x
29 Mayıs 2020 -Türkiye Futbol Federasyonu,  Süper Lig'in 12 Haziran 2020'de seyircisiz başlayacağını açıkladı. 20 Nisan 2020- COVID-19 Avrupalı kulüplerin bonservis bedelleri üzerinden takım değerlerini eritmeye devam ediyor. Premier Lig'de kulüplerin değerleri 2.2 Milyar Euro düştü.  20 Nsan 2020- COVID-19 nedeniyle Avrupa futbolunda ekonomik kayıplar 5 Milyar Euro'ya, Süper Lig'de de 1.5 Milyar TL'na ulaştı. 20 Mart 2020- KPMG'ye göre,  maç günü, yayın ve ticari gelirden mâhrum kalacak olan  Premier Lig, La Liga, Bundesliga, Serie A ve Ligue 1'de yer alan kulüplerin toplam kaybı 4 Milyar Euro'ya kadar çıkıyor. 18 Mart 2020 UEFA, EURO 2020'yi 2021 yılına erteledi. UEFA, 55 üye ile yaptığı toplantıda EURO 2020'yi 1 sene erteleme teklifini sundu. Bu teklif üye ülkeler, Avrupa Kulüpler Birliği ve futbolcuları temsilen katılan FIFPro tarafınd... 8 Mart 2020- Kulüplerbirliği yaptığı toplantıyla kur nedeniyle gelirlerin düşmemesi için gerekli çalışmayı başlatıı.  25 Şubat 2020- UEFA, Finansal Fair Play kurallarına aykırı hareket ettiği gerekçesiyle Manchester City'e 2 yıl, kupalara katılmaktan men cezası verdi. 25 Şubat 2020- Galatasaray, 20 yıldır deplasmanda yenemediği Fenerbahçe'yi 3-1 yenerek seriyi bitirdi. 17 Şubat 2020- Beşiktaş başkanı Çebi: "Şu anda Beşiktaş'ın tek bir çıkış yolu var; Bağış kampanyası! Herkesten destek bekliyoruz, 1 lira da değerli, 10 bin lira da değerli. Beşiktaş'ı Beşiktaş'tan başka kimse kurtaramaz." 16 Şubat 2020- Premier Lig 2023'ten itibaren PremFlix isimli dijital platform aracılığıyla yayın haklarını satacak bir planlama içinde. Bu proje gerçekleşirse, Premier Ligin beklenen yayın geliri yıllık 24 Milyar Sterlin'e ulaşacak.
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 62

Liderlik sanatına Jesuit yaklaşımı | Yazdır |  e-Posta
Yönetim - KUtlu MERİH
Pazar, 26 Eylül 2010 20:05

En çok gelen eleştiri "Hristiyan propagandası mı yapıyorsun?"  oldu. Bu yazı sadece misyon taşıyan kişi ve kuruluşlar için liderlik standartlarının ve liderlik bilgeliğinin ne kadar evrensel bir önem taşıdığını vurgulamaktadır. Bir misyon taşıdığına inanan her kişi ve kuruluş aşağıda verilen ilkelerden alabildiğine yararlanabilir. (K. MERİH)

 İspanya Tarragona'da, Jesuit College'in rektörü Bathasar Gracian 16. yüzyılın ikinci çeyreğinde misyoner rahiplerin dünya yaşamına zıtlığının kaldırılmasını istiyordu. Din ve dünya arasındaki köprünün kurulabilmesi için Hıristiyanlara, dünyaya daha çok bağlanmaları gerektiğini vurguladı. Hıristiyanlara nasıl güçlü olunacağı öğretilmeli. Güçlü olmak fakat, dilenerek değil, alçak gönüllülükle dünyanın ileri toplumu olarak. Gracian öğrencilerine, güçlerini nasıl arttırmaları gerektiğini öğretti. "Gücün en büyük avantajı, böylece daha çok iyilik yapabilmenizdir." Dünyevi güç Hrıstiyanı bozmaz çünkü o, dünyeviliğin daha üzerinde duygu taşır. Böylece, Machiavelli gibi Gracian'da manastırı terk etmek üzere olan öğrencilerine, kendisinin dünya hayatını hakkında dikkatli olmaları gerektiğini söylüyordu.

 

ETKİLİ VE İNANDIRICI KONUŞMAK

Etkili ve inandırıcı konuşma sanatı sadece rahiplere özgü değildir, fakat, bir Hristiyan misyoneri olarak diğer insanlara güven vermek için gerekli. Gracian aptalları hakir görür iyilik ile kurnazlık arasında çatışma olduğuna inanmaz. O, olgun bir dünyalı ve dünyalı bir olgun. Mezuniyetten sonra yollarını çizecek öğrencilerine, dış dünyada insanların zayıf ve ihtirasla dolu olduğunu hatırlatıyor.

 

SAYGINLIK KAZANMAK

Gracian, rahipleri uyarıyor. 16. yüzyılın dünyası hayli karmaşık. Dünyanın karmaşıklığına rağmen sadece akılsızlar bir mevkii, bir iş, komşu ve arkadaş edinemez. Dünyada insanlar sadece tanrıyla değil birbirleriyle kontakt kurarlar. Öğrenilecek ilk şey, saygınlığın kazanılması. Buna yapmak "olayları bir süre şüphede bırakın". Masada kartlarla oynamanın yararsız ve zevksiz olduğunu düşünmeyin. "Tüm dikkatleri üzerinize toplanacak pozisyona geldiğinizde'' umut ve tutkularınızı açığa vurun.

Dikkatleri üzerinize çekmenin en iyi yolu gizemli bir hava yaratmanızdır. ''Herşeye biraz sır ve gizemlilik katın'' çünkü gizem saygıyı uyandırır. Birşeyi açıklarken kesin ve açık olmayın. "Fazla konuşmayın çünkü sessizlik kutsaldır" Tahminler ve şüpheli konuşmalar gerçeklerden daha fazla dikkat ve saygınlık toplar. Konuşurken dikkatli olun. Çünkü insanlar sizi anladıkları ölçüde takdir etmeyeceklerdir, fakat sizi anlamadıklarında saygı duyacaklardır.

 

KARİZMA YARATMAK

Yukarıda anlatılanlarla kendinizi nasıl göstermeniz gerektiğini anlarız. Bazı insanlar ufak araçlarla büyük gösteriler yapmayı başarırlar. Büyük araçlar ise tam bir show... Eğer gösteri sanatındaki yeteneğinizi büyük hediyelerle ödüllendiriliyorsa mucize olduğunuza inanılıyor demektir. Gösteriş çok şeyi kapatır, çok şey sağlar ve mükemmellikle birleştirildiği taktirde olaylara ikinci bir yaratım görünümü verir.

Gösteriş için yetenek gerekli. Zamanlama önemli çünkü mükemmellik de şartlara bağlı. O halde "gösteriş zamansız olduğu taktirde yersizdir de" Herşeyden önce herhangi bir etkiden uzak olmalıdır. Çünkü etkileme kendini beğenmeye ulaştığında çirkin, küçümseme taşıdığında ise zararlıdır. İyi bir gösteri sessiz yapılan iyi bir konuşmadır çünkü gizlilik övünmenin en etkin yoludur.

Tanrı bize din konusunda çok şey öğretiyor. "İnsanların sizi gözlemesini ve merak etmesini istediğinizde, kutsal yolu tercih eder, bir papaz gibi davranırsınız" Gizlilik kutsallığın parlaklığına sahiptir. İnsanlar görmediklerine ve kendilerinden üstün olduklarına inandıklarına saygı duyar ve taparlar. Kahramanın büyük ve saygın olmasının nedeni budur. Tanrı ebedi ve sonsuzdur böylece hareketleri ve hatta sözleri haşmet kazansın. Haşmetli ve büyük olmak için samimiyetten kaçınmalıyız. Yıldızlar parlaklığın sadece kendilerine ait olmasını isterler. ''Tanrı doğruluk ister.'' 

 

Saygıyı zorlamayın. Değerliliğiniz hakkında ısrar etmeniz onu hak etmediğinizi gösterir.


MESAFELİ OLMAK

"İçli-dışlılık nefreti doğrur." Az sahip olunduğunu insan fazla göstermeye başlar." başarısızlıklarını gizler." İçli-dışlılık üstlerle tehlikeli ve altlarla imkansız içli-dışlılık kabalık ve bayağılığın ardına gizlenir. Bağlılık duygusu yaratın. Bağılık size nezaketten daha çok kazandırır. Bağlılık yok olduğunda iyi davranış ta yok olur. Her zaman umutlu olun. Hiç bir zaman tamamiyle tatmin olmayın. Fakat ümidinizi kırmayın. Size her zaman ihtiyaç duyacaklar. Hatta tahttaki kral bile. Öte yandan üstlere karşı zaferden kaçının. Çünkü zaferler nefret uyandırır. Ve üste karşı zafer aptalca bir sonuç olur. Üstlerden nefret edilir ve üstler gururludur. Krallar onlara yardım etmenizi isterler. Fakat onlardan üstün olmanızı asla. Onlara yapılan öneriler unuttuklarını hatırlatma şeklinde olmalı, yoksa onların bilmediği ve bulamayacağı şeyler değil.

 

ÇEVREDEN YARARLANMA

Her kimin size öğretecekleri varsa onu kullanın. Arkadaş ilişkilerinin, bilgi ve tecrübe alış-verişi şeklinde olmasını sağlayın. Çünkü karşılıklı konuşma ve sohbetlerle daha iyi çok öğrenilebilir. Astlarla veya üstlerle değil de, daha çok arkadaşlarla sohbet edildiğinden, arkadaşlarınızı öğretmenleriniz olarak görün. Ve emir almanın avantajlarıyla arkadaş sohbetlerinin zevkliliğini karıştırın. İyi bir sohbette söylediklerimiz için alkış toplar ve dinlediklerimizden yararlanırız. Soyluların evlerine sık sık gitmelerinin nedeni budur. Soyluların evleri, kendini beğenmişliğin mabetleri olarak değil de iyinin öğrenildiği tiyatrolar olarak düşünülmelidir.

Kendi hakkınızda hiç bir zaman konuşmayın. Çünkü kendinizi ya övecek ya da suçlayacaksınız. Her ikisi de olumlu sonuçlar doğurmaz

Sosyal yaşamın etkin insanları, sadece soyluluklarından dolayı olgun ve bilgin değillerdir, fakat onlar çevrelerini sanat ve bilimden anlayan insanlarla donatmışlardır. İnsan barbar olarak doğar fakat eğitim ve kültürle hayvanlığın üstüne çıkar. Cehalet çok doğal, fakat bilgi bile zariflikten uzaksa kaba ve bayağıdır. Sadece zekarıız zarif olmamalı fakat, istek ve arzularınız ve hatta sohbetinizde zarif olmalı.

 

AGRESSİF OLMA

Vurgulayıcı (etkili) olun çünkü, isteğimizde kararlıysak düşüncemizi vurgulayabilmeliyiz. Bu sadece açık olmaya bağlı değil, fakat canlılık ve parlaklık da önemli. Yaşamımızda çok yeri almasına rağmen, sohbet konuşmalarında çok dikkatli olmalıyız. Atasözünün dediği gibi "konuş ki seni anlıyayım". Konuşma, akla uygun olmalı ve ses tonu da ayarlamalı. Yakın arkadaşlarla yapılan konuşma soylularla yapılandan farklıdır. Ağır başlı kişiye verilen cevap da ağırbaşlı olmalı.

 

  

Akıllı bir insan düşmanından, aptal bir insanın dostlarından yararlandığından daha çok yararlanır.

Kelimeleri eleştirmeyen yoksa detaycılıkla suçlanırsınız. Konuşma esnasında güven yitirmeme, etkili konuşmaktan daha önemli. Kendi hakkınızda hiç bir zaman konuşmayın. Çünkü kendinizi ya övecek ya da suçlayacaksınız. Alelade bir arkadaş sohbetinde resmi konular hakkında konuşurken övmeyin ve suçlamayın. Ve hepsinden önemlisi bir iş ve konu hakkında yoğunlaşarak sıkıcı olmayın. Özellikle üstleri sıkmaktan çekinin. Çünkü üstlerin sıkılması altların yada eşitlerin sıkılmasından daha kötü.

İyi davranış ve huylarla değerlerinin desteğini kazanın. Bu sizin sevilmeniz ve ün kazanmanızı sağlayacak. Kültürlü olmanın temeli nazik olmaktır. Herkese aynı ilgiyi ve nezaketi gösterin, ama dikkat edin bu eşitsizliğin farkına varmasınlar. Karşıtlarınıza karşı da nazik olun. Çünkü bu güvenin bir işaretidir. Onur veren mutlaka onurlandırılır. Nazik davranış nefreti ve sevgisizliği ortadan kaldırır. Nefreti azaltmak için elinizden geleni yapın.

 

İYİ HUYLULUK

İşlerin nasıl yürütüldüğü, hareket ve jestler, ses tonu, tavır insan yaşamında büyük rol oynar. Kötü bir davranış ve tavır her şeyi mahvedebilir. İyi huylar ve davranışlar hayatı neşeli ve güzel kılar. Aldığınız bir red cevabını bile iyilikle yumuşatabilirsiniz. Reddetmeyi öğrenmek, kabul etmeyi öğrenmek kadar önemli. Büyük bir insan, davranışlarında hiç bir zaman küçülmez. Özellikle hoş olmayan konulara burnunu sokmamasının nedeni budur. Neleri görmemiz gerektiğini ve affetmeyi öğrenmek gerekir. Başarısızlıklarınızla yaşamayı öğrenmelisiniz. Eksikliklerinizi giderin, eğer yapabilirseniz onları kendinizden saklayın. İyi davranmak için hatırlamayı olduğu kadar, unutmayı da öğrenin. Birçok şeyi akraba ve arkadaştan saklamak daha iyi. Hatta düşmanlar arasında bile affetmek ve herşeyi görmemek çok faydalıdır. Dünyadaki yaşam zıtlıklarla doludur. Nazik olmayı başarmak için filozof, iyi bir Hristiyan ve olgun olmanız lazım. Namuslu bir ruhun gerçek güzelliği hile ve yalanın keşfedilmesindedir.

İyi huy ve davranışları soylular ve halk için aynı değildir. Otoriter olmayı bilin ama bulunduğunuz yeri göstermeden çünkü, daha fazla saygı aradığınızda daha azını elde edersiniz. Saygı ve onur alınmaz, kazanılır. Büyük mevkiler otoriteye sahip olmalı yoksa hiç bir iş verimli bir şekilde yürütülemez. Saygıyı zorlamayın. Değerliliğiniz hakkında ısrar etmeniz onu hak etmediğinizi gösterir. Eğer diğer insanların gözünde değerli olmak istiyorsanız bu sizin yeteneklerinizden dolayı olmalı, şans eseri olmamalı. Krallar bile kişisel özelliklerinden dolayı saygın olmayı isterler. Değerlilik cömertlikle daha dış değerlenir. Cömertlik olmaksızın güzellik, anlamsız ve çekiciliğini kaybediyor.

 

TUTKULU OLMA

Saygınlık ve değerliliğin sırrı ifadenin (vurgunun) kontrol edilmesinde. Tutkulu olmakta bir sanattır. Bu kendi tutkunuzun diğerleri üzerine etkisiyle elde edilir. Tutku edinmenizde ilk aşama tutkulu olduğunuzun ilan etmenizdir. Böylece kendinizle kavga ediyorsunuz ve belli bir heyecan noktasına eriştiğinizde, kendinizi düzenleyerek kavgaya son veriyorsunuz. Tutkunun etki ve sonuçlarını kontrol etmek önemli Hicivli olmalı ve nasıl ve nerede kullanacağınızı bilmelisiniz. Bu tür zıt konuşmalar karşınızdaki insanı anlamanıza yardımcı olacaktır. Önemsiz hataları yapmaktan kaçınmayın.

Yukarıda anlatılanlardan başka dünya yaşamında insan kendi amaçları için diğer insanları kullanmada yeterince kurnaz ve becerikli olmalı. Şansı seçin, şanssızlıktan kaçının, çünkü şanssızlık ahmaklığın bir sonucudur ve onu paylaşanlar için bulaşıcı değildir. Hareketten önce şansınızı ölçün. Düşmanınızı da kullanmayı bilin. Çünkü akıllı bir insan düşmanından, aptal bir insanın dostlarından yararlandığından daha çok yararlanır. Dalkavukluk kinden daha tehlikelidir. Çünkü dalkavukluk kinin sildiği lekeleri hala taşır. Olgun insanlar ümitsiz olaylardan ümitsizliğe kapılmaz, yeni yollar ararlar. Çünkü yalnız bir erişkin olmaktan sa, dünyaya karşı çılgınca davranmak daha iyidir. Zayıf noktalarınızı göstermeyin herkes sizi daha da ezmeye çalışacaktır. Çünkü zayıflığın olduğu yerde kötü niyette doğar.

 

Otoriter olmayı bilin ama bulunduğunuz yeri göstermeden çünkü, daha fazla saygı aradığınızda daha azını elde edersiniz. Saygı ve onur alınmaz, kazanılır.

Öte yandan, diğer insanların zayıf noktalarını bulmaya çalışın ve bu zayıf noktaları nasıl kullanacağınızı düşünün. İnsanların istek ve ilgi alanlarını anlamaya çalışın ve böylece onların özgürlüklerini elinize geçirin. Sadece pozitif davranırsanız unutmayın ki kaybedeceksiniz. Pozitif ve negatif uyumlu bir şekilde kullanın.

Bu İçerik  5518  Defa Okunmuştur
Son Güncelleme: Pazartesi, 27 Eylül 2010 15:12
 

Degerli yazarimiz Pazar, 31 Mayıs 2020.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

16.04.2020

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

96.249

2,11

 bjk BJKAS

1,92

1,27

 fb FENER

9,41

0,81

 gs GSRAY

2,26

0,07

 trabzon TSPOR

4,90

1,48

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 25285738

Süper Lig Cemil Usta Sezonu 2019-20 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Trabzonspor

 26   15   8  3    59   28  31  53
2 Başakşehir
 26  15  8 50  25  25  53
3 Galatasaray

 26

 14  8 4 44  20  24  50
4

Sivasspor

 26  14  7 5  47

 29

 18  49
5 Beşiktaş 
 26  13  5 8  40  32  8

 44

6

Alanyaspor

 26

 12

 7 7  44  25

 19

 43
7

Fenerbahçe

 26

 11

 7 8  46  34  12  40
8

Göztepe

 26  10  7 9  31

 30

 1  37
9

Gaziantep

 26  8

 8

10  36  41  -5  32
10

Denizlispor

 26  8  7 11  26  34   -8  31
11 Antalyaspor
 26

 7

 9 10  29  43  -14  30
12 Gençlerbirliği
 26  7  7 12  33  44  -11

  28 

13 Kasımpaşa
 26  7  5 14  38  50  -12  26
14 Konyaspor
 26  5  11 10  21  33  -12  26
15 Malatyaspor

 26

 6  7  13  38  40

 -2

 25
16

Rizespor

 26

 7  4  15  26  44  -18  25
17 Ankaragücü
 26  5  8  13  23  45  -22  23
18 Kayserispor
 26  5  7  14  28  62  -34  22

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

delo-4

 

Yirmiüçüncüsü yayınlanan 2020 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Barcelona 840.8 Milyon Euro’luk geliriyle ilk sırada.  Tamamı Merkez Lig kulüplerinden oluşan Lig’in Raporunu okumak için tıklayın.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. 



FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.