Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Futbolekonomi 16 Şubat 2021- Two-Zero Girişim Fonu Göztepe Spor Kulübü A.Ş' ile imzaladığı anlaşma gereğince kulübe belirli bir oranda yatırım yapacak. 29 Ocak 2021 Deloitte tarafından 24.kez yayınlanan Futbol Para Ligi raporuna göre, Avrupalı 20 zengin kulübün gelirleri pandemi nedeniyle bir önceki yıla kıyasla  1.1 Milyar Euro gerileyerek, 8.2 Milyar Euro ola... 28 Ocak 2021- Deloitte'un son raporuna göre Avrupa futbolu pandemi nedeniyle 2 Milyar Euro zarara uğradı. 6 Ocak 2021- Süper Lig takımlarına toplam 3.069.480.267 TL takım harcama limiti tanımlandı. Kulüpler bu tutarı % 15 fazlasıyla 3.529.902.307 TL'na kadar yükseltebilecekler. 1 Ocak 2020 Futbolekonomi olarak yeni yılınızı kutlar, sağlık ve mutluluklar dileriz. 24 Aralık 2020- Türk futbolunun efsane futbol insanı Özkan Sümer 22 Aralık 2020 tarihinde bir süredir kanser tedavisi gördüğü KTÜ Farabi Hastanesi'nde 80 yaşında hayata gözlerini yumdu. 21 Aralık 2020- Real Madrid: Covid-19 Real Madrid açıkladı: Avrupa futbolu Covid-19 nedeniyle 5,2 Milyar Euro kaybetti. Futbol Çok Kötü Etkilendi. Hiç Bir Şey Eskisi Gibi Olmayacak! Futbolda Devrim İçin Beklenmemeli! 5 Aralık 2020- Premier League Yönetimi, Alt Futbol Liglerine Pandemi Nedeniyle 250 Milyon Sterlin Yardım Paketini Kabul Etti. 19 Kasım 2020 UEFA Uluslar Ligi'nde Milli Takımımız B Ligi 3.Grup ta  Macaristan'a karşı oynadığı maçı 2-0 kaybederek grup sonuncusu oldu ve C ligine düştü. 18 Kasım 2020- Kulüpler ile yayıncı kuruluş arasındaki kriz çözüldü. beinsports kulüplere yıllık 2.650 Milyon TL ödeme yapacak. Bu anlaşma ile kulüplerin kaybı yaklaşık 550 Milyon TL oldu.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Sebahattin DEVECİOĞLU Messi Ekonomisi

Messi Ekonomisi

6321

Sebahattin Devecioğlu- 2 Eylül 2020 Lionel Messi, Barselona'ya (FC Barcelona) 10 yaşında katıldı ve ilk maçını 17 yaşında Ekim 2004'te yaptı.

 

2004'teki ilk maçından bu yana, 634 gol atarak tarihe geçen altı Ballon d'Or kazanan Messi ile birlikte Barselona on kez La Liga'yı, dört kez Şampiyonlar Ligi'ni ve altı kez İspanya ulusal kupası Copa del Rey'i kazandı.

 

Bu süre zarfında Barselona, dünya çapındaki sahalara hakim olmaya devam ederken yeni bir futbol stilinede “tiki-taka” öncülük etti.

 

Barselona 2019-2020 sezonunda 12 yıl sonra ilk kez bir kupa kazanamamasına rağmen, Messi kişisel başarısını sürdürdü ve La Liga'da 25 gol atarak bölümün yedinci kez en golcü oyuncusu oldu. 

 

 Messi,  yirmi yılın ardından Barselona'dan ayrılma niyetini açıklayarak bu hafta spor dünyasını şok etti.

 

 Gittikçe daha muhtemel görünen Messi’nin Barselona’dan bir şekilde ayrılması durumunda futboldaki en büyük transfer olacağa benziyor.  Lionel Messi, Barselona'yı terk ederse muhtemelen tarihin en pahalı oyuncusu olacak. Hem finansal değer hem de yerçekimi açısından  ve spor tarihinin muhtemelen en büyük kulüp hanedanının perdesini indirecek.

 

Barselona, ​​söz konusu maddenin, sezonun başlangıçta sona ermesinin planlandığı Haziran ayında sona erdiğini ve bunun yerine ilgilenen tarafların 825 milyon dolarlık satın alma maddesine yakın bir ödeme talep edeceğini iddia etmektedir. 

 

 33 yaşındaki Messi bu süreçte sözleşmesindeki bir madde nedeniyle kulüpten ücretsiz ayrılabileceğine inanıyor ve bu mevcut sezonun kapanmasından önce niyetini belirttiği sürece özgürce yürüyebileceğini belirtmektedir. 

 

 Messi'nin sözleşmesinin önümüzdeki yaz sona erdiği göz önüne alındığında, Forbes'e göre bu ücret 210 milyon dolardan az olmamakla birlikte muhtemelen düşecek.

 

 Böyle bir ücret ve Messi'nin bildirdiği yıllık 70 milyon dolarlık maaş, takımları UEFA'nın Finansal Fair Play'i (FFP) bozma riskiyle karşı karşıya bırakacaktır; bu, esasen takımların borca ​​girmekten kaçınmak için kazandıklarından fazlasını harcayamayacaklarını göstermektedir. 

 

Arjantinli süper star Barselona'ya kulüpten neredeyse yirmi yıl sonra ayrılmak istediğini söylemesinin ardından, Manchester City Lionel Messi ile sözleşme imzalamak için açık bir favori olarak ortaya çıktı.  Ancak City'nin bunu yapmak için 210 milyon dolardan fazla para harcaması gerekeceğini tahmin edilmektedir. 

 

 Messi 2 Eylül 2020 de yaptığı açıklamada, sözleşmesinden vazgeçmek için bir süre kaçırmasına rağmen,  Barselona'dan ayrılmak istediğini açıkladı. Fakat 2021'e kadar kulübe bağlı tutan sözleşmesine göre iki taraf arasında hukuki bir anlaşmazlığa yol açabilir. Çünkü Messi'nin sözleşmesinde 700 milyon Euro'luk bir hüküm olduğu ancak sözleşmesini feshetmek ve bedelsiz ayrılmak için bastırdığı ifade edilmektedir.

 

Barselona'nın resmi duruşu, Messi'nin satılık olmadığı ve ilgilenen herhangi bir takımın spor için rekor bir ücret olan 828 milyon dolarlık serbest bırakma maddesinin tamamını ödemek zorunda kalacağını öne sürerken, çok az kulüp UEFA Finansal Fair Play Yönetmeliklerini (FFP) ihlal etmeden bunu yapma ihtimalini de göz ardı etmediği şeklindedir.

 

ESPN'e göre; Messi'nin bir sonraki adımda nereye gidebileceğine dair aşırı spekülasyonlar arasında; Manchester City, Messi'yi ücretsiz bir transferle imzalamak için elinden gelen her şeyi yapacağı, Barselona ise muhtemelen Messi'yi kalmaya zorlamak yerine olabildiğince çok para kazanmaya çalışacağı yer almaktadır.

 

Kaynaklara göre;   Manchester City süperstar için 118-177 milyon dolar arası ödemeye hazır durumdadır. Tüm zamanların en iyi futbolunu kazanmak isteyen herhangi bir kulüp, maaşı için yüz milyonlarca dolar bulmak zorunda kalacaktır

 

Buna karşılık, spor ve eğlence alanında veri odaklı bir danışmanlık firması olan Navigate'de analitik’in yaptığı bir hesaplamaya göre:  Arjantinli forvet formda kalırsa, yeni ekibi yılda 175 milyon dolar değer elde edecektir.  Her yıl yaklaşık 2 milyon Messi forması, 100 dolar ile 200 dolar arasında değişen fiyatlarla satılmaktadır. Takımlar tipik olarak giyim gelirlerinin yüzde 15'ini bulmaktadır. Bu nedenle yeni takımı sadece forma satışlarından yaklaşık 45 milyon dolar elde edebilecektir.

 

 2019'da 960 milyon dolar değerinde bir grafikte yer alan Barselona'nın ilk on birinin her birinin bu satışların eşit oranından sorumlu olduğunu varsayarsak, Messi yaklaşık 87 milyon dolar değerinde olacaktır (yani rakama forma satışları dahildir). Messi'nin bilet satışlarına, medya haklarına ve sponsorluklara katkısının, ortalama bir Barselona oyuncusunun iki katından fazla olduğunu varsayılırsa Messi'nin yıllık 175 milyon dolar değerinde olabileceği sonucuna varılmaktadır. Nitekim Transfermarkt verilerine göre Messi'nin değerini 2018'de 198 milyon dolar, Mevcut piyasa değeri 123 milyon dolar olduğunu hesaplamıştır.

 

Messi'nin ayrılışı muhtemelen Barselona'nın futbolun en zengin kulübü olarak durmasına son verecektir.  Son yıllarda Barca'nın sahadaki ve dışındaki başarılarıyla eşanlamlı hale gelen Messiyi elden çıkarmaya karar veren ekip, önemli bir gelir artışı sağlayacaktır. Şu anda onu üstlenmek için tercih edilen Manchester City, Deloitte'nin Futbol Para Ligi'nde altıncı sırada yer almaktadır.

 

Manchester City, PSG ve Inter Milan şu anda Barca yıldızına imza atmak için ön saflarda yer alan kulüplerden bazıları.

 

Barcelona ile yollarını ayrılmaya hazırlanan Lionel Messi ile ilgili son dedikodu ise ; “Messi’nin Manchester City'den gelen tarihi teklifi kabul ettiğine yönelik; 5 yıl için toplam 700 milyon Euro'luk teklife 'evet' diyen Messi'ye İngiliz ekibinin bağlı olduğu City Football Group şirketinden hisse de verilecek.

 

 Goal.com'un haberine göre ise; “Lionel Messi Manchester City'nin transfer teklifini kabul ettiği Arjantinli yıldız yaklaşık 5 seneyi kapsayan ve 700 milyon Euro değere sahip kontrat teklifine 'Evet' dediği,  Arjantinli yıldız önce 3 sezon Manchester City'de oynayacağı, daha sonra ise City Football Group'un ABD MLS Ligi takımlarından New York City'e gideceği, Messi 2 sene de burada futbol oynayacağı,33 yaşındaki oyuncu bu anlaşmayla saatte 15 bin 900, haftada 390 bin ve ayda da 11 milyon 680 bin euro gibi inanılması güç bir para kazanacağı. Yıldız isme ayrıca City Football Group şirketinin hisselerinin bir bölümü de verileceği”  ifade edilmektedir.

 

Messi'nin hem babası hem de Menajeri olan Jorge Messi, 2 Eylül 2020 Barselona kulübü başkanı Josep Maria Bartomeu ve yöneticilerle bir araya gelerek. Bartomeu Messi'nin babasına 2 yıllık bir sözleşme teklif edecek ve Arjantinli yıldızın kulüpte kalmasını isteyecek. Jorge Messi süreçle ilgili yaptığı açıklamada, Lionel Messi'nin Barselona'daki geleceği ve Manchester City iddiaları hakkında, " ifadelerini kullandı.

 

Dünyanın en değerli futbolcuları listesinde yer alan Messi’nin son transfer görüşmeleri süreci ve stratejileri spor ekonomisi tezlerine konu olacak nitelik taşımaktadır. {jcomments on}

 

https://t24.com.tr/haber/messi-700-milyon-euro-luk-teklife-evet-dedi

 

https://www.reddit.com/r/soccer/comments/7pycx6/football_leaks_

messi_earns_a_guaranteed_minimum

 

https://www.insider.com/lionel-messi-transfer-would-be-good-

investment-soccer-finance-expert-2020-8

 

.https://www.bnnbloomberg.ca/what-s-lionel-messi-worth-one-

calculation-says-175-million-1.1485925

Bu İçerik  670  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Sebahattin Devecioğlu Cuma, 02 Nisan 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

04.03.2021

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

1.535,97

0,32

 bjk BJKAS

4.13

2,23

 fb FENER

32.86

6,55

 gs GSRAY

3.94

-5,29

 trabzon TSPOR

2.40

1,27

   SPOR ENDEKSİ

946,19

-1,83

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 27402147

SPOR TOTO SÜPER LİG 2020-21 SEZONU

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Beşiktaş

 27 19 3  5 59

27

32  60
2 Galatasaray  28  18  4  6 55 23  32   58
3 Fenerbahçe

 28

 18  4  6 52 28 24  58
4

Trabzonspor

 28  15  6  7 35

 29

6  51
5 Alanyaspor  28  13  7  8 44  28  16 

 46

6

Hatayspor

 28

13

7  8 48  35

13

 46
7

Gaziantep

 28

 11 

10  7 40  32 8  43
8

Karagümrük

 28 11 8  9 43

 37

 6  41
9

Göztepe

 28  10

9

 9 40  33   7  39
10

Antalyaspor

 28  7 15  6 26  31   -5  36
11 Sivasspor  27

 7

13  7  31  32   -1  34
12 Konyaspor  27  8 8  11  33  34    -1

 32

13 Malatyaspor  28  7 10  11  35  39    -4  31
14 Kayserispor  27  8 7  12  22  32    -10  31
15 Kasımpaşa

 28

8 6  14  31  44

   -13

 30
16

Başakşehir

 28

 7 8  13  30  45    -15  29
17 Rizespor  27  6 10  11  31  44  -13  28
18 Ankaragücü  27  7 5  15  31  45 -14  26
19 Erzurumspor  28  6 8  14  27  46 -19  26
20 Denizlispor  27  6 6  15  26  48 -22  24
21 Gençlerbirliği  27  5 6  16  22  49 -27  21

 

            

 

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

 

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.