x
6 Ağustos 2020- 2019/20 sezonunu  33.600 UEFA ülke puanıyla, 11. sırada kapatan Türkiye, Şampiyonlar Ligi'nin 2021-22 sezonuna direkt takım gönderemeyecek. Bu durumda 2020/21  Süper Lig Şampiyonu Şampiyonlar Ligi gruplarına... 31 Temmuz 2020- Türkiye Futbol Federasyonu'nun aldığı karara göre 2020-21 Sezonunda Süper Lig'de düşme olmayacak ve Süper Lig 21 takımla oynanacak. 20 Temmuz 2020- 2019-2020 Süper Lig Cemil Usta Sezonunun şampiyonu Medipol Başakşehir oldu. 10 Temmuz 2020- Federasyonun açıklamasına göre, Süper Lig'de 2020-2021 sezonu 11 Eylül 2020 Cuma günü başlayıp, 16 Mayıs 2021 Pazar günü tamamlanacak. 19 Haziran 2020- Covid-19'un neden olduğu olumsuzluklar nedeniyle UEFA Geçici Acil Önlemler başlıklı bir bildiri yayınlayarak, Finansal Fair Play konusunda kulüplere bazı esneklikler sağladı. Bu kapsamda en önemli karar: 2020 mali yılın... 19 Haziran 2020- UEFA, 2020 sezonu Şampiyonlar Ligi'nde sezonun kalan maçlarının Portekiz'in başkenti Lizbon'da oynanacağını; 2020 finaline ev sahipliği yapmayı bekleyen İstanbul'un ise 2021 finaline ev sahipliği yapacağını duyurd... 5 Haziran 2020- UEFA Finansal Fair Play kriterlerine uyum sağlayamadığı gerekçesiyle Trabzonspor 1 yıl süreyle Avrupa kupalarından men edildi... 29 Mayıs 2020 -Türkiye Futbol Federasyonu,  Süper Lig'in 12 Haziran 2020'de seyircisiz başlayacağını açıkladı. 20 Nisan 2020- COVID-19 Avrupalı kulüplerin bonservis bedelleri üzerinden takım değerlerini eritmeye devam ediyor. Premier Lig'de kulüplerin değerleri 2.2 Milyar Euro düştü.  20 Nsan 2020- COVID-19 nedeniyle Avrupa futbolunda ekonomik kayıplar 5 Milyar Euro'ya, Süper Lig'de de 1.5 Milyar TL'na ulaştı.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Ahmet TALİMCİLER Futbolun Dışında Her Şeyimiz Var!

Futbolun Dışında Her Şeyimiz Var!

Ahmet Talimciler- 3 Haziran 2017 Futbolumuz ile ilgili yazdıklarımın arkasından zaman zaman hocam ülkemizde futbol kaldı mı? Eleştirilerini alıyorum. Bir bakımdan haklılar ancak tarihe not düşmek adına olan bitenler hususunda da yazmak durumundayım.

 

Türkiye kupası final karşılaşması için seçilen şehrimiz ülkemizdeki futbol sevgisinin en yüksek olduğu kentlerden bir tanesi olan Eskişehir. Buraya kadar her şey çok güzel ancak final karşılaşmasına oynayacak olan takımlardan bir tanesi olan Medipol Başakşehir takımı bir önceki sezonun sondan bir önceki haftasında son dakikada attığı golle 2-1 yenerek Eskişehirspor’un süper ligden düşmesindeki katkısı her nedense unutulmuş!

Bizlerin değil ama federasyonda bu planlamaları yapanların dikkat etmesi gereken hususlardan bir tanesi es geçilmiş ve karşılaşmanın ilk yarısında tribünlerde büyük olayların çıkmasında bu meselenin etkisi var. İkinci olarak stadyumlarda güvenlik konusunda her seferinde sınıfta kalmayı sürdürüyoruz. Çünkü biz güvenliği sadece maçın oynanacağı gün içerisinde stadyumun önünde ve içerisinde güvenlik güçlerini oraya yığmak olarak algılıyoruz.

Oysa bu çok daha sistematik bir anlayışın hayata geçirilmesi sürecidir ve çok sayıda bilinmez üzerinde hesaplamalar yapılmayı gerektirmektedir. Pasolig uygulamaları ile birlikte stadyumda kimin ne yaptığını tespit etme şansına teknik olarak sahibiz ancak bunu uygulamıyoruz! Gelelim asıl vahim duruma, bozuk paraların bile girmesinin yasak olduğu bir yere nasıl oluyor da yüzlerce meşale girebiliyor?

Stadyum güvenliğinden sorumlu olanların hiçbir zaman yaptıkları sorumlulukla ilgili olarak bir karşılık görmedikleri bir yapı içerisinde bu durumda tabii ki her işimiz Allaha kalıyor. Ortalık birbirine giriyor, tribünlerdeki seyircilerin bir kısmı, sahanın içerisinden tahliye ediliyor ve bütün bunların sonunda maçın bitiminde bir bakıyorsunuz tribünler sahaya inmiş! Kupa coşkusunu futbolcuları ile birlikte kutluyorlar, iyi de hani güvenliğimiz vardı, ya sahaya girenlerle rakip takım oyuncuları arasında bir temas yaşansaydı? Her zaman ki gibi yine ucuz atlatıyoruz ve bir daha ki sefere kadar tüm bu olanları da hızla unutmaya başlıyoruz.

Zaten kupa final karşılaşmasında benzer görüntüler dört büyükler olarak adlandırılan takımların karşılaşması sırasında olmuş olsaydı, bugün medyaya yansıma şekli bile çok daha farklı olacaktı. Bu bile olanlar konusunda nasıl eyyamcı bir anlayışın içerisinde olduğunu ortaya koymaktadır.

Saha içerisinde Başakşehir takımının kaptanı Emre Belözoğlu ile sürekli konuşan hakem Fırat Aydınus’un diyalogları geceye damga vurdu. Her korner atışı sırasında Emre’nin üzerine sürekli olarak bir şeyler yağdığını gördük. Bunun karşısında Emre tepki veriyor ve hakem de oyunu kart göstermeden tamamlamak için konuşmayı sürdürüyordu.

Bütün bu olup bitenler sadece kupa karşılaşmasından geriye kalanlar buna karşın daha alt liglerde durum çok daha vahim bir şekilde cereyan ediyor. Şanlıurfaspor başkanı Emin Yetim yaptığı açıklamalarda bir önceki başkan İsmail Bağıban’ın zimmetine 3-4 milyon lira geçirdiğini tespit ettiklerini açıklıyor. Ardından da kulübe aktarılan paraların kimler tarafından verildiğini ve miktarlarını belirtiyor. Bakanımız 7 milyon iki yüz elli bin lira, Valimiz 4 milyon yedi yüz on dokuz bin beş yüz on dokuz lira, Büyükşehir 300 bin lira, Eyyübiye belediyesi 1 milyon üç yüz seksen bin lira yardımda bulunmuşlar.  

Bütün bu yardımlara karşın kulüp yöneticisi Mehmet Giray Küçük, büyük şehir belediyesinin alt yapı takımının maça gitmesi için mazot vermediğinden şikayetçi. Şimdi ortada hakikaten çok büyük paraların döndüğü bir sektör var ve bu sektörün içerisinde yer alan kişilerin dernekler kanunu üzerinden bu kadar paralarla yaptıkları hususunda şaibe düşüncesi hiç ama hiç kaybolmuyor!

Çünkü var olan yapı içerisinde denetleme mekanizmalarını hayata geçiremediğimiz için her şey göstermelik ilerliyor.

Futbolcu ve teknik heyetin transferlerinden başlayarak, yıl içerisindeki ödemelerine kadar her türlü uygulama göstermelik! Düzenli olarak yapılmayan ödemelerin sonucunda özellikle yabancı oyuncuların ve teknik heyetin uluslararası futbol tahkim mahkemesine yapmış olduğu başvururlar sonrasında verilen cezalar kulüplerimizi daha da batağa sürüklüyor.

Bu durum ülkemizdeki bütün takımlar için geçerli ve küçük bir hatırlatma olsun bugün federasyon başkanı olan sayın Yıldırım Demirören de kulüp başkanlığı döneminde İspanyol teknik direktör Del Bosque’ye 8,5 milyon Avro tazminat ödemek zorunda kalmıştı. Ortada çok kötü yönetilen bir sektör olarak futbol var buna karşın futbolu yöneten hiç kimse gitmek istemiyor!

Futbola aktarılan paraların hangi yollardan geldiği de var olan dernekler yasası itibariyle belirsizliğini korumaya devam ediyor. Zirvenin dibi olarak nitelendirdiğimiz organizasyonda UEFA’nın finansal fair play direktörü Andrea Traverso’da tam bu noktada eleştirilerini sıralıyordu:

‘Türkiye sürekli transferde zarar eden bir lige sahip. Alman takımlarında yüzde 52 olan maaş oranı Türk takımlarında ise yüzde 80. Yani transfer sonuçları iyi tablo çizmiyor…Türkiye’de kulüplerin dernek yapısı günümüze uygun değil. Bu yapı mal i durumu da olumsuz etkiliyor’.

Teşhis ve tedavi aslında çok net bir biçimde ortada, buna karşın hiçbir şey yapan yok!!! Kulüp başkanının açıklamalarına göre bakanın, valinin, belediye başkanlarının kulübün ayağa kalkması için yaptıkları katkılar söz konusu. Peki profesyonel bir kulüp için bütün bu yapılanlar nereye gidiyor? Kulüp başkanı bir önceki başkan ile ilgili yaptığı açıklamalarda bu sorunun da yanıtını vermiş oluyor.

Bu ülkede sporu/futbolu gerçekten bir yerlere getirmek istiyorsak gittiğimiz yolun yol olmadığı aşikâr. Bu tablodan dünya futbolu içerisinde kendisine yer edinmiş bir ülke modeli çık(a)maz!!! Günü kurtaracak sloganlar üzerinden yürüyen ve kendisine dahi hayrı olmayan bir anlayış sürdürülmeye devam eder. Kaybettiğimiz futbol kadar futbola dair umutlarımız, hayallerimiz, harcadığımız onlarca liralık ümitlerimizdir. Bu uğurda döktüğümüz gözyaşlarımız, kavgalarımız, zaman öldürmelerimiz ise cabasıdır.

“Futbol asla yalnızca futbol değildir” fikri Türkiye’de hemen kabul gördü ise en fantastik versiyonu Türkiye’de sahne aldığındandır...’ ⃰  saptamasıyla bugün yaşadıklarımızı yıllar önce yazdıklarıyla bizlere gösteren; Türkiye’nin sporu/futbolu yaşayan, düşünen nadir beyinlerinden birisi olan sevgili dostum Cem Can’ın ölüm yıldönümünde aziz hatırası önünde bir kez daha saygıyla eğiliyorum.

⃰*Cem Can, Fair Play Yemin İstemez-Fan Etik Yazıları 1 ve İlkelerimizi Kim Yazacak-Fan Etik Yazıları 2; Yay. Haz. Ahmet Talimciler-Hakan Can, Moss Spor, 2012-İstanbul{jcomments on}

 

Bu İçerik  1866  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Ahmet Talimciler Perşembe, 25 Kasım 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

29.07.2020

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

1.132,19

-1,78

 bjk BJKAS

2,83

-0,12

 fb FENER

13,35

0,14

 gs GSRAY

2,47

0,02

 trabzon TSPOR

4,03

0,10

   SPOR ENDEKSİ  588,17 0,30

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 25795224

Süper Lig Cemil Usta Sezonu 2019-20 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Başakşehir

 34   20   9  5    65 

34

 31  69
2 Trabzonspor
 34  18  11 76  42  34  65
3 Beşiktaş

 34

 19  5 10 59  40  19  62
4

Sivasspor

 34  17  9 8  55

 38

 17  60
5 Alanyaspor 
 34  16  9 9  61  37  24

 57

6

Galatasaray

 34

 15

 11 8  55  37

 18

 56
7

Fenerbahçe

 34

 15

 8 11  58  46  12  53
8

Gaziantep

 34  11  13 10  49

 50

 -1  46
9

Antalyaspor

 34  11

 12

11  41  52  -11  45
10

Kasımpaşa

 34  12  7 15  53  58  -5  43
11 Göztepe
 34

 11

 9 14  44  49  -5  42
12 Gençlerbirliği
 34  9  9 16  39  56  -17

  36 

13 Konyaspor
 34  8  12 14  36  52  -16  36
14 Denizlispor 
 34  9  8 17  31  48  -17  35
15 Rizespor

 34

 10  5  19  38  57

 -19

 35
16

Malatyaspor

 34

 8  8  18  44  51  -17  32
17 Kayserispor
 34  8  8  18  40  72  -32  32
18 Ankaragücü
 34  7  11  16  31  56  -25  32

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

delo-4

 

Yirmiüçüncüsü yayınlanan 2020 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Barcelona 840.8 Milyon Euro’luk geliriyle ilk sırada.  Tamamı Merkez Lig kulüplerinden oluşan Lig’in Raporunu okumak için tıklayın.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.