorumlar yapmak suretiyle an’ı kaçıran, maça heyecan katmayı bağırmak zanneden, bu spikerlerin; futbol gibi basit bir oyunu, bu kadar karmaşık bir hale getirip, ukalaca anlatmaları gereksizdi. Aynı kişilere hem yarı final hem final maçı sunumunun yaptırılması (kim kimi neden ödüllendirdi?) izleyicilere eziyet çektirmekten başka bir şey değildi.

Bunun yanı sıra; turnuvanın hemen her takımında bir Afrikalı futbolcu gördük, Fransa’nın %78,3 göçmen oranı ile şampiyon olmasını izledik ama 1982'den beri ilk kez 2. turda hiçbir Afrika takımı göremedik.

Skora bağlı kalmadan takımları ile gurur duyan, yenilgiyi hiç aklına getirmeden sadece takımlarını desteklerken eğlenmeyi düşünen taraftarlar izledik.

Futbolun fiziksel doğası gereği sakatlıklar ve yaralanmaların bu turnuva da futbolcuların kâbusuna dönüşmemesinde VAR sisteminin etkisinin olduğu konuşulsa da ciddi bir sakatlığın olmaması sevindiriciydi.  

Turnuvada hakemlerin, 4 kez (ikinci sarıdan) kırmızı karta başvurması son 40 yılın en az kırmızı kart gösterilen turnuvasının yaşanması, futbolcuların topa müdahale ile rakibe müdahale arasındaki ayrımı yapmaları açısından anlamlıydı.

Sonuç olarak, dünya kupası bizlere gösterdi ki futbol;

-          Modern stadyumlarda, bilim ve teknoloji’nin katkısı, yeni antrenman ve beslenme yöntemleriyle daha hızlı, daha dayanıklı, daha kuvvetli ve daha estetik futbolcular tarafından oynanıyor.

-          Bu futbolcuları bilim ve teknolojiyi kullanan antrenörlerin müsabakalara hazırlaması gerekiyor.

-          Bu futbolcuların müsabakalarını; en az oyun kuralları kadar oyunun doğasını bilen, özgüveni yüksek, saha içi iletişim becerisi yüksek, mizah yeteneği olan lider hakemlerin yönetmesi zorunlu hale geliyor.

-          Bu müsabakaları entelektüel birikimli insanların anlatması ve yorumlaması gerekiyor. {jcomments on}

Bu İçerik  1464  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Recep Cengiz Cuma, 22 Kasım 2013.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

29.07.2020

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

1.132,19

-1,78

 bjk BJKAS

2,83

-0,12

 fb FENER

13,35

0,14

 gs GSRAY

2,47

0,02

 trabzon TSPOR

4,03

0,10

   SPOR ENDEKSİ  588,17 0,30

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 25797654

Süper Lig Cemil Usta Sezonu 2019-20 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Başakşehir

 34   20   9  5    65 

34

 31  69
2 Trabzonspor
 34  18  11 76  42  34  65
3 Beşiktaş

 34

 19  5 10 59  40  19  62
4

Sivasspor

 34  17  9 8  55

 38

 17  60
5 Alanyaspor 
 34  16  9 9  61  37  24

 57

6

Galatasaray

 34

 15

 11 8  55  37

 18

 56
7

Fenerbahçe

 34

 15

 8 11  58  46  12  53
8

Gaziantep

 34  11  13 10  49

 50

 -1  46
9

Antalyaspor

 34  11

 12

11  41  52  -11  45
10

Kasımpaşa

 34  12  7 15  53  58  -5  43
11 Göztepe
 34

 11

 9 14  44  49  -5  42
12 Gençlerbirliği
 34  9  9 16  39  56  -17

  36 

13 Konyaspor
 34  8  12 14  36  52  -16  36
14 Denizlispor 
 34  9  8 17  31  48  -17  35
15 Rizespor

 34

 10  5  19  38  57

 -19

 35
16

Malatyaspor

 34

 8  8  18  44  51  -17  32
17 Kayserispor
 34  8  8  18  40  72  -32  32
18 Ankaragücü
 34  7  11  16  31  56  -25  32

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

delo-4

 

Yirmiüçüncüsü yayınlanan 2020 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Barcelona 840.8 Milyon Euro’luk geliriyle ilk sırada.  Tamamı Merkez Lig kulüplerinden oluşan Lig’in Raporunu okumak için tıklayın.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.