x
19 Haziran 2020- Covid-19'un neden olduğu olumsuzluklar nedeniyle UEFA Geçici Acil Önlemler başlıklı bir bildiri yayınlayarak, Finansal Fair Play konusunda kulüplere bazı esneklikler sağladı. Bu kapsamda en önemli karar: 2020 mali yılın... 19 Haziran 2020- UEFA, 2020 sezonu Şampiyonlar Ligi'nde sezonun kalan maçlarının Portekiz'in başkenti Lizbon'da oynanacağını; 2020 finaline ev sahipliği yapmayı bekleyen İstanbul'un ise 2021 finaline ev sahipliği yapacağını duyurd... 5 Haziran 2020- UEFA Finansal Fair Play kriterlerine uyum sağlayamadığı gerekçesiyle Trabzonspor 1 yıl süreyle Avrupa kupalarından men edildi... 29 Mayıs 2020 -Türkiye Futbol Federasyonu,  Süper Lig'in 12 Haziran 2020'de seyircisiz başlayacağını açıkladı. 20 Nisan 2020- COVID-19 Avrupalı kulüplerin bonservis bedelleri üzerinden takım değerlerini eritmeye devam ediyor. Premier Lig'de kulüplerin değerleri 2.2 Milyar Euro düştü.  20 Nsan 2020- COVID-19 nedeniyle Avrupa futbolunda ekonomik kayıplar 5 Milyar Euro'ya, Süper Lig'de de 1.5 Milyar TL'na ulaştı. 20 Mart 2020- KPMG'ye göre,  maç günü, yayın ve ticari gelirden mâhrum kalacak olan  Premier Lig, La Liga, Bundesliga, Serie A ve Ligue 1'de yer alan kulüplerin toplam kaybı 4 Milyar Euro'ya kadar çıkıyor. 18 Mart 2020 UEFA, EURO 2020'yi 2021 yılına erteledi. UEFA, 55 üye ile yaptığı toplantıda EURO 2020'yi 1 sene erteleme teklifini sundu. Bu teklif üye ülkeler, Avrupa Kulüpler Birliği ve futbolcuları temsilen katılan FIFPro tarafınd... 8 Mart 2020- Kulüplerbirliği yaptığı toplantıyla kur nedeniyle gelirlerin düşmemesi için gerekli çalışmayı başlatıı.  25 Şubat 2020- UEFA, Finansal Fair Play kurallarına aykırı hareket ettiği gerekçesiyle Manchester City'e 2 yıl, kupalara katılmaktan men cezası verdi.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Ahmet TALİMCİLER Spor Medyasının Değişmesinin Tam Zamanı!

Spor Medyasının Değişmesinin Tam Zamanı!

 

585545389

Ahmet Talimciler- 27 Nisan 2020 Spor medyasının önümüzdeki dönem için bugüne kadar eksik bıraktıkları insani hikâyelere sarılmalarının tam zamanıdı.

 

Spor alanında tüm dünya bugüne değin yaşamadığı bir deneyimden geçiyor. Bu durum spor medyasını da çok yakından ilgilendiriyor ve spor medyası da yeni döneme ayak uydurmaya gayret ediyor.

Geçtiğimiz hafta içerisinde Koronavirüs sonrasında ülkemizdeki gazete tirajlarının yüzde 25’lik bir azalma yaşadığı haberini okumuştum. Orada daha ilgi çekici olan husus ise bu azalmanın spor gazetelerinde yüzde 75’lik bir orana yaklaştığının belirtilmesiydi. Gazete tirajlarının yıllardan bu yana 2 milyon civarında seyrettiği ve bunun beşte birini spor gazetelerinin oluşturduğunu düşündüğümüzde bu oran son derece çarpıcıydı. Öte yandan bu ülkenin spor gazetelerini sattıran en önemli etmenin futbol karşılaşmaları olduğu gerçeğini ve ardından at yarışları ve iddaa ekleri olduğunu biliyoruz. Bu üç unsur olmadığı anda eğer maçlar yoksa transfer dedikodularına ihtiyacınız vardır ve özellikle yaz aylarında bu durum sıkça gerçekleşir. Oysa şu anda spor gazetesi alacakların iştahlarını tetikleyecek hiçbir unsur yok!

Benzer durum ekranlar için de geçerli ve orada da spor kanalları tam anlamıyla çuvallamış vaziyetteler. Eski milli maçları ve kupa karşılaşmalarını veyahut eski lig görüntülerini sunmanın yayıncılık olduğunu sanıyorlar ve ne yazık ki yanılıyorlar! Çünkü her ne kadar eski karşılaşmaları, yarışmaları izlemek insanlara keyif verse de bunun bir düzeyi vardır. Örneğin Usain Bolt’un rekor kırdığı 100 metre yarışını tekrar seyredersiniz buna karşın hayranı olduğunuz takımın bütün maçlarını 90 dakika baştan sona tekrar tekrar izlemezsiniz. Bunun yerine bazı karşılaşmalar sizin için çok daha çarpıcıdır ve onları sanki ilk kez oynanıyormuşçasına izlemeyi arzularsınız. İşte bu noktada spor medyasının hikâyeciliği kullanmak gibi yapabileceği çok önemli bir alternatif söz konusu.

Elinde yarım asırlık arşiv bulunmasına karşın bu arşivlerini bir türlü işlevsel kullanmayı beceremeyen TRT’den başlayabiliriz. Bu ülkenin sporuna büyük hizmetleri olan kurumun elinde gerçekten devasa bir arşiv bulunuyor ve bütün spor dallarına ilişkin olarak bu arşiv bu sporsuz günler için müthiş bir ilgi kaynağı haline dönüşebilir. Burada da seçici davranmanın ve insanların ilgisini çekecek haberleri, hikâyeleri öne çıkarmanın tam zamanıdır. Baştan sona eski olimpiyatları göstermek veya eski milli maçları yayınlamak çözüm değildir. Örneğin bugün Avrupa kupalarında ülkemiz futbolunun başarılarından söz ediyorsak bunun arkasında Alman milli takımı sonrası Türkiye’ye gelen Jupp Derwall’in etkisi vardır. Derwall’in çalıştırdığı dönemde takımda oynayan oyuncular, teknik heyette yer alan isimler, o dönemin spor medyasındaki isimlerden bazıları ile eldeki futbol karşılaşmalarından da yapılacak seçmelerle hikâyeler ön plana çıkartılabilir. Bunun için mutlaka kişilerin evlerine gitmeniz de gerekmiyor. Bilgisayar teknolojileri yardımıyla sorunu çözebilme şansınız var ve bunun aracılığıyla aynı anda farklı isimleri ekrana yansıtabilirsiniz.

Benzer durumu bütün spor dalları için söz konusudur. Örneğin sevgili dostum Cem Zeren’in 8 Mart 2020 tarihinde benim de katıldığım Umudumuz Spor programında eski milli güreşçimiz Reşit Karabacak ile 1984 olimpiyatlarında Mark Schultz ile yaptığı karşılaşmayı konuşmuşlardı. TRT güreş, halter gibi olimpiyatlarda madalya kazandığımız alanlardaki isimlerle hem kazandıkları karşılaşmaları göstererek hem de madalyayı kazanan isimlerle yapacakları görüşmelerle (maçı anlatan, o anda yönetici olarak orada bulunanlar ve haberleştirenleri de bu listeye dahil edebilirsiniz) spor hikayeciliğine katkıda bulunabilirler ve bu sayede spor tarihimizin arşivlerine de katkı koymuş olurlar.

2001 yılında Türkiye’de düzenlenen Avrupa basketbol şampiyonasında ekibimiz gümüş madalya kazanmıştı. 12 dev adam şarkısının ortalığı kasıp kavurduğu ve sporcularımızın büyük bir başarı kazandığı bu turnuvaya ilişkin olarak da benzer bir liste hazırlanabilir ve burada şarkıyı yapan Athena grubunun üyeleri de konuşturulabilir. Kulüp takımları düzeyinde kadın voleybolunda oldukça başarılıyız ve ne yazık ki bu başarılar hiçbir dönem spor medyasında hak ettikleri değeri bulmadılar. İşte şimdi bu başarıları elde eden takımların görüntülerinin ve onların hikayelerinin anlatılmasının tam sırasıdır. Voleybol, basketbol ve diğer bütün branşlarda bunu yapabilecek bir alt yapıya sahip bulunan TRT sporun sadece eski görüntülerle yetinmemesi gerekmektedir.

Futbol ölçeğinden iki örnek ile TRT kısmını bitireceğim. Bunlardan ilki bugün ülke futbolunun en önemli üç teknik ismi olan Fatih Terim, Şenol Güneş ve Mustafa Denizli’nin bir zamanlar birlikte futbol oynadıkları ve milli takımda da beraber bulundukları döneme ilişkin. Bu isimlerin futbolculuk dönemlerine ilişkin görüntüler eşliğinde konuşturulması, ardından birbirlerine rakip olarak teknik heyetlerin içerisinde bulundukları karşılaşmalara ilişkin örnekler sunmaları. İkinci önerim eski adıyla birinci lig şimdiki adıyla süper ligde mücadele etmiş bütün takımlarına yönelik görüntülerden oluşan bir kolajın hazırlanması ve o görüntülerde ön planda olan isimlerle yapılacak olan görüşmelerin hayata geçirilmesidir. Örneğin bugün Trabzonspor’u destekleyenler için 1975-1985 arası son derece özel bir dönemdir ve bu döneme ilişkin görüntüler çok ses getirecektir.

A Spor açısından da benzer bir durum söz konusu olup orada da geçmiş dönemde ATV’den kalan karşılaşmalar yayınlanmayı sürdürülüyor. Örneğin geçtiğimiz günlerde 1994-95 sezonu cumhurbaşkanlığı kupası karşılaşmasında Beşiktaş ile Trabzonspor’un mücadelesi ekranlara getirildi. Karşılaşmayı Ahmet Çakar yönetiyordu, yorumcu ise Erman Toroğlu’ydu. Saha içerisinde bugün farklı takımlarda teknik direktörlük yapan çok sayıda isim bulunuyordu: Rıza Çalımbay, Ünal Karaman, Sergen Yalçın, Ertuğrul Sağlam, Tolunay Kafkas, Ogün Temizkanoğlu, Mehmet Özdilek, Abdullah Ercan, Osman Özköylü, Şota Arvaladze, Fatih Tekke. Yine bu karşılaşmanın kadrosunda yer alıp yorumculuk yapan bazı isimler ise şöyledir: Lemi Çelik, Ali Gültiken, Metin Tekin, Oktay Derelioğlu, Orhan Kaynak. Trabzonspor’un başında Şenol Güneş, Beşiktaş’ın başında ise Daum yer almaktaydı. Görüntülere hakemi, yorumcuyu, oynayanları ve teknik heyet ile yapılacak görüşmeleri de eklediğinizde 90 dakika elde edeceğiniz ratingten fazlasını yakalayacağınızı göreceksiniz.

Spor medyasının önümüzdeki dönem için bugüne kadar eksik bıraktıkları insani hikâyelere sarılmalarının tam zamanıdır. Bu sayede bir taraftan spor tarihimize ilişkin arşivlerin oluşmasına da yardımcı olmuş olurlar. Diğer taraftan görüntülerin dışında kalan buna karşın merak edilen yönlerin de aydınlatılmasında olayları yaşamış kişilerin tanıklıklarını hayata geçirmiş olurlar. Türkiye’nin son derece çorak olan spor tarihinin yeşertilmesinde kişisel tanıklıklara büyük iş düşecektir. Spor medyası bari futbolun olmadığı şu korona günlerinde asıl yapması gereken işi hatırlamalı ve gerçek bir spor medyasına dönüşmenin önünü açmalıdır. {jcomments on}

Bu İçerik  116  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Ahmet Talimciler Perşembe, 25 Kasım 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

07.07.2020

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

119.537

0,89

 bjk BJKAS

3,23

-0,35

 fb FENER

13,74

0,69

 gs GSRAY

2,88

0,04

 trabzon TSPOR

7,63

0,22

   SPOR ENDEKSİ  77,451 0,47

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 25559488

Süper Lig Cemil Usta Sezonu 2019-20 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Başakşehir

 30   18   9  3    57   27  30  63
2 Trabzonspor
 30  17  10 68  33  35  61
3 Sivasspor

 30

 15  9 6 50  33  17  54
4

Galatasaray

 30  14  10 6  49

 29

 20  52
5 Beşiktaş 
 30  15  5 10  50  38  12

 50

6

Fenerbahçe

 30

 14

 7 9  53  40

 13

 49
7

Alanyaspor

 30

 13

 9 8  53  33  20  48
8

Göztepe

 30  10  8 12  37

 40

 -2  38
9

Gaziantep

 30  9

 11

10  42  46  -4  38
10

Antalyaspor

 30  9  10 11  35  48  -13  37
11 Kasımpaşa
 30

 10

 6 14  44  51  -7  36
12 Gençlerbirliği
 30  8  8 14  35  49  -14

  32 

13 Denizlispor
 30  8  8 14  29  43  -14  32
14 Kayserispor
 30  8  7 15  36  65  -29  31
15 Konyaspor

 30

 6  12  12  25  40

 -15

 30
16

Malatyaspor

 30

 7  8  15  43  46  -3  29
17 Rizespor
 30  8  5  17  31  50  -19  29
18 Ankaragücü
 30  5  10  15  27  53  -26  25

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

delo-4

 

Yirmiüçüncüsü yayınlanan 2020 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Barcelona 840.8 Milyon Euro’luk geliriyle ilk sırada.  Tamamı Merkez Lig kulüplerinden oluşan Lig’in Raporunu okumak için tıklayın.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.