Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
6 Ocak 2021- Süper Lig takımlarına toplam 3.069.480.267 TL takım harcama limiti tanımlandı. Kulüpler bu tutarı % 15 fazlasıyla 3.529.902.307 TL'na kadar yükseltebilecekler. 1 Ocak 2020 Futbolekonomi olarak yeni yılınızı kutlar, sağlık ve mutluluklar dileriz. 24 Aralık 2020- Türk futbolunun efsane futbol insanı Özkan Sümer 22 Aralık 2020 tarihinde bir süredir kanser tedavisi gördüğü KTÜ Farabi Hastanesi'nde 80 yaşında hayata gözlerini yumdu. 21 Aralık 2020- Real Madrid: Covid-19 Real Madrid açıkladı: Avrupa futbolu Covid-19 nedeniyle 5,2 Milyar Euro kaybetti. Futbol Çok Kötü Etkilendi. Hiç Bir Şey Eskisi Gibi Olmayacak! Futbolda Devrim İçin Beklenmemeli! 5 Aralık 2020- Premier League Yönetimi, Alt Futbol Liglerine Pandemi Nedeniyle 250 Milyon Sterlin Yardım Paketini Kabul Etti. 19 Kasım 2020 UEFA Uluslar Ligi'nde Milli Takımımız B Ligi 3.Grup ta  Macaristan'a karşı oynadığı maçı 2-0 kaybederek grup sonuncusu oldu ve C ligine düştü. 18 Kasım 2020- Kulüpler ile yayıncı kuruluş arasındaki kriz çözüldü. beinsports kulüplere yıllık 2.650 Milyon TL ödeme yapacak. Bu anlaşma ile kulüplerin kaybı yaklaşık 550 Milyon TL oldu. 15 Ekim 2020- Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un toplam borçları son 8 yılda % 534 artarak 13 Milyar TL'nı geçti.   7 Ekim 2020- Alman Futbol Federasyonu (DFB) binası ve federasyon yetkililerinin evleri vergi sahteciliği soruşturması kapsamında arandı. 28 Eylül 2020- FIFA korona virüs sürecinin futbola maliyetinin 14 milyar dolar olduğunu açıkladı.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Tuğrul AKŞAR Finansal Fair Play Kulüplerimizi Zorlamaya Devam Edecek!

Finansal Fair Play Kulüplerimizi Zorlamaya Devam Edecek!

386996

Tuğrul AKŞAR/23 Kasım 2015 Geçen hafta UEFA, Fenerbahçe ve Trabzonspor’un Finansal Fair Play Kriterleri'nden ‘’Başa Baş İlkesi’’ne uymadıklarını ifade ederek, iki kulübün Avrupa Kupaları’ndan elde ettikleri performans, yayın ve sponsor gelirlerinden doğan alacakların dondurduğunu bildirdi.

 

Finansal Fair-Play kuralları kapsamında kulüpleri sürekli izleyen ve denetim altında tutan UEFA, Trabzonspor’un ve Fenerbahçe’nin gelir-gider tabloları arasındaki büyük farkı dikkat çekici buldu.

 

Konuya ilişkin iki kulübün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptıkları açıklama ise genel olarak şu şekildeydi: "UEFA Kulüp Finansal Kontrol Kurulu tarafından Finansal Fair Play kurallarından Başa Baş (Break Even) kuralına uyumsuzluk nedeni ile Şirketimizle ilgili inceleme başlatıldığı öğrenilmiş olup, konuyla ilgili olarak 4 Aralık günü UEFA merkezinde bir görüşme yapılacaktır. Öte yandan, inceleme sonuçlanıncaya kadar bu aşamada UEFA gelirlerimiz geçici olarak dondurulmuştur."

 

Aralık ayı içinde UEFA merkezinde yapılacak toplantıyla kulüplerimizin gelir ve giderleri arasındaki büyük farkın nedenleri ve bu dengesizliğin nasıl giderileceği görüşülecek. Bu süreçte, iki kulübün de 2015-16 sezonuna ait gelir ve giderleri yakından takip edilecek.

 

Yaptırımlar

 

Kulüplerimizi Aralık’ta yapılacak toplantıdan sonra aşağıdaki yaptırımlardan birisi bekliyor. 1) Para cezası 2) Avrupa gelirlerine temlik uygulamasının sürmesi ve yeniden yapılandırma 3) Transferde oyuncu satmadan almama kuralı (Limitli transfer izni) 4) Kontrollü zararın düşürülmesi 5) Bunlar yapılmazsa transfer yasağı, 6) Avrupa’dan men.

 

Sürpriz Değil!

 

UEFA’nın kulüplerimize yönelik aldığı bu kararlar aslında kamuoyu için bir sürpriz değil. Daha önceden konuya ilişkin kulüplerimize yapılan uyarılara karşın kulüplerimizin ‘’kendi bildikleri yolda’’ devam etmeleri, bu yaptırıma adeta bir davetiye çıkarttı.

 

Mali yapılarında olumsuzluklar ve gelir- gider yapısındaki dengesizlikler devam ederken, sezon başında yapılan yüksek tutarlı transfer harcamaları, kulüplerin giderleri ile gelirleri arasındaki açığın büyümesini beraberinde getirdi. Artan giderleri karşılamada yetersiz kalan gelirler, verimli ve etkin kullanılmayan kaynaklar, kulüplerin mali disiplinlerinin yitmesine ve sonuçta büyük zararların oluşmasına yol açtı.

  

Kulüplerimiz Farklı Kurallardan İzleme Altına Alındı

  

UEFA açıklamalarına göre Fenerbahçe ve Trabzonspor ‘’Başa Baş Noktası’’ ilkesine uyum sağlayamamaktan, Galatasaray ‘’Kabul Edilebilir Zarar Tutarı’’nı aşmaktan uyarılırken, Beşiktaş ise ‘’finansal durum tablolarındaki düzensizlik ve beyanlardaki tutarsızlıklardan’’ uyarılmış ve yaptırıma tabi tutulmuştu.

  

Kısaca, Finansal Fair Play’in temel olarak neyi amaçladığını ve yukarıda belirttiğimiz ilkelere birlikte bir göz atalım isterseniz.

 

Finansal Fair Play Temel Olarak Neyi Amaçlıyor?

 

Finansal Fair Play uygulaması profesyonel futbol kulüplerini mali disiplin içinde adil bir şekilde rekabet etmeye zorluyor. Kulüplerin gelirlerinin üzerinde gider yapmamalarını, bu amaçla denk bütçe uygulamasına yönelmelerini, transfer harcamalarını kontrol altında tutmalarını bir zorunluluk haline getiriyor. Rekabeti daha adil kılabilmek için ayrıca kulübe aktarılan futbol dışı fonların kaynağına iade edilmesini kurala bağlıyor.

 

Finansal Fair Play’in kulüplerimizi etkileyen iki temel kavramına bir bakalım.

 

Kulüpler için iki hayati kavram

 

UEFA Finansal Fair Play kuralları kapsamında kulüplere bir zorunluluk olarak getirdiği 2 yeni temel kavrama bir bakalım. Bunlar:  1) Başabaş Noktası ve 2) Kabul edilebilir zarar tutarıdır. Bu iki kritere uyum sağlayamayan kulüpler UEFA’nın yaptırımlarına muhatap kalacaklar.

 

1) Başabaş Noktası

 

UEFA getirdiği bu kavramla öncelikle kulüplerin hangi gelirlerinin Başa baş noktası hesaplamalarına temel olabileceğini ve hangilerinin olamayacağını belirliyor. Buna göre, kulüplerin asli faaliyetlerinden oluşan aşağıdaki (FFP kuralları madde 58’te açıklanan) gelirleri, Başabaş Noktası’nın hesaplanmasında dikkate alınıyor. Buna göre kulüplerin asli faaliyetlerinden doğan:

 

• Her türlü gelir- maç günü gelirleri, 
• Naklen yayın gelirleri, 
• Sponsorluk gelirleri, 
• Reklam ve medya gelirleri, 
• Ticari faaliyetlerden doğmuş ve diğer işletme gelirlerinden oluşan toplam gelirleri
• Oyuncu satımından elde olunan gelirler 

 

Finansal Fair Play (FFP) başa baş hesaplamalarında dikkate alınacak gelirler olarak karşımıza çıkmakla birlikte; kulüplerin futbol dışı branştan elde ettikleri gelirleri ile kulüp sahiplerinden ve/veya ortaklarından gelebilecek ve makul ölçü dışındaki şişirilmiş gelirler (piyasa rayiç değerinin üzerinde sponsorluk vb.) dikkate alınmıyor.

 

Başa Baş noktası hesaplanırken, kulüplerin cari yıl gelir ve giderleri dikkate alınıyor. Kulüp giderleri için de 1) Altyapı harcamalarına yönelik yapılan giderlerin, 2) Tesis (stat, antrenman tesisleri inşaat ve tadilatları) geliştirmesine ait giderlerin ve 3) Bonservis giderlerine ilişkin finansman giderlerinin aktifleştirilmesine, yani o yıla ait olan giderin, kar ve zarardan düşülerek, hesaplanmasına olanak sağlanıyor. Buna göre, söz konusu giderlerin, ilgili yıla ait olan kısmı kar ve zarar hesaplarından mahsup edilerek, başa baş noktası belirleniyor. 

 

Kabul edilebilir zarar kavramı neyi ifade ediyor?

 

UEFA Finansal Fair Play uygulamaları kapsamında 2013-2017 sezonları arasında kulüpler için “Kabul edilebilir zarar” tutarlarını belirlendi. Buna göre kulüpler için “kabul edilebilir zarar” kavramı, Bir İzleme Döneminde lisans sahibi kulübün gelir ve giderleri arasındaki maksimum fon açığını anlatıyor. Buna göre, 2011-12 ve 2012-13 sezonlarında profesyonel futbol kulüplerinin yapabilecekleri maksimum zarar 45 milyon Euro, 2012-2017 sezonları arasında da bu tutar 30 milyon Euro olarak belirlendi. 2017-18 sezonundan itibaren de kulüplerin kabul edilebilir zararları ise 30 milyon Euro’dan daha az olmak zorunda. 

 

Bu kavramı biraz daha detaylandıracak olursak; UEFA getirdiği bu uygulamayla, kulüplerin 2011/12 ve 2012/13 sezonlarını içeren iki yıllık mali dönemlerinde yapabilecekleri toplam zararın 5 milyon Euro’yu aşamayacağını hükme bağlıyor. Ne var ki, kulüpler bu zararı giderecek şekilde öz kaynaklarına para koyarlarsa, kulübün izleyen yıldaki, yani 2012/13 ve 2014/15 sezonlarında yapabilecekleri maksimum zararları 45 milyon Euro’ya kadar çıkabilecektir. Yine, bu son iki dönemde yani, 2012/13 ve 2014/15 sezonlarındaki toplam zararları 45 milyon Euro’nun üzerindeyse, ilgili takıma 2014/15 sezonundan itibaren UEFA yaptırım uygulayabilecektir. 

 

Zarar eden kulüp sermaye koymak zorunda!

 

Kulüplerin ilgili yılda yaptıkları zararlar, kabul edilebilir zarar tutarının üzerindeyse, izleyen yıllarda bu zararın azalıp azalmadığına bakılıyor. İzleyen yıllarda da zararda bir azalma gözlemlenmiyor ya da öz kaynak açığı giderilemiyorsa, söz konusu kulüp Finansal Fair Play testini geçemeyeceğinden UEFA lisansı alamıyor. (Bu konuda daha detaylı açıklama için bakınız: Finansal Fair Play Nedir? Ne Değildir? http://www.futbolekonomi.com/index.php/haberler-makaleler/mali/110-tugrul-aksar/3720-ffp-finansal-fair-play-financial-fair-play.html

 

Sonuç

 

Kulüplerimizin UEFA yaptırımlarından kurtulabilmesinin iki yolu bulunuyor. Bunlardan ilki: Gelirlerin arttırılması. Ancak, kısa dönemde bu çok yapılabilir görünmüyor. Çünkü, kısa süre içinde bir kulübün gelirlerini artırması pratikte çok kolay değil. İkinci yol ise: Giderlerin kontrol altına alınarak, etkin bir gider ve maliyet yönetimi yapılması. Kısa dönem içinde bu seçenek daha uygulanabilir olarak karşımıza çıkmasına karşın, sonuç olarak küçülmeyi beraberinde getiriyor.

 

Kulüplerin bugün içinde bulundukları finansal darboğazları aşabilmelerinin yolu günü değil, geleceği kurtarmaktan geçiyor. Her türlü popülist uygulamadan, taraftar baskısından ve palyatif çözümlerden uzak, kulübün geleceğine yönelik bir stratejiyi zaman geçirmeden uygulamaya almak, bugün kulüplerimizin önünde kaçınılmaz ve tarihsel bir zorunluluk olarak duruyor. Geleceği kurtarmak için gerekirse, bugünü feda etmek gerekiyor. {jcomments on}

Konuyla ilgili okunabilecek bazı makaleler:

1.Tuğrul AKŞAR, Finansal Fair Play Nedir? Ne Değildir?  http://www.futbolekonomi.com/index.php/haberler-makaleler/mali/110-tugrul-aksar/3720-ffp-finansal-fair-play-financial-fair-play.html

2.Tuğrul AKŞAR, Kulüplerimiz Finansal Fair Play'i Geçebilecekler mi? http://www.futbolekonomi.com/index.php/haberler-makaleler/mali/110-tugrul-aksar/3000-kulueplerimiz-finansal-fair-playi-gecebilecek-mi.html

3.Tuğrul AKŞAR, UEFA Kulüplere Yaptırımı Neye Göre ve Nasıl Uyguluyor? http://www.futbolekonomi.com/index.php/haberler-makaleler/genel/122-tugrul-aksar/3284-uefafinansal-fair-play-financial-fair-playtugrul-aksar-turul-akar.html

4.Tuğrul AKŞAR, UEFA Finansal Fair Play Kuralları Kulüpleri yakmaya Devam Ediyor, http://www.futbolekonomi.com/index.php/haberler-makaleler/mali/110-tugrul-aksar/3282-finansal-fair-play-turul-akar.html

5.Tuğrul AKŞAR, Kulüpleri Bekleyen Tehlike: Finansal Fair Play'de Başa Baş Noktası Nasıl Hesaplanır?  http://www.futbolekonomi.com/index.php/haberler-makaleler/genel/122-tugrul-aksar/2585-kuluepleri-bekleyen-tehlike-finansal-fair-playde-baa-ba-noktas-nasl-hesaplanr-.html

6.Tuğrul AKŞAR,  Finansal Fair Play Engellenebilir mi? http://www.futbolekonomi.com/index.php/haberler-makaleler/genel/122-tugrul-aksar/2660-finansal-fair-play-engellenebilir-mi.html

 

 

Bu İçerik  6784  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Tuğrul Akşar Cuma, 02 Nisan 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

19.01.2021

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

1.569,06

0,79

 bjk BJKAS

4.16

-3,03

 fb FENER

41.18

-8,12

 gs GSRAY

3.85

-0,52

 trabzon TSPOR

2.57

0,39

   SPOR ENDEKSİ

1.1056,17

-4,08

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 26996088

SÜPER LİG 2020-21 SEZONU

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Beşiktaş

 18 12 2  4 41

21

20  38
2 Fenerbahçe  18  12  2  4 38 22  16   38
3 Gaziantep

 18

 9  7  2 33 20 13  34
4

Galatasaray

 18  10  3  5 34

 16

18  33
5 Hatayspor  18  9  4  5 27  22  5 

 31

6

Alanyaspor

 18

9

3  6 29  16

13

 30
7

Karagümrük

 18

 7 

6  5 30  24 6  27
8

Trabzonspor

 18 7 6  5 20

 21

 -1  27
9

Antalyaspor

 19  6

7

 6 20  26  -6  25
10

Malatya

 18  6 6  6 25  24   1  24
11 Sivasspor  18

 5

8  5  20  22   -2  23
12 Başakşehir  18  6 5  7  25  29   -4

 23

13 Konyaspor  18  6 4  8  26  24    2  22
14 Göztepe  18  5 7  6  24  22    2  22
15 Kasımpaşa

 18

 6 4  8  21  29

  -8

 22
16

Rizespor

 18

 5 6  7  23  34   -11  21
17  Gençlerbirliği  18  5 4  9  19  34 -15  19
18 Kayserispor  18  4 4  10  12  23 -11  16
19 Erzurumspor  19  4 4  11  18  34 -16  16
20 Ankaragücü  18  4 3  11  21  30 -9  15
21 Denizlispor  18  3 5  10  17  30 -13  14

 

            

 

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

delo-4

 

Yirmiüçüncüsü yayınlanan 2020 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Barcelona 840.8 Milyon Euro’luk geliriyle ilk sırada.  Tamamı Merkez Lig kulüplerinden oluşan Lig’in Raporunu okumak için tıklayın.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.