Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
17 Eylül 2020- Süper Lig'de 11 Eylül'de maçlar başlamasına karşın hala yayın bedellerinin kulüplere ödenmesi konusunda belirsizlik devam ediyor. 15 Eylül 2020- Avrupa futbolunun ekonomik, mali ve yönetsel yönden yapılanması ile Merkez Ligler lehine rekabetin yeniden nasıl düzenlendiğinin analizini yapan Finansal Futbol- Tuğrul Akşar kitabı yayımlandı.   26 Ağustos 2020-  Türkiye Futbol Federasyonu 2020-21 sezonunda maçların, stat kapasitesinin yüzde 30'u kadar seyirci alınarak oynanabileceğini açıkladı.  24 Ağustos 2020- 201920 Sezonu Şampiyonlar Ligi şampiyonu, finalde Paris Saint Germain'i 1-0 yenen bayern Münih oldu. Kazandığı bu kupayla Bayern Münih. altıncı kez kupayı müzesine götürdü. 6 Ağustos 2020- 2019/20 sezonunu  33.600 UEFA ülke puanıyla, 11. sırada kapatan Türkiye, Şampiyonlar Ligi'nin 2021-22 sezonuna direkt takım gönderemeyecek. Bu durumda 2020/21  Süper Lig Şampiyonu Şampiyonlar Ligi gruplarına... 31 Temmuz 2020- Türkiye Futbol Federasyonu'nun aldığı karara göre 2020-21 Sezonunda Süper Lig'de düşme olmayacak ve Süper Lig 21 takımla oynanacak. 20 Temmuz 2020- 2019-2020 Süper Lig Cemil Usta Sezonunun şampiyonu Medipol Başakşehir oldu. 10 Temmuz 2020- Federasyonun açıklamasına göre, Süper Lig'de 2020-2021 sezonu 11 Eylül 2020 Cuma günü başlayıp, 16 Mayıs 2021 Pazar günü tamamlanacak. 19 Haziran 2020- Covid-19'un neden olduğu olumsuzluklar nedeniyle UEFA Geçici Acil Önlemler başlıklı bir bildiri yayınlayarak, Finansal Fair Play konusunda kulüplere bazı esneklikler sağladı. Bu kapsamda en önemli karar: 2020 mali yılın... 19 Haziran 2020- UEFA, 2020 sezonu Şampiyonlar Ligi'nde sezonun kalan maçlarının Portekiz'in başkenti Lizbon'da oynanacağını; 2020 finaline ev sahipliği yapmayı bekleyen İstanbul'un ise 2021 finaline ev sahipliği yapacağını duyurd...
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Tuğrul AKŞAR Çin Futbolu Nereye Gidiyor?

Çin Futbolu Nereye Gidiyor?

1421244756572 

Tuğrul Akşar- 16 Ocak 2016 Geçen haftanın en ilginç tartışmalarından birisi, Ersan Gülüm ve Burak Yılmaz'ın Çin'e transferleriydi.

   

Sadece bu iki oyuncuya değil, dünyanın önemli yıldızlarına astronomik tutarlar ödeyerek ülkelerine transfer yapan Çin futbol kulüplerinin, daha doğrusu Çin futbolu ne yapmaya çalışıyor? Bu hafta bunu analiz etmeye çalışacağız.

   

Dünyanın En Büyük Ekonomisi

   

Çin sahip olduğu 18.4 Trilyon Dolar'lık Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH) ile Dünyanın en büyük ekonomik gücü haline geldi. (Amerika'nın GSMH'sı ise 17.4 Trilyon Dolar). Nüfusu 1.367 Milyon'a ulaşan Çin'de kişi başına düşen milli gelir ise 14.300 Dolar civarında.

   

Ekonomik alanda dünyanın en büyük ekonomisi olma yolunda önemli adımlar atan ve bunda da başarılı olan Çin, futbolda da Avrupa ve Amerika'ya karşı pazar payı alma savaşımında geride kalmak istemediği gibi, bu alanda üstünlük kurmak istiyor. Bunun için de yıldız oyuncu transferleri yaparak, olumsuz repütasyona sahip Çin futbolu algısını olumluya çevirmek ve bir çekim merkezi haline getirmek istiyor. Ancak bu kolay bir yapılacak bir iş mi diye soracak olursanız, Declan Hill'in Türkçeye de çevrilen kitabından bir anekdotu sizinle paylaşmak isterim.

   

Şike, Teşvik ve Rüşvetle Anılan Bir Lig

   

Çin devleti şike, teşvik ve rüşvetle anılan, kimsenin izlemediği, yolsuzluk ve şikenin kurumsallaştığı Çin futbolunda, bu olumsuz algıyı, olumluya çevirmek istiyor. Declan Hill tarafından yazılmış ve 2008'de Türkçe'ye Şike: Futbol ve Organize Suçlar adıyla çevrilen kitaba göre, Çin Süper Ligi'nde hemen hemen her takım hakemlere, rakip oyunculara ve başka kişilere verdikleri rüşvetlere ilişkin defter kayıtları tutmaktaydılar ve bu kayıtlar, Çin Futbol Federasyonu tarafından biliniyordu.

   

Çin Dünya Futbol Pastasından Pay Almak İstiyor

  

Çin'de 1 Milyar 367 Milyon İnsan yaşıyor ve bu nüfusun yaklaşık %15'i futbol izliyor. Orta gelir grubunda yer alan bu kesim, futbol gibi bir popüler bir oyuna para harcayabilecek maddi olanaklara sahip...

   

Bu nüfus, futboldan pay almak isteyen yatırımcıları da Çin'e gelmeye ve futbola yatırım yapmaya cezbediyor. Devlet siyaset aracı olarak futbolu kullanıyor.

   

Futbolun sahip olduğu dışsallıklar, onun elektronikten medyaya, internetten televizyona, turizmden tekstile ve inşaat sektörüne kadar daha birçok ekonomik alanda Milyarlarca Euro gelir ve istihdam yaratabilmesine olanak sağlıyor. Futbol dünyası sadece ekonomik alanda değil, aynı zamanda orta ve büyük ölçekte sermaye gruplarının çıkar ilişkilerini geliştirdiği, siyasette etkin olabildikleri ve kendilerine nüfuz alanı yaratmak suretiyle dolaylı rant yaratabildikleri bir araç olarak da kullanılabiliyor. Bu bağlamda, Çin Süper Ligi’ndeki takımların bu kadar büyük transfer harcamalarıyla vetaran yıldızları transfer etmelerine bir de böyle bakmak gerekiyor.

   

200 Milyona yakın futbol izleyicisinin olduğu bu ülke, futboldan endüstriyel anlamda para kazanmak ve dünyaya açılmak istiyor. Sahip olduğu insan potansiyeli ve gelişen teknolojisi ile dünya pazarı üzerinde, rakibi ABD ve AB karşısında güç dengesini kendi lehine değiştirmek istiyor. Bu egemenlik savaşında bu anlamda spor, özellikle de futbol önemli bir enstrüman.

   

Devlet Sermaye Gruplarını Futbola Yönlendiriyor

    

Devlet yönetiminde söz sahibi Çin Komünist Partisi, yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden dolayı, büyük sermaye gruplarına futbolu finanse etme görevi verebiliyor. Bu bağlamda, Shanghai Senhua, Guangzhou, Shandong Lunen, Jiangsu gibi kulüplere önemli tutarda para akışı olduğu gözlemlenebiliyor. Örneğin Sportif alanda büyük bir etkinliği ve gücü olan Shanghai Greenland Shenhua isimli büyük yatırım ortaklığı, Shanghai Senhua kulübünü finanse ediyor. Yine Guangzhou Evergrande kulübü ülkenin en büyük emlak firmalarından olan Evergrande grubu tarafından satın alındı.

   

Devletin yönlendirmesiyle yine, Çin sermayesi Avrupa'da futbol kulüplerine ortak olmaya başladı. Nitekim, geçen yıl Çin’in medya, eğlence, spor ve internet şirketi CMC, 400 milyon dolarlık bir yatırımla,   İngiltere Premier Lig ekiplerinden Manchester City’nin yüzde 13 hissesine ortak olmuştu.

    

Transferlere Astronomik Paralar Harcanıyor

     

Çin kulüplerinin son aylarda İngiltere dışında tüm Avrupa ülkelerini gride bıraktığı ve neredeyse İngiliz kulüpleri kadar transfer harcaması yaptıkları görülüyor.

   

Öyle ki Çin kulüpleri transfere Şubat 2016 itibariyle, yaklaşık 260 milyon euro harcadı. İngiliz kulüplerinin harcadığı rakam ise 295 milyon euro civarındaydı.

   

Geçen Ocak ayında Chelsea’nın Brezilyalı orta saha oyuncusu Ramires, Jiangsu tarafından 28 milyon Euro karşılığında transfer edilmişti. Bu transfer, ülke tarihinin en yüksek bedelle yapılmış futbol transferi olarak kayıtlara geçmişti ki, en son Atletico Madrid'den Kolombiyalı forvet Jackson Martinez 45 milyon Euro transfer bedeliyle Çin Süper Ligi'ne transfer olarak bu rekoru kırmış oldu.

   

Yine, Roma'dan GervinhoHabei Fortune takımına 15 milyon Euro karşılığında transfer oldu. Inter’in Kolombiyalı defansif orta saha oyuncusu Guarin, Shanguai Shenua takımına 12 milyon Euro karşılığında transfer edildi. Brezilyalı oyuncu Renato Augusto Beijing Guoan’a 8 milyon Euro’ya gitti. Geçen yaz döneminde Paulinho, Demba Ba, Robinho, Asamoah Gyan Çin’e giden oyuncular olmuştu.

   

Şubat'ta 2016'da Beşiktaş'tan Ersan Gülüm 7 Milyon Euro'ya, Galatasaray'dan Burak Yılmaz 8 Milyon Euroya Çin Süper Ligi'ne transfer oldular.

    

Transfer Şampiyonu Son beş yılın şampiyonu

 

Guangzhou Evergrande, Ekim ayında Çin'de üstüste beşinci kez şampiyon olmuştu.

   

2013 ve 2015'te Asya Şampiyonlar Ligi'ni de kazanan kulübün teknik direktörü, 2002'de Brezilya'yı dünya şampiyonu yapan Luiz Felipe Scolari.Kulübün çoğunluk hisseleri emlak şirketi Evergrande ile internet devi Alibaba'ya ait.

   

Kulüpler En Fazla Beş Yabancı Oyuncu Oynatabiliyorlar

   

Çin Süper Ligi’nde takımların kadrolarına alabileceği yabancı oyuncu sayısı en fazla beş. Bu kontenjanlardan birisi, Çin dışındaki bir Asya ülkesinden gelecek oyuncuya ayrılmış. Yani Asya dışından sadece dört oyuncuyu kadrosunda tutabiliyor bir Çin Süper Lig ekibi.

     

Çin Federasyonu Uzun vadeli Stratejik Planlar Yapıyor

   

Bugün dünya ekonomisi ve ticaretine yön veren Çin devleti, futbolda da bu etkinliğe ve güce ulaşmak istiyor. Bu amaçla tüm ülkede altyapı yatırımlarına büyük ağırlık veriyor ve önemli bütçeler ayırıyor. Bu kapsamda hükümet Çin'in Dünya Kupası'nı düzenleyebilecek bir organizasyonel yetkinliğe ulaşmayı hedefliyor.

   

Çin Süper Ligi'nin Değeri 470 Milyon Euro'ya Ulaşıyor

   

Çin Süper Ligi'nde 16 Takım mücadele ediyor ve bu takımların bonservis bedelleri üzerinden Lig değeri Şubat 2016 itibariyle 468 Milyon Euro'ya ulaşmış durumda. Buna göre ortalama takım değeri 29.2 Milyon Euro ve bu ligde oynayan yabancı oyuncu sayısı ise 89. Ortalama seyirci sayısı ise 20 binlerde.

   

Çin Futbolda Söz Sahibi Olabilir mi?

   

Çin'de eski sosyalist gelenekten gelen bir olimpik sporlara yatkınlık ve spor anlayışı bulunuyor. Futbol ise sahip olduğu endüstriyel ve finansal özelliklerle daha kapitalist bir oyun olarak Çin halkı tarafından algılanıyor. Çin halkında yaygın bir futbol sevgisi bulunmuyor. Geçmişten gelen bir futbol kültürüne ve birikimine sahip değiller. Ekonomik alanda olduğu gibi Avrupa ve Amerika'ya karşı sağladıkları üstünlüğü, bu alanda da sağlamaları çok kolay görünmüyor. Ancak, sahip oldukları finansal olanakları kullanarak, Çin futbolunu bu stratejilerle dünya gündemine taşıyabilirler ama Avrupa'nın sahip olduğu sportif ve mali rekabet üstünlüğüne ulaşmaları çok olanaklı görünmüyor. {jcomments on}

 

Bu İçerik  7395  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Tuğrul Akşar Cuma, 02 Nisan 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

24.09.2020

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

1.118,38

1,43

 bjk BJKAS

3.69

-1,07

 fb FENER

29.58

-3,08

 gs GSRAY

4.90

-1,80

 trabzon TSPOR

5.13

-2,10

   SPOR ENDEKSİ 1.018,05 -2,14

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 26166459

SÜPER LİG 2020-21 SEZONU

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Galatasaray 

 2 2 0  0 5

1

4  6
2  Alanyaspor  2  2  0  0 4 0  4   6
3  Göztepe

 2

 1  1  0 6 2 4  4
4

 Karagümrük

 2  1  1  0 5

2

3  4
5  Beşiktaş  2  1  1  0 4  2  2 

 4

6

Antalyaspor

 2

1

1  0 3  1

2

 4
7

 Hatayspor

 2

 1 

1  0 2  0 2  4
8

 Fenerbahçe

 2  1 1  0 2

 1

1  4
9

 Kasımpaşa

 2  1

0

 1 2  1 1  3
10

 Erzurumspor

 2  1 0  1 3  3 0  3
11 Sivasspor  2

 1

0  1  2  3 -1  3
12  Kayserispor  2  1 0  1  1  2 -1

 3

13  Konyaspor  1  0 1  0  0  0  0  1
14 Gaziantep  2  0 1  1  3  5 -2  1
15  Trabzonspor

 2

 0 1  1  1  3

-2

 1
16

Gençlerbirliği

 2

 0 1  1  0  2 -2  1
17  Malatyaspor  2  0 1  1  1  4 -3  1
18  Denizlispor  2  0 1  1  1  5 -4  1
19  Ankaragücü  1  0 0  1  1  2 -1  0
20  Rizespor  2  0 0  2  1  4 -3  0
21  Başakşehir  2  0 0  2  0  4 -4  0

 

            

 

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

delo-4

 

Yirmiüçüncüsü yayınlanan 2020 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Barcelona 840.8 Milyon Euro’luk geliriyle ilk sırada.  Tamamı Merkez Lig kulüplerinden oluşan Lig’in Raporunu okumak için tıklayın.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.