x
20 Şubat 2018- Uluslararası transferde geçen yıl en fazla para harcayan ülkeler listesinde 7`nci sırada bulunan Süper Lig, 2016'ya oranla 2017'de transfere %141 daha fazla  kaynak ayırarak 159,4 milyon dolar harcadı. 20 Ocak 2018- Galatasaray'ın olağanüstü seçimli genel kurulunda Dursun Özbek yerini yeni  başkan Mustafa Cengiz'e devretti.  15 Ocak 2018 Medipol Başakşehir'in yeni transferi Arda Turan, resmi sözleşmeyi imzaladı. 2,5 yıl boyunca Turuncu-Lacivertli takımda kiralık forma giyecek Arda Turan, yarım sezon için 2 milyon Euro ve bonus, gelecek sezon için 4 milyon Euro... 5 Ocak 2018- Beşiktaşlı Cenk Tosun rekor bir tutara, 27 Milyon Euro’ya Premier Lig ekiplerinden Everton’a transfer oldu. Bu transferle  bugüne kadar yurtdışına yapılan transferler içinde en pahalı transfer gerçekleşti. 23 Aralık 2017- Galatasaray'da yeni teknik direktör Fatih Terim oldu. 4.Kez Galatasaray'ın başına geçen Fatih Terim,  çalıştırdığı dönemlerde kulübe altı lig şampiyonluğu dahil on altı kupa kazandırdı. 19 Aralık 2017- Süper Lig sahip olduğu 859 Milyon Euroluk değeriyle Avrupa'nın en değerli 6. Ligi olmaya devam ediyor. 21 Kasım 2017- Premier Lig kulüplerinden Newcastle United'a Dubaili Konsorsiyum PCP Capital Partners ortağından 300 Milyon Sterlinlik alım önerisi geldi. 10 Kasım 2017- Süper Lig’de naklen yayın gelirleri son 6 yılda %232 artarak yıllık 2 Milyar TL‘na yükseldi.  10 Kasım 2017- Manchester United son on yılda gelirlerini %119 arttırarak 515.3 Milyon Sterlin’e yükseltti.  10 Ekim 2017- Ampute milli futbol takımımız İngiltere'yi 2-1 yenerek Avrupa şampiyonu oldu.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Recep Cengiz GAZİantepspor Nasıl Kapanıyor Bilinmiyor(!)

GAZİantepspor Nasıl Kapanıyor Bilinmiyor(!)

 

gaziantepspor-12092017

Yrd.Doç.Dr. Recep Cengiz- 8 Ocak 2018 Türkiye’de değil dünyanın her yerinde normal şartlarda bir futbol kulübü tıpkı bir şirket gibi vergi, transfer ücreti, maç ve sigorta primleri ve çalışanlarının maaşlarını tamamen ödeyemezse; kulübün telefon, elektirik, doğal gaz ve su faturaları birikmiş; kurum ve kuruluşlara alacakları için icra takibi başlatmışsa; fırıncıya, kasaba, manava, şirketlere, uçan kuşa borçlanmışsa, kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalması kaçınılmaz oluyor.

 

Son örnek, bir dönem, Türk futbolunun, Anadolu'nun yükselen yıldızı Gazintepspor, tıpkı daha önce Diyarbakır, Mersin İdman Yurdu, Sakarya, Kartal, Kocaeli,Van ve Zoguldakspor gibi göz göre göre yanan bir mum gibi sessizce sönüyor.

 

Öncesinde, tarihinde Süper Lig kariyerleri bulunan Karşıyaka, Bucaspor, Kayseri Erciyesspor, Eskişehirspor, Balıkesirspor, Mersin İdman Yurdu ve Manisaspor ve 2. Lig Kırmızı Grup’ta mücadele eden Kocaeli Birlikspor’la birlikte, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve FIFA tarafından puan silme cezası aldılar.

 

Futbol federasyonu verilerine göre borçsuz üç kulübün dışındaki kulüplerin doğru, yeterli ve kurumsal bir şekilde yönetilmediklerini gösteriyor. Kurumsal kimliğe sahip gibi görünen fakat olmayan bu kulüpler zaman zaman başarılar yaşatsalarda yıllarca vergi, sigorta borçları için siyasilerin; para için iş adamlarının; tesis için belediyelerin; elektirik, su, doğal gaz için şirketlerin kapısını aşındırıp duruyorlar.

 

Sonrasında ulusal basına haber olmasada, şu an takımda görev yapan çaresiz antrenör, emekçi futbolcu ve gariban personelin, bu saygın insanların beyhude çabası acı çıplaklığıyla ortaya çıktı.

 

“Kendi ürettikleriyle bu dengeyi kurabilen ʽAkhisar, Başakşehir ve Gençlerbirliğiʼ, borçlu olmasına rağmen doğru yönetildikleri kamuoyunca kabul edilen ʽAltınordu’ dışında bir otoriteye başvurma zorunluluğu olmaksızın koruyabilecekleri yönetimsel yetenek, beceri ve değerler dizgesi içinde ol(a)madıkları için borç batağına saptandılar. Bu kulüplerin gelir-gider kaynaklarının değerlendirilmesinde, yasal ve etik olan birbirine karıştırıldı.”

 

Yaş ortalaması 16-18 olan omurgalı futbolcu ve karakterli bir antrenör grubu futbol değil sonucu belli dramatik bir oyunun içinde debelenip duruyor. İçlerinde kabul etmedikleri duygu ve bastıramadıkları arzu onları son maçlarında onurlu mücadele etmeye sürüklüyor.

 

Türkiye’de Akhisar, Başakşehir ve Gençlerbirliği dışında borçsuz kulüp yok. Mutlaka bir yerlerde parası kalmayan futbolcu veya antrenörün olup olmadığı bilinmiyor(!)

 

- Türkiye’de kurumsal yapılanmasını gerçekleştiren, tesis sorunu olmayan, şirketleşen, ikinci ve üçüncü ligde pilot takımı olan kurumsal kimliği olan bir takım nasıl kaderine terk edildi? Bilinmiyor(!)

 

- Kötü yönetilen kulüpleri nasıl eleştireceğimizi bilmiyoruz. “İyi kulüp nedir? İyi yönetici kimdir? İyi bir futbolcu nasıl seçilir veya nasıl yetiştirilir? İyi bir takım nasıl oluşturulur? Bilinmiyor(!)

 

- Türk futbolunda sadaka ile destek arasındaki fark nedir? Bilinmiyor(!)

 

- Futbolcu transferinde % nedir? Bilinmiyor(!)

 

- Günlük projeleri hangi dahi başkanlar yaptı? Bilinmiyor(!)

 

- Diyarbakır, Mersin İdman Yurdu, Sakarya, Kocaeli,Van ve Zoguldakspor gibi koskoca Gaziantepspor nasıl bu hale getirildi? Bilinmiyor(!)

 

- Yıllardır üç büyükler başta olmak üzere birçok takıma çok büyük meblağlara satılan (Antonio de Nigris, Ayhan Akman, Batista, Boliç, Dany Nounkeu, Ekrem Dağ, Ertuğrul Sağlam, Fatih Tekke, Gökhan Güleç, Hakan Bayraktar, İbrahim Toraman, İbrahim Üzülmez, İsmail Köybaşı, Kemal Aslan, Muhammet Demir, Olcan Adın, Orkan Çınar, Serdar Kurtuluş, Tabata, Yaw Preko gibi onlarca ) yıldız futbolcunun paralarını kim nasıl kulübün kasasından uçurdu? Bilinmiyor(!)

 

-Gaziantep sporun 90 milyon borçla küme düşürülüp, hemen başka bir takım alınıp, ismi değiştirilip başına ‘Gazişehir’ ibaresini ekleyen dahi kimdir? Bilinmiyor(!)

 

- Gaziantepspor tarihi yerinde mi? Bilinmiyor(!)

 

- Gaziantepspor’un, Türk futbolu için anlamı nedir? Bilinmiyor(!)

 

- Gaziantepspor kaç menajeri zengin etti? Bilinmiyor(!)

 

- Gaziantepspor kaç batık şirketi kurtardı? Bilinmiyor(!)

 

- Gaziantepspor’un bu durumu ile ilgili yapılan her tespit, kulübü kapanma noktasına getiren yöneticilerinin etik/ahlak kodlarının da ne şekilde olması gerektiği konusunda fikirler veriyor mu? Bilinmiyor(!)

 

Bilinen bir şey var ki; son zamanlarda futbolun gerçek amacından saptırılarak bir takım çıkarlar için araç haline gelmesi ve ahlak değerlerinin yerini maddi değerlerin alması, bu alanda futbol etiğine duyulan ihtiyacı daha iyi ortaya koymaktadır.  

 

Bilinen bir şey var ki; Gaziantep futbol kamuoyu, sezgisel olarak, kulüp yönetimine güvenilmeyeceğini anladı. Yoğun bakımda yatan, kanserli bir hastanın, yakınlarının kendisine “otopsi temiz çıktı, merak edilecek bir şey yokmuş” demelerine zorunlu olarak inanmak istemesi gibi, kulüp başkanının demeçlerine inanmadan inanmış gibi gözüktü.

 

Bilinen bir şey var ki; Türkiye gibi futbol yöneticilerine inanç ve güvenin oluşmadığı bir toplumda, futbol yönetiminde “Bu yetersiz yöneticilerin pek çoğu ʽbizden önceki yönetimden çok borç vardı, tesis yoktu, para yoktu, biz olmazsak kulüp kapanırdıʼ gibi ucuz politika ürünü yalan ve yanıltıcı söylemler toplumda travma yarattığı gibi Gaziantep sporun kötü yönetildiği inancını ve “adamı olan seçilir” algısını pekiştirdi.

 

Bilinen bir şey var ki; Gaziantepspor için yok olup giden bir aleyhte zaman akışı ve boşa giden umutsuz çabalar, dürüst ve ilkeli futbol adamlarını yoruyor, Gaziantep’i tüketiyor.

 

Bilinen bir şey var ki; burada sadece bir futbol kulüp kapanmıyor, bir ilin daha kendini fark etme/ettirme arzusu yitiriliyor.

 

Bilinen bir şey var ki; yanlışları yazmaz, tepki göstermezsek hiçbir kimse artık yanlışlıklara kızmaz ya da hiç kimse bu köklü kulüpleri bu hale getiren en iyi halleriyle iş bilmez beceriksiz ve vizyonsuz; en kötü halleriyle yalancı, düzenbaz ve sahtekâr yöneticilerin varlığından utanç duymaz olur.

 

“Futbol böyle yönetilmek zorunda değil, mutlaka bir alternatifi vardır, denenmelidir”{jcomments on}

                     

Bu İçerik  839  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Recep Cengiz Cuma, 22 Kasım 2013.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

22.02.2018 Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

116.165

-0,13

 bjk BJKAS

3,79

1,34

 fb FENER

37,42

3,03

 gs GSRAY

6,01

0,17

 trabzon TSPOR

2,13

0,00

 

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 17196522

Süper Lig İlhan Cavcav Sezonu 2017-18 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR O G B M A Y AV P
1

Başakşehir

 22  14   4    4   41  21   20    46 
2 Galatasaray   22  14  2  6  47  27  20  44
3 Fenerbahçe

 22

 12  8  2  44  24  20  44
4

Beşiktaş

 22  11  8  3  41

 21

 20  41
5 Kayserispor
 22  9  8  5  30  25  5

 35

6

Sivasspor

 22  10  4  8  30  33  -3  34
7

Trabzonspor

 22  8  9  5  36  32   4  33
8

Göztepe

 22  9  6  7  35  35   0  33
9

Kasımpaşa

 22  8

 5

 9  34  37  -3  29
10

Malatyaspor

 22  7  7  8  24  28  -4  28
11 Bursaspor  22  7  6  9  31  28   3  27
12 Akhisarspor  22  7  6   9   28  34  -6  27
13 Gençlerbirliği  22  6  7  9  29  35  -6  25
14 Antalyaspor  22  6  6  10  26  39  -13  24
15 Konyaspor

 22

 5  6  11  23  30  -7  21
16 Alanyaspor

 22

 6  3  13  34  43  -9  21
17 Osmanlıspor  22  5  4  13  31  43  -13  19
18 Karabükspor   22   3  3  16  15  44  -29  12

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2018 Dünya Kupası 1.Tur 1.Grup Puan D.

Avrupa Elemeleri 1.Tur Grup I
Sıra TAKIM O G B M A Y PUAN AV
1

izlanda-bayrak İzlanda

10 7 1 2 16 7 22 9
2 hirvatistan-bayrak Hırvatistan 10 6 2 2 15 4 20 11
3 ukrayna-bayrak Ukranya

10

5 2 3 13 9 17 4
4

turk-bayrak Türkiye

10 4 3 3
14

13

15 1
5 finlandiya-bayrak Finlandiya
10 2 3
5 9 13 9

-4

6

kosova-bayrak Kosova

10 0 1 9
3

24

1 -21

Money Football League

2018 Deloitte Para Ligi Raporu   

“ Yirmibirincisi yayınlanan 2018 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Manchester United 676 Milyon Euro’luk geliriyle zirvedeki yerini korudu. Türk takımı bulunmayan Lig’in ilk 20’sinde 14 İngiliz Kulübü bulunuyor.
Raporu okumak için Tıklayınız

 


    

EkoLig-Foto

 

EkoLig - Futbol Ekonomisi Raporu, Türk Futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına alan ve futbolun finansal verilerini Avrupa'nın önde gelen ligleri ile karşılaştırmalı olarak sunan rapor 
için tıklayınız 

 

 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için klikleyiniz

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.