Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
15 Ekim 2020- Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un toplam borçları son 8 yılda % 534 artarak 13 Milyar TL'nı geçti.   7 Ekim 2020- Alman Futbol Federasyonu (DFB) binası ve federasyon yetkililerinin evleri vergi sahteciliği soruşturması kapsamında arandı. 28 Eylül 2020- FIFA korona virüs sürecinin futbola maliyetinin 14 milyar dolar olduğunu açıkladı. 17 Eylül 2020- Süper Lig'de 11 Eylül'de maçlar başlamasına karşın hala yayın bedellerinin kulüplere ödenmesi konusunda belirsizlik devam ediyor. 15 Eylül 2020- Avrupa futbolunun ekonomik, mali ve yönetsel yönden yapılanması ile Merkez Ligler lehine rekabetin yeniden nasıl düzenlendiğinin analizini yapan Finansal Futbol- Tuğrul Akşar kitabı yayımlandı.   26 Ağustos 2020-  Türkiye Futbol Federasyonu 2020-21 sezonunda maçların, stat kapasitesinin yüzde 30'u kadar seyirci alınarak oynanabileceğini açıkladı.  24 Ağustos 2020- 201920 Sezonu Şampiyonlar Ligi şampiyonu, finalde Paris Saint Germain'i 1-0 yenen bayern Münih oldu. Kazandığı bu kupayla Bayern Münih. altıncı kez kupayı müzesine götürdü. 6 Ağustos 2020- 2019/20 sezonunu  33.600 UEFA ülke puanıyla, 11. sırada kapatan Türkiye, Şampiyonlar Ligi'nin 2021-22 sezonuna direkt takım gönderemeyecek. Bu durumda 2020/21  Süper Lig Şampiyonu Şampiyonlar Ligi gruplarına... 31 Temmuz 2020- Türkiye Futbol Federasyonu'nun aldığı karara göre 2020-21 Sezonunda Süper Lig'de düşme olmayacak ve Süper Lig 21 takımla oynanacak. 20 Temmuz 2020- 2019-2020 Süper Lig Cemil Usta Sezonunun şampiyonu Medipol Başakşehir oldu.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Lale ORTA Çaresizliğin Dayanılmaz Arayışı!

Çaresizliğin Dayanılmaz Arayışı!

Dr. Lale Orta – 23.01.2012

Türkiye Futbol Federasyonu Genel Kurul’unda, Futbol Disiplin Talimatı’nın “Müsabaka Sonucunu Etkileme” başlıklı 58. Madde’si yeniden yorumlanacak.   Federasyon’un, UEFA ile yaptığı görüşmeler sonucunda; 26 Ocak’taki Genel Kurul’da, UEFA’nın onayıyla “bir kereye mahsus” küme düşme cezasının kaldırılmasını, puan silme ve para cezalarını oylamayı kararlaştırdı. Buna göre: Suçlu bulunan kulüpler küme düşürülmeyerek, en az 12 puanları silinecek ve UEFA’nın isteği doğrultusunda, 2012–2013 Futbol Sezonunda Avrupa Kupalarına katılamayacaklardır.  Eğer bu eylemlerden biri en az 2 maçta yapılmışsa, puan silme cezasının önü açık olacak ve puan silme cezasının yanı sıra suçlu bulunan takımlara 2 milyon TL ile 10 milyon TL arasında para cezası verilecektir. Ayrıca, şike soruşturması kapsamında, kupa kazanan takımlar kupalarını, unvanlarını ve kazandıkları kupanın getirisi olan para ödüllerini de iade edeceklerdir.

Bu önerilere; Genel Kurul’dan “evet” kararı çıkarsa, 58. Madde değiştirilecektir.

 

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nun 23.08.2011 tarih ve 6 sayılı toplantısında kabul ederek, 27.08.2011 tarihinde yayınlayarak yürürlüğe soktuğu “Futbol Disiplin Talimatı”nın “Müsabaka Sonucunu Etkileme” başlıklı 58. Madde’sinin mevcut durumu şu şekildedir:

(1) Müsabakanın sonucunu hukuka veya spor ahlakına aykırı şekilde etkilemek veya buna teşebbüs etmek yasaktır. Bir futbolcuya veya kulübe teşvik primi verilmesi de bu kapsamdadır.
(2) Bu hükmü ihlal eden kişiler, bir yıldan üç yıla kadar müsabakalardan men veya hak mahrumiyeti cezasıyla; kulüpler ise küme düşürme cezasıyla cezalandırılır. İhlalin ağırlığına göre küme düşürme cezasına ek olarak puan indirme cezası da verilebilir.
(3) İhlalde sorumluluğu bulunan kişi veya kulüplere ayrıca para cezası verilir.
(4) Anılan yasağın hakemler tarafından ihlali halinde sürekli hak mahrumiyeti cezası verilir.

 

Türkiye Süper Ligi’nin başladığı 1959 yılından itibaren “şike ve teşvik primi” ile ilgili sorunların hemen her dönemde var olduğunu görüyoruz. Mevcut yönetmelik, yasa ve talimatlar, şike ve teşvik primi konusunda caydırıcı olamamışken, 58. Madde daha da esnek hale getirilmeye çalışılmaktadır. “Bir kereden bir şey olmaz” görüşünden yola çıkarak, küme düşme cezası kaldırılacak, sonrasında ise 58. Madde’deki cezalar kademeli hale getirilecektir. “Müsabakanın sonucunu hukuka veya spor ahlakına aykırı şekilde etkileyenle, buna teşebbüs eden veya teşvik primi veren farklı değerlendirilsin” diye görüş birliği oluşturulmaya çalışılmaktadır.

 

Teşvik, şike, rüşvet ve şiddet gibi unsurlarla ilgili mevcut yönetmelik ve talimatların esnetilmeye değil; daha da net ve sertleştirilmeye ihtiyacı olduğu ortadadır. Gerekli önlemler alınmadığı takdirde, günü kurtarma politikasıyla Türk futbolu her geçen gün içinden çıkılamaz bir hal almakta ve daha kötü sona yaklaşılmaktadır.

 

Bu konuyla ilgili olarak, “adam öldürenle, adam öldürmeye teşebbüs eden aynı şekilde cezalandırılmamalıdır” görüşü savunulmaktadır. Bu görüşten yola çıkarak, şike yapan veya şikeye teşebbüs eden kişilerle, adam öldüren veya öldürmeye teşebbüs eden kişiler aynı mantık örgüsünde değerlendirilebilir mi? Değerlendirilmeli mi?

Futboldaki “teşebbüs”le, ceza hukuku anlamında “teşebbüs” fiili aynı şey midir? 

Teşebbüs, ceza hukukunda ne anlama gelmektedir?

Teşebbüs, futbolda ne anlama gelmektedir?

 

Teşebbüs, ceza hukukunda; “Failin suç işlemek üzere icra hareketlerine başlamış olmasına karşın, elinde olmayan nedenlerle kanuni unsur içinde tanımlanan sonucun gerçekleşmemiş olmasıdır.” Kısaca, ceza hukuku anlamında teşebbüs, sübjektif anlamda tamamlanmış, ancak objektif anlamda tamamlanmamış fiildir. Yani fail, ceza kanununda tanımlanan neticenin gerçekleşmesi için elinden geleni yapmış, ancak netice failin iradesi dışındaki nedenlerle gerçekleşmemiştir. Kanuni unsurdaki sonucun gerçekleşmemiş olması nedeniyle teşebbüs edilen fiile Türk Ceza Kanunu'nun 35. maddesi gereğince, tamamlanmış suça oranla daha hafif cezalar verilmektedir...

 

Futbolda teşebbüsün ne anlama geldiğini anlamak için, Futbol Oyun Kuralları’nın ruhunun iyi anlaşılması gerekmektedir. Futbolu yönetmek için alınan ve uygulanan hiçbir karar, yönetmelik, talimat ve yasa “Futbol Oyun Kuralları”nın ruhuna ve amacına aykırı olamaz ve olmamalıdır.

 

Futbolda teşebbüs fiili, Oyun Kuralları’nın içinde şu şekilde geçmektedir: 12. Kural’da “tekme atmak”, “çelmelemek” veya “vurmak” eylemleri ile bunların teşebbüsleri aynı şekilde cezalandırılmaktadır.

  • Bir oyuncu; rakibine tekme atar veya tekme atmaya “teşebbüs” ederse,
  • Bir oyuncu; rakibini çelmeler veya çelmelemeye “teşebbüs” ederse,
  • Bir oyuncu; rakibine vurur veya vurmaya “teşebbüs” ederse rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilir

 

Futbolda yapılan bütün düzenlemeler ve değişiklikler, futbolu tehdit eden her türlü şiddet, düzensizlik, tehlike, kargaşa ve karmaşadan arındırmak için yapılmaktadır. Futbolda hiçbir kural değişikliği; disiplin cezalarının hafifletilmesi yönünde olmamıştır. Oyun kurallarında yapılan değişikliklerin bazılarını ele aldığımızda, futbolu tehdit eden unsurları çözmek için ağır yaptırımlar getirdiklerini görmekteyiz. Örneğin; Futbol Oyun Kuralları’nda fauller ve fena hareketlerle ilgili yapılan düzenlemelerde, cezai yaptırımlar artırılarak, futbolun Fair Play anlayışı geliştirilmiştir. Futbolu çirkinleştiren, pozitif oyunu ve golü engelleyen, seyirciler arasında şiddeti körükleyen eylemler yüzünden oyun kurallarında “bariz gol şansı” ve “ciddi faullü oyun” kavramları ortaya çıkmıştır. Bunların en önemlisi, rakip takımın oyuncusunun sağlığını tehlikeye sokan “arkadan müdahale”nin “ciddi faullü oyun” olarak değerlendirilerek oyundan ihraç edilme kararı olmuştur. Günümüz futbolunda, futbolu çirkinleştiren her şey cezalandırılmaktadır.

Fair Play, sporda dürüstlük demektir. FIFA’nın Fair Play İlkeleri her şeyi açıklamaktadır:

 

1. Kazanmak için oyna.
2. Hakça oyna.
3. Kurallara uy.
4. Rakiplere, takım arkadaşlarına, hakemlere, görevlilere ve seyircilere karşı saygılı ol.
5. Mağlubiyeti vakar ile kabullen.
6. Futbolun menfaatlerini ileri götür.
7. Rüşvet, uyuşturucu, ırkçılık, şiddet ve futbolu tehdit eden diğer tehlikelerden uzak dur.
8. Diğer oyunculara bozucu baskılara direnmekte yardım et.
9. Futbolun itibarını düşürmeye çalışan kişilerin karşısında dur.
10. Futbolun saygınlığını savunan kişileri onurlandır.

 

Futbol’da  “şike, şikeye teşebbüs etmek ve teşvik primi” manevi unsur olarak ele alınmalıdır. Manevi unsur yönünden; teşebbüs derecesinde kalmış bir suç ile tamamlanmış suç arasında hiçbir fark bulunmamaktadır.

Her şey teşebbüsle başlar…

 

Bir futbol maçının Fair Play ilkeleri içerisinde geçmesinde ve bitmesinde oyun kurallarının rolü olduğu kadar, yönetmelik ve talimatların da rolü son derece önemlidir. Futbol Oyun Kuralları’nda Fair Play ilkelerini korumak ve geliştirmek için disiplin cezaları her yıl ağırlaştırılırken, Futbol Disiplin Talimatı’nın mevcut yönetmeliklerinin yumuşatılmaya çalışılması bir çelişki değil midir?

Futbolu yönetenlerin olaya bakış açıları, zihinsel yapıları, kararları, yaptırımları, önlemleri ve uygulamaları futbolun tüm paydaşlarını da etkileyecektir.

“Bir kereden bir şey olmaz” görüşü futbolun her kademesine sirayet ettiğinde, nasıl bir önlem almayı düşünüyorsunuz?

Bu tarihi sorumluluğu almaya hazır mısınız?{jcomments on}

 

 

Bu İçerik  16437  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Lale Orta Pazartesi, 14 Kasım 2011.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

23.10.2020

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

1.184,85

-1,12

 bjk BJKAS

3.27

-2,68

 fb FENER

38.04

-2,06

 gs GSRAY

3.83

-2,54

 trabzon TSPOR

4.18

-3,69

   SPOR ENDEKSİ 985,02 -2,49

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 26379660

SÜPER LİG 2020-21 SEZONU

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Alanyaspor

 6 5 1  0 15

2

13  16
2  Fenerbahçe  6  4  2  0 10 5  5   14
3  Galatasaray

 6

 3  1  2 8 5 3  10
4

 Karagümrük

 6  2  2  2 9

7

2  8
5  Rizespor  6  2  2  2 9  8  1 

 8

6

Kasımpaşa

 6

2

2  2 4  3

1

 8
7

Antalyaspor

 6

 2 

2  2 6  8 -2  8
8

Malatyaspor

 6 2 2  2 6

 9

-3  8
9

Göztepe

 6  1

4

 1 10  7  3  7
10

 Erzurumspor

 5  2 1  2 7  6  1  7
11 Başakşehir  6

 2

1  3  7  7  0  7
12  Beşiktaş  5  2 1  2  8  9  -1

 7

13 Gaziantep  6  1 4  1  8  9  -1  7
14 Sivasspor  5  2 1  2  5  6  -1  7
15  Hatayspor

 4

 2 1  1  3  6

-3

 7
16

Konyaspor

 5

 1 3  1  5  3  2  6
17  Kayserispor  5  2 0  3  4  8 -4  6
18 Trabzonspor  6  1 2  3  6  10 -4  5
19  Denizlispor  6  1 2  3  5  10 -5  5
20 Gençlerbirliği  5  1 1  3  3  6 -3  4
21 Ankaragücü  4  0 1  3  4  8 -4  1

 

            

 

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

delo-4

 

Yirmiüçüncüsü yayınlanan 2020 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Barcelona 840.8 Milyon Euro’luk geliriyle ilk sırada.  Tamamı Merkez Lig kulüplerinden oluşan Lig’in Raporunu okumak için tıklayın.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.