Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Futbolekonomi-14 Ekim 2021 Newcastle United Futbol Kulübü resmi olarak Suudi Arabistan Veliaht Prensi Mohammed bin Selman'a bağlı servet fonu olan PIF'e 305 Milyon Sterlin'e satıldı. Futbolekonomi-21 Eylül 2021 Pandemik olumsuzluklar futbolu etkilemeye devam ediyor...5 Büyük Lig Seyircisiz Oynayınca 2 Milyar Euro Gelirden Oldu. Futbolekonomi-20 Eylül 2021 İngiliz futbolunun en eski kulüplerinden, 1888'de İngiliz Futbol federasyonu' nun kurulmasında yer alan on iki kulüpten birisi olan Derby County FC, 60 Milyon Sterlinlik borç yüzünden kayyum yönetimine girmek üz... 6 Eylül 2021- Beşiktaş Kulübü 2021 yılı 2. Olağan Divan Kurulu Toplantısında kulübün toplam borcunun 4 milyar 382 milyon 188 bin 257 TL olduğu açıklandı. 27 Ağustos 2021- UEFA Şampiyonlar Ligi 2021-22 sezonunda ülkemizi temsil edecek Beşiktaş grubunda Ajax, Dortmund ve Sporting Lisbon ile mücadele edecek. 25 Ağustos 2021- Fenerbahçe,  3 Temmuz sürecindeki her türlü zararının tazmini için Türkiye Futbol Federasyonuna 250 milyon lira tutarında tazminat davası açıldığını bildirdi. Futbolekonomi- 10 Ağustos 2021 Fenerbahçe, Paribu'yla 'Token' anlaşması sonrası KAP'a bildirimde bulundu: En az 175 milyon TL gelir sağlandı. 9 Ağustos 2021- Real Madrid ve Barcelona, CVC Capital Partners ile imzalanan 2,7 milyar euro'luk La Liga'nın %10'luk kısmının satışına, kulüplerin haklarını kısıtlayacağı gerekçesiyle karşı. 12 temmuz 2021- Euro 2020 şampiyonu, 1-1 biten ve uzatmalarda da sonuç değişmeyince penaltılarla İngiltere'yi 3-2 yenen İtalya oldu. 21 Haziran 2021- Euro 2020'de oynadığı üç maçtan da puan çıkartamayan milli takım turnuvadan elenerek Türkiye'ye döndü. 
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Tuğrul AKŞAR beIN Sports’a Karşılık SüperFlix

beIN Sports’a Karşılık SüperFlix

1Asoccer-on-tv

Tuğrul Akşar- 24 Eylül 2020 Süper Lig'de 11 Eylül'de maçlar başlamasına karşın hala kulüplere naklen yayın bedellerinin ödenmesi konusunda belirsizlik devam ediyor.

 

 Süper Lig kulüplerine hala naklen yayın tutarlarının ödenmemiş olması, ekonomik sıkıntıda olan kulüpleri finansal olarak ta sıkıntıya sokmuş durumda.

 

Digitürk yeni sezon için kulüplere teklifini yaptı. Uzun süredir yayıncı kuruluşla kulüpler arasında süren indirim konusu bir çözüme henüz ulaşmış değil.

 

 Digitürk'ün verdiği son teklif, kulüpler için bir çıkmaz sokak…

 

Yayıncı Kuruluş Kulüplere 280 Milyon USD Daha Az Ödemek İstiyor

 

Basına yansıdığı kadarıyla, Katarlı şirket beIN Sports, yeni sezon öncesi kulüplere KDV hariç, 500 milyon USD olan yayın gelirinde yüzde 56 oranında bir indirimle, 1 yıl için en fazla 220 milyon USD önerdi.

 

Şirket ayrıca $/₺ kurunun da, sözleşmenin imzalandığı tarihteki döviz kurundan TL'ye dönülmesi koşulunu da kabul ettirmek istiyor.[1]

 

Yani yayıncı kuruluş, kulüplere yeni sezon için mevcut sözleşmede belirtilen 500 Milyon USD’lik tutardan % 56 daha az bir tutar olan 220 Milyon USD'nı ödemeyi talep ediyor. Diğer bir ifadeyle kulüplere 280 Milyon USD daha az ödeme yapmak istiyor.

 

İndirim istenen 280 Milyon USD'nin bugünkü $/₺=7,60 kuru üzerinden karşılığı 2.128 Milyon TL’na ulaşıyor ki, bu tutar 4.2 Milyar TL civarındaki Türk Futbol gelirlerinin de % 51’ine karşılık geliyor. Kulüpler bu öneriyi kabul ederlerse, 2.1 Milyar TL daha gelir kaybına uğrayarak yoksullaşmış olacaklar.

 

 Katarlı beIN Sports gerekirse, Süper Lig ve Türkiye pazarından çekilebileceğini de TFF'ye bildirdi.

 

Bu öneriye karşı Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) sessiz, siyasetin gözünün içine bakan Kulüpler Birliği Vakfı (KBV) ise çaresiz (!) kalmış durumda.

 

Kulüpler Birliği Vakfı bu gelişmeler karşısında, TFF'ye ve yayıncı kuruluşa “220 milyon dolarlık söz konusu anlaşmanın günümüz futbolu ile orantılı olmadığını; geçen seneki indirimin bir kereye mahsus bir indirim olduğunu” belirterek, “yeni bir indirimi kabul etmeyeceklerini veya en azından yayıncının istediği kadar bir indirimi kabul edemeyeceklerini dile getirdiler.” Kulüpler Birliği gerekirse yasal işlemlerin başlatılması konusunda da prensip kararı aldı.

 

Ancak KBV aldığı bu kararı, üyesi kulüplerin haklarını koruma ve çıkarlarını savunma doğrultusunda hayata geçirebilecek mi? Kulüplerin mesleki bir örgütü olduğunu anımsayıp buna göre bir irade sergileyebilecek mi, yoksa siyasetin dümen suyunda yoluna devam mı edecek? Onu hep birlikte göreceğiz. 

 

beIN Sports’un Bu Azaltım Talebi İlk Değil

  

Anımsanacağı üzere, 2019’da da yayıncı kuruluş, yukarı giden kurlar ve artan zararları nedeniyle 500 Milyon USD’lik yayın sözleşmesinde indirim talep etmiş; Federasyon’un olur vermesi, finansal sıkıntı içinde bulunan kulüplerin de artan sıcak para gereksinimleri ve siyasetin de yönlendirimiyle, mecburiyetten 90 Milyon USD tutarında bir indirim yapılmış ve $/₺ kuru da 5,80 TL’de sabitlenmişti.

 

TFF'nin 1 Eylül'de açıklanan denetim kurulu raporunda yayıncı kuruluştan alınan teminat mektubunun tutarı ise 276.5 milyon dolar... Krizin aşılamaması halinde, önümüzdeki günlerde bizi çok önemli gelişmeler bekliyor.

 

 Seyircisiz Sezon Kulüplerin Sıkıntılarını Artıracak!

 

TFF, 1 Ekim'den itibaren maçların yüzde 30 kapasiteyle seyircili oynanmasını kararlaştırmıştı. Bu karar kulüpler açısından “kötünün iyisi” idi. En azından, kulüpler faaliyet giderlerini karşılayabilecek bir nakit akışı yaratabileceklerdi. Ne var ki, daha sonra artan vaka sayıları, ligin ilk devresinin seyircisiz oynanması kararının alınmasına neden oldu. 

 

Yayın bedellerinin kulüplere ödenmemesi, geç ödenmesi ya da bu konudaki belirsizlik kulüplerin ekonomik ve finansal sıkıntılarının artarak daha da derinleşmesine yol açıyor. Çünkü hala yayın gelirleri kulüplerin toplam gelirlerinin önemli bir kısmını oluşturuyor. Burada yaşanılacak en küçük bir gecikme kulüplerin sıcak para gereksinimlerini artırıyor, ödeme krizine girmelerine sebep oluyor. Gelir yetersizliği nedeniyle, giderlerini karşılayabilmek için yoğun olarak kredi kullanımına yönelen kulüplerin zamanında finansal yükümlülüklerini yerine getirmelerini engelliyor. Aynı zamanda mali sektörden yeni kredi kullanım olanaklarını da daraltıyor. Zira, kulüpler yayın gelirlerini temlik ederek, kendilerine kredi olanağı yaratıyorlar. 

 

 Özetle: Süper Lig'deki birçok kulüp naklen yayın gelirlerini bankalara temlik ederek kredi kullanıp kendilerine kaynak yaratırken, diğer taraftan da daha önceden kullanılan kredilerin geri ödemelerinde de ana kaynak, naklen yayın gelirleri olduğu için, kulüpler finansal olarak iyice sıkışmış durumda. Ödemelerini zamanında alamayan kulüplerin finansal yükleri de artıyor. 

 

Bu belirsizliğin bir süre daha devam etmesi, zaten finansal problemler ve likidite sıkıntısı  içindeki kulüplerin içinde bulundukları darboğazı daha da derinleştirecek.

 

 

Futbolda Geleneksel Yayıncılığın Sonu Geliyor

 

 Süper Lig ve TFF artık şunu iyi anlamalılar ki, kısa süre içinde Avrupa futbolunda başta merkez liglerde olmak üzere, çevre ligler dahil konvansiyonel yayın anlayışı yakın bir gelecekte tarih olacaktır…

 

 Futboldaki geleneksel yayın anlayışı yerini internet temelli, teknolojik yoğunluklu, çok farklı alternatif olanakları sunan, daha fazla seyirciye daha ucuz ve kolay ulaşan, alıcı, uydu anten, vb. maliyetleri ortadan kaldıran, sürekli kendisini güncelleyen dijital bir sistem ve iş modeline bırakacaktır. Bu yeni iş modeli kulüplere de beklenilen ve tahmin edilenin üzerinde parasal bir getiri sağlayacaktır. Bu gelişimi TFF’nin ve KBV’nin ıskalamaması gerekir. Acilen bu konuda proje çalışmalarını başlatmalılar. 

 

Netflix Süper Lig’e Alternatif Bir Model Olabilir


Süper Lig’in sürekli yaşadığı yayın sözleşmesi bedellerinin ödenmesi krizine karşı, TFF ve KBV yeni arayışlar içine zaman geçirmeden girmeli ve beIN Sports’a alternatif bir yayın platformu oluşturmalılar!

 

Yıllık yayın gelirlerini daha da artırabilecek, bu yeni iş planı, yeni platform oluşturma arayışında, TFF ve KBV teknoloji-televizyon-internet temelli Netflix içerik izleme platformuna benzer bir oluşum ve modeli hayata geçirmek için vakit geçirmeden kolları sıvamalılar.

 

Bu modelde parasal gelirin maksimize edilmesinin önünde hiç bir engel bulunmuyor. Türkiye’nin ve yurtdışının dört bir tarafına artık uydular aracılığıyla değil, internet üzerinde futbol izleyicisi Süper Lig içeriğine ulaşabilir. Bu yeni model salt bir maç izleme platformu olmayacak, aynı zamanda zenginleştirilmiş Süper Lig içeriğini tüm ülkeye ve yurtdışına pazarlayıp satacak bir dijital platform olmalıdır. Bugünkü izleyici sayısından çok daha fazlasına ve güncel fiyatlardan çok daha uygun fiyatlarla, bir içerik sağlayıcı ve dijital bir platform olarak bu modeli yaygınlaştırıp satabilir.  Buradan elde olunacak gelir gerçekten tahminin çok ötesine ulaşabilir.

 

Netflix bugün başarılı bir iş modeli…

 

Süper Lig de bu başarılı modeli daha da geliştirerek, Süperflix olarak tamamen Netflix’ten esinlenilmiş ve benzer büyüme odağıyla hareket edecek, kar maksimizasyonu hedefleyen yeni bir iş modeli haline de dönüşebilir. 

 

Süper Lig Rekabet Gücünü Daha da Artırabilir!

Şüphesiz ki, futbolda rekabet gücünü artırabilmek tamamen futbol kalitesi temelinde sportif performansa bağlıdır. Artan sportif performansı destekleyecek, kalıcı bir ekonomik büyüme ve buradan ulaşılacak mali disiplin futbolumuzun rekabetçi seviyesini daha yukarılara çekebilecektir. Bu konuda şüphesiz ki, yapısal temelde gerçekleştirilecek çok önemli gelişim alanları bulunuyor. Ne var ki, bu süreci beklemeksizin, bir an önce yeni yayın modelinin alt yapısı da bir an önce oluşturulabilir.

Süper Lig Diğer Çevre Ligler’e de Örnek Olabilir

Süper Lig kendi yayın platformunu oluşturduktan sonra, gelir maksimizasyonu için Avrupa’nın diğer çevre ligleri ile de iş birliğine giderek, daha geniş tabanlı bir uluslararası spor ve eğlence içeriği sağlayıcısı ortak bir dijital yayın platformunun oluşturulmasına da rol model olabilir.

Bu kapsamda ilk etapta öncelikle çevre liglerin böylesi bir uluslararası platformu oluşturmak için harekete geçmelerine Süper Lig önderlik yapabilir.

Nitekim, bu bağlamda Belçika ve Hollanda ligleri birleşerek kendi platformlarını kurmaya hazırlanıyorlar. Hollanda ve Belçika Liglerinin birleşmesi için Club Brugge CEO’su Bart Verhaeghe yoğun çaba harcıyor. Deloitte tarafından yapılan araştırmaya göre hem Hollanda hem de Belçika üst ligleri şu anda televizyon yayınlarından yılda yaklaşık 80 milyon Euro kazanıyor. Kurulacak 18 takımlı (10 Hollanda, 8 Belçika) yeni ligle bu rakam 400 milyon Euro’ya çıkacak. Bu çalışmaya Belçika’dan Gent, Club Brugge, Genk, Anderlecht, Standart Liege, Hollanda’dan Ajax, AZ Alkmaar, Utrecht, Feyenoord, PSV Eindhoven ve Vitesse gibi önemli kulüpler destek veriyor.

Yaratılacak yeni Süperflix iş modelinin başarıya ulaşması, şüphesiz ki Avrupa’da çevre ligler arasında bir ortak işbirliğini de zorunlu kılıyor. Bu modelin başarıya ulaşabilmesi tamamen oluşturulacak içerik ve kalitenin satışa dönüştürülmesine bağlıdır. Bu kapsamda, nispeten izlenilirlikleri ve futbol kaliteleri düşük olan çevre liglerin kendi aralarında bir araya gelerek oluşturacakları ortak bir havuz, bu modelin yaygınlaşmasını ve daha fazla parasal gelire ulaşılmasına ortam ve olanak sağlayabilir.{jcomments on}


[1]Katarlılar 'o parayı vermeyiz' dedi, 500 Milyon dolar yerine 220 Milyon dolar önerdi! http://www.patronlardunyasi.com/haber/Katarlilar-o-parayi-vermeyiz-dedi-500-Milyon-dolar-yerine-220-Milyon-dolar-onerdi/237954

Bu İçerik  1175  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Tuğrul Akşar Cuma, 02 Nisan 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

13.10.2021

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

1.413,54

-0,23

 bjk BJKAS

6,07

2,19

 fb FENER

30,80

-0,58

 gs GSRAY

3,35

-1,18

 trabzon TSPOR

3,19

0,95

   SPOR ENDEKSİ

1.030,21

0,24

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 29561024

SÜPER LİG 2021-2022 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Fenerbahçe  8  6   1   12  6  19 
2 Trabzonspor  8  5   0  16  8 

18

3 Beşiktaş   8  5 2  1  16 8 8 17 
4 Hatayspor   8   5   2  16 10 16 
5 Altay  8 5 0  3  15 13 2 15 
6 Konyaspor  8   3   5   0  12  8   4  14 
7

Karagümrük

 8  4  2  2  14 11  3 14 
8 Galatasaray   8   4  2  2  13  12  1 14 
9 Alanyaspor  8  4  2  2  8  11 -3 14 
10 Adanaspor   8    3   3   2  14  12  2 12
11 Kayserispor  8  3  2  3

 10

 9  1 11
12 Gaziantep   8  3  2  3  10  11   -1   11 
13 Sivasspor   8  2  3  3  11  9 2 9
14 Antalyaspor  8   2  2  4  8  12   -4  
15 Başakşehir  8  2  0  6  8  10 -2
16 Kasımpaşa  8   1   3  4  8  12 -4 6
17 Yeni Malatya 8  2  0  6  7  16  -9   6 
18 Göztepe  8   1  2  5  7   12  -5 5
19 Giresunspor 8  1  2  5  3  9  -6   5 
20 Rizespor  8   0   1    7   6  19 -13 1

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

 

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.